دانشنامه

روش پاک کردن کش مرورگر کروم و فایرفاکس

کش (Cache) چیست؟

هر بار که شما یک صفحه سایت را باز می کنید اطلاعاتی در مرورگر شما باید دریافت شده و پردازش شوند. بعضی از این اطلاعات مثل استایل قالب در همه صفحات یکسان هستند. مرورگرها برای این که در باز کردن صفحات دیگر یک سایت که قبلا در مرورگر شما باز شده است، منتظر انتقال داده و پردازش نشوند ، بعضی از دادها های تکراری را در کامپیوتر شما ذخیره می کنند تا سرعت باز شدن صفحه بالاتر برود. به ذخیره بعضی اطلاعات تکراری صفحه سایت برای بالابردن سرعت بارگذاری صفحات در اصطلاح کش می گویند.

چرا باید کش مرورگر را پاک کنیم؟

وجود کش به خودی خود امری مثبت است و باعث بالا رفتن سرعت لود صفحات اینترنتی می شود. اما در برخی موارد پاک کردن کش مرورگر امری الزامی است. در چه مواردی باید کش مرورگر را پاک کنیم:

  • اگر سایتی که قبلا از آن بازدید کرده اید تغییراتی در قالب خود داده باشد ، بعضی از المان های صفحه ممکن است بهم ریخته نمایش داده شود. در این مواقع راهکار نمایش صحیح سایت پاک کردن کش مرورگر است.
  • اگر به سایت های زیادی مراجعه کرده اید ، هر کدام از سایت های مقداری از حافظه دستگاه شما را به خود اختصاص داده اند که ممکن است دیگر به آن ها نیازی نداشته باشید. در حالت کلی بهتر است هر چند مدت یکبار کش مرورگر خود را پاک کنید.

روش پاک کردن کش کروم

برای پاک کردن کش مرورگر کروم مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱-مرورگر گوگل کروم را باز کنید.

۲- از گوشه سمت راست پنجره کروم روی منو که به صورت سه نقطه نمایش داده شده است کلیک کنید. (مانند تصویر ۱)

پاکسازی حافظه پنهان و کش مرورگر

۳- گزینه More Tools  و بعد از آن Clear browsing data را انتخاب کنید.(مانند تصویر ۳)

کش مرورگر را چگونه پاک کنیم

۴- به جای این گزینه ها میتوانید در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز و یا لینوکس دکمه های CTRL +SHIFT+ Delete و در صورت استفاده از سیستم عامل MacOS دکمه های Command + Shift + Delete را انتخاب کنید.

۵- پس از انتخاب موارد ذکر شده در مرحله بالا، یک پنجره به شما نمایش داده میشود که میتوانید از آنجا زمان مرتبط با تاریخ حذف کش را انتخاب کنید. در واقع شما میتوانید تعیین کنید، اطلاعات از یک ساعت پیش، ۲۴ ساعت پیش و …. حذف شود.

۶- لازم به ذکر است مرورگر کروم به طور پیش فرض در تب اولیه یا Basic اطلاعاتی مانند تاریخچه مرورگر (Browsing history)، کوکی ها و دیگر داده های سایت (Cookies and other site data)   و فایل ها و تصاویر کش شده (Cashed image and files)  را پاک میکند. ( مانند تصویر) که شما میتوانید با غیرفعال کردن هر کدام، آن را از حالت انتخاب خارج کنید.

نحوه پاك كردن حافظه مرورگر گوگل

در حالت پیشرفته و یا در تب Advanced گزینه های بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت که با انتخاب آن ها میتوانید، رمز عبور (Passwords)، داده های فرم های پر شده و غیره را فعال کنید. ( مانند تصویر۵ )

پاك كردن حافظه گوگل کروم

۷- در نهایت با انتخاب گزینه ابی رنگ Clear Data در انتها کش مرورگر کروم شما پاک خواهد شد.( مانند تصویر۶ )

برای دانلود مرورگر کروم اینجا کلیک کنید.

پاک کردن کش فایرفاکس

برای پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱-مرورگر فایرفاکس را باز کنید.

۲- در مرورگر گوشه سمت راست بالای پنجره باز شده روی سومین گزینه مانند تصویر  کلیک کنید.  ( مانند تصویر ۱ )

پاك كردن كش مرورگر

۳- از منوی باز شده روی History کلیک کنید. ( مانند تصویر ۲ )

روش پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس و کروم

۴- Clear recent history  را انتخاب کنید. ( مانند تصویر۳ )

روش پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس و کروم

۵_ برای شما یک پنجره باز میشود که در قسمت بالای آن میتوانید با انتخاب Everything محدوده زمانی پاک کردن اطلاعات را انتخاب کنید.( مانند تصویر۴ )

پاک کردن کش مرورگر کامپیوتر

۶-در قسمت پایین بخش قبل، به طور پیش فرض گزینه Cashe انتخاب شده است. ( مانند تصویر۵)

آموزش پاک کردن کش مرورگر های مختلف

۷- با انتخاب گزینه Clear Now که با کادری ابی رنگ انتخاب شده است تمام محتوای cashe مرورگر فایرفاکس شما پاک خواهد شد. ( مانند تصویر۶)

آموزش پاک کردن کش مرورگر کروم در ویندوز

برای دانلود مرورگر فایرفاکس اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا