موبایل و تبلت

قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ که باید بدانید !

اگر صاحب یکی از گوشی‌های سامسونگ هستید و احساس می‌کنید به تمامی بخش‌ها و تنظیمات این گوشی تسلط دارید، باید بگوییم اشتباه می‌کنید. این شرکت کره‌ای ویژگی‌ها و فیچر‌های مختلفی را در گوشی‌های خود به کار برده که بسیاری از کاربران از آن‌ها بی‌خبرند. این کمپانی با استفاده از نوآوری‌های جدید در گوشی‌های خود توانسته قابلیت‌های ویژه و کامل‌تری را در گوشی‌های سامسونگ به کار ببرد. در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم به معرفی قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ بپردازیم. اطلاع از این ویژگی‌ها می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری از گوشی‌ها شود. این ترفند‌های جالب در تمامی بخش‌های گوشی قرار داشته و در بخش‌های متنوعی شاهد این تغییرات خواهیم بود.

قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ کدامند؟

قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

کمپانی‌های بزرگ سازنده گوشی‌های همراه از قبیل سامسونگ برخی از ویژگی‌ها و امکانات متمایز را درون تنظیمات گوشی قرار می‌دهند تا بتوانند علاوه بر جلب توجه مخاطبین، برخی از عملکرد‌ها را نیز مورد آزمایش قرار دهند. این ویژگی‌های ساده و جذاب می‌توانند فعالیت قسمت‌های مختلف گوشی را نیز برای کاربران ساده‌تر کنند. این اصل در گوشی‌های سامسونگ نیز رعایت شده و در نسخه‌های مختلف گوشی‌های سامسونگ امکانات جدیدی به صورت مخفی قرار دارد. همچنین اطلاع و کشف این ترفند‌های جالب می‌تواند علاوه بر افزایش بهبود تجربه کاربری، حس بهتری را نسبت به گوشی‌های موبایل ایجاد کند. در ادامه برخی از ترفند های مخفی گوشی های سامسونگ آمده است.

البته باید توجه داشته باشید بسیاری از ویژگی‌های گفته شده ممکن است تنها در گوشی‌های گلکسی و مدل‌های بالای اندروید وجود داشته باشد. بنابراین در صورتی که از کاربران نسخه‌های قدیمی اندروید باشید، برخی از این قابلیت‌ها در اختیار شما قرار نخواهد داشت.

امکان کشیدن اشکال مختلف در گالری

یکی از ویژگی‌های مهم و البته کاربردی ترین قابلیت های مخفی در سامسونگ و در قسمت گالری، امکان کشیدن خطوط و اشکالی از قبیل دایره، فلش و مستطیل است. با استفاده از این ویژگی به عنوان یکی از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ، کاربران می‌توانند به برجسته‌سازی بخش خاصی از یک سند، تصویر یا اینفوگرافیک بپردازند. برای استفاده از این ویژگی کافی است بخش گالری را باز کرده و در قسمت ویرایش روی نماد مداد ضربه بزنید. سپس روی قسمت تزیینات یا نماد شکلک ضربه‌زده و پس از آن یک شکل به عنوان مثال دایره روی صفحه کشیده و آن را برای یک ثانیه نگه دارید. این شکل توسط تلفن همراه به صورت خودکار اصلاح خواهد شد.

گرفتن سلفی با استفاده از حرکت دست؛ از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

قابلیت ها و ویژگی های مخفی گوشی سامسونگ

گرفتن عکس سلفی کار روزانه بسیاری از کاربران است. اگر در دسته افرادی هستید که عکس سلفی بسیاری از خود می‌گیرند، باید برای این کار از یک روش ساده استفاده کنید. بنابراین این ترفند می‌تواند برای شما سرگرم‌کننده باشد. برای فعال کردن ویژگی یعنی گرفتن سلفی با حرکت دست، باید به برنامه دوربین رفته و در قسمت تنظیمات به بخش روش‌های عکسبرداری بروید. در این قسمت گزینه‌هایی برای راحت‌تر گرفتن عکس سلفی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان از دستورات صوتی مانند Smile یا Cheese برای گرفتن عکس استفاده کنرد. همچنین با گفتن عبارت Record video می‌توانید به ثبت ویدیو بپردازید. کلیه تنظیمات مربوطه در قسمت Shooting methods قرار دارند.

استفاده از هدچت یا Floating Bubbles

بسیاری از شما با مسنجر فیسبوک کار کرده و احتمالاً قابلیت هدچت را در این پیام‌رسان به یاد دارید. در گوشی سامسونگ نیز امکان مشاهده اعلان‌های برنامه‌های مختلف در قالب حباب‌های شناور فراهم شده است. با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند به طور همزمان و در حال استفاده از برنامه دیگر، به چت کردن نیز بپردازند. این ویژگی در قسمت اعلان‌ها Notification و تنظیمات پیشرفته Advanced Settings قرار دارد. همچنین در این بخش از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ می‌توانید اعلان‌های شناور را فعال کنید. با کمک این ویژگی در صورتی که اعلانی از یک برنامه سازگار با این قابلیت دریافت کنید، می‌توان با استفاده از نماد کوچک در گوشه اعلان مکالمه را به نمای حبابی تغییر داد.

استفاده از پوشه امن برای خصوصی نگه داشتن برنامه ها

در تمامی گوشی‌های سامسونگ یک حافظه جداگانه به عنوان صندوق مخفی خصوصی وجود دارد که پوشه امن نامگذاری شده است. با استفاده از این پوشه یا همان فضای دوم گوشی می‌توان بقیه فایل‌ها یا برنامه‌ها را جابجا کرده و در این مکان قرار داد. بدین ترتیب یک منطقه خصوصی برای کاربران ایجاد می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید برنامه‌های بانکی خود را به پوشه امن منتقل کرده و برای آن یک پسورد متفاوت در نظر بگیرید. در زمانی که گوشی شما در اختیار شخص دیگری قرار گرفته باشد، دیگر نگران اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی نخواهید بود.

برای راه‌اندازی و استفاده از این ویژگی باید به قسمت تنظیمات و سپس بخش امنیت و حریم خصوصی Security and Privacy بروید. در این قسمت با ضربه روی گزینه Agree و انتخاب حساب گوگل یا سامسونگ می‌توان به این قسمت وارد شده و رمز عبور مورد نظر را ثبت کرد. امکان مخفی کردن عکس‌ها در پوشه امن وجود دارد.

استفاده از ویدیو در بخش Lock screen از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

با استفاده از این ویژگی گوشی سامسونگ‌ می‌توان به جای تصویر پس زمینه از یک ویدیو استفاده کرد. برای استفاده از این ویژگی می‌توان در بخش تنظیمات عبارت Lock screen را تایپ کرده و سپس روی گزینه Edit ضربه بزنید. با استفاده از این بخش می‌توان ویدیو مورد نظر را به جای تصویر زیر زمینه در صفحه اسکرین لاک قرار داد. البته این ویدیو با قرارگیری‌ در این بخش فاقد صدا خواهد بود. در صورتی که پیش از این یک ویدیو برای این بخش آپلود کرده باشید گزینه Trim نمایش داده خواهد شد. با استفاده از این گزینه به عنوان یکی از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ می‌توان بخش‌های مختلف ویدیو را برای تصویر پس زمینه انتخاب کرد.

گزینه AR ZONE برای ساخت ایموجی در گوشی

معرفی قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

در قسمت دوربین گزینه‌ای به AR ZONE نام قرار دارد که در صورت ورود به آن و استفاده از ویژگی‌های قرار داده شده می‌توان در کمتر از چند دقیقه استیکر و ایموجی افراد مورد نظر را ساخت. برای انتخاب چهره نیز امکان استفاده از دوربین و عکاسی در لحظه یا عکس‌های موجود در گالری وجود دارد. می‌توان برای استیکر ساخته شده به صورت سرگرم‌کننده و جالب مدل لباس، کفش و یا رنگ مو انتخاب کرد.

ویژگی های جذاب موجود در بخش Motion and gestures

ممکن است شما نیز در قسمت تنظیمات بار‌ها به این عبارت برخورد کرده و ویژگی‌های قرار داده شده در آن را مشاهده کرده باشید. در این صفحه قابلیت‌های متنوعی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها را می‌توان به عنوان ویژگی‌های مخفی در گوشی سامسونگ در نظر گرفت.

قابلیت Lift to wake به کاربران اجازه می‌دهد تا برای روشن کردن صفحه نمایش تنها آن را برداشته و تکان دهند. بنابراین بدون هیچگونه لمسی می‌توان صفحه نمایش را فعال کرد.

قابلیت Dubble tap on screen نیز قرار است به شما در روشن یا خاموش کردن صفحه نمایش تنها با دوبار ضربه زدن روی آن کمک کند.

قابلیت Palm swipe to capture از مدت‌ها پیش تاکنون برای گرفتن اسکرین شات با استفاده از کف دست در گوشی‌ها قرار داشته و از قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ است. در صورت فعال بودن این گزینه‌ می‌توان با کشیدن دست از سمت راست به سمت چپ روی صفحه اسکرین شات گرفت.

ترفند های مخفی گوشی های سامسونگ

قابلیت فوق‌العاده Keep screen on while viewing به روشن نگه داشتن صفحه نمایش در زمان قرارگیری نگاه کاربر روی صفحه کمک می‌کند. در صورتی که این ویژگی روشن باشد تا زمانی که نگاه کاربر روی صفحه نمایش است، گوشی اجازه خاموش شدن آن را نخواهد داد. این ویژگی می‌تواند در زمان مشاهده فیلم و یا وب گردی کاربرد داشته باشد.

قرارگیری برنامه های بیشتر روی صفحه

در برخی موارد ممکن است فضای بیشتری برای قرارگیری اپلیکیشن‌ها در صفحه اصلی مورد نیاز باشد. البته باید بدانید برای این کار نیز یک ویژگی در نظر گرفته شده است. در صورتی که منوی قسمت تنظیمات صفحه اصلی را باز کنید، می‌توان شبکه برنامه‌ها را مشاهده کرده و در قسمت Home screen gird اندازه برنامه‌ها را به شکل دلخواه درآورید.

در این قسمت گزینه Lock by Lock Home screen layout نیز قرار دارد که با استفاده از آن می‌توان صفحه نمایش را قفل کرد. با استفاده از این ویژگی دیگر امکان جابجایی تصادفی اپ‌ها وجود ندارد. البته برای جابجایی و با حذف برنامه‌ها باید مجدداً این قفل را باز کنید.

فعال کردن جلوه های پس زمینه در تماس تصویری

در زمان استفاده از تماس‌های ویدیویی می‌توان پس زمینه تماس را به شکلی دلخواه تغییر داد. سامسونگ این قابلیت را برای کاربران فراهم کرده تا در تماس‌های ویدیویی از جلوه‌های پس زمینه متفاوت برای تماس‌های برنامه‌هایی نظیر واتساپ استفاده کنند. برای استفاده از این قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ باید در قسمت ویژگی‌های پیشرفته Advanced features گزینه جلوه‌های تماس ویدیویی را انتخاب کرد. در این قسمت می‌توان رنگ پس زمینه و یا تصویر آن را از حالت پیش فرض خارج کرده و به دلخواه تغییر داد. در این قسمت امکان ارتقای کیفیت میکروفون نیز وجود دارد.

امکان مشاهده چند اپ در کنار هم

یکی از قابلیت‌های بسیار خاص در گوشی‌های سامسونگ باز کردن دو پنجره کاملاً مجزا و بدون ارتباط با یکدیگر است. برای این کار باید گزینه Recent Apps را در گوشی سامسونگ سرچ کرده و انگشت خود را روی آن نگه دارید. در این هنگام قابلیت اسپلیت اسکرین فعال می‌شود. با کمک این ویژگی برنامه‌های قبلی که در حال استفاده بودید را انتخاب کرده و با صفحه قبلی به صورت مشترک روی نمایشگر قرار دهید. البته در زمان استفاده از این ویژگی صفحه نمایش کوچکتر شده و کنترل قسمت‌های بالایی و پایینی‌ها کمی دشوار خواهد بود. برخی مواقع این ویژگی می‌تواند فوق‌العاده کاربردی باشد.

اتصال گوشی به نمایشگر بزرگتر

با استفاده از قابلیت Samsung Dex می‌توان گوشی سامسونگ را در یک نمایشگر بزرگتر نیز مشاهده کرد. این قابلیت جذاب و کاربردی به دو صورت باسیم و بیسیم قابل استفاده خواهد بود. بدین ترتیب کاربران می‌توانند با اتصال گوشی به ‌مانیتور یا تلویزیون محتوای آن را در یک صفحه نمایش بزرگتر مشاهده کنند. این قابلیت از سال ۲۰۱۷ تاکنون روی گوشی‌های هوشمند سامسونگ قرار داشته است. رابط Dex به شما کمک می‌کند تا به آسانی بتوانید از طریق خروجی HDMI گوشی خود را به ‌مانیتور متصل کنید. همچنین کابل USB-C به USB-C نیز برای انتقال اطلاعات قابل استفاده خواهد بود.

امکان حذف سوژه ها از عکس به عنوان قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

کاربردی ترین قابلیت های مخفی در سامسونگ

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب و کاربردی جدید گوشی‌های گلکسی به عنوان قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ حذف یا جابجا کردن یک سوژه به طور مستقیم از داخل عکس است. اگر از کاربران One UI 5.1 هستید می‌توانید از این ویژگی کاربردی برای جابه‌جایی عناصر درون عکس استفاده کنید. حتی امکان کپی عناصر در کلیپ بورد و یا ذخیره در مکانی دیگر به عنوان یک عکس جدید وجود دارد. پیش از این اپل نیز چنین قابلیت مشابهی را در iOS 16 با عنوان جستجوی تصویری آیفون ارائه کرده بود. برای استفاده از این ویژگی می‌توان از گزینه مداد روی تصویر در بخش گالری استفاده کنید. سپس گزینه Lasso با نماد دایره را انتخاب کرده و روی گزینه Shape to shape ضربه بزنید. در این هنگام اگر با انگشت به دور سوژه مورد نظر یک خط بکشید، می‌توانید آن را از درون عکس برداشته و در جای دیگر ذخیره کنید. در این ویژگی امکان حذف کامل سوژه نیز وجود دارد. کافی است برای استفاده از این قابلیت در بخش ویرایش، در نماد سه نقطه گزینه Object eraser را انتخاب کنید.

بهبود خوانایی متون با استفاده از حالت Reader

در برخی موارد کاربران هنگام خواندن مقاله یا پست در گوشی خود با یک متن ناخوانا مواجه هستند. در این صورت می‌توان از حالت Reader به عنوان ترفند جالب گوشی‌های سامسونگ استفاده کرد. زمانی که اندازه حروف کوچک بوده یا مشکل دیگری در خواندن متون ایجاد شود به طور پیش فرض در مرورگر‌های سامسونگ یک آیکون به شکل R سبز رنگ در نوار آدرس مشاهده می‌شود. استفاده از این آیکون باعث می‌شود تا کاربران وارد یک حالت بهینه‌سازی شده و در آن با حذف تبلیغات سایت و تنظیم اندازه فونت متن، به راحتی بتوانند متون قرار گرفته در مقالات را در یک صفحه مشاهده کنند.

حرف آخر

معرفی قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ

در این مقاله فهرستی از جالب‌ترین ویژگی‌های مربوط به قابلیت های مخفی گوشی سامسونگ ارائه شد. با توجه به آپدیت برنامه‌ها توسط سامسونگ احتمالاً این قابلیت‌های مخفی همچنان در آینده و در گوشی‌های جدید این کمپانی بیشتر می‌شوند. به کمک اطلاعات و ویژگی‌های معرفی شده می‌توانید با خیال راحت در بخش‌های مختلف جستجو کرده و هر یک از قابلیت‌های گفته شده را فعال یا غیر فعال کنید. ویژگی‌های معرفی شده تنها بخشی از تمامی قابلیت ها و ویژگی های مخفی گوشی سامسونگ هستند. در صورتی که شما نیز از قابلیت جالب دیگری استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات برای ما و دیگر مخاطبین به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا