برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی تجهیزات ایمنی در محیط کار

به طور کلی، محیط های کارگاهی و صنعتی محیط های پرخطری هستند و برای کار کردن با ابزار آلات مختلف در این محیط ها به لوازمی برای حفظ ایمنی خود نیاز خواهید داشت. این لوازم، تجهیزات ایمنی در محل کار نام دارند و شامل موارد زیادی هستند که همگی شما را از خطرات مختلف محافظت می نمایند.

تجهیزاتی مانند کلاه ایمنی، عینک ایمنی و کفش ایمنی تنها بخشی از تجهیزات ایمنی در محیط کار هستند که باید با آن ها آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم انواع ابزار ایمنی محل کار را به شما معرفی کنیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید گزینه های مناسب کار خود را تهیه کنید. اگر قصد خرید ابزار ایمنی و محافظت دارید، تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

دلیل اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی در محیط کار

مهم ترین تجهیزات ایمنی در محیط کار

به دلیل آن که حفظ سلامت و ایمنی افراد شاغل در یک محیط کاری جزو مهمترین مسائل در حوزه شغلی به شمار می‌رود، کارفرمایان و کارگران حتما می بایست به این موضوع اهمیت جدی بدهند و در محیط های کارگاهی از تجهیزات مناسب ایمنی برای حفاظت از سلامت استفاده نمایند. همچنین به دلیل آنکه در محیط های کاری مختلف یک سری تجهیزات وجود دارد که هر یک از آنها ممکن است برای سلامت افراد خطر آفرین باشند، با استفاده از تجهیزات ایمنی می توان از وقوع آسیب ‌های جانی پیشگیری به عمل آورد یا این آسیب ها را به حداقل ترین حالت ممکن کاهش داد.

عدم استفاده از تجهیزات ایمنی می تواند منجر به بروز مشکلات جبران ناپذیری شود و مخاطراتی را برای افراد حاضر در آن محیط به وجود بیاورد. این موضوع علاوه بر متحمل کردن فرد برای پرداخت هزینه‌های بالای پزشکی، می‌تواند میزان بازدهی کاری فرد را نیز کاهش دهد.

در نتیجه با خرید تجهیزات ایمنی محیط کار میتوانید خود را از این خطرات مصون نگه دارید. چرا که خرید این تجهیزات نیاز به پرداخت هزینه چندان بالایی ندارد. البته بهتر است در خرید ابزار های ایمنی کار، دقت لازم را به عمل بیاورید و ابزارهایی که دارای استانداردهای بین المللی می باشند را خریداری نمایید. خرید لوازم فاقد تاییدیه‌های لازم ممکن است بیهوده باشد و این لوازم ممکن است نتوانند ایمنی و حفاظت چندان مطلوبی را برای افراد استفاده کننده تامین نمایند. گاها هم مشاهده شده که استفاده از لوازم ایمنی غیر استاندارد نه تنها منجر به پیشگیری از وقوع حادثه نشده بلکه به افزایش شدت جراحات وارده نیز کمک کرده است.

انواع تجهیزات ایمنی در محیط کار

اگر قصد تهیه تجهیزات ایمنی برای محیط کار خود را دارید بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که هر فرد به تناسب شغل و محل کاری که دارد نیاز به قطعات محافظتی مختلفی برای افزایش سطح ایمنی خود دارد و این تجهیزات از شغلی به شغل دیگر متفاوت می باشند. بنابراین در حین خرید حتماً مشخص کنید که قرار است این تجهیزات را برای چه عنوان شغلی خریداری کنید. در ادامه مقاله قصد داریم تعدادی از مهم ترین تجهیزات ایمنی در محیط کار که برای اکثر مشاغل مناسب می باشند را به شما معرفی کنیم.

کلاه ایمنی

تجهیزات ایمنی چیست؟

کلاه محافظ وسیله ای است که اقدام به محافظت از سر کارگران در برابر خطرات احتمالی نظیر سقوط اجسام از ارتفاع می نماید. لازم است بدانید که این کلاه ها دارای مدل های متنوعی هستند و کارگران مختلف می بایست کلاه متناسب با شغل خود را خریداری نمایند. مثلاً کارگرانی که در محیط‌های گرم مشغول به کار هستند معمولا کلاه های ایمنی که دارای نوارهای عرق گیر هستند را خریداری می نمایند تا بدین‌صورت از گرم شدن بیش از حد سر خود در حین استفاده از کلاه پیشگیری به عمل بیاورند.

علاوه بر این کلاه های فوق دارای رنگ بندی های مختلفی نیز می باشند که از آن جمله می توانیم به رنگ های قرمز و زرد اشاره نماییم. قیمت این کلاه ها به تناسب نوع کاربری آنها با یکدیگر متفاوت می باشد و هرچه کلاه از آپشن های بیشتری برخوردار باشد قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

دستکش ایمنی

وسایل حفاظت فردی در محیط کار

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی در محل کار، دستکش کار یا دستکش ایمنی می باشد. این دستکش ها جزو پرکاربردترین تجهیزات ایمنی هستند که شاهد استفاده از آنها در مشاغل گوناگون هستیم. لازم است بدانید که دستکش های ایمنی دارای مدل های متنوع و گوناگونی هستند و هر یک از آنها برای کاربرد به‌ خصوصی استفاده می شوند. مثلا برخی از دستکش ها توانایی تحمل درجه حرارت بالا را دارا می باشند و مشاغلی که با مواد حرارتی سر و کار دارند معمولاً این دستکش ها را مورد استفاده قرار می دهند.

برخی دیگر از دستکش های ایمنی نیز وجود دارند که در برابر مواد اسیدی و شیمیایی دارای مقاومت بالایی می باشند و چنانچه در معرض این مواد قرار بگیرند به آنها آسیبی وارد نمی شود. از دیگر دستکش های ایمنی موجود در بازار می‌توان به دستکش های ضد بریدگی اشاره نمود. این دستکش ها از آسیب به دست ها در برابر عوامل مختلف پیشگیری به عمل می آورند. البته هر فرد به تناسب نوع شغلی که در آن مشغول به کار است می بایست دستکش ایمنی متناسب را خریداری نماید تا بدین وسیله به درستی بتواند از دست های خود در برابر عوامل آسیب زا محافظت کند.

عینک ایمنی

تجهیزات ایمنی در مشاغل مختلف

عینک ایمنی منجر به جلوگیری از ورود اجسام خارجی به چشم کارگران می شود و توسط کارگرانی که در مشاغل مختلف مشغول به کارهستند مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً افرادی که در شغل جوشکاری اشتغال دارند از این عینک ها استفاده می‌کنند. عینک هایی که این افراد مورد استفاده قرار می دهند در برابر اشعه های مضر مثل اشعه مادون قرمز از مقاومت برخوردار می باشند. اما افرادی که از عینک تنها برای پیشگیری از ورود جسم خارجی استفاده می کنند می توانند عینک های معمولی تر که فاقد حفاظت نوری هستند را مورد استفاده قرار دهند. معمولا افرادی که به کار برشکاری اجسامی نظیر چوب اشتغال دارند از عینک های فوق استفاده می نمایند.

گوشی ایمنی

انواع تجهیزات حفاظتی در محل کار

برخی افراد در محیط های بسیار پر سر و صدا مشغول به فعالیت هستند و به دلیل آنکه حضور مداوم افراد در چنین محیط هایی می تواند به مرور زمان منجر به وجود آمدن آسیب های شنوایی در آنها شود، بهتر است از گوشی ایمنی یا گوش گیر ایمنی برای پیشگیری از این موضوع استفاده نمایند. به طور کلی اگر محیطی که فرد در آن مشغول به کار است دارای صدای بیش از ۸۵ دسی بل می باشد، استفاده از گوشی ایمنی لازم و ضروری تلقی می شود.

گوشی های فوق به تناسب تعداد ساعاتی که در روز آن را مورد استفاده قرار می دهید و میزان درجه حفاظت دارای مدل های متنوعی می باشد و کارگران به تناسب شرایط شغلی خود می‌بایست نوع مناسب را خریداری نمایند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که محیط های کاری که صدای موجود در آنها بالای ۱۲۰ دسی بل می باشد می‌توانند به صورت آنی به فرد آسیب وارد کنند. در نتیجه اگر قرار است فردی به این محیط ها وارد شود حتماً پیش از ورود می بایست رو گوشی مناسب این محیط را خریداری نموده و پیش از ورود به محیط آن را بر روی گوش های خود قرار دهید.

کفش ایمنی

اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی محیط کار

از دیگر تجهیزات مفیدی که از آسیب رسیدن به پاها در حین کار جلوگیری به عمل می آورد می توان به کفش های ایمنی اشاره کرد. لازم است بدانید که این کفش ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و به تناسب مشاغل مختلف از متریال های مختلفی برای تولید آنها استفاده می شود.

مثلاً افرادی که در مشاغل مربوط به آهن آلات مشغول به کار هستند، از کفش های ایمنی محافظ فولادی انگشتان یا همان کفش های پنجه پا استفاده می نمایند. اما افرادی که در مکان های لغزنده مشغول به کارهستند کفش ‌هایی که دارای مقاومت در برابر لغزش هستند را مورد استفاده قرار می دهند. قیمت کفش های ایمنی مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد و این موضوع به این دلیل است که نوع متریال به کار گرفته شده برای تولید آنها با یکدیگر متفاوت است.

لباس ایمنی

کاربرد تجهیزات ایمنی محل کار

این لباس ها اقدام به محافظت از بدن در برابر آسیب های مختلف نظیر آلودگی های اتمسفری، سوختگی، تشعشعات، برخورد اشیا، برش و غیره می نمایند. بنابراین شاهد تنوع گسترده ای از انواع لباس کار موجود در بازار هستیم و هر شخص به تناسب شغلی که در آن مشغول به کار است می بایست لباس کار مناسب را خریداری نماید.

مثلاً آتش نشانان لباس های ایمنی که در برابر سوختگی مقاوم هستند را مورد استفاده قرار می دهند. در حین خرید این لباس ها حتما شخصی که قرار است آن را مورد استفاده قرار دهد می بایست حضور داشته باشد تا لباس کاملاً با سایز بدن او مطابق باشد. چرا که اگر لباس از نظر سایز با بدن شخص تطابق نداشته باشد در حین استفاده می تواند برای فرد محدودیت حرکتی ایجاد کند و این موضوع خود می تواند یک عامل خطرساز به شمار رود.

جمع بندی

در این مقاله تعدادی از تجهیزات ایمنی پرکاربردی که در محیط های کاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرند را برای شما معرفی نمودِم و نوع کاربری آن ها را نیز مشخص کردیم. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که هر یک از این تجهیزات خود دارای مدال مدل های متنوع و گوناگونی می باشند و هر شخص به تناسب شغلی که در آن مشغول به کار است می بایست مدل مناسب را خریداری نماید تا بتواند با استفاده از آنها در محیط کار ایمنی لازم را برای سلامت جسمش فراهم آورد.

شما از کدام یک از این تجهیزات ایمنی در محیط کار خود استفاده می کنید؟ خرید کدام یک از برندهای تولید کننده تجهیزات ایمنی را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران در یافتن تجهیزات ایمنی با کیفیت بالا یاری رسانید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام
    معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا