کسب و کار

راهنمای راه اندازی مغازه الکتریکی

اگر قصد راه اندازی مغازه الکتریکی را دارید یا در فکر گسترش مغازه الکتریکی فعلی خود هستید، شاید استفاده از تجربیات سایر مغازه داران حوزه برق و الکتریک که در این مقاله گردآوری شده است، برای شما مفید و تاثیرگذار باشد. با تکنوسان همراه باشید.

برای راه اندازی مغازه الکتریکی از کجا شروع کنم؟

اگر شما در رشته های فنی و حرفه ای برق و الکتریک (برق صنعتی، برق ساختمان، برق و الکترونیک و …) تحصیل کرده باشید احتمالا با حوزه خدمات الکتریکی و اصطلاحات مرتبط، آشنایی خوبی دارید. اما هر چقدر هم در تحصیل موفق بوده باشید بدون تجربه کاری، قدمی برای شروع کسب و کار در این حوزه بر ندارید. توصیه ما برای شروع کار در حوزه الکتریکی، حداقل شش ماه شاگردی در مغازه الکتریکی یا کار کردن در کنار تکنسین های برق است که با حوزه کاری، کالاها و ریزه کاری های کار آشنا شوید تا به درک درست تری از شغل آینده خود برسید و بعد از پیدا کردن شناخت نسبی وارد این حوزه شوید. این تجربه چند ماهه می توانید تاثیر زیادی در کاهش ریسک سرمایه گذاری و عدم اتلاف زمان و هزینه شما بگذارد.

حتی بعد از این که به شناخت خوبی از خدمات و کالاهای الکتریکی پیدا کردید، شراکت یا مشاوره های مداوم با افراد با تجربه باعث می شود تا ارتباطات و سورس های بهتری برای حوزه کاری خود پیدا کنید.

درآمد مغازه الکتریکی از چه مواردی است؟

اصلی ترین هدف هر فردی از ایجاد کسب و کار رسیدن به درآمد است پس در ابتدا برای تصمیم گیری برای تاسیس مغازه الکتریکی باید بدانید چه گزینه های برای کسب درآمد خواهید داشت. درآمد مغازه الکتریکی از دو منبع انچام خدمات فنی و فروش محصولات تامین می شود.

خدمات فنی الکتریکی

اصلی ترین سود مغازه های الکتریکی محلی معمولا از انجام خدمات است. هر چند که برای مغازه هایی که در مکان مناسبی قرار دارند و تنوع کالایی خوبی دارن، سود اصلی در فروش محصولات الکتریکی است اما در مورد مغازه های کوچک و محلی، همان گونه که گفته شد، انجام کارهای فنی و خدماتی بخش اصلی درآمد شما خواهد بود. اگر در حوزه کاری خود مسلط و با تجربه باشید احتمالا از پس اکثر کارهای فنی بر خواهید آمد اما چون حوزه کاری خدمات فنی بسیار گسترده است یا ممکن است همزمان چند پروژه به شما پیشنهاد شود بهتر است با یک پیمانکار خدمات قابل اعتماد و کار بلد در ارتباط باشید تا هم کار مشتری راه بیفتد و هم شما سودی از محل معرفی و گرفتن کار از پیمانکار اخذ کنید.

اگر در برق کشی ساختمانی تخصص دارید به شما توصیه می کنیم حتما با افرادی که در محدوده شما در حال ساخت و ساز هستند، ارتباط بگیرید و با ارائه نمونه کار و قیمت رقابتی، کارهای برق کشی ساختمان های در حال ساخت محدوده خود را به عهده بگیرید. همچنین اگر در شهرهای بزرگ سکونت دارید و در کار تعمیرات همه فن حریف هستید، ثبت نام در سایت ها و اپلیکیشن های خدمات آنلاین به عنوان تعمیرکار، می تواند در زمان های خلوتی مغازه، منبع درآمد خوبی باشد.

برای انجام کارهای فنی و تعمیرات علاوه بر تجربه کاری و دانش فنی باید توان بدنی خوبی هم برای انجام کار در ساعت های متوالی داشته باشید. همچنین برای خرید ابزار مورد نیاز برای انجام کارهای فنی باید مبلغی را در نظر گرفته باشید.

فروش محصولات الکتریکی

علی رغم فراگیر شدن خرید اینترنتی و وجود فروشگاه های اینترنتی عرضه کننده محصولات الکتریکی، اما مغازه های الکتریکی همچنان مشتریان خود را دارا هستند. هر چند که برای فروش بیشتر باید حاشیه سود خود را کاهش دهید. فروش محصولات الکتریکی در کنار ارائه خدمات، سود مغازه الکتریکی را تشکیل می دهد که البته درصد هر کدام در هر کسب و کار می تواند متفاوت باشد.

اگر به دنبال داشتن کسب و کار بلند مدت محلی هستید، شاید فاکتور مهم تر از قیمت گذازی، نحوه برخورد و راهنمایی مشتری در هنگام خرید است. اگر مشتری حس کند که شما فقط به دنبال فروش کالا نیستید و وقت بیشتری برای راهنمایی او گذاشته اید، به مشتری ثابت شما تبدیل خواهد شد. البته توجه داشته باشید که هر چقدر هم خوش برخورد باشید ولی قیمت کالاهای شما به صورت معنا داری از رقبای محلی شما بالاتر باشد، احتمالا مشتری های خود را در دراز مدت از دست خواهید داد.

بسته به مبلغ سرمایه، فضای مغازه و نیاز مشتری های محلی شما می توانید لیست اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید و شروع به خریداری محصولات بکنید. چون تنوع محصولی کالاهای برق و الکتریکی در بازار زیاد است، شما باید با توجه از خیر خرید بعضی کالاها بگذرید و به اصطلاح برای خرید کالاها اولویت بندی کنید. در انتهای مقاله لیست کالاهای قابل فروش در مغازه الکتریکی آورده شده که می تواند دید باز تری در مورد تنوع کالاهای برقی و الکتریکی به شما بدهد.

تاسیس مغازه

اگر با خواندن موارد بالا، گرفتن مشاوره از افراد فعال در این حوزه و پیدا کردن شناخت نسبی در حوزه الکتریکی ، قصد تاسیس مغازه الکتریکی را دارید باید به موارد زیر توجه کنید:

متراژ مغازه: کار الکتریکی را از یک زیرپله هم می توان شروع کرد اما هر چه مغازه بزرگ تر باشد، فضای بیشتری برای قرار دادن کالاها دارید و صد البته پول پیش بیشتری و کرایه بیشتری برای پرداخت. پس برای انتخاب متراژ مغازه باید توازنی میان سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و درآمد ماهیانه شما وجود داشته باشد.

مکان قرار گیری مغازه: معمولا در شهرهای بزرگ و محل های پر رفت و آمد، خیلی حق انتخاب خاصی برای انتخاب مکان مغازه ندارید و باید از بین مغازه های خالی موجود، یکی را انتخاب کنید. اما به صورت کلی، قرارگیری مغازه در کنار محل های پر رفت و آمد مثل مسجد، بازار روز و … می تواند پاخور بهتر و مشتریان بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد. نزدیک بودن یک مغازه الکتریکی به محل انتخابی شما، زمانی که مزیت رقابتی خاصی نسبت به آن نداشته باشید، شاید در ماه های اول برای شما دردسرساز باشد.

همچنین در شهرک های تازه تاسیس ساختمانی، انجام کارهای تعمیراتی و صد البته گرفتن پروژه برق کشی ساختمان های در حال ساخت می تواند خیال شما را از بابت درآمد راحت کند.

اگر در آغاز کار هستید، اجاره کردن مغازه در بورس کالایی شهر خود (مثل لاله زار در تهران) خیلی به شما توصیه نمی شود چون هنوز ارتباطات مناسب و شناخت خوبی از بازار ندارید و مزیت رقابتی خاصی در مقایسه با آدم های حرفه ای این حوزه نخواهید داشت.

اسم و دکوراسیون مغازه: نام انتخابی و نوع چیدمان ویترین و قفسه های کالایی شما می توانید تاثیر مستقیمی در حس القایی به مشتری در نگاه اول داشته باشد. شما می توانید با توجه به تنوع کالایی، هزینه در نظر گرفته شده برای ویترین و دکوراسیون و مشتری هدفی که قصد جلب توجه او را دارید، اقدام به طراحی و اجرا دکوراسیون مغازه الکتریکی خود بکنید.

جواز کسب: برای اخذ جواز کسب داشتن گواهی عدم سو پیشینه، مدرک تحصیلی سیکل و دادن آدرس یک مغازه به عنوان محل کسب کافی خواهد بود و گرفتن جواز کسب از اتحادیه دنگ و فنگ خیلی خاصی ندارد.

محصولات الکتریکی مورد نیاز را از کجا تهیه کنم؟

برای داشتن سود قابل قبول در عین حال داشتن قیمت رقابتی باید، خرید خوبی داشته باشید. بعد از مدتی کار کردن در بازار، کم کم متوجه خواهید شد که کدام کالاها در محل کسب و کار شما خواهان بیشتری دارد و کدام کالاها طرفدار چندانی ندارد. بعضی کالاها مثل لامپ و باتری در هر مغازه ها پر فروش هستند اما برای بقیه کالاها با قطعیت نمی توان تصمیم گرفت و نیاز به گرفتن بازخورد وجود دارد. خرید حضوری از بورس کالا شاید در اولین خرید منطقی ترین راه ممکن باشد.

بورس کالا الکتریکی در تهران خیابان لاله زار، شیراز خیابان قاآنی، تبریز خیابان فردوسی، مشهد خیابان خاکی و در اصفهان خیابان فردوسی است. اما قبل از حضور در بازار لیست کلی کالاهای مدنظر خود و قیمت حدودی آن را روی کاغد بنویسید تا زمانی که در بازار حضور دارید، کالایی را فراموش نکنید یا فروشنده ای در هیجانات و صحبت کردن کالایی که نیاز ندارید را به شما نفروشد!

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که شاید خرید کارتنی محصولات باعث پایین آمدن قیمت خرید شما بشود اما به این نکته توجه کنید که سرمایه بیشتری از شما بابت خرید کارتنی هزینه می شود که این هزینه می توانست صرف خرید کالاهای متنوع تری بشود و خرید کارتنی باعث خواب پول شما و کاهش سرمایه در گردش شما نیز می شود. (البته با شرایط نوسان قیمتی فعلی، خرید هر کالایی بهتر از نگه داشتن پول نقد خواهد بود!)

برای خرید عمده محصولات الکتریکی ما به شما توصیه می کنیم تا در سایت تکنوسان به عنوان همکار ثبت نام کنید و پس از تایید حساب کاربری، قیمت خرید عمده محصولات برق و الکتریکی را مشاهده کنید. حتی اگر تمایل به خرید آنلاین محصولات مغازه خود از تکنوسان ندارید، اطلاع از قیمت عمده و همکاری محصولات قبل از خرید باعث می شود با داشتن ذهنیت وارد بازار شوید و مغازه ای نتواند بالاتر از قیمتی که در سایت تکنوسان مشاهده کرده اید برای شما فاکتور کند و خرید بهتری را تجربه کنید.

همچنین خرید اینترنتی از سایت فروشگاه اینترنتی مرکز پخش عمده تکنوسان باعث می شود تا همیشه قبل از خرید از قیمت عمده مطلع باشید، برای دریافت قیمت عمده مجبور به خرید کارتنی نباشید (حتی انتخاب یک کالا از هر قلم هم برای شما قیمت عمده لحاظ خواهد شد) و تایم و هزینه ی جداگانه ای برای حضور در بازار و هزینه های رفت و آمد پرداخت نکنید و از طریق موبایل یا کامپیوتر، اکثر محصولات مدنظر خود را خریداری کنید. تنوع کالایی بالای محصولات در تکنوسان، شما را از مراجعه به چندین مغازه برای خرید، راحت می کند.

لیست محصولات قابل فروش در مغازه الکتریکی

در ادامه لیستی از اقلامی که در مغازه الکتریکی قابل فروش است را برایتان تهیه کرده ایم.

لامپ: لامپ ۳ وات، لامپ ۵ وات، لامپ ۷وات، لامپ ۹ وات، ۱۲ وات، ۱۵ وات، ۱۷ وات، ۲۰ وات و لامپ ۲۵ وات از جمله لامپ های کلاسیک مورد نیاز هستند. در این بین لامپ های ۷ و ۱۲ وات به علت نوردهی خوب و قیمت مناسب جز لامپ های پرفروش هستند. لامپ های استونه ای یا اطلسی، توپی، سفینه ای و قارچی، شمعی و لوستری مدل اشکی و ساده، مهتابی، چرخی، لامپ چراغ خواب، لامپ هالوژن، لامپ ۱.۵ ولتی و …. از مواردی هستند که حداقل از هرکدام چند مدل باید در یک مغازه الکتریکی موجود باشد. بیشترین فروش و سرمایه گذاری یک الکتریکی از فروش لامپ می باشد. ارزان ترین لامپ کم مصرفی که در مغازه شما وجود دارد معمولا پرفروش ترین نیز می باشد. لامپ ۱۰۰ رشته ای، لامپ ال ای دی ۱۲ وات، لامپ ۵ وات و ۷ وات، لامپ چراغ خواب و لامپ FPL نیز جز لامپ های پر فروش هستند.

باتری: باتری های شارژی نیم قلم از پرفروش ترین ها هستند. باتری های آلکالاین، باتری های قلمی و نیم قلمی، باتری های کتابی، باتری های بزرگ، متوسط، باتری های سکه ای ۲۰۳۲، باتری سکه ای ۲۰۱۶، باتری ساعت، باتری دماسنج، و باتری سمعک، باتری هایی هستند که میتوانید در مغازه الکتریکیتان داشته باشید. البته باتری سمعک فروش کمتری دارد.

آنتن: شامل کانکتور و اتصالات، آنتن UHF و رادیویی، فیش آنتن، انواع آنتن WIFI، انواع آنتن گیرنده دیجیتال، آنتن ریموتی، آنتن تلسکوپی، انواع کانکتور روی آنتن، آنتن رو میزی و هوایی و… می باشد.

کلید و پریز: در کلید میتوان به کلید صفر و یک،کلید بین راهی، کلید دو پل و سه پل بخاری، کلید یک پل، کلید دو پل، کلید تبدیل، کلید کولر، انواع کلیدهای مینیاتوری، انواع قوطی کلید و … و در پریز به پریز روکار و توکار، پریز تلفن در حالت های مختلف، محافظ پریز و …  اشاره کرد.

ترانس: شامل ترانس FPL سوکت سرخود، ترانس FPL بدون سیم، ترانس مهتابی، ترانس مخابراتی و … می شود.

سیم: انواع سیم برق، انواع کابل، انواع کابل HDMI، انواع کابل شبکه، سیم باند، سیم اتو، انواع سیم آنتن، سیم نایلون در سایزها مختلف، سیم و سوکت و سوکت زن تلفن، سیم آیفون، سیم چین، سیم لخت کن، انواع فیش، تبدیل ۳ به ۲، سیم اکو و کابل کامپیوتر، سیم ضبط، کابل شش زوج، کابل AUX، کابل برق لپ تاپ، سر سیم ده ده الکتریک، سیم گیتار

چسب: چسب برق، چسب ۱۲۳، چسب آکواریوم و انواع دیگر چسب

بقیه موارد را به صورت تیتر وار در زیر گردآوری کرده ایم؛

فازمتر، هویه و قلع و پایه هویه، انبردست و دم باریک، اره، چکش، دریل، فنر، روغن لحیم
انواع کنترل و ریموت، انواع کنتر، انواع چراغ قوه، ریسه در انواع مختلف
جعبه تقسیم، درب جعبه تقسیم، انواع ترمینال در سایز ها و انواع مختلف، متر، میخ دوپا، پیچ و رولپلاک در انواع مختلف
دوشاخه، نویزگیر تلفن
سرپیج، سرپیچ دو شاخه دار
فیوز، ریل فیوز، پایه فیوز، انواع تابلو فیوز
مهتابی، پایه مهتابی، استارت مهتابی، لامپ LED مهتابی
چندراهی برق سیم دار و بدون سیم، انواع محافظ برق، انواع وارواشر یا همان محافظ حرارتی سیم، محافظ لوازم صوتی و تصویری
هالوژن، طوق هالوژن در سایزهای مختلف، قاب های هالوژن در رنگ های مختلف
وسایلی مثل انواع تلفن، انواع آیفون، بخاری برقی و المنت بخاری در سایزها و انواع مختلف، کیک پز برقی، زنگ روکار و توکار، هواکش، گیرنده دیجیتال، انواع حباب شیه ای، لوستر، …. هم میتوان در مغازه ی الکتریکی به فروش رساند.

3 دیدگاه

  1. بسیار عالی ،بنده بازنشسته شدم، محل کسب هم از خودم دارم۔میخوام انشاء ا…وبا همکاری شما فروشگاه الکتریکی متوسطی دایر کنم هم برای درآمد وهم برای سرگرمی۔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا