موبایل و تبلت

آموزش نکات عکاسی با موبایل؛ حرفه ای عکس بگیرید!

در چند سال گذشته، با افزایش کیفیت دوربین گوشی های هوشمند، عکاسی با موبایل نیز وارد دنیای جدیدی شد و امروزه بسیاری از افراد با گوشی خود اقدام به عکاسی حرفه ای می کنند. با اینکه گوشی های موبایل از نظر کیفی به پای دوربین های دیجیتال نمی رسند، اما با رعایت کردن یک سری نکات در هنگام عکاسی، می توانید عکس های بسیار باکیفیتی ثبت کنید.

از این رو تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه آموزش نکات عکاسی با موبایل به کاربران را دارد تا افراد با آموزش عکاسی با گوشی بتوانند حرفه ای عکس بگیرند. در نتیجه اگر شما هم دوست دارید با استفاده از گوشی همراه خود عکس های حرفه ای و با کیفیت را از سوژه ‌های مختلف ثبت کنید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نکات عکاسی با موبایل

کاربردی ترین ترفند ها برای عکاسی با موبایل

با به کارگیری یک سری ترفندها می توانید عکس های جذابی با دوربین گوشی خود بگیرید. در ادامه تعدادی از این ترفندها را برای شما عنوان خواهیم نمود:

تمیز کردن لنز دوربین

پیش از آنکه شروع به عکاسی با استفاده از گوشی خود کنید بهتر است لنز دوربین گوشی خود را با استفاده از دستمال های مخصوصی که برای انجام این کار مورد استفاده قرار می گیرند تمیز نمایید. به دلیل آنکه لنز دوربین گوشی ممکن است در طول روز با دست فرد یا اشیای مختلف در تماس قرار بگیرد و روی آن گرد و غبار بنشیند، کثیف می شود.

آموزش عکاسی با گوشی

بنابراین برای آنکه بتوانید از شر این آلاینده‌ ها رها شوید تنها کافیست لنز گوشی خود را با استفاده از دستمال های مخصوص تمیز نمایید تا از تار شدن عکس های خود ممانعت به عمل بیاورید. شاید این نکته، یک نکته ساده و کم اهمیت برای شما به نظر برسد. اما در نظر داشته باشید که حتی وجود یک اثر انگشت کوچک بر روی لنز گوشی می تواند منجر به پایین آمدن کیفیت خروجی هایی که با استفاده از دوربین ثبت نموده اید شود.

فراهم کردن شرایط مناسب برای عکاسی

پس از اینکه سوژه مورد نظر برای عکاسی را پیدا کردید برای اینکه بتوانید یک عکس خوب و حرفه ای از آن به تصویر بکشید بهتر است بهترین زاویه دید و نور مناسب را برای ثبت تصویر خود انتخاب نمایید. برای انجام این کار می توانید اقدام به ثبت چند تصویر پشت سر هم از سوژه مورد نظر در زوایای مختلف نمایید تا بتوانید بهترین زاویه را به دست بیاورید. برای آنکه بتوانید زاویه دید گوشی را تنظیم کنید می توانید اقدام به قرار دادن آن بر روی سه پایه نمایید و سپس گوشی را در زاویه مناسب تنظیم کنید.

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

قرار دادن گوشی بر روی سه ‌پایه منجر به جلوگیری از لرزش تصویر و ثبت تصاویر با کیفیت بالاتر خواهد شد. اگر قرار است عکاسی خود را در فضای بسته که فاقد نور طبیعی می باشد انجام دهید برای آنکه بتوانید نور مناسبی در فضا به وجود بیاورید می توانید از رینگ لایت های مختلف استفاده نمایید تا بدین وسیله یک عکس خوب و باکیفیت را به ثبت برسانید.

توجه به قابلیت زوم اپتیکال

اگر تمایل به گرفتن عکس های حرفه ای با گوشی موبایل دارید بهتر است در حین خرید موبایل گوشی هایی را خریداری نمایید که دارای دو زوم اپتیکال و دیجیتال می باشند. گوشی هایی که از قابلیت زوم اپتیکال برخوردار هستند می توانند عکس های باکیفیت تری را از سوژه هایی که در فاصله دور قرار گرفته ‌اند ثبت نمایند. زوم دیجیتال موجود بر روی گوشی به شما کمک می کند تا پس از ثبت تصاویر بتوانید اقدام به زوم کردن بر روی تصویر مورد نظرتان نمایید.

نکات ضروری عکاسی با موبایل

اما اگر گوشی شما از قابلیت زوم اپتیکال برخوردار باشد می توانید از سوژه های مورد نظر خود که در فاصله دور قرار گرفته اند تصاویر با کیفیت بسیار بالایی به ثبت برسانید. به نحوی که گویی عکس از فاصله نزدیک از آن سوژه گرفته شده است. خوشبختانه شاهد قرار دادن این قابلیت بر روی گوشی های میان رده و حتی گوشی های اقتصادی نیز هستیم و برای خرید گوشی هایی که دارای قابلیت زوم اپتیکال هستند نیازی به پرداخت هزینه بالا وجود ندارد.

حتی اگر گوشی شما دارای قابلیت زوم اپتیکال نیز باشد بهتر است به جای ثبت تصویر از فاصله دور تا حد ممکن به سوژه نزدیک شوید تا بتوانید عکس های با کیفیتی را از آن سوژه ثبت نمایید. این کار موجب می ‌شود تا تصویر شما جزئیات بیشتری از سوژه را شامل شود و حاشیه های اضافی از تصویر شما حذف گردند.

عدم استفاده از فلش ال ای دی موبایل در حین عکاسی

اگر از نور فلش ال ای دی موبایل در حین انجام عکاسی استفاده نمایید این موضوع منجر به وجود آمدن یک سری سایه های ناخواسته در اطراف تصویر شما می شود و ممکن است بازتاب نور بر روی اجسام مختلف منجر به پایین آمدن سطح کیفی عکس شما گردد.

نکات اولیه عکاسی با موبایل

علاوه بر این استفاده از فلش ال ای دی برای عکاسی منجر به تغییر نور رنگ عکس شده و از آنجایی که منبع نور دارای فاصله کمی از لنز دوربین در گوشی های موبایل می باشد، این موضوع منجر به قرمز شدن رنگ چشم سوژه مورد نظر شما می شود و خروجی غیر ایده آلی را به شما تحویل خواهد داد. در نتیجه بهتر است کار عکاسی را در روشنایی طبیعی روز یا مکان هایی که از نور کافی برای عکسبرداری برخوردار می باشد انجام دهید و حدالمقدور از نور فلش برای عکسبرداری استفاده نکنید.

عکاسی با موبایل با استفاده از Gridline

با روشن کردن حالت gridline در گوشی می توانید تصاویری جذاب و باکیفیتی با استفاده از گوشی همراه خود بگیرید. پس از اینکه این حالت را بر روی گوشی فعال سازی می کنید یک سری خطوط افقی و عمودی بر روی صفحه گوشی شما ظاهر می شود و اقدام به تقسیم‌ بندی صفحه نمایش گوشی به سه بخش و نه خانه می نماید. در نتیجه شما با استفاده از این خطوط می ‌توانید تعادل بهتری بر روی سوژه مورد نظر برقرار کنید و تصاویر با کیفیتی را از سوژه ثبت کنید. در عکاسی با موبایل یک قانون طلایی وجود دارد و آن هم قانون یک سوم می باشد.

نکات عکاسی حرفه ای با موبایل

طبق این قانون هنگام عکاسی سوژه نباید در مرکز کار قرار بگیرد، بلکه سوژه می بایست در بخش یک سوم از یک سمت کار واقع شود تا نهایتاً عکسی که به دست می آید از جذابیت بیشتری برخوردار باشد. قانون یک سوم جزو ساده ترین قوانین ترکیب بندی عکاسی می باشد و با رعایت این قانون می‌توانید عکاسی خود را بسیار حرفه‌ای تر نمایید. پس از اینکه خطوط گرید را برای متوازن سازی عکس بر روی گوشی خود فعال کردید، می توانید قانون یک سوم را به راحتی برای ثبت تصاویر پیاده سازی نمایید.

تنظیم کردن فوکوس دوربین

در دوربین گوشی های هوشمند، فوکوس دوربین به صورت پیش فرض بر روی حالت پیش زمینه قرار دارد. اما در ثبت تصاویر مختلف نیازی نیست که فوکوس همیشه بر روی پیش زمینه انجام شود. بنابراین برای آنکه بتوانید فوکوس لنز را تغییر دهید و آن را متناسب با عکس های مختلفتان تنظیم نمایید، پس از باز کردن اپلیکیشن دوربین بر روی صفحه نمایش در محل دلخواه جهت افزایش وضوح کافیست ضربه بزنید. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که امکان انجام این تنظیمات برای عکاسی از سوژه های متحرک کار سختی می باشد.

نکاتی درباره عکاسی با موبایل

بنابراین برای اینکه بتوانید از سوژه های متحرک عکاسی بهتری کنید بهتر است تنظیمات فوکوس را پیش از شروع عکاسی چک نمایید و با ضربه زدن بر روی صفحه نمایش فوکوس را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که دوربین گوشی شما فوکوس کافی برای ثبت تصویر از سوژه متحرک را دارا می باشد. هنگام تنظیم فوکوس دوربین یک آیکون دایره یا مربع شکل بر روی صفحه دوربین ظاهر می کند.

قابلیت HDR

قابلیت اچ دی آر یا همان تصویربرداری دامنه دینامیک بالا عکسی با اکسپوژر متعادل در مواقعی که روشنایی محیط پایین می باشد را تحویل خواهد داد. البته استفاده از این قابلیت در همه مواقع توصیه نمی شود و در برخی مواقع استفاده از این قابلیت سبب غیر طبیعی دیده شدن تصویر و بیش از حد روشن شدن آن می گردد.

نکات طلایی عکاسی با موبایل

هنگامی که این قابلیت را بر روی گوشی خود فعال سازی می ‌نمایید دوربین شما اقدام به ثبت چند تصویر پیاپی با اکسپوژر های مختلف از سوژه می نماید و آنها را با یکدیگر ترکیب نموده و به شما این امکان را می‌ دهد تا از بین آنها یک عکس را انتخاب نمایید. قرار دادن حالت HDR در حالت خودکار به کاربران این امکان را می‌ دهد تا گوشی به صلاحدید خودش اقدام به فعال کردن این قابلیت نموده و آن را در مواقع لزوم برای ثبت تصاویر به کار بگیرد.

استفاده از یک برنامه دوربین کاربردی

با وجود اینکه برنامه پیش فرض دوربین گوشی می تواند نیازهای معمولی شما برای ثبت تصاویر را مرتفع نماید، اما اگر یک برنامه خوب و کاربردی برای عکاسی در گوشی داشته باشید می توانید از امکانات بیشتری برخوردار شوید و با استفاده از این امکانات ویژه اقدام به ثبت تصاویر و سوژه های مختلف خود کنید.

نکات کلیدی عکاسی با موبایل

از جمله امکاناتی که در برنامه های دوربین کاربردی شاهد وجود آنها هستیم می‌توان به قابلیت تنظیم جداگانه فوکوس، تنظیمات فلش و غیره اشاره نمود. خوشبختانه اپلیکیشن های مختلفی در این زمینه به بازار عرضه شده اند و کاربران می‌توانند به تناسب کارایی مد نظرشان اقدام به نصب هر یک از این برنامه ها بر روی گوشی ‌های خود نمایند. از جمله اپلیکیشن های فعال در این حوزه می‌ توان به Camera+, Manual, ProCamera, Camera ZOOM و Camera 360 اشاره نمود.

استفاده از اپلیکیشن های ویرایش تصویر

ترفندهای عکاسی با گوشی موبایل

ویرایش تصاویر می ‌تواند به شما کمک کند تا تصاویر خود را جذاب تر کنید و حال و هوای بهتری به آنها ببخشید. امروز اپلیکیشن های مختلفی در این حوزه به بازار عرضه شده است که از آن جمله می توانیم به SnapSeed, Photoshop Express, iPhoto, photofox و VSCO اشاره نماییم. این برنامه‌ ها با ادیت تصاویر می ‌توانند به شما کمک کنند تا خصوصیات مختلف عکس ها نظیر سایه ها، میزان شارپ بودن عکس، نور، درصد اشباع رنگ و غیره را به تناسب عکس تنظیم نمایید و عکس های با کیفیتی را به دست بیاورید. بنابراین به جای استفاده از فیلتر موبایل بهتر است با استفاده از برنامه های ویرایش گر عکس های خود را ادیت نمایید.

استفاده از خطوط راهنما

تکنیک های عکاسی با موبایل / عکاسی با موبایل حرفه ای

برخی از تصاویر دارای یک سری خطوط هستند که نظر بیننده را به سمت قسمت خاصی از تصویر جلب می نمایند. خطوط فوق در عکاسی حرفه‌ ای خطوط راهنما نام دارند و شکل ظاهری این خطوط هم می تواند دارای حالت مستقیم بوده و هم می ‌تواند حالت مدور داشته باشد. در محیط اطراف ما نمونه های زیادی از خطوط راهنما وجود دارد که از آن جمله می توانیم به پلکان، ریل قطار، جاده و مواردی از این دست اشاره نماییم. استفاده از خطوط راهنما برای عکاسی به عکاسان این امکان را می‌ دهد تا با ایجاد حس عمق در تصویر یک عکس خارق العاده و بسیار جذاب را به تصویر بکشند.

به دنبال تقارن ها باشید

عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی

تصاویری که دارای حالت متقارن هستند می توانند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کنند و عکاسی از سوژه های متقارن همواره برای عکاسان جذاب بوده است. علاوه بر این عکاسان برای ترکیب بندی تصویر می توانند از روش تقارن استفاده نمایند. تصویر متقارن به تصویری گفته می شود که در صورت تقسیم بندی آن به دو بخش مختلف، هر دو بخش آن از نظر ظاهری کاملاً یکسان به نظر می رسند. در محیط اطراف ما سوژه های متقارن بسیار زیادی وجود دارد و با استفاده از این سوژه های متقارن می توانید عکس های حرفه ای و جذابی را ثبت نمایید.

پرهیز از بزرگنمایی غیر متعارف

ترفندهای عکاسی با موبایل

هنگامی که از یک سوژه که در فاصله دور قرار گرفته عکاسی می کنید ممکن است برای آنکه بتوانید سوژه را بهتر ببینید شروع به بزرگ نمایی تصویر کنیدو انجام این کار می‌ تواند منجر به از بین رفتن کیفیت عکس شما شود و عکس شما را خراب نماید. چراکه بزرگنمایی بیش از حد، تصویر را پر از تار و نویز خواهد نمود. بنابراین از بزرگ‌نمایی بیش از حد تصاویر بهتر است پیشگیری به عمل بیاورید.

جمع بندی

در این مقاله ترفند هایی که در حین عکاسی با موبایل می توان به کار گرفت تا تصاویر با کیفیت تری را ثبت کرد به کاربران معرفی کردیم تا کاربران با به کارگیری این ترفندها بتوانند عکس های جذاب تری را از سوژه های مختلفشان به تصویر بکشند. آیا شما هم ترفند هایی در این زمینه می شناسید؟ با در میان گذاشتن این ترفندها در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا با استفاده از دوربین گوشی خود تصاویر جذاب تری را از سوژه های مختلف ثبت نمایند و خروجی های باکیفیت تری را حاصل کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا