دانشنامه

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال؛ شیوه کار و بررسی عملکرد

دنیای دوربین ها روز به روز در حال پیشرفت است و هر سال فناوری های جدیدی در این دنیا ظهور می کند تا شیوه عکاسی ما همواره مدرن و مدرن تر شود. مطمئنا در هنگام انتخاب گوشی یا دوربین جدید با واژه زوم اپتیکال (نوری) و زوم دیجیتال برخورد کرده اید. برخی شرکت ها برای نشان دادن قدرت زوم گوشی خود واژه هایی مانند زوم 10 برابری یا حتی 100 برابری را به کار می برند. اما دوربین ها هم مانند سایر قطعات دنیای تکنولوژی پیچیده تر از آن هستند که به سادگی و از روی اعداد تبلیغاتی بتوان متوجه تفاوت آن ها شد. برای اینکه تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال را بدانید ابتدا باید با این 2 نوع زوم بیشتر آشنا شوید. با تکنوسان مگ در این مقاله همراه شوید تا فرق زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در گوشی و دوربین ها را با یکدیگر بررسی کنیم.

زوم اپتیکال چیست؟

زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در گوشی

قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال برویم، بهتر است بدانیم زوم اپتیکال چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد. حتما شما هم متوجه شده اید که گوشی هایی با زوم اپتیکال یا زوم نوری بالا کمیاب هستند و قیمت آن ها نیز زیاد است. دلیل این امر این است که در دوربین هایی با زوم اپتیکال، برای زوم شدن عکس مشخصه های فیزیکی دوربین حرکت می کنند، بنابراین بدون هیچگونه افت کیفیتی می توانید تصویری نزدیک به سوژه را مشاهده کنید.

زوم اپتیکال در واقع شامل حرکت فیزیکی لنز دوربین است که با افزایش فاصله کانونی، نزدیکی ظاهری سوژه تصویر را تغییر می دهد. برای بزرگنمایی، لنز از حسگر تصویر دور می‌شود و صحنه بزرگ‌نمایی می‌شود. زوم اپتیکال دوربین را می توان به تلسکوپ تشبیه کرد؛ هنگامی که با تلسکوپ به ماه نگاه می کنید تصویر بدون هیچ افت کیفیتی چند صد برابر زوم را به شما نشان می دهد.

به بیان دیگر زوم اپتیکال یک دوربین، نشان می دهد که لنز تا چه اندازه می تواند فاصله کانونی خود را کم و زیاد کند. هرچقدر فاصله کانونی لنز بیشتر باشد تصاویر زوم تر مشاهده می شوند و هر چقدر فاصله کانونی کمتر باشد، تصاویر عریض تر یا wide تری خواهید داشت. به همین دلیل است که در دوربین های دیجیتال گران قیمت می توانید با تنظیم فاصله کانونی میزان زوم را تغییر دهید.

زوم دیجیتال چیست؟

تا اینجای مقاله تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال، با نحوه کارکرد زوم اپتیکال آشنا شدید. همانطور که میدانید بهترین دوربین ها در گوشی های امروزی هم نمی توانند به زومی بیشتر از X10 یا X5 برسند، از این رو این سوال پیش می آید که عدد های تبلیغاتی برای زوم X100 و X130 چیست و چگونه برخی گوشی ها می توانند تا این اندازه زوم کنند؟ پاسخ این سوالات زوم دیجیتال است، در واقع زوم دیجیتال چیزی است که موجب می شود گوشی ها بتوانند تا این اندازه زوم داشته باشند.

زوم دیجیتال چیست؟

زوم دیجیتال همانطور که از اسمش پیداست به صورت دیجیتالی انجام می شود و میزان آن هیچ ارتباطی با سخت افزار دوربین ندارد. در زوم دیجیتال همانند وقتی که یک عکس را کراپ می کنید یا یک تصویر را در گالری زوم می کنید، فرایند نزدیک شدن به سوژه انجام می شود. بدین ترتیب هر چقدر که بیشتر زوم کنید، شاهد تار شدن، افت کیفیت و از بین رفتن جزئیات تصویر خواهید بود.

نوع لنز و میزان نوردهی می تواند تا حدی موجب شود زوم دیجیتال بدون افت کیفیت انجام شود، اما در نهایت نمی توان به هیچ عنوان روی زوم دیجیتال حساب باز کرد. عموما گوشی هایی که قادرند زوم 100 برابری ارائه دهند، زوم 10 برابری اپتیکال را اعمال می کنند و باقی زوم به صورت دیجیتال انجام می شود سپس فناوری های دیگر به گوشی کمک می کنند تا خروجی تصویر بهتری تحویل دهند.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال

اکنون با دانستن نحوه زوم اپتیکال و دیجیتال، وقت آن رسیده که تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم کدام یک در هنگام خرید اهمیت بیشتری دارد. اولین فاکتوری که باید در نظر بگیرید این است که زوم اپتیکال موجب افت کیفیت نمی شود اما در زوم دیجیتال هرچقدر که میزان زوم را بیشتر کنید تصاویر تار تری خواهید داشت.

منظور از زوم اپتیکال و دیجیتال گوشی

جدا از این هیچ قطعه سخت افزاری از دوربین در زوم دیجیتال مورد استفاده قرار نمی گیرد در حالی که زوم اپتیکال با کم و زیاد کردن فاصله کانونی عمل می کند. با این تفاسیر می توان گفت عملکرد زوم دیجیتال قابل قبول نیست و نباید چندان به این فاکتور در هنگام انتخاب گوشی توجه کرد. نرم افزاری بودن فرایند زوم دیجیتال همانند این است که تصویر را پس از ذخیره، در گالری کات کنید تا به زوم مورد نظر دست پیدا کنید. اما زوم اپتیکال تصویری با کیفیت از سوژه مورد نظر به شما ارائه می دهد.

نحوه زوم در گوشی های هوشمند

با بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال این سوال به وجود می آید که گوشی های هوشمند چگونه فرایند زوم را انجام می دهند. به طور خلاصه فرایند زوم دوربین گوشی های هوشمند امروزی، ترکیبی از زوم اپتیکال و دیجیتال است. در مرحله اول دوربین تا جایی که پتانسیل زوم اپتیکال در آن وجود دارد عمل می کند، سپس مابقی تصویر به صورت دیجیتال زوم می شود. بهترین گوشی ها برای اینکه بتوانند زوم دیجیتال بهتری ارائه دهند از سنسور هایی با رزولوشن بالا بهره می برند، این سنسور ها کمک می کنند تا در صورت زوم دیجیتال جزئیات بهتری از عکس قابل دریافت باشد.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال چیست؟

به همین دلیل برخی از گوشی های بالارده از دوربین هایی با سنسور 64 یا 108 مگاپیکسلی بهره می برند. فناوری نوظهور ترکیب پیکسل‌ ها نیز کمک شایانی به زوم دیجیتال گوشی ها خواهد کرد؛ این فناوری کمک می کند تا پیکسل های سنسور با یکدیگر ترکیب شوند و پیکسل های بزرگتری در عکس داشته باشیم، بدین ترتیب زوم دیجیتال با افت کیفیت کمتری انجام خواهد شد. فناوری AI یا هوش مصنوعی دوربین ها نیز کمک شایانی به زوم دیجیتال می کند، این فناوری با شناسایی محیط می تواند موجب شود تار شدن تصویر هرچه کمتر انجام شود.

سوالات متداول تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال

چه دوربین هایی زوم اپتیکال چند برابری ارائه می دهند؟

عموما اکثر گوشی ها می توانند زوم اپتیکال X2 را ارائه دهند که عدد ناچیزی است، اما زوم اپتیکال X5 یا X10 تنها در گوشی های بالارده یا دوربین های گران قیمت وجود دارند.

زوم دیجیتال در چه دوربین هایی استفاده می شود؟

تمام دوربین ها می توانند زوم دیجیتال را ارائه دهند اما کیفیت زوم و نوع آن بستگی به رزولوشن سنسور، میزان نوردهی لنز و دیگر ویژگی های دوربین خواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در گوشی و دوربین ها را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون می دانید که زوم دیجیتال به اندازه زوم اپتیکال کارایی ندارد و در بهترین شرایط یک عدد بزرگ برای تبلیغات است. البته قیمت دیوایس هایی که از زوم اپتیکال چند برابری پشتیبانی می کنند بسیار زیاد است و هر گوشی یا دوربینی این قابلیت را ندارد. انتظار می رود پیشرفت فناوری و دوربین ها در سال های آینده زوم چند برابری اپتیکال را به گوشی های بسیار بیشتری بیاورد.

به نظر شما کاربرد زوم اپتیکال تا چه اندازه مهم است؟ فکر می کنید فرق زوم اپتیکال و زوم دیجیتال ارزش این اختلاف قیمتی را دارد؟ نظرات و سوالات خود را با ما و دیگر کاربران تکنوسان مگ به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا