موبایل و تبلت

آموزش روش های جلوگیری از آپدیت خودکار اندروید

بروزرسانی خودکار یکی از عواملی است که در بیشتر سیستم عامل ها به چشم می خورد. همانطور که می دانید سیستم عامل اندروید به طور مداوم در حال بروزرسانی می باشد و نسخه های جدیدی از آن با ارائه آپشن های بیشتر و رفع باگ های قبلی به بازار عرضه می گردد. اما کاربران گوشی های اندرویدی در همه مواقع دوست ندارند که سیستم عامل گوشی خود را ارتقا دهند. چرا که انجام این کار می ‌تواند در آن برهه زمانی برای آنها دردسرساز باشد. بروزرسانی خودکار علاوه بر اینکه هزینه های اینترنت اضافی را به کاربران تحمیل می کند، بلکه موجب خاموش شد گوشی به منظور نصب بروزرسانی می شود که ممکن است در زمان نامناسب اتفاق بیافتد.

خوشبختانه روش هایی برای جلوگیری از آپدیت خودکار اندروید وجود دارد و با طی کردن یک سری مراحل می توانید به سادگی از اینکار جلوگیری کنید. تکنوسان مگ در این مقاله قصد آموزش روش های جلوگیری از آپدیت خودکار اندروید به کاربران را دارد تا به آنها در این زمینه کمک کند. بنابراین اگر شما هم می خواهید این روش ها را فرا بگیرید و در مواقع لزوم از آنها برای پیشگیری از آپدیت شدن خودکار گوشی همراهتان استفاده نمایید با ما همراه باشید.

جلوگیری از آپدیت خودکار اندروید

غیر فعال کردن Auto Update در اندروید

همانطور که پیشتر نیز عنوان کردیم برای اینکه از آپدیت خودکار سیستم عامل اندروید پیشگیری به عمل آورده شود راه حل هایی پیش روی کاربران قرار دارد. در گوشی های اندرویدی با برداشتن تیک گزینه Auto Update این مشکل حل خواهد شد. بنابراین کاربران این گوشی ها با پیدا کردن این گزینه و غیرفعال کردن آن می‌ توانند از این مشکل رها شوند. راه حلی که در ادامه می خواهیم برای شما عنوان کنیم بر روی گوشی های اندروید با سیستم عامل های گوناگون اندکی متفاوت می باشد. اما با دانستن اصل مطلب به راحتی می توانید گزینه های متفاوت را با یکدیگر تطبیق دهید و اقدام به انجام این کار نمایید.

مرحله اول

جلوگیری از آپدیت خودکار اندروید

جهت پیشگیری از آپدیت اتوماتیک اندروید در مرحله اول می ‌بایست به بخش تنظیمات گوشی خود بروید. بنابراین نوار نوتیفیکیشنی که در قسمت بالایی گوشی وجود دارد را به سمت پایین بکشید و بر روی آیکون چرخ دنده که نشان دهنده آیکون تنظیمات می باشد ضربه بزنید تا وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید.

مرحله دوم

روش های غیر فعال کردن بروزرسانی خودکار اندروید

در منوی تنظیمات، صفحه باز شده را به سمت پایین اسکرول نمایید تا به گزینه Software Update برسید نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که ممکن است گزینه Software Update در گوشی های مختلف اسم های گوناگونی داشته باشد. بنابراین انتظار داشته باشید که این گزینه را با اندکی تغییرات بتوانید در این صفحه بیابید. در نظر داشته باشید که در این صفحه امکان سرچ کردن گزینه فوق باز زدن آیکون ذره بین نیز فراهم می باشد.

مرحله سوم

متوقف کردن آپدیت سیستم عامل اندروید

پس از ورود به این قسمت بسته به ورژن اندرویدی که بر روی گوشی شما نصب می باشد ممکن است گزینه های Auto Download over Wi-Fi یا گزینه Download Updates Automatically را مشاهده نمایید. تیک خوردن این گزینه ها به این معنی می باشد که در صورتی که گوشی شما به اینترنت وای فای متصل گردد اگر آپدیت جدیدی از اندروید دریافت شود گوشی به صورت خودکار اقدام به دانلود آن خواهد نمود.

بنابراین با برداشتن تیک این گزینه ‌ها دیگر مشکل آپدیت خودکار اندروید را نخواهید داشت و سیستم عامل گوشی شما به صورت اتوماتیک آپدیت نمی گردد و برای آپدیت کردن آن می بایست خود به صورت دستی وارد عمل شوید. بنابراین افرادی که اقدام به غیر فعال کردن این آپشن می کنند هنگام منتشر شدن آپدیت جدید اندروید از آن مطلع نمی شوند. در نتیجه بهتر است این دسته از کاربران به صورت منظم و دوره ای این صفحه را چک کنند تا در صورت انتشار آپدیت جدید در زمان و مکان مناسب اقدام به آپدیت کردن گوشی های خود نمایند.

مرحله چهارم

روش های غیر فعال کردن آپدیت سیستم عامل خودکار در اندروید

افرادی که در مرحله پیش اقدام به غیر فعال کردن آپدیت اتوماتیک اندروید خود نموده‌اند می ‌توانند در هر زمانی که ترجیح دادند به همین صفحه مراجعه کنند و با انتخاب گزینه Download & Install بررسی کنند که آیا آپدیت جدیدی برای سیستم عامل آن ها آمده یا خیر و در صورت انتشار ورژن جدید اقدام به روز رسانی گوشی های خود به ورژن بالاتر نمایند تا از امکانات ویژه ای که در ورژن جدید به آنها عرضه می شود بهره مند گردند.

چگونه از بروزرسانی خودکار برنامه های اندروید جلوگیری کنیم؟

غیر فعال کردن بروزرسانی خودکار برنامه ها در اندروید

در بسیاری از مواقع برای کاربران گوشی‌ های اندرویدی این مسئله به وجود آمده که مشاهده می‌کنند یک برنامه در نوار بالای صفحه گوشی آنها در حال دانلود شدن می باشد. از آنجایی که این کار بدون آن که کاربر خود اقدام به زدن دکمه آپدیت کرده باشد یا برای بروزرسانی کردن این برنامه ها اقدام کرده باشد انجام می شود از سوی بسیاری از کاربران مورد پسند نیست.

علی الخصوص در مواقعی که حجم اینترنت کاربر در حال اتمام است انجام چنین کارهایی می تواند پیش ‌بینی‌ های فرد برای نحوه استفاده از الباقی حجم باقی مانده را با اختلال مواجه کند و بسته اینترنت فرد خیلی زود تر از آن چیزی که انتظار دارد تمام شود. این مسئله مخصوصا برای کاربرانی که تعداد زیادی اپلیکیشن بر روی گوشی های خود نصب نموده اند می تواند معضلات بیشتری را نیز به وجود بیاورد.

دقت داشته باشید که اگر برنامه های گوگل پلی در حالت Auto Update قرار گرفته باشند هنگامی که شما به وای فای و اینترنت متصل می‌ شوید این برنامه ها در صورت وجود آپدیت جدید خود به خود شروع به دانلود نسخه به روز می نمایند. در اغلب مواقع کاربران همه برنامه هایی که به صورت خودکار آپدیت می شوند را اصلاً استفاده نمی کنند و بنابراین به روزرسانی آنها برای این دسته از کاربران امری بیهوده خواهد بود.

در نتیجه این افراد دوست دارند بدانند که چطور می توانند از آپدیت خودکار برنامه ها در سیستم عامل اندروید پیشگیری به عمل بیاورند و در صورت لزوم خود به صورت دستی اقدام به به روز رسانی برنامه هایی که تمایل دارند نمایند. در ادامه به این افراد کمک خواهیم کرد تا اقدام به جلوگیری از آپدیت خودکار گوگل پلی نمایند:

غير فعال كردن آپديت برنامه ها در اندرويد (اندروید 8 به بالا)

افرادی که قصد جلوگیری از آپدیت خودکار برنامه ها در اندروید ۸ به بالا را دارند برای انجام این کار می ‌توانند مراحل زیر را دنبال کنند. در نظر داشته باشید که مراحلی که در ادامه برای شما عنوان می‌ کنیم بر روی کلیه گوشی های اندرویدی اعم از سامسونگ، شیائومی و غیره قابل اجرا می باشد و مراحل آن به نوع گوشی وابسته نیست:

مرحله اول

غير فعال كردن آپديت برنامه ها در اندرويد 8 به بالا

در مرحله اول کاربران می بایست وارد برنامه گوگل پلی شوند. سپس بر روی حساب کاربری خود در گوگل پلی که در منوی بالا سمت راست وجود دارد ضربه بزنند.

مرحله دوم

جلوگیری از بروزرسانی خودکار برنامه های اندروید

در صفحه ای که باز می شود کاربران می بایست گزینه Settings را انتخاب نمایند. با انتخاب این گزینه کاربر به تنظیمات برنامه پلی استور منتقل خواهد شد.

مرحله سوم

غیر فعال کردن آپدیت خودکار برنامه های گوگل پلی در اندروید

در صفحه ای که برای کاربر باز می گردد چند تب مختلف برای کاربران نمایش داده می شود که با استفاده از این تب ها امکان تنظیم کلیه برنامه ها توسط کاربر فراهم خواهد بود. افرادی که تمایل به غیر فعال کردن آپدیت خودکار برنامه ها در اندروید را دارند می بایست در این صفحه گزینه ای که به شبکه و اینترنت مرتبط می باشند را پیدا کنند. گزینه فوق در اندروید 8 به بالا تحت عنوان گزینه ایی با عنوان Network Preferences می باشد.

مرحله چهارم

آموزش غیر فعال کردن Auto Update برنامه ها در اندروید

پس از یافتن گزینه Network Preferences این امکان برای کاربران فراهم می باشد که دو تنظیم مهم در خصوص دانلود را انجام دهند. گزینه اول App Download Preferences است که با استفاده از آن کاربر مشخص می‌کند که برنامه‌ های خود را از طریق اینترنت خط به روز رسانی کند یا این کار را از طریق وای فای انجام دهد. علاوه بر این کاربران می‌توانند در این بخش مشخص کنند که در مواقعی که نیاز به آپدیت نرم افزاری وجود دارد هر بار موقع دانلود این سوال از شما پرسیده شود تا به تناسب به نوع اپلیکیشن و حجم آن تصمیم به دانلود آن بگیرید یا خیر.

 مرحله پنجم

روش متوقف کردن بروز رسانی برنامه های اندروید

گزینه دومی که در این صفحه وجود دارد گزینه Auto-Update Apps است که با استفاده از آن می ‌توانید از آپدیت خودکار اندروید پیشگیری به عمل بیاورید. برای انجام این کار کاربران می بایست اقدام به قرار دادن حالت پیش فرض آن بر روی گزینه Don’t Auto-Update Apps نمایند.

مرحله ششم

افرادی که اقدام به غیرفعال کردن آپدیت خودکار برنامه ها در اندروید نموده اند برای آنکه بتوانند خود به صورت دستی اقدام به آپدیت کردن برنامه های مورد نیاز شان کنند می بایست هر از چند گاهی به پلی استور سر بزنند و در لیست Manage Apps and Device گزینه Updates Available را انتخاب نمایند تا بتوانند برنامه هایی که تمایل به بروز رسانی آنها دارند را آپدیت کنند.

غير فعال كردن آپديت برنامه ها در اندرويد 8 به پایین

غیر فعال کردن آپدیت خودکار، در گوشی هایی که از اندروید زیر 8 بهره می برند اندک متفاوت است و باید مراحل دیگری را پشت سر بگذارید. عموما این گوشی ها به دلیل تفاوت رابط کاربری گوشی های قدیمی مسیر متفاوتی برای اینکار ارائه می دهند و از نظر کلی تفاوتی با اندروید های جدیدتر ندارند. در زیر روش غير فعال كردن آپديت برنامه ها در اندرويد 8 به پایین را آموزش می دهیم.

مرحله اول

برنامه فروشگاه گوگل پلی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود یافته و با ضربه زدن بر روی آن اقدام به باز کردن این اپلیکیشن نمایید. اگر آیکون این برنامه را در صفحه اصلی گوشی یا تبلت خود مشاهده نکردید می توانید در منوی برنامه ها به جستجوی آن بپردازید.

مرحله دوم

آموزش غیر فعال کردن آپدیت اپلیکیشن ها در اندروید زیر 8

پس از باز کردن این برنامه بر روی دکمه منو که در قسمت سمت راست صفحه نمایش وجود دارد و شکل آن شبیه به سه نقطه مربعی عمودی می باشد ضربه بزنید و اقدام به انتخاب گزینه Settings نمایید.

مرحله سوم

بهترین روش غیر فعال کردن آپدیت برنامه های اندرویدی

با انتخاب گزینه Auto-update apps و برداشتن تیک آن می توانید از آپدیت خودکار برنامه ها در گوشی های خود پیشگیری به عمل بیاورید.

در نظر داشته باشید که در نسخه های جدیدی که از برنامه های مختلف منتشر می شود امکانات برنامه ها بهبود پیدا می کند و در صورت وجود باگ در نسخه های قبلی، این امکان وجود دارد که در نسخه های جدید این باگ ها مرتفع شده باشند. بنابراین بهتر است اقدام به آپدیت نگه داشتن برنامه های پر استفاده خود به صورت مداوم نمایید تا از امکانات جدید موجود در نسخه به روز برخوردار شوید.

جمع بندی

همانطور که در متن مقاله به آن اشاره نمودیم جهت پیشگیری از آپدیت خودکار اندروید می بایست افراد به اقدام به غیر فعال کردن گزینه Auto Update که در قسمت تنظیمات گوشی وجود دارد نمایند. در نظر داشته باشید که کاربرانی که این گزینه را غیر فعال می کنند بهتر است در فواصل زمانی منظم چک کنند که آیا آپدیت جدید برای گوشی آنها منتشر شده یا نه و در صورت انتشار در زمان و موقعیتی که برای آنها مناسب تر می باشد اقدام به آپدیت کردن گوشی خود کنند.

چرا که در آپدیت های جدید امنیت گوشی ارتقا پیدا می کند و سیستم عامل اندروید نیز بهینه سازی خواهد شد. دقت داشته باشید که در نسخه های بالاتر و جدیدتر اندروید باگ هایی که در نسخه های قبلی وجود داشته مرتفع می‌ شود و نهایتاً سیستم عامل های جدید تر می توانند با سرعت و قدرت بیشتری اقدام به انجام پردازش‌ های مورد نظر شما و اجرای برنامه‌ های گوناگون کنند.

آیا شما هم اقدام به غیر فعال کردن این گزینه بر روی گوشی های اندرویدی خود نموده اید؟ چنانچه پاسخ شما به این سوال مثبت است هر چند وقت یکبار تنظیمات گوشی خود را چک می کنید که آیا آپدیت جدیدی برای گوشی شما آمده است یا خیر؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا در این زمینه اطلاعات خود را تکمیل تر نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا