دانشنامه

امپدانس اسپیکر چیست و چرا اهمیت دارد؟

اگر به موسیقی علاقه مند باشید، بدون شک بار ها به دنبال خرید اسپیکر، هدفون و به طور کلی سیستم های پخش کننده صوتی رفته اید. به طور معمول و در هنگام انتخاب تجهیزات صوتی ارزان، توجه زیادی به مشخصات فنی لازم نیست اما اگر قصد خرید هدفون یا اسپیکر های گران قیمت را داشته باشید، طبیعتا تمامی مشخصات آن را در نظر می گیرید. امپدانس اسپیکر نیز یکی از مواردی است که در بخش مشخصات این تجهیزات وجود دارد و عموما کمتر توجهی به آن می شود. اما امپدانس اسپیکر چیست و چه تاثیری بر کیفیت پخش صدا دارد؟ در این مقاله قصد داریم کاربرد امپدانس بلندگو را بررسی کنیم تا با مفهوم آن در هدفون و اسپیکر بیشتر آشنا شویم. با تکنوسان مگ همراه باشید.

امپدانس صوتی چیست

امپدانس اسپیکر چیست؟

به زبان ساده، امپدانس یا ایمپیدِنس (Impedance) بلندگو به معنی مقاومت داخلی سیم پیچ یک بلندگو می باشد و با علامت امگا (Ω) نشان داده می شود. به بیان دیگر، امپدانس بلندگو به میزان باری گفته می شود که بلندگو روی تقویت کننده قرار می دهد. از این رو میزان امپدانس رابطه مستقیمی با بلندی صدا دارد. برخلاف مقاومت، مقدار امپدانس ثابت نیست و معمولا همزمان با تغییر فرکانس صدا در یک بازه مشخص فعالیت می کند. عدد مشخص شده در پشت اسپیکر ها نیز در واقع امپدانس نسبی آن را نشان می دهد. به طور کلی هر چقدر میزان امپدانس کمتر باشد، توان خروجی نیز افزایش پیدا می کند و در نتیجه شاهد صدای بلندتری در سیستم پخش کننده خواهیم بود. البته این مسئله یک قاعده کلی است و بلند بودن صدای یک اسپیکر یا هدفون به مولفه های زیادی بستگی دارد.

دلایل اهمیت امپدانس در بلندگو

همانطور که گفتیم، امپدانس بلندگو جریان خروجی از تقویت کننده را تعیین می کند. امپدانس مانع یا محدود کننده جریان می شود، بنابراین هرچه امپدانس کمتر باشد، جریان بیشتری می تواند در مدار حرکت کند. جریان بیشتر در مدار مساوی با توان بیشتر است، در نتیجه صدای تولید شده از بلندگو بیشتر می شود. با این تفاسیر می توان گفت اهمیت در نظر گرفتن امپدانس در اسپیکر ها نه تنها کم نیست، بلکه بسیار زیاد است. بنابراین در هنگام انتخاب بلندگوی مناسب، پس از در نظر گرفتن مشخصات دیگر، حتما نگاهی به امپدانس بلندگو بیندازد.

امپدانس در هدفون چیست

امپدانس در هدفون و هندزفری

درست مانند اسپیکر ها و پخش کننده های خودرو، هدفون ها و اسپیکر ها نیز به میزان مشخصی در برابر جریان الکتریکی مقاوم هستند. این مقاومت می تواند بسته به نوع هدفون یا هندزفری متفاوت باشد، اگر امپدانس در هدفون کم باشد، برای ارائه صدایی با کیفیت بالا به قدرت کمتری نیاز دارند. از این رو امپدانس بیشتر هدفون ها در یک بازه مشخص فعالیت می کند. اگر این بازه بیشتر از حد باشد، برای دریافت صدا به یک آمپلی فایر نیاز خواهید داشت. هدفونی که برای گوش دادن به صدا استفاده می شود باید در حالت ایده آل دارای امپدانس حدود 16 الی 20 اهم باشد.

چه امپدانسی برای هدفون و اسپیکر مناسب است؟

آمپدانس اسپیکر چیست؟

تا اینجا در مقاله “بررسی امپدانس بلندگو” با مفهوم امپدانس آشنا شدیم، عموما بیشتر اسپیکر ها و هدفون ها، در امپدانس 2، 4، 6، 8 یا 16 تولید می شوند و اگر به دنبال شنیدن صدای بلند و رسا، فارغ از قیمت هستید، باید به این موضوع توجه داشته باشید. با اینکه گفته شد امپدانس پایین تر نشان دهنده صدای بلند تر است، باز هم این مسئله نمی تواند به تنهایی تعیین کننده صدای بلند باشد.

آیا امپدانس به معنی کیفیت پخش بالا است؟

به طور کلی ویژگی های زیادی می توانند در خوب بودن کیفیت پخش موسیقی تاثیر بگذارند، اما امپدانس جزء آن ها نیست. امپدانس در بهترین حالت بلندی صدا را تعیین می کند؛ البته این موضوع در اسپیکر ها و سیستم های پخش کننده خودرو نسبت به هدفون ها اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. برای دریافت یک صدای های فای (Hi-Fi) و با کیفیت، باید به برند بلندگو، جنس درایو های آن، فرکانس پاسخگویی و موارد دیگر توجه داشته باشید.

تفاوت امپدانس با مقاومت چیست؟

به طور کلی امپدانس و مقاومت شبیه به همدیگر عمل می کنند، اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. مقاومت در مدار های DC و مستقل از فرکانس عمل می کند، در صورتی که امپدانس در مدار های AC به کار می رود و با تغییر فرکانس سیگنال ورودی، دچار تغییر می شود. با این حال واحد اندازه گیری هر 2 کمیت، اهم است.

آمپدانس بلند گو چیست

سخن پایانی

در این مقاله به این سوال که امپدانس اسپیکر چیست پاسخ دادیم و کاربرد امپدانس بلندگو در تجهیزات صوتی را مورد بررسی قرار دادیم. به طور کلی امپدانس تنها یکی از مواردی است که در هنگام انتخاب هدفون یا اسپیکر باید به آن توجه کنید؛ بقیه مشخصه ها مانند توان خروجی، میزان حساسیت سیگنال به نویز و … نیز قطعا در کیفیت صدا نقش خواهند داشت. به نظر شما مهمترین مشخصه یک گجت صوتی چیست؟ آیا در هنگام انتخاب به امپدانس اسپیکر توجه می کنید؟ نظرات و سوالات خود را در  قسمت دیدگاه این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا