برق و ابزار آلات

انواع ابزار نجاری که باید در کارگاه خود داشته باشید !

نجاری یکی از حرفه‌هایی است که تاریخچه بسیار طولانی دارد؛ این حرفه به عنوان شغلی برای ساخت، طراحی یا نگهداری سازه‌های چوبی شناخته می‌شود. اما همانطور که می دانید، به منظور فعالیت در این حرفه نیاز است تا مجموعه قابل توجهی از ابزارها را داشته باشید تا با استفاده از آن ها بتوانید امور خود را در کارگاه پیش ببرید.. به بیان دیگر می توان گفت نجاری در دنیای امروز بدون ابزار های ضروری نجاری غیر ممکن یا بسیار سخت خواهد بود.

در همین راستا یکی از سوالاتی که از سوی کاربران مطرح می‌شود این است که مهم ترین انواع ابزار نجاری کدامند و برای پیش بردن امور در یک کارگاه نجاری باید چه ابزاری را تهیه کرد؟ در همین راستا، در این مطلب از تکنوسان مگ نگاهی به انواع وسایل نجاری انداخته و در مورد کاربرد ابزار نجاری اطلاعات کاملی را به شما ارائه می دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی برای انتخاب بهترین ابزار نجاری

نکاتی برای انتخاب بهترین ابزار نجاری

 اگر بخواهیم در مورد نکات مهم هنگام خرید ابزار نجاری صحبت کنیم باید گفت که در وهله اول، شاهد تنوع بالایی در تولید انواع ابزار نجاری هستیم. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که در گام اول برای خرید ابزارهای موجود در این حوزه به سراغ ضروری ترین ابزار نجاری آمده و پس از آغاز کار، محصولات دیگری را خریداری کنید. توجه به این مسئله به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طرز چشمگیری در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید این است که شرکت‌های بسیار زیادی در حوزه تولید انواع ابزار نجاری فعالیت دارند. در صورتی که قصد دارید تا محصولات با کیفیت و حرفه‌ای را خریداری کنید، نیاز است تا به سراغ شرکت‌های مشهور و معتبر آمده و از این مجموعه ها، انواع ابزار نجاری با کیفیت را خریداری کنید.

یراق آلات پر کاربرد نجاری

به دلیل آن که تنوع انواع ابزار نجاری بسیار زیاد است و بی شک بسیاری از این ابزارها در ابتدا کاربرد آنچنانی ندارند، به همین دلیل نیاز است تا ابزارهای ضروری نجاری را شناخته و در ابتدا به سراغ خرید این دسته از ابزارها آمده و از آن‌ها استفاده کنید. در همین راستا در این بخش نگاهی به انواع ابزار نجاری انداخته و در مورد کاربرد هر یک از این ابزارها اطلاعات کاملی را به شما ارائه خواهیم کرد:

اره نواری یا اره فلکه

ضروری ترین ابزار نجاری

اره نواری بی شک یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین ابزارهایی هست که باید حتما در کارگاه نجاری به همراه داشته باشید. استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید متریالی مثل یک تنه درخت یا الوارهای بسیار بزرگ را به راحتی برش دهید. به منظور بررسی نکات مهم در خرید ابزار نجاری باید گفت که این اره‌ها انواع مختلفی دارند. اره نواری ۶۰ و اره فلکه ۸۰ برای کارگاه‌های معمولی گزینه مناسبی محسوب می‌شوند اما اگر قصد برش قطعات کوچک تر را دارید، نیاز است تا به سراغ مدل‌های ۴۰ و کوچک تر بروید.

دستگاه رنده میزی

کاربرد ابزار نجاری

رنده کاری چوب یکی از فرآیندهای بسیار مهم در نجاری است. شما می‌توانید با استفاده از رنده‌های چوب، سطح چوب را صاف و یکنواخت کنید. در صورتی که قصد دارید حجم بسیار زیادی از چوب را رنده کنید، نیاز است تا به سراغ رنده میزی آمده و از این محصول استفاده کنید. ابعاد رنده میزی بر اساس عرض صفحه آن مشخص می‌شود. رنده میزی عرض ۳۰ یکی از انواع دستگاه رنده است که به وفور از آن استفاده می‌شود.

اره میزی

انواع وسایل نجاری

یکی از ابزارهای دستی پر کاربرد نجاری، اره میزی است. این محصول دستگاهی است که استفاده از آن به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید ورق‌ها و پروفیل‌های چوبی را در عرض و ضخامت‌های مختلف برش دهید. برش چوب‌ها با استفاده از اره میزی به شکل بسیار دقیقی انجام می‌شود. همچنین به دلیل تنوع بالا این دسته از محصولات، نیاز است تا اره میزی را متناسب با حجم کار و بودجه مورد نظرتان خریداری کنید.

کمپرسور هوا

ابزارهای دستی پر کاربرد نجاری

کمپرسور هوا یکی از ابزار بادی نجاری است که وظیفه آن تأمین فشار هوا برای ابزارهای بادی در کارگاه شما را بر عهده دارد. امروزه شاهد تولید کمپرسورهای هوا با ظرفیت‌های مختلفی چون ۵۰ تا ۱۰۰۰ لیتر هستیم.

فارسی بر

ابزارهای ضروری نجاری

فارسی بر یکی از ابزارها اندازه گیری در کارگاه‌های نجاری است. شما می‌توانید با استفاده از این قطعه اقدام به برش چوب در زوایای مختلف کنید.

عمود بر

ابزار های دستی نجاری

عمود بر محصول دیگری است که با استفاده از آن می‌توانید چوب را در حالت‌های مختلف برش دهید. مهم ترین ویژگی عمود بر، برش چوب دادن بخش‌های چوب در انحنا است. در واقع اگر قصد دارید تا اقدام به برش چوب در حالت صاف کنید، نیاز است تا از اره فارسی و اره میزی استفاده کنید، اما اگر به دنبال برش منحنی یا ناصاف هستید نیاز است تا از عمود بر استفاده کنید که امکان چرخش و تغییر مسیر را به راحتی به شما می‌دهد.

میخکوب بادی

ابزار برقی نجاری

میخکوب بادی به عنوان یکی از انواع ابزار نجاری قطعه‌ای است که به منظور اتصال دو قطعه چوبی به هم و یا اتصال یک قطعه چوبی به دیگر مواد مورد استفاده قرار می‌گیرید. این محصول به نحوی تولید شده که سرعت استفاده از آن بسیار بالا است.

منگنه کوب بادی

ابزار بادی نجاری

منگنه کوب یکی از محصولاتی است که شباهت بسیار زیادی به میخکوب دارد. شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه، سوزن‌های منگنه را به سمت چوب پرتاب کنید. معمولا مبل سازها و درب سازها از این دستگاه استفاده می‌کنند.

اره دیسکی

ابزار ایمنی نجاری

اره دیسکی که از آن با نام اره گرد بر نیز یاد می‌شود، جزء ابزار برقی نجاری به حساب می‌آید و در آن شاهد تیغه متصل به موتور هستیم. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار اقدام به برش‌های طولی و عرضی به شکل صاف و یکنواخت کنید. معمولا افرادی که در حوزه نصب پارکت، کف پوش و دیوار پوش فعالیت می‌کنند نیاز است تا به عنوان یکی از ضروری ترین ابزار نجاری به سراغ اره دیسکی آمده و از این دسته از محصولات استفاده کنند.

دریل

یراق آلات پر کاربرد نجاری

به منظور سوراخ کاری چوب نیاز است تا به سراغ انواع ابزار نجاری نظیر دریل آمده و از این محصول استفاده کرد. همچنین امروزه شاهد دریل‌هایی هستیم که تنها محدود به سوراخ کاری نبوده و با نصب انواع سری‌های مختلف بر روی دریل می‌توانید کارهایی چون پرداخت و سنباده کاری را نیز بر روی چوب انجام دهید.

اور فرز و ست تیغه اور فرز

نکاتی برای انتخاب بهترین ابزار نجاری

اور فرز نجاری یکی از ابزار‌های دستی نجاری است که استفاده از آن به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید کارهایی چون برش کاری، پرداخت، ابزار زنی و… را بر روی چوب انجام دهید. به دلیل عملکرد و اهمیت این محصول، نیاز است تا حتما به عنوان یکی از ضروری ترین ابزار نجاری به سراغ ست تیغه اور فرز آمده و از این محصول استفاده کنید.

پولیشر

نکات مهم هنگام خرید ابزار نجاری

در هنگام نجاری نیاز است تا اقدام به پولیش کردن، سنباده زنی و پرداخت نهایی چوب کنید. در چنین شرایطی شما می‌توانید با استفاده از پولیشر و صفحه سنباده نصب شده بر روی آن به سرعت فرآیند پولیش کردن و سنباده کاری چوب را انجام داده و از این طریق می‌توانید خط و خش‌های موجود بر روی پولیشر را از بین ببرید. استفاده از ابزارهایی چون پولیشر باعث می شود تا پس از اتمام کار، محصول چوبی که تولید می شود زیبایی فوق العاده ای داشته باشد.

میز کار

مشاوره خرید ابزار نجاری

به دلیل آن که در طول روز نیاز به جابجایی قطعات دارید، نیاز است تا اقدام به خرید و استفاده از یک میز کار در کارگاه کنید. میز کار یکی از ضروری ترین ابزار نجاری است که خرید آن باعث می‌شود تا نیاز نباشد که در هنگام کار به طور مدام در حالت خمیده باشید. بی شک کار کردن با کمر خمیده، آسیب‌های جدی و بسیار زیادی به ستون فقرات شما وارد کرده و باعث می‌شود تا به سرعت خسته شوید. در چنین شرایطی باید متناسب با متراژ کارگاه خود، یک میز کار مناسب را خریداری و از آن استفاده کنید.

متر، گونیا و کولیس

نکات خرید ابزار نجاری

به منظور خرید ضروری ترین ابزار نجاری نیاز است تا به سراغ انواع ابزار اندازه گیری آمده و از محصولاتی چون، کولیس، متر، گونیا و… استفاده کنید. این ابزارها برای اندازه گیری و اندازه گذاری مناسب بوده و با استفاده از آن‌ها می‌توانید با انجام محاسبات دقیق اقدام به ساخت لوازم چوبی کنید.

اره دستی

با وجود آن که امروزه شاهد انواع مختلف اره برقی هستیم و ابزارهای زیادی برای برش چوب وجود دارند، با این حال به عنوان یکی از ضروری ترین ابزار نجاری به سراغ اره چوب و از این دسته از محصولات استفاده کرد. شما می‌توانید اره دستی نجاری را در مدل‌های مختلف خریداری و از آن‌ها استفاده کنید. برخی اره‌های دستی دارای دندانه‌های ریز هستند که خرید این دسته از محصولات به شما اجازه برش تمیز و کند را می‌دهد. این در حالی است که شاهد تولید اره دستی نجاری با دندانه‌های درشت نیز هستیم که ویژگی مهم آن‌ها امکان برش سریع و ناصاف است.

زاویه سنج

نکات مهم در خرید ابزار نجاری

اگر از محصولاتی چون فارسی بر و اره میزی استفاده می‌کنید، نیاز است تا حتما زاویه سنج خریداری کرده و از این محصول استفاده کنید. با کمک زاویه سنج شما می‌توانید دستگاه‌هایی چون فارسی بر و اره میزی را کالیبره کنید. کالیبره کردن اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که اگر دستگاه شما در هنگام برش یک درجه هم خطا داشته باشد، این موضوع فرآیند ساخت سازه‌های چوبی را با مشکل مواجه می‌کند.

مغار و چکش

با وجود آن که اکثرا از مغار و چکش برای منبت کاری استفاده می‌شود اما در کارگاه‌های نجاری در زمان اجرای انواع اتصالات چوبی مثل نصب درب چوبی و… نیاز است تا حتماً به سراغ مغار و چکش آمده و از این محصولات استفاده کنید.

ابزار ایمنی نجاری

برای خرید ابزار نجاری به چه نکاتی توجه کنیم؟

به صورت کلی اکثر دستگاه‌های نجاری خطرناک بوده و استفاده از آن‌ها بدون ابزار ایمنی می‌تواند شما را با مشکل مواجه کند. برای استفاده از هر دستگاه نیاز است تا از تجهیزات ایمنی مناسب و مرتبط با آن دستگاه استفاده کنید. از ضروری ترین ابزار نجاری ایمنی می‌توان به دستکش، کلاه، عینک، ماسک، کفش ایمنی، لباس کار، گوشی ایمنی و… استفاده کرد. البته اگر بخواهیم در مورد نکات خرید ابزار نجاری ایمنی اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم باید گفت که ممکن است در هنگام نجاری نیازی به همه این تجهیزات نداشته باشید. به همین خاطر باید متناسب با نیاز خود به سراغ ابزار ایمنی نجاری مناسب آمده و از آن استفاده کنید.

بادپاش و شیلنگ

نکاتی برای خرید ابزار نجاری

در صورتی که از کمپرسور هوا در کارگاه خود استفاده می‌کنید، نیاز است تا حتماً به سراغ این دسته از محصولات آمده و از آن‌ها استفاده کنید. به منظور بررسی نحوه عملکرد این قطعات باید گفت که در وهله اول شیلنگ هوا، کمپرسور هوا را به دستگاه‌هایی مانند میخکوب، منگنه کوب، بادپاش و پیستوله متصل می‌کند.

مکنده گرد و خاک

خرید چه ابزاری در کارگاه نجاری ضرورت دارد؟

زمانی که شما در کارگاه خود در حال انجام کار هستید، مطمئنا با آلودگی‌های بسیار زیادی در پیرامون خود مواجه خواهید شد. در چنین شرایطی نیاز است تا حتما در کارگاه خود از دستگاه مکنده استفاده کنید. دستگاه‌های مکنده برای مکش گرد و خاک حاصل از برش مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که دستگاه‌های مکنده در بخش خروجی گندگی، رنده، اره فلکه، اره میزی، فارسی بر و… قرار می‌گیرد تا گرد و خاک را از این طریق جذب کنید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به انواع ابزار نجاری انداخته و تلاش کردیم تا شما را با نکاتی برای خرید ابزار نجاری آشنا کنیم. در صورتی که قصد فعالیت در حوزه نجاری را دارید، نیاز است تا به موارد گفته شده در این مطلب توجه کنید تا بتوانید پس از خرید ضروری ترین ابزار نجاری فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنید.

در صورتی که در حوزه نجاری فعال هستید و یا تجربه خاصی در مورد استفاده از انواع ابزار نجاری دارید، می‌توانید نظرات خود را در مورد هر یک از این ابزارها با ما به اشتراک بگذارید. نظرات و تجربیات شما به سایر کاربران کمک می‌کند تا بتوانند با دید کاملی اقدام به خرید انواع ابزار نجاری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا