اکسسوری و گجت

نکات مهم برای افزایش طول عمر هارد اکسترنال

هاردهای اکسترنال دارای قطعات متحرکی می باشند که با کوچک‌ترین مشکل در چرخش و حرکات قطعات هارد، خراب می شوند. برای همین نیز می بایست تا جایی که امکان دارد در محل ثابتی قرار بگیرند. برای آن که از خرابی و مشکلات فیزیکی هارد اکسترنال جلوگیری کنید، نباید آن را زیاد به دستگاه‌های دیگر متصل و جدا کنید. برای جا به جا نمودن هارد باید احتیاط نموده و به آرامی این کار را انجام دهید تا باعث خراب شدن هارد اکسترنال نشوید.

با توجه به این که امکان بازیابی اطلاعات در صورت ضربه یا صدمه به هارد وجود دارد ولی به خاطر وقت زیادی که می برد بهترین کار نگهداری از هارد در شرایط مناسب می باشد تا بتوانید از اطلاعات خودتان محافظت نمایید. دلایل زیادی برای خرابی هارد اکسترنال وجود دارد که با رعایت نکاتی که در ادامه این مقاله از تکنوسان مگ بیان می کنیم می توانید طول عمر هارد اکسترنال خود را افزایش دهید.

نکات مهم برای افزایش طول عمر هارد اکسترنال

طول عمر هارد SSD

برای آن که هارد اکسترنالی داشته باشیم که دارای طول عمر زیادی باشد می بایست به خوبی از آن مراقبت کنیم. در صورتی که اطلاعات خود را بر روی هارد اکسترنال ذخیره می کنید و امنیت اطلاعات برای شما اهمیت دارد باید عمر هارد اکسترنال خود را افزایش دهید. در ادامه به نکات مهمی که باعث افزایش طول عمر هارد اکسترنال می شود خواهیم پرداخت.

جلوگیری از ضربه فیزیکی به هارد اکسترنال

نکات مهم برای افزایش طول عمر هارد اکسترنال

قدم اول برای افزایش طول عمر هارد و مراقبت از آن جلوگیری از ضرب دیدگی آن می باشد. بنابراین می بایست هارد خود را در جای مطمئنی بگذارید که دچار آسیب فیزیکی نشود. یکی از دلایلی که باعث خرابی هاردها می شود تکان خوردن یا وارد شدن ضربه‌ی شدید به آن می باشد. به خاطر نزدیک بودن هد به پلاتر و سرعت بالای حرکت این قطعات، تکان خوردن شدید و یا حتی آرام هارد اکسترنال سبب آسیب به هارد خواهد شد. زمانی که هارد روشن است، آسیب پذیری بیشتری دارد. ولی هنگامی که هارد خاموش می گردد، هد در جای امنی قرار می‌گیرد.

در صورتی که هارد داخل جعبه مطمئنی قرار داشته باشد احتمال ضربه خوردن و آسیب دیدن آن کمتر می گردد. بنابراین با خرید هارد ضد آب و ضد ضربه، گمان نکنید که هیچ گونه مشکلی برای آن پیش ن خواهد آمد. این زمانی امکان پذیر است که هارد اکسترنال شما خاموش باشد. بنابراین بهترین کار این است که با نگهداری هارد اکسترنال در مکان ثابت عمر مفید هارد اکسترنال خود را افزایش دهید.

خنک نگه داشتن هارد اکسترنال

هاردهای اکسترنال در مقابل افزایش دما حساس بوده و در گرمای زیاد دچار آسیب می گردند. برای خنک نگه داشتن هاردهای اکسترنال می‌توانید آن‌ها را در اتاقی خنک و دارای تهویه مناسب نگهداری نمایید. با خنک نگه داشتن هارد می توانید طول عمر هارد اکسترنال خود را افزایش دهید.

پارتیشن بندی هارد اکسترنال

از راهکارهای دیگر برای پیشگیری از خرابی هاردهای اکسترنال، این است که می بایست به صورت صحیح آن را پارتیشن بندی نمایید.  هاردها نباید به پارتیشن‌های زیادی تقسیم گردد و این کار کاملا اشتباه می باشد. هر چقدر که تعداد پارتیشن‌ها کمتر باشد، برای هارد بهتر است. بنابراین برای افزایش عمر هارد اکسترنال خود در حین پارتیشن بندی می بایست به این موضوع توجه زیادی نمایید.

حفاظت در برابر رطوبت

نکاتی برای استفاده بهینه از هارد اکسترنال

از عواملی که سبب افزایش سلامت هارد اکسترنال می گردد، حفاظت در برابر رطوبت می باشد. حتی هاردهایی که در بازار به عنوان هاردهای ضد آب تبلیغ می گردند در برابر رطوبت و آب، صد در صد ایمن نمی باشند و می بایست با احتیاط رفتار کنید. بنابراین به شما توصیه می کنیم که در هر شرایطی از هارد اکسترنال خود در مقابل رطوبت محفاظت نمایید.

حذف فایل‌های بیهوده

هرچقدر حجم اطلاعات موجود در هارد اکسترنال بیشتر باشد دسترسی به این اطلاعات بیشتر طول کشیده و سبب درگیری هد با دیسک می‌گردد. توصیه می‌کنیم اگر به برخی از اطلاعات نیاز کمتری دارید به جای ذخیره روی هارد ذخیره نمایید بهتر است بر روی یک حافظه جانبی ( کارت حافظه یا فلش) ذخیره نمایید. هر چه میزان فایل‌ها روی یک هارد زیاد باشد، امکان بازیابی آن فایل‌ها نیز کمتر می شود.

استفاده از منبع تغذیه مناسب

نکاتی که هنگام استفاده از هارد اکسترنال باید بدانید

منبع تغذیه نامناسب و غیر استاندارد سبب آسیب رساندن به هارد اکسترنال شما می شود. قطعات کامپیوتر هنگامی عملکرد درستی دارند که برق یا منبع تغذیه آنها به شکل استاندارد و پایدار تامین گردد. یکی از قطعات حساس به نوع منبع تغذیه، برد هارد اکسترنال می باشد. قطعات دیگر هارد،ل مث موتور و هد هم از برق تغذیه می نمایند. اگر این کار بصورت مناسب انجام نشود در عملکرد آن‌ها اثر می گذارد و صدمات جبران ناپذیری به هارد وارد می کند.

اسکن هارد اکسترنال توسط ویندوز

ممکن است بعد از انجام فرآیند بوت شدن سیستم پیغامی برای اسکن هارد از طرف ویندوز برای شما ظاهر گردد. تعداد زیادی از کاربران این پیام‌های هشداری را نادیده می گیرند و بر روی دکمه‌ی کنسل پروسه‌ی آن‌ها کلیک می نمایند. ولی بهتر است این نکته را بدانید که ویندوز بیهوده این پیام ها را ارسال نمی‌کند. مطمئنا مشکلی در ساختار هارد سیستم مشاهده شده است. بنابراین اجازه دهید ویندوز کار خود را انجام داده و اختلال موجود را پیدا کند. این اختلال سبب کاهش عمر هارد دیسک خواهد شد.

جلوگیری از روشن و خاموش کردن مداوم هارد اکسترنال

روشن یا خاموش کردن مداوم هارد اکسترنال باعث ساییدگی یا استهلاک اجزای درونی آن شده و این کار باعث کاهش عمر هارد اکسترنال خواهد شد. بنابراین بهتر است به صورت مداوم هارد خود را روشن و خاموش نکنید تا با انجام این کار ساده طول عمر عارد اکسترنال خود را افزایش دهید.

وصل نکردن هارد اکسترنال به کامپیوتر های مشکوک به ویروسی بودن

راهکار بالا بردن طول عمر هارد اکسترنال

قطعا شما نمی‌دانید که یک کامپیوتر دارای چه ویروس‌هایی بوده و این ویروس‌ها تا چه حد خطرناک می باشند. بنابراین توصیه ما به شما برای نگهداری هارد اکسترنال این است که آن را به هر کامپیوتر یا دستگاهی متصل نکنید. پیش از وصل کردن به این دستگاه‌ها در مورد امنیت آنها مطمئن شوید و سپس از دستگاه استفاده نمایید.

استفاده از کیف مناسب

با استفاده از یک کیف مطمئن و مقاوم برای نگهداری هارد اکسترنال می توانید به افزایش طول عمر هارد خود کمک بزرگی کنید. هم در حین حرکت و نقل و انتقال و هم هنگامی که از هارد خود استفاده نمی‌کنید و آن را در گوشه‌ای گذاشته اید کیف‌ هارد  می تواند از این دستگاه در مقابل ضربه حافظت نماید. همچنین با استفاده کردن از کیف مانع ورود گرد و غبار به هارد اکسترنال خود خواهید شد.

جمع بندی

طول عمر هارد اکسترنال را نمی توان به صورت دقیق مشخص نمود. در این مقاله سعی کردیم نکات مهمی را برای افزایش طول عمر هارد اکسترنال برای شما بیان کنیم. با رعایت تمامی نکاتی که گفته شد مطمئنا زمان بیشتری می توانید از هارد اکسترنال خود استفاده نمایید. با در میان گذاشتن نظرات خود در زمینه افزایش طول عمر هارد اکسترنال در بخش کامنت می‌توانید به کاربران در این زمینه یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا