برق و ابزار آلات

تفاوت لامپ های رشته ای، فلورسنت و LED در چیست؟

لامپ ها جزء پر استفاده ترین لوازم روزمره ما محسوب می شوند و امروزه شاهد وجود مدل های بسیار متنوع و گسترده ای از انواع مختلف لامپ هستیم که هر یک از آنها خصوصیات متفاوتی ارائه می کنند. اغلب مشتریان ترجیح می دهند تا لامپ هایی را خریداری کنند که علاوه بر تامین مناسب نور محیط، از مصرف انرژی پایینی برخوردار بوده و طول عمر بالایی داشته باشند.

بدون شک در هنگام خرید لامپ، متوجه شده اید که لامپ های موجود در بازار شامل سه دسته لامپ رشته ای، فلورسنت و ال ای دی می باشند. اما تفاوت این لامپ ها در چست و کدام یک از آن ها گزینه بهتری برای خرید هستند؟ تا انتها این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید تا به این سوال ها پاسخ دهیم و تفاوت لامپ های رشته ای، فلورسنت و ال ای دی را بررسی کنیم.

تفاوت لامپ های رشته ای، فلورسنت و LED

فرق بین لامپ های ال ای دی و رشته ای و فلورسنت

برای اینکه تفاوت لامپ های رشته ای، فلورسنت و ال ای دی را بدانید، ابتدا لازم است با هریک از این لامپ ها آشنا شوید و ویژگی های هرکدام را بدانید. در زیر شما را با این لامپ ها بیشتر آشنا می کنیم.

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای یا همان لامپ التهابی به لامپ هایی گفته می شود که تامین برق مصرفی توسط یک رشته سیم نازک در آنها انجام می شود. جریان برق از این رشته سیم ها عبور می کند و تا زمانی که این جریان تبدیل به نور شود اقدام به گرم کردن سیم ها می نماید. یک حباب شیشه ای سیم های فوق را احاطه نموده و از رسیدن اکسیژن به سیم ها پیشگیری به عمل می آورد.

تفاوت لامپ های رشته ای با فلورسنت

چرا که رسیدن اکسیژن به سیم های فوق منجر به اکسید شدن آنها و نهایتاً خراب شدن آنها می شود. لامپ های رشته ای دارای ابعاد و ولتاژ های مختلفی هستند و از آنها در مکان های مختلف برای کاربردهای گوناگون تبلیغاتی، خانگی و تجاری استفاده می شود. هزینه ای که برای تولید لامپ رشته ای صرف می ‌شود نسبت به سایر انواع لامپ کمتر می باشد و نور تولیدی توسط آنها نیز بالا است.

اما متاسفانه این لامپ ها حرارت بالایی تولید می نمایند و حدود ۹۰ درصد از انرژی برقی که استفاده می کنند تبدیل به گرما می شود. به همین خاطر امروزه استفاده از لامپ های رشته ای بسیار پایین آمده و معمولاً کاربران ترجیح می دهند تا از لامپ های فلورسنت و ال ای دی به جای لامپ های التهابی استفاده نمایند. جالب است بدانید که هر چه توان مصرفی لامپ رشته ای بالاتر باشد، نوری که توسط آن تولید می‌شود نیز بیشتر خواهد بود. به دلیل مصرف انرژی بیش از حدی که لامپ های رشته ای دارند، استفاده از آنها به مراتب پایین آمده و در برخی مکان ها نیز استفاده از آنها ممنوع اعلام شده است.

لامپ فلورسنت

لامپ فلورسنت برای تامین نور مورد نیاز از تحریک بخار جیوه استفاده می کنند. هنگامی که بخار جیوه تحریک می شود، فسفر به فلورسنت تبدیل می گردد و این امر منجر به به وجود آمدن نور می شود. لامپ های فوق در اشکال و توان های مختلفی تولید و روانه بازار شده اند و امروزه شاهد استفاده از آنها برای کاربردهای مختلف هستیم.

تفاوت لامپ های رشته ای با LED

لامپ های فلورسنت در بازار به لامپ های مهتابی نیز شهرت دارند و از آنجایی که نور ساطع شده توسط آنها سالم و طبیعی میباشد، استفاده از آنها بسیار بالا می باشد. لامپ های فوق برخلاف لامپ های رشته ای بیشتر انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کنند و منجر به وجود آمدن یک نور دلپذیر در محیط می گردند.

لامپ های فلورسنت نیز دارای یک سری معایب هستند که از آن جمله می توانیم به تولید اشعه فرابنفش توسط آنها اشاره نماییم. بخار جیوه موجود درون لامپ هنگام تبدیل شدن به فلورسنت مقداری نور فرابنفش نیز تولید می کند که برای سلامت انسان ها زیان بار می باشد. بنابراین چنانچه به صورت اتفاقی لامپ های فوق شکسته شوند یک گاز سمی از آنها در محیط ساطع می‌شود که استشمام آن می تواند برای سلامت انسان خطر آفرین باشد. به همین خاطر توصیه شده تا کار حمل و نقل لامپ های فلورسنت با احتیاط بالایی انجام شود.

لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی نسبت به دو لامپ قبلی از فروش بیشتری برخوردار می باشد و امروزه شاهد استفاده از آنها در مکان های مختلف به وسیله کاربران گوناگون می باشیم. این لامپ ها از میزان مصرف انرژی بسیار پایینی برخوردار هستند و توانایی تامین نور کافی محیط را نیز دارا می باشند. به همین خاطر استفاده از آن ها فرد را متحمل پرداخت هزینه بالای برق مصرفی نخواهد نمود و روز به روز بر شمار استفاده کنندگان از این لامپ ها افزوده می شود. لامپ های ال ای دی دارای مدل های متفاوتی هستند که از آن جمله می‌توان به لامپ های پاور ال ای دی، COB و SMD اشاره نمود.

تفاوت لامپ های فلورسنت با LED

لامپ های فوق از نظر خصوصیات و قیمت با یکدیگر کاملا متفاوت می باشند. از جمله خصوصیات اصلی لامپ های ال ای دی می توان به این نکته اشاره کرد که تقریباً تمام انرژی الکتریکی که به این لامپ ها وارد می شود تبدیل به انرژی نور می گردد و میزان گرمایی که به وسیله این لامپ ها ایجاد می شود به مراتب پایین تر از سایر انواع لامپ هاست.

بنابراین از این لامپ ها نمی توان برای گرم کردن محیط استفاده کرد و تنها از نور یک دستی که به وسیله آن ها حاصل می شود می توان برای روشن کردن محیط استفاده نمود. به دلیل کاربرد بالای این محصولات، تکنولوژی LED در محصولات زیادی مانند پنل LED، لامپ LED، مهتابی LED و براکت LED به کار می رود.

ویژگی های لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی نسبت به دو لامپ دیگر از مزایای بیشتری برخوردار می باشند و همین موضوع سبب شده تا فروش آنها نیز در بازار بالاتر باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا برخی از مزایای این لامپ ها را برای شما عنوان نماییم:

تفاوت لامپ کم مصرف و ال ای دی

  • قیمت مناسب: لامپ های ال ای دی در تنوع گسترده ای به بازار عرضه شده اند و قیمت در نظر گرفته شده برای آنها به تناسب کیفیت و طول عمر لامپ بسیار خوب و مقرون به صرفه است. ممکن است هزینه ای که در ابتدا برای خرید لامپ ال ای دی پرداخت می کنید نسبت به لامپ های رشته ای بیشتر باشد. اما به دلیل طول عمر بیشتری که لامپ های ال ای دی دارا هستند این هزینه کاملاً جبران می‌شود. البته هزینه برق این لامپ ها نیز بسیار کمتر می باشد و این موضوع نیز از نظر اقتصادی به نفع خریداران این گونه لامپ ها خواهد بود.
  • ایمنی بالا: لامپ های ال ای دی هیچگونه اشعه نا سالمی که سلامت انسان را به خطر بیندازد تولید نمی کنند و همین موضوع سبب شده تا ایمنی آنها نسبت به لامپ های دیگر بالاتر باشد. همانطور که در متن مقاله نیز به آن اشاره کردیم لامپ های فلورسنت اقدام به تولید پرتوهای فرابنفش می نمایند، اما لامپ های ال ای دی نور فرابنفش یا مادون قرمزی تولید نمی کند و به همین خاطر استفاده از آنها برای انسان سلامتی انسان زیان بار نخواهد بود.
  • طول عمر بالا: طول عمر لامپ های ال ای دی نسبت به سایر انواع لامپ بالاتر است و این لامپ ها قادرند برای سالیان طولانی بدون اینکه تغییری در نور آنها حاصل شود اقدام به تامین نور محیط کنند. خوشبختانه شرایط آب و هوایی مختلف بر نحوه عملکرد این لامپ ها تاثیری نمی گذارد و به راحتی می توانید آن را در مکان های مختلف مورد استفاده قرار دهید.
  • تنظیم نور: امکان تنظیم شدت و زاویه نور در لامپ های ال ای دی فراهم است و خوشبختانه در طول سالیان استفاده از این لامپ ها نور آنها به هیچ عنوان کاهش پیدا نمی کند و نوری که توسط آنها منتشر می شود دقیقاً مثل روز اول خواهد بود.
  • تنوع رنگی بالا: لامپ های ال ای دی موجود در بازار دارای رنگ بندی های مختلفی هستند و می‌توانید رنگ متناسب و ایده آل خود را از بین تنوع گسترده موجود خریداری نمایید.

مقایسه ویژگی های لامپ ال ای دی، رشته ای و فلورسنت

لامپ رشته ای چیست؟ / لامپ فلورسنت چیست؟

نوع لامپ فلورسنت رشته ای ال ای دی
طول عمر برحسب ساعت 8,000 1,200 50,000
مصرف برق برحسب وات 13-15 60 5
اثر روشن و خاموش کردن بر طول عمر بله تا حدودی 6-8
حساسیت به دما بله تا حدودی خیر
حساسیت به رطوبت بله تا حدودی خیر
مقاومت در برابر ضربه خیر خیر خیر
حاوی ماده سمی جیوه بله خیر بله
اشعه فرابنفش کم صفر خیر
نوع نور غیر متمرکز غیر متمرکز متمرکز

جمع بندی

در این مقاله به بررسی خصوصیات و ویژگی های انواع لامپ های موجود در بازار پرداختیم و مزایا و معایب هر یک از آنها را نیز عنوان نمودیم. لامپ های رشته ای به دلیل مصرف برق بالایی که دارند تقریبا منسوخ شده اند و کمتر کسی این لامپ‌ها را مورد استفاده قرار می دهد. اما لامپ های ال ای دی به دلیل مصرف انرژی پایینی که دارند، هزینه های سربار کمتری را برای استفاده کنندگان به دنبال خواهند داشت و مصرف آنها در بین کاربران مختلف روز به روز افزایش پیدا می کند.

نکته مهمی دیگری که در این میان وجود دارد این است که طول عمر لامپ های ال ای دی به مراتب بیشتر از لامپ های رشته ‌ای است و هزینه ‌ای که بابت خرید این لامپ‌ها پرداخت می شود از نظر اقتصادی به نفع خریداران خواهد بود. چرا که با یک بار خرید لامپ می توانند آن را برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار دهند.

بنابراین توصیه ما به کاربران این است که متناسب متراژ محیطی که قرار است برای آن لامپ خریداری کنند یک لامپ با توان متناسب را خریداری نمایید تا بتواند نور محیط مورد نظرشان را به خوبی تامین کند. شما از کدام یک از انواع لامپ های موجود در بازار برای تامین روشنایی محیط زندگی خود استفاده می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند یک لامپ خوب و ایده آل برای روشن کردن محیط اطرافشان خریداری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا