برق و ابزار آلات

همه چیز درباره انواع هویه و کاربردهای آن

احتمالا همه شما با هویه و موارد استفاده آن تا حدی آشنایی دارید و یا در مراکز تعمیراتی موبایل و کامپیوتر آن را در دست تعمیرکاران دیده اند. هویه ها یکی از لوازم پر کاربرد در صنایع الکترونیکی هستند که برای لحیم کاری روی برد، اتصال سیم و قطعات به همدیگر و… به کار می روند. اگر شما علاقه مند به آشنایی بیشتر با انواع هویه و کاربردهای آن هستید و یا قصد خرید هویه جدید و قوی تر برای کار خود دارید، با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات خوبی را درباره انواع هویه و کاربردهای آن به دست آورید. با تکنوسان مگ همراه باشید.

هویه چیست و چه کاربردی دارد؟

هویه چگونه کار میکند

هویه یا دستگاه لحیم ابزاری است که برای اتصال قطعات فلزی و الکتریکی مختلف روی برد و مدارهای چاپی، اتصال انواع سیم ها و ذوب کردن لحیم به کار می رود. این وسیله از یک دسته پلاستیکی عایق، یک المنت و نوک فلزی تشکیل شده است که در آن المنت انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند و این گرما را به نوک هویه انتقال می دهد. زمانی که نوک هویه گرم می شود، با استفاده از یک قطعه سیم لحیم می توان قطعات الکترونیکی مختلف را به همدیگر متصل کرد یا اینکه با استفاده از هویه، لحیم روی برد را ذوب کرد. به عنوان مثال برای اتصال قطعات مختلف مانند IC های مختلف روی یک برد چاپی، از سیم لحیم و هویه استفاده می شود که هویه با گرم کردن سیم لحیم آنها را به مدار یا برد متصل می کند.

انواع هویه

موارد کاربرد و استفاده هویه ها بسیار زیاد است و تقریبا برای تولید و تعمیر همه لوازم برقی در صنایع مختلف کاربرد دارد، به همین دلیل انواع مختلفی از هویه در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

هویه قلمی

هویه چند وات بخریم

هویه های قلمی ساده ترین و ابتدایی ترین نوع در بین انواع هویه ها هستند که برای اتصال سیم ها و قطعات به مدار چاپی و انواع برد ها به کار گرفته می شوند. این هویه ها ارزان و رایج ترین نوع هویه هستند که با یک سیم به صورت مستقیم به برق شهری وصل می شوند، معمولا توان ثابتی حدود 40 تا 60 وات (در اکثر مدل های ارزان قیمت) دارند و امکان تنظیم دما در آنها وجود ندارد. هویه های قلمی مناسب افرادی است که می خواهند شروع به تعمیرات برد و قطعات الکترونیکی کنند و توان خروجی و دمای آن برای انجام لحیم کاری های عادی کافی است.

هویه تفنگی

هویه تفنگی چیست

هویه های تفنگی همانطور که از نامشان پیداست، شبیه به تفنگ هستند و می توانند گرمای بیشتری را نسبت به یک هویه قلمی تولید کنند. معمولا هویه های تفنگی با توان 100 وات به بالا و با سر پهن تولید می شوند و بیشتر برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی نسبتا بزرگ و اتصال پایه های قطعات روی برد به کار برده می شوند. روند کار هویه های تفنگی یا هفت تیری به این شکل است که با استفاده از یک ترانسفورماتور ولتاژ برق ورودی را کاهش داده و باعث افزایش جریان برق می شوند و سپس این جریان زیاد باعث می شود که نوک هویه به سرعت گرم شود. البته نباید این هویه را برای مدت زیادی روشن نگه دارید، زیرا عبور جریان زیاد باعث سوختن ترانسفورماتور و خراب شدن هویه خواهد شد.

هویه رومیزی

بررسی انواع هویه

نوع دیگر انواع هویه ها، هویه های رومیزی هستند. این نوع هویه ها دارای یک بخش کنترل دمای جداگانه اند که به وسیله آن می توانید دمای نوک هویه را کنترل کنید. هویه های رومیزی معمولا دارای چندین سر یا نوک هویه هستند تا قابلیت استفاده برای لحیم کاری روی برد ها و قطعات مختلف را داشته باشند. البته قابل ذکر است که هویه های رومیزی قیمت بالاتری نسبت به مدل های عادی دارند.

هویه هوای گرم

هویه چیست و چه کاربردی دارد؟

این مدل از هویه ها که به نام هیتر دوکاره هم شناخته می شوند، متشکل از یک دستگاه مرکزی، هیتر و هویه هستند. هویه هوای گرم علاوه بر داشتن هویه، یک هیتر (Heater) یا دمنده نیز دارد که شبیه به یک سشوار کوچک است و هوای گرم را روی قطعات می دمد و برای نصب یا برداشتن قطعات روی برد کاربرد دارد. از هویه هوای گرم برای کارهای کاملا تخصصی در شغل های مختلف مانند تولید و تعمیرات قطعات موبایل و قطعات کامپیوتری استفاده می شود.

سایر انواع هویه

دستگاه هویه چیست و چه کاربردی دارد ؟

دسته بندی هویه ها تنها به موارد بالا ختم نمی شوند و انواع دیگری هم از هویه ها وجود دارند که هر کدام ویژگی خاصی داشته و برای کارهای متنوعی کاربرد دارند. از جمله دیگر انواع هویه ها می توان به هویه های گازی (که از گاز تامین انرژی می کنند)، باتری خور و شارژی اشاره کرد که قابلیت حمل و جابجا شدن داشته و برای تامین انرژی خود نیاز به اتصال برق ثابت ندارند. همچنین یک نوع دیگر از هویه ها در بازار با نام هویه چکشی غیر الکتریکی وجود دارد که سر این هویه شبیه به چکش بوده و برای گرم شدن نوک آن از گرمای کوره یا چراغ استفاده می کنند و در کارگاه ها و مصارف صنعتی از این مدل استفاده می کنند (البته مدل های برقی این نوع هویه نیز در بازار موجود هستند).

به چه وسایلی برای لحیم کاری نیاز دارید؟

برای لحیم کاری علاوه بر هویه، ابزار و لوازم جانبی دیگری نیز نیاز است که برای کارایی و نگهداری هویه مورد استفاده قرار می گیرد. لوازمی مثل سیم لحیم، روغن لحیم یا فلاکس، دستگاه قلع کش، پایه قرار گیری هویه و نوک تعویضی لحیم از جمله لوازمی هستند که در کنار هویه برای لحیم کاری استفاده می شوند.

هویه سرامیکی چیست

همچنین پس از مدتی استفاده ممکن است که نوک هویه کثیف شود و هویه تا حد زیادی کارایی خود را از دست بدهد، در این مواقع باید از یک اسفنج نسوز پاک کننده نوک هویه یا احیا کننده نوک هویه استفاده شود تا سوختگی و خوردگی های روی نوک هویه از بین روند و نوک هویه دوباره تمیز و شفاف شود. شما می توانید برای تهیه انواع لوازم لحیم کاری به این صفحه از فروشگاه تکنوسان مراجعه کنید.

چه هویه ای مناسب کار شما است؟

اینکه باید از چه هویه ای در کار خودتان استفاده کنید، بستگی به نوع کاری که انجام می دهید دارد و باید متناسب با نیاز کاری خود، هویه مناسب را تهیه و خریداری کنید. به طور کلی می توان گفت که برای استفاده های عادی و ابتدایی بهتر است که از هویه های دستی یا همان قلمی معمولی استفاده شود. برای کارهای تخصصی تر مانند تعمیر موبایل نیز بهتر است که از هویه های رومیزی و هویه های دوکاره استفاده شوند که قابلیت های بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند. علاوه بر این افرادی که نیاز به هویه هایی دارند که قابل حمل باشد، می توانند از انواع هویه های شارژی، باتری خور و گازی استفاده کنند.

جمع بندی

هویه پنسی چه کاربردی دارد

هویه ابزاری برای ذوب کردن لحیم و وصل کردن قطعات و سیم های گوناگون به برد است که تقریبا در تمامی شغل های مرتبط با صنایع الکترونیک کاربرد دارد. به دلیل تنوع استفاده از هویه یا دستگاه لحیم در حوزه های کاری متفاوت، انواع مختلفی از آن در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها متناسب با یک شغل و حرفه ای هستند.

شاید هنوز برای برخی از شما این سوال بی پاسخ مانده باشد که آیا هویه ارزان بخریم یا گران قیمت؟ در پاسخ می توان گفت که قطعا هرچقدر هویه گران قیمت تری بخرید، کیفیت و کارایی هویه نیز بیشتر خواهد شد و مدت زمان بیشتری برایتان کار خواهد کرد. در حالی که هویه های ارزان قیمت کیفیت پایین تر و نیز طول عمر کمتری نسبت مدل های با کیفیت تر دارند و در آنها احتمال و درصد خرابی بالاتر است. بنابراین اگر هویه ابزار کار شماست پیشنهاد می کنیم که سراغ مدل های خیلی ارزان قیمت نروید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا تجربه ای درباره استفاده از انواع هویه و نحوه کارکرد آنها دارید؟ شما می توانید نظرات خود را در این زمینه در بخش نظرات برای ما و سایر مخاطبان و همراهان مجله تکنوسان بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا