کامپیوتر و لپ تاپ

راهنمای خرید شارژر لپ تاپ مناسب و معرفی انواع آن

اگر کاربر لپ تاپ باشید، دیر یا زود خرابی شارژر لپ تاپ را تجربه خواهید کرد. این مشکل یک امر رایج است و ممکن است هر شخصی، در طول دوره‌ای که از لپ تاپ خود استفاده می‌کند، شاهد پارگی، خرابی و… سیم یا آداپتور لپ تاپ خود باشد. به صورت کلی دلایل مختلفی ممکن است باعث خرابی و آسیب دیدگی شارژر لپ تاپ شود. نوسان برق، آب خوردگی، ضربه خوردن و… از مهم ترین این عوامل هستند. فارغ از آن که به چه دلیلی با مشکل خرابی و آسیب دیدگی این قطعه مواجه شدید، برای خرید یک شارژر جدید باید نکات زیادی را در نظر بگیرید.

در مقاله راهنمای خرید شارژر لپ تاپ از تکنوسان مگ قصد داریم نکات مهم برای خرید شارژر لپ تاپ را مورد بررسی قرار دهیم و سپس انواع شارژر لپ تاپ را به شما معرفی کنید تا بتوانید یک محصول اورجینال و باکیفیت تهیه کنید. اگر قصد خرید شارژر لپ تاپ دارید، تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

دلایل خرابی آداپتور لپ تاپ

نکات ضروری هنگام خرید شارژر لپ تاپ

عموما دلایل مختلفی می تواند منجر به کار نکردن شارژر لپ تاپ تان شود. به صور کلی می‌توان گفت که فاکتورهای مهم در خرابی شارژر لپ تاپ آب خورگی، نوسان برق، ضربه خوردن آداپتور، استفاده از شارژ نامناسب برای لپ تاپ، بد جمع کردن کابل و همچنین محکم کشیدن سیم در زمان کشیدن شارژر است. در صورتی که به هر دلیلی با مشکل خرابی شارژر لپ تاپ مواجه شدید، نیاز است تا به سرعت این قطعه را تعویض و با توجه به راهنمای خرید شارژر لپ تاپ، یک محصول مناسب را سفارش دهید.

راهنمای خرید شارژر لپ تاپ

به منظور بررسی راهنمای خرید شارژر لپ تاپ باید به این نکته توجه داشته باشید که شارژرهای لپ تاپ با توجه به ولتاژ، شدت جریان و نوع پورت آن‌ها به مدل‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. در صورتی که قصد دارید تا اقدام به خرید یک شارژر با کیفیت و مناسب کنید، باید به تمامی این پارامترها توجه داشته باشید تا در نهایت محصولی متناسب با نوع لپ تاپ خود را خریداری کنید.

توجه به نوع پورت

امروزه شاهد تولید انواع شارژر لپ تاپ با پورت‌های مختلف هستیم، به همین دلیل باید در هنگام خرید شارژر لپ تاپ به سراغ محصولی بروید که پورت آن متناسب با پورت موجود بر روی لپ تاپ شما باشد. همچنین پیشنهاد ما این است که توجه بسیار زیادی به شکل و ابعاد کانکتور شارژر نیز داشته باشد. عدم توجه به این مسئله باعث می‌شود تا به اشتباه کانکتور شارژری را خریداری کنید که به لپ تاپ شما نمی‌خورد و این مسئله باعث می‌شود تا مجبور شوید که هزینه اضافی را برای خرید شارژر پرداخت کنید.

انواع پورت شارژر لپ تاپ

توجه داشته باشید تنها یکسان بودن نوع پورت دلیل بر سازگاری یک شارژر با لپ تاپ تان نیست و برای خرید حتما باید به نکات گفته شده در مقاله نیز توجه داشته باشید.

ولتاژ و شدت جریان

همان طوری که مشاهده کردید، بررسی پورت شارژر لپ تاپ کار ساده‌ای است اما به منظور بررسی ولتاژ و شدت جریان نیاز است تا به چند نکته مهم توجه کنید. در صورتی که قصد دارید تا بر اساس ولتاژ و شدت جریان اقدام به خرید یک شارژر با کیفیت کنید، دو حالت ممکن است پیش بیاید. در وهله اول ممکن است شما شارژر اورجینال لپ تاپ خود را داشته باشید. در چنین شرایطی نیاز است تا نگاهی به پشت آداپتور شارژر بیاندازید تا بتوانید ولتاژ و شدت جریان آداپتور را مشاهده کنید.

معایب استفاده از شارژر لپ تاپ نا مناسب

به عنوان مثال ممکن است ولتاژ خروجی شارژر شما 19 ولت با شدت جریان خروجی 6.32 آمپر باشد. اکنون اگر قصد دارید تا شارژر جدیدی خریداری کنید، باید به سراغ محصولی با چنین مشخصاتی بروید. حالت دومی که ممکن است با آن مواجه باشید شرایطی است که به هر دلیلی نمی‌توانید مشخصات آداپتور و شارژر لپ تاپ خود را چک کنید. در صورتی که شارژر لپ تاپ شما گم شده باشد یا بر هر علتی نمی‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید، نیاز است تا به سراغ سایت شرکت تولید کننده لپ تاپ خود آمده و اطلاعات مربوط به شارژر لپ تاپ را از این طریق بررسی کنید.

در صورتی که به سایر شرکت تولید کننده لپ تاپ بروید و مدل دستگاه خود را در آن جستجو کنید، می‌توانید در بخش Specifications مشخصات دستگاه خود را ببینید. با وارد شدن به این بخش، اطلاعات مختلفی از لپ تاپ شما نمایش داده می‌شود. با رفتن به قسمت Power Adapter قادر خواهید بود تا اطلاعات ضروری در رابطه با آداپتور لپ تاپ خود را از این طریق بررسی و مشاهده کنید.

فاکتورهای مهم در خرابی شارژر لپ تاپ

با وجود این که پیشنهاد می‌شود که شارژری با ولتاژ و شدت جریان مشابه شارژر اورجینال خود را خریداری کنید، با این حال اگر به هر دلیلی شارژر اشتباهی را خریداری کنید، هر چه شدت جریان بیشتر باشد لپ تاپ  شما سریع تر شارژ خواهد شد. البته در صورت متفاوت بودن ولتاژ شارژر خریداری شده با شارژر اصلی آسیب بسیار زیادی به دستگاه شما وارد می‌شود. در واقع اگر دستگاه شما ولتاژی بیشتر یا کمتر از ظرفیت خود را دریافت کند، به تمامی قطعات لپ تاپ آسیب‌های جدی وارد می‌شود.

نوع کابل برق

انواع کابل لپ تاپ

در برخی از شارژرهای لپ تاپ شاهد جدا بودن کابل برق و شارژر هستیم. در اکثر مواقع اگر مشکلی برای شارژر ایجاد شود، معمولا به دلیل خرابی و آسیب دیدگی هر یک از این قطعات است و به ندرت پیش می‌آید که همزمان هم کابل برق و هم شارژر با مشکل مواجه شود.

به همین دلیل اگر شارژر لپ تاپ شما به نحوی است که کابل برق آن از شارژر جدا است، در صورت بروز مشکل برای این قطعه، نیازی نیست تا هر دو بخش شارژر را با هم خریداری کنید. به همین علت امروزه در بازار این دو قسمت به صورت جداگانه به فروش می‌رسد و شما می‌توانید از این طریق در هزینه‌های خود صرفه جویی کرده و با مبلغ پایین تری شارژر لپ تاپ خود را تعویض کنید.

خرید شارژر اصل و اورجینال

نکته مهمی که باید بدانید این است که امروزه شارژرهای لپ تاپی که می‌توانید در بازار پیدا کنید، معمولا به دو شکل اورجینال و کپی تولید و عرضه می‌شوند. با وجود این که تشخیص شارژر اورجینال و کپی ممکن است برای افرادی که اطلاع دقیقی در این زمینه ندارند سخت و دشوار باشد، با این حال نکات مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید اقدام به خرید یک شارژ با کیفیت و اورجینال کنید. ظرافت در طراحی شارژرهای اصلی یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. ظرافت در طراحی پارامتر ساده‌ای است که می‌توانید بر اساس آن تفاوت بین نمونه‌های اصلی و تقلبی را از این طریق متوجه شوید.

راهنمای خرید شارژر لپ تاپ

همچنین کیفیت متریال مورد استفاده برای تولید شارژرهای اصلی با شارژرهای تقبلی کاملا متفاوت است. پیشنهاد ما این است که در هنگام خرید به جنس بدنه شارژر و رنگ چاپ روی آن نیز توجه کنید تا بتوانید یک شارژ اصل را از فیک تفکیک کنید. لازم به ذکر است که خرید شارژر از یک فروشگاه معتبر به شما کمک می‌کند تا بتوانید با خیال آسوده محصول مورد نظر خود را خریداری کرده و از آن استفاده کنید. با توجه به این که شارژرهای اورجینال قیمت بیشتری نسبت به شارژرهای کپی دارند، به همین دلیل نیاز است تا برای خرید شرایط اورجینال، مبلغ بیشتری را پرداخت کنید تا بتوانید یک محصول اصل را خریداری کنید.

انواع شارژر لپ تاپ

در صورتی که قصد دارید تا اقدام به خرید شارژر کنید، یکی از نکات مهم هنگام خرید شارژر لپ تاپ توجه به نوع شارژ است. امروزه شاهد انواع آداپتورهای لپ تاپ هستیم. این آداپتورها در دو نوع AC و DC تولید می‌شوند و شما باید متناسب با نوع دستگاه خود به سراغ آداپتور مناسب آمده و از آن استفاده کنید. اگر بخواهیم شما را با انواع آداپتور برای لپ تاپ  آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آداپتور لپ تاپ AC

یکی انواع آداپتورهای لپ تاپ که جز رایج ترین محصولات موجود در بازار نیز به حساب می‌آیند، آداپتورهای AC هستند که ولتاژ آن‌ها بالا است. این دسته از آداپتورها به نحوی هستند که برای استفاده باید به برق شهری متصل می‌شود و سپس می‌توانید از آن‌ها برای شارژ لپ تاپ خود استفاده کنید.

مشخصات یک شارژر لپ تاپ خوب

آداپتور لپ تاپ DC

یکی دیگر از انواع آداپتورهای لپ تاپ که در برخی از محصولات شاهد استفاده از آن‌ها هستیم، آداپتورهای لپ تاپ DC است. این دسته از آداپتورها به نحوی هستند که ولتاژ پایین تری را نسبت به برق شهری دارند. در صورتی که لپ تاپ شما با استفاده از برق DC شارژ می‌شود، نیاز است تا برای تعویض شارژر لپ تاپ به سراغ آداپتورهای DC آمده و از این دسته از محصولات استفاده کنید.

نکات مهم برای نگهداری از آداپتور لپ تاپ

نکات مهم در خرید آداپتور لپ تاپ

پس از آن که به بررسی راهنمای خرید شارژر لپ تاپ پرداخته و در مورد انواع کانکتور شارژر لپ تاپ اطلاعات کاملی را به شما ارائه کردیم، حال نیاز است تا شما را با نکات مهم برای نگهداری از انواع آداپتورهای لپ تاپ آشنا کنیم. توجه به این نکات باعث می‌شود تا طول عمر آداپتورهای شما افزایش پیدا کند و بتوانید به بهترین شکل ممکن چندین و چند سال از این آداپتور استفاده کنید. در وهله اول پیشنهاد می‌شود که آداپتور خود را از مایعات به دور نگه دارید. ریختن مایعات بر روی آداپتور یکی از رایج ترین دلایل سوختگی این محصول به حساب می‌آید.

برای افزایش طول عمر آداپتور نیاز است تا سیم شارژر لپ تاپ خود را به آرامی وصل و قطع کنید. انجام این کار باعث قطعی سیم یا خرابی سوکت آن خواهد شد. برای جلوگیری از ضربه خوردن و آسیب دیدگی آداپتور نیاز است تا آن را در جایی امن نگه دارید تا از ضربه دیدن یا افتادن ناگهانی آن جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌شود که وقتی قصد دارید تا کابل آداپتور را جمع کنید، انتهای آن را کمی آزاد بگذارید. تمامی این کارها در کنار باعث می‌شود تا بتوانید با خیال آسوده سالیان سال از آداپتور شارژ خود استفاده کنید.

حرف آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا نگاهی به راهنمای خرید شارژر لپ تاپ انداخته و بیان کنیم که نکات خرید شارژر لپ تاپ شامل چه مواردی می‌شود. همچنین شما را با انواع آداپتورهای لپ تاپ آشنا کردیم. در صورتی که تجربه و دیدگاه خاصی در مورد راهنمای خرید شارژر لپ تاپ و مشاوره خرید شارژر لپ تاپ دارید، می‌توانید نظرات خود را در بخش کامنت‌ها ثبت کرده و از این طریق به سایر افراد کمک کنید تا بتوانند به بهترین شکل ممکن یک شارژر مناسب را خریداری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا