موبایل و تبلت

بررسی سیستم عامل هارمونی هواوی + ویژگی ها و امکانات هارمونی او اس

اغلب شما نام دو سیستم‌عامل بزرگی که در دنیای گوشی و موبایل وجود دارند را شنیده اید و با آنها آشنایی دارید. امروزه اغلب گوشی ها به دو سیستم عامل iOS و اندروید مجهز هستند و از آنها بهره می برند. اما هواوی در طی سال های گذتشه مشغول تولید سیستم عامل جدیدی بود که می تواند به عنوان سومین سیستم‌ عامل بزرگ گوشی در جهان شناخته شود. بر مبنای اطلاعاتی که تاکنون به دست آمده، سیستم عامل جدیدی هواوی آینده روشنی در پیش خواهد داشت.

سیستم عامل جدید هواوی هارمونی

نام سیستم عامل جدیدی که هواوی در گوشی های جدید خود استفاده می کند، هارمونی او اس است. به دلیل این که کاربران بسیاری تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص این سیستم ‌عامل جدید دارند،  تکنوسان مگ با نگارش این مقاله قصد دارد تا اطلاعات جامع و کاربردی در خصوص این سیستم ‌عامل جدید در اختیار کاربران قرار دهد. در نتیجه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم ‌عامل تئصیه می کنیم خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

سیستم عامل هارمونی او اس چیست؟

اگر می خواهید با سیستم عامل هارمونی او اس و نحوه پدید آمدن آن آشنا شوید، ما شما را دعوت به خواندن ادامه این مطلب می نماییم. نحوه پدید آمدن این سیستم عامل یک داستان چند ساله دارد. اما به صورت خلاصه جرقه تولید این سیستم عامل به جنگی که بین دو دولت چین و آمریکا بر سر تسلط بر جهان تکنولوژی داشتند باز می گردد.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۹ اقدام به تحریم شرکت چینی هواوی کرد. این موضوع سبب شد تا تمام دستگاه ‌های الکترونیکی که به وسیله این شرکت چینی تولید شده بودند نتوانند از سرویس ‌های گوگل استفاده کنند و با مشکل عدم پشتیبانی از خدمات مواجه شدند. به دلیل محدودیت های بسیاری که این شرکت با آن مواجه شد، شرکت هواوی تصمیم گرفت تا اقدام به تولید سیستم عامل اختصاصی خودش با نام سیستم عامل هارمونی او اس کند.

بررسی سیستم عامل هارمونی

در واقع تحریمی که آمریکا در سال ۲۰۱۹ انجام داد منجر به برانگیختن انگیزه چینی ‌ها برای تولید این سیستم عامل جدید شد و آنها با تمام توان خود سعی کردند تا بتوانند یک سیستم عامل پرقدرت و کارآمد را طراحی و تولید کنند که توان رقابت با سیستم عامل های فعلی را دارا باشد.

به دلیل اینکه چینی‌ ها در حوزه تکنولوژی از تبحر بالایی برخوردار هستند، پیش‌بینی می‌ شود تا سیستم عامل هارمونی بر جهان تکنولوژی کاملاً مسلط شود. با وجود این که ریاست جمهوری آمریکا تغییر پیدا کرد، اما این موضوع سبب پایان تحریم هایی که کشور آمریکا علیه برند هواوی انجام داده بود نشد و این موضوع سبب شده تا اغلب مردم به این نتیجه برسند که تحریم های آمریکا بر علیه این شرکت به این زودی ها تمام نمی شود.

از آنجایی که کاربران هواوی برای دسترسی به خدمات گوگل با دردسرهای بسیاری مواجه شدند، شرکت هواوی سیستم عامل جدید خود را با سرعت بیشتری تولید کرد تا بتواند یک سیستم عامل کاملا اختصاصی و پر قدرت را به کاربران خود ارائه دهد.

برند هواوی از همان اول که تصمیم به تولید یک سیستم عامل اختصاصی گرفت اعلام نمود که سیستم عاملی که به وسیله این شرکت قرار است توزیع شود به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت و این سیستم عامل می تواند برای انواع مختلف سخت افزار مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که سیستم عامل فوق مبتنی بر میکرو کرنل می باشد.

سال گذشته بود که هواوی در یک همایش اعلام کرد که سیستم عامل هارمونی جزو سیستم عامل های اپن سورس می باشد و امکان اجرای آن بر روی دستگاه هایی که حداقل دارای رم ۱۲۸ میباشند وجود دارد. این موضوع به این معنی است که شما می توانید سیستم عامل هواوی را بر روی دستگاه هایی که توسط سایر شرکت ‌ها تولید شده ‌اند نیز مورد استفاده قرار دهید.

سه کمپانی بزرگ تولید کننده گوشی اعلام کردند که تمایل به استفاده از سیستم‌ عامل هارمونی را دارند که این سه شرکت بزرگ احتمالاً شرکت ‌های چینی نظیر شیائومی، اوپو و ویوو هستند. شرکت ‌های فوق به دلیل آنکه بتوانند از کمپانی هموطنشان حمایت کنند تصمیم دارند تا بر روی گوشی ‌های خود سیستم عامل هارمونی را مورد استفاده قرار دهند تا با این کار سبب شوند تعداد دستگاه هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند افزایش پیدا کند.

بررسی سیستم عامل هارمونی هواوی

به تازگی جدیدترین سیستم عامل هواوی در اختیار کاربران قرار گرفته است و آنها می‌توانند با دانلود این سیستم عامل، آن را بر روی گوشی خود نصب کنند. پس از عرضه این سیستم عامل، برخی کاربران برای دریافت این سیستم‌ عامل ثبت‌ نام کردند و با دانلود و نصب آن، سیستم عامل گوشی خود را به هارمونی تغییر دادند. برای انجام این کار در دستگاه هایی که بر روی آنها اندروید ۱۱ با پوسته اختصاصی EMUI 11 نصب است، کافیست کاربران اقدام به دانلود سیستم عامل هارمونی او اس کنند و پس از زدن دکمه نصب، فرآیند نصب این سیستم عامل به صورت خودکار انجام می شود و سیستم عامل گوشی آنها از اندروید ۱۱ به Harmony OS تغییر کاربری می دهد.

ویژگی های سیستم عامل هارمونی

با وجود اینکه کاربران بسیاری از عملکرد سیستم عامل هواوی رضایت داشته اند و آن را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند، اما هنوز هم بسیاری از کاربران تمایلی به نصب این سیستم عامل برای تغییر سیستم عامل گوشی خود را ندارند و ترجیح می دهند تا این رابط کاربری جدید را فعلاً نصب نکنند. چرا که آنها می ‌ترسند پس از نصب این رابط کاربری جدید، تغییراتی در گوشی آن ها اتفاق بیفتد که منجر به سردرگمی آنها شود و این افراد با نگرانی از این موضوع، از نصب سیستم عامل جدید هواوی پیشگیری به عمل می‌آورند.

EMUI 11 که یک پوسته اندرویدی می باشد، از وجوه کاملا مشخص و معینی برخوردار می باشد و کاربرانی که از این پوسته اندرویدی استفاده می‌کنند کاملاً از عملکرد آن آگاهی دارند. اما با وجود اینکه سیستم عامل هارمونی از نظر ظاهری شباهت زیادی به پوسته EMUI 11 اندروید دارد، اما هنوز تمام ویژگی ها و مشخصات آن برای کاربران کاملا مشخص نشده و همین موضوع سبب شده تا کاربران از نصب آن پیشگیری به عمل بیاورند.

بهترین خصوصیات سیستم عامل هارمونی او اس

آن دسته از کاربرانی که از جرأت و جسارت بیشتری برخوردارند، پس از آماده شدن سیستم عامل هارمونی اقدام به تغییر سیستم عامل گوشی خود از اندروید به هواوی و استفاده از این سیستم عامل اعلام کردند و گزارش نمودند که سیستم عامل هارمونی، جزو روان ترین سیستم عامل هایی است که تا به حال با آن کار کرده‌اند و این سیستم عامل می تواند گزینه خوبی برای استفاده های روزانه باشد.

بسیاری از کاربران نیز پس از کار با این سیستم عامل عنوان کرده‌اند که سیستم عامل فوق حتی از سیستم عامل اندروید هم روان ‌تر کار می کند. طبق اطلاعات به دست آمده، یکی از کاربرانی که از گوشی های پرچمدار استفاده می کرده، پس از نصب سیستم عامل هارمونی بر روی گوشی خود و کار کردن با آن به این نتیجه رسیده که این سیستم عامل هیچ مشکلی با سرویس ‌های گوگل ندارد و از عملکرد کارآمد و بسیار روانی برخوردار می باشد.

مقایسه سیستم عامل هارمونی و اندروید

استفاده آسان از خدمات گوگل پلی یکی از مزایای مهم این سیستم عامل تلقی می شود. چرا که بسیاری از کاربران تمایل دارند علاوه بر اینکه از امکانات سیستم عامل هارمونی استفاده می کنند، از خدمات گوگل پلی نیز برخوردار شوند و بتوانند از سرویس‌ های مختلف آن استفاده کنند. این موضوع به این معنی است که برند هواوی توانسته تمامی برنامه های گوگل را از طریق راه های به خصوصی که خودش می داند بر روی سیستم عامل هارمونی نصب و پیاده سازی کند و هنوز هیچ قانونی جلودار آن نیست. بنابراین کاربران با سیستم عامل هواوی به راحتی می‌توانند از سرویس‌ های گوگل نیز استفاده نمایند.

طبق اطلاعات به دست آمده و جمع‌آوری گزارشات کاربران، عملکرد سیستم عامل هارمونی بسیار شبیه به EMUI 11 می باشد و این دو ویژگی های مشترک زیادی با یکدیگر دارند. پس از اینکه برند هواوی این سیستم عامل را به بازار ارائه کرد، در ابتدا فقط تلویزیون‌ های هوشمندی که توسط این برند تولید شده بودند امکان استفاده از آن را داشتند. ولی پس از اینکه دولت آمریکا تحریم های خود علیه این برند را افزایش داد، این شرکت با سرعت و قدرت بیشتری سیستم عامل اختصاصی خود را گسترش داد و امروزه این سیستم عامل از دستگاه های بسیاری پشتیبانی می نماید.

سیستم عامل HarmonyOS را می توان یک اکوسیستم کامل عنوان کرد که با ایجاد یک رابط کاربری واحد، این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند از آن بر روی دستگاه های مختلف خود استفاده نمایند و این سیستم ‌عامل قابلیت سازگاری خودکار با آنها را دارا می باشد.

مزایای سیستم عامل هارمونی

مزایای سیستم عامل harmonyos

هواوی برای آنکه بتواند رقیب خود یعنی سیستم عامل اندروید را کنار بزند سعی کرده تا نسبت به اندروید مزایای بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهد تا بتواند رقیب خود را شکست داده و جایگزین آن شود. در ادامه به بررسی مزایای این سیستم عامل می پردازیم:

امنیت سیستم عامل هارمونی

امنیت سیستم عامل هارمونی

برند هواوی از اولین روزی که تصمیم به طراحی یک سیستم عامل جدید گرفت، امنیت را در جزو اولویت های اصلی خود قرار داد. این شرکت هنوز هم در صدد افزایش سطح امنیت این سیستم عامل می باشد تا کاربران بدون هیچگونه نگرانی از این سیستم عامل بر روی گوشی‌های خود استفاده کنند. به نحوی که عنوان شده ویژگی ‌های امنیتی سیستم عامل هارمونی نسبت به اندروید بسیار پیشرفته تر و قابل اعتماد تر است.

مثلاً هنگامی که کاربر تمایل به باز کردن قفل گوشی خود دارد، این امکان برای او وجود دارد تا حالت احراز هویت چند جانبه را در سیستم‌ عامل هواوی فعال نماید که این حالت شامل احراز هویت از طریق اطلاعات، ساعت و چهره می گردد و همین موضوع سبب می شود تا اطلاعات گوشی کاربر به راحتی در اختیار افراد بیگانه قرار نگیرد و امنیت اطلاعات موجود بر روی گوشی کاربران حفظ شود.

هارمونی او اس برای حالت سوپر دیوایس نیز یک راه حل امنیتی ویژه در نظر گرفته که این راه حل از طریق تصدیق آیدی یک دستگاه و نیز اتصال خصوصی و عمومی انجام می ‌شود و تنها هنگامی که تمامی این موارد مورد تایید واقع شدند امکان اتصال بین دو دستگاه وجود خواهد داشت. هارمونی هواوی از سطح سوم ابراز هویت استفاده می نماید.

بهبود عملکرد موتور گرافیکی در هارمونی او اس

ویژگی ها و امکانات هارمونی او اس

سیستم عامل هارمونی اقدام به معرفی چند نوآوری جدید نظیر Proprietary Graphic Engine کرده است. در این نوآوری پردازنده گرافیکی به صورت مجزا از پردازنده مرکزی عمل نمی کند و این موضوع به این معنی است که Logicها در عملکرد یکدیگر هیچ دخالتی ندارند. همین موضوع سبب روان ‌تر شدن گرافیک و بهتر شدن نرخ فریم می گردد.

علاوه بر این، این سیستم عامل از یک سیستم اختصاصی برخوردار می باشد که به رندر کردن های متوالی نیاز ندارد و همین موضوع سبب می ‌شود تا بار پردازش ویدیو ها به شدت کاهش پیدا کند. همه این تکنولوژی ‌ها دست به دست هم می‌ دهند و منجر می‌ شوند تا مخاطب بتواند عملکرد های روان تری را با سیستم عامل جدید هواوی تجربه کند. به دلیل اینکه حرکات تصاویر در این سیستم عامل روان تر هستند، مصرف باتری نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

عملکرد بدون لگ و روان سیستم ‌عامل هارمونی روی گوشی با حافظه رام نسبتاً پر

عملکرد هارمونی او اس

همانطور که میدانید شما هر کاری که در گوشی خود می کنید دیتاهای آن در بخش رام نوشته می‌ شوند و از طریق این بخش خوانده می شوند. این کارها می تواند شامل باز کردن یک بازی، ادیت فایل یا هر کار دیگری باشد. اغلب کاربران پس از اینکه از گوشی خود حدود سه سال استفاده کردند متوجه می شوند تا گوشی آنها با محدودیت حافظه شروع مواجه شده و این امر منجر به کند شدن گوشی آن ها می گردد.

هنگامی که سرعت خواندن و نوشتن توسط رام کم شود، کاربر با مشکل کندی سرعت مواجه می شود و این موضوع به معنی طول کشیدن انجام امور با استفاده از گوشی و حوصله سر بر شدن گوشی می باشد. در سیستم عامل هارمونی روش جدیدی اختراع شده که اگر حافظه رام نسبتاً پر شود، گوشی عملکرد روان خود را از دست نخواهد داد و می‌ تواند مانند روزهای اول پرسرعت و پرقدرت به عملکرد خود ادامه دهد.

جمع بندی

بررسی سیستم عامل جدید هواوی

سیستم عامل هارمونی به وسیله شرکت چینی هواوی تولید شده و این سیستم عامل به دلیل دارا بودن خصوصیات مثبت بسیار، آینده درخشانی در پیش دارد. در حال حاضر سه کمپانی بزرگ چینی برای استفاده از این سیستم عامل اعلام آمادگی کرده اند تا بتوانند با این کار از سیستم ‌عامل تولیدی کشور خود حمایت کنند.

در اصل به دلیل تحریم هایی که دولت آمریکا علیه برند چینی هواوی در سال ۲۰۱۹ انجام داد، این برند تصمیم گرفت تا اقدام به تولید یک سیستم عامل اختصاصی نماید تا دستگاه های تولیدی این شرکت بتوانند از آن استفاده نمایند. سیستم عامل فوق جزو قویترین سیستم عامل هایی است که تاکنون در دنیای گوشی عرضه شده و این کمپانی هنوز هم در تلاش است تا بتواند قابلیت ‌های سیستم ‌عامل فوق را افزایش دهد.

اصلی‌ترین چالشی که این برند چینی در عرضه این سیستم عامل با آن مواجه می باشد، قانع کردن تولیدکنندگان بزرگ گوشی در دنیا برای استفاده از این پلتفرم است. با این وجود پیش ‌بینی می‌ شود تا در چند سال آینده تعداد کاربرانی که از این سیستم عامل بر روی گوشی ‌های خود استفاده می‌کنند افزایش پیدا کند.

آیا شما هم تجربه استفاده از سیستم ‌عامل هارمونی هواوی را داشته ‌اید؟ قدرت و عملکرد آن را چگونه توصیف می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا