سایر

چسب قطره ای چیست و موارد استفاده از آن

از جمله کاربردی ترین چسب هایی که با استفاده از آن می توانید اقدام به چسباندن سطوح مختلف پلاستیکی، فلزی، شیشه ای، سرامیکی و غیره به یکدیگر استفاده کنید چسب قطره ای می باشد. این نوع چسب از قدرت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار است و همین موضوع سبب شده تا فروش آن در بازار بسیار بالا باشد. لازم به ذکر است که به دلیل کاربرد بسیار بالایی که این نوع از چسب ها دارا هستند در اغلب فروشگاه ها و مغازه ها شاهد عرضه این چسب ها به مشتریان هستیم و این محصول به وفور در دسترس مشتریان قرار دارد.

به دلیل کاربرد بالا، کارخانه های تولید کننده چسب قطره ای سعی کرده‌اند تا بسته بندی های متنوعی با وزن های مختلف از این چسب را در اختیار مشتریان قرار دهند تا مشتریان به تناسب مقدار نیازی که دارند اقدام به خرید چسب قطره ای با حجم مناسب کنند.

دقت داشته باشید که برندهای مختلفی در داخل و خارج از کشور به کار تولید چسب قطره ای مشغول هستند و قیمت های مختلفی را برای عرضه این محصول در نظر گرفته اند. تکنوسان مگ در این مقاله پس از معرفی چسب قطره ای قصد دارد تا موارد استفاده از این چسب را به صورت جامع و کامل برای کاربران عنوان کند. در نتیجه چنانچه قصد خرید چسب قطره ای دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص چسب های قطره ای به دست بیاورید، پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

چسب قطره ای چیست؟

راهنمای خرید چسب قطره ای

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم چسب قطره ای یک چسب فوق العاده با قدرت چسبندگی بالا می باشد که در کمترین زمان ممکن خشک شده و منجر به چسبیدن سطوح مختلف به یکدیگر می گردد. دقت داشته باشید که ممکن است برخی سطوح و اشیا نسبت به این چسب ها حساس باشند و با زدن چسب قطره ای بر روی آنها شیء مورد نظر شما خراب شود.

بنابراین پیش از اینکه اقدام به چسباندن سطوح مختلف با استفاده از چسب قطره ای به یکدیگر نمایید بهتر است مقدار کمی از آن را بر روی آن شی تست کنید و در صورت عدم مشاهده واکنش از چسب قطره ای برای چسباندن آنها استفاده کنید. به دلیل اینکه چسب قطره ای از شفافیت بالایی برخوردار است پس از اینکه از آن برای چسباندن استفاده می کنید سطح مورد استفاده کاملاً تمیز و یکدست به نظر خواهد رسید.

اگر مقدار اضافی از چسب بر روی سطح مورد نظر شما باقی ماند، برای پاک کردن مقدار اضافه می توانید از استون که به عنوان حلال چسب قطره ای شناخته می شود برای پاک کردن مقدار اضافی چسب از شیء مورد نظر استفاده نمایید. به دلیل آنکه برای تولید چسب های قطره ای از مواد شیمیایی و خطرناک استفاده می شود بهتر است سعی کنید در حین استفاده از آن پوست دستتان با این چسب ‌ها تماس پیدا نکند. همچنین از بو کردن یا تماس مستقیم این چسب ها با چشم اجتناب کنید تا آسیبی به شما وارد نشود.

چسب قطره ای مخصوص جنس های مختلف در بازار وجود دارد و برای چسباندن سطوح مختلف می توانید مدل مناسب از چسب قطره ای را تهیه نمایید. مثلاً نوع خاصی از چسب قطره ای به نام چسب قطره ای فلز در بازار وجود دارد که از آن برای چسباندن فلزات به یکدیگر استفاده می شود.

بنابراین پیش از مراجعه برای خرید چسب قطره ای حتماً مشخص کنید که قرار است از چسب برای چسباندن چه متریال هایی استفاده نمایید و چسبی متناسب با آن را خریداری نمایید. چسب های قطره ای عموما توسط حلالی به نام آستون به راحتی پاک می شوند و چنانچه به صورت ناخواسته مقداری چسب بر روی زمین یا سطوح دیگر ریخت با استفاده از این حلال به راحتی می توانید اقدام به پاک کردن چسب نمایید.

راهنمای خرید چسب قطره ای

موارد استفاده از چسب قطره ای

اگر قصد خرید چسب قطره ای را دارید بهتر است در حین خرید این محصول به یک سری نکات مهم توجه کنید. در ادامه تعدادی از این نکات را برای شما عنوان خواهیم نمود:

توجه به حجم و اندازه

چسب های قطره ای در بسته بندی های مختلفی به بازار عرضه می شوند. علاوه بر این پس از باز کردن درب محصول شما برای مدت زمان محدودی می توانید از این چسب ها استفاده نمایید. بنابراین بهتر است به تناسب مقدار نیاز خود اقدام به انتخاب بسته بندی مناسب نمایید.

توجه به برند

با توجه به اینکه برند های مختلفی به کار تولید و توزیع چسب قطره ای مشغول هستند و این چسب ها نیز در ترکیبات تشکیل دهنده خود مواد سمی و خطرناک دارند، بهتر است برند هایی را برای خرید انتخاب نمایید که جزو برندهای مطرح و معروف می باشند. این برندها از مواد اولیه با کیفیت برای تولید محصولاتشان استفاده می نمایند و کیفیت چسبی که به وسیله آنها به بازار عرضه می شود بسیار خوب و مناسب خواهد بود.

توجه به کیفیت و دوام چسب

معمولاً بر روی بسته بندی چسب های قطره ای سطوح و اجسامی که قابلیت چسبانده شدن با استفاده از این محصول را دارا می باشند می گردد. بنابراین با خواندن مشخصات درج شده بر روی بسته بندی اطمینان حاصل کنید که چسب مورد نظر از قابلیت چسباندن سطحی که قرار است با استفاده از این محصول آن را بچسبانید برخوردار می باشد.

توجه به علامت استاندارد

از خریدن چسب های قطره ای که فاقد علامت استاندارد می باشند پیشگیری به عمل بیاورید.

روش استفاده از چسب قطره ای

برای اینکه بتوانید از چسب قطره ای برای چسباندن اشیای مختلف استفاده کنید بهتر است پیش از شروع به کار سطح مورد نظر را کاملاً تمیز کنید و برای باز کردن درب چسب از یک سوزن کوچک می توانید کمک بگیرید. معمولاً کارخانه های سازنده این محصول این سوزن ها را درون بسته بندی چسب قرار می‌دهند.

مشخصات چسب های قطره ای

دقت کنید که میزان فشاری که به بدنه چسب برای خارج کردن چسب وارد می کنید نباید زیاد باشد. چرا که مقدار کمی از این محصول هم می‌تواند برای چسباندن شی مورد نظر شما کافی باشد. پس از اینکه چسب قطره ای را به سطح مورد نظر خود زدید بهتر است شی مورد نظر را در محلی که خارج از دسترس می باشد قرار دهید و به چسب اجازه خشک شدن بدهید.

نکات ایمنی در مصرف چسب قطره ای

همان طور که پیشتر هم به آن اشاره نمودیم چسب قطره ای از ترکیبات سمی و خطرناکی تولید شده‌ و در صورتی که این چسب ها به صورت مستقیم با دست و پوست در تماس باشند می‌توانند به پوست شما آسیب برسانند. در نتیجه دقت کنید که پوست دست و صورت یا هر نقطه دیگری از بدن شما به صورت مستقیم با این چسب ‌ها تماس پیدا نکند. در صورتی که دست شما آلوده به چسب شد بهتر است از تماس مستقیم دست با چشم برای پاک کردن چشم یا خاراندن چشم پیشگیری به عمل بیاورید و در اولین فرصت ممکن دست های خود را با استفاده از مواد شوینده به خوبی بشویید.

نکات ایمنی در مصرف چسب قطره ای

توصیه شده که به هنگام استفاده از چسب قطره ای بهتر است از دستکش، ماسک، و عینک استفاده شود. بهتر است در حین استفاده از چسب قطره‌ای محیطی را انتخاب کنید که از تهویه خوب و مناسب برخوردار می ‌باشد. چرا که مواد سمی تشکیل دهنده چسب قطره ای از بخارات سمی برخوردار می باشد و استفاده از این چسب در محیط های فاقد تهویه می‌تواند خطرآفرین باشد. از قرار دادن چسب قطره ای در دسترس کودکان پیشگیری به عمل بیاورید.

مزایای چسب قطره ای

دوام چسب قطره ای چقدر است؟

چسب های قطره ای از مزایای فوق العاده ویژه ای برخوردار می باشند و وجود این مزایا در چسب قطره ای سبب پرفروش شدن آنها در بین مشتریان شده است. به نحوی که بسیاری از کاربران به هنگام نیاز به چسب، اولین چسبی که به سراغ آن خواهند رفت چسب قطره ای خواهد بود. در ادامه به برخی از مزایای مهم چسب های قطره ای اشاره خواهیم نمود:

قدرت چسبندگی فوق العاده

چسب قطره ای از قدرت چسبندگی فوق العاده خوب و مناسبی برخوردار می باشد و با استفاده از آنها می توانید اقدام به چسباندن سطوح مختلف با جنس های گوناگون نمایید.

خشک شدن سریع

از دیگر فاکتورهای اساسی که سبب پرفروش شدن چسب های قطره ای در بین مشتریان شده است قابلیت خشک شدن سریع چسب های قطره ای می باشد. چسب های قطره ای عموماً در مدت زمان تقریبی بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه خشک می شوند و پس از خشک شدن به خوبی می ‌توانند اتصال بین دو سطح که از چسب برای چسباندن آنها به یکدیگر استفاده کرده اید را برقرار سازند. چسبهای قطره ای پس از اینکه خشک می شوند از مقاومت خوب و مناسبی در برابر حلال های مختلف برخوردار می باشند و این چسب ‌ها در برابر رطوبت و حرارت نیز عایق هستند.

استفاده آسان

نحوه استفاده از چسب های قطره ای بسیار آسان و راحت می باشد و برای استفاده از آنها نیاز به ابزار آلات پیچیده و پیشرفته و تجهیزات حرفه ای ندارید. البته دقت کنید که برای پیشگیری از خشک شدن چسب پس از هر بار استفاده از چسب درب آن را کاملا محکم ببندید تا بتوانید مجددا از آن برای چسباندن سطوح مختلف استفاده کنید. وجود بسته بندی های مختلفی از چسب قطره ای در بازار به مشتریان امکان انتخاب حجم مناسب از آن را می دهد.

مشخصات چسب های قطره ای باکیفیت

نحوه ی استفاده از چسب قطره ای

چسب های قطره ای از خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود:

  • ساختار چسب های قطره ای به صورت مایع می باشد و ظرفی که برای نگهداری آنها مورد استفاده قرار می گیرد عموما ظرف های تیوپی شبیه به ظرف خمیر دندان می باشد.
  • استفاده از این چسب ها بسیار آسان و راحت است و نیازی به ترکیب آنها با حلال ها برای استفاده ندارید.
  • سرعت خشک شدن چسب های قطره ای نسبت به سایر چسب های موجود در بازار به مراتب بیشتر می باشد و این چسب ها در مدت زمان کمتر از یک دقیقه پس از استفاده خشک می گردند.
  • میزان مقاومت چسب های قطره ای در برابر حلال هایی نظیر روغن، بنزین و الکل بسیار خوب و قابل قبول می باشد.
  • میزان مقاومت چسب های قطره ای در برابر حرارت و رطوبت خوب و قابل قبول است.
  • حلال چسب های قطره ای استون است و در صورت به وجود آمدن هرگونه لکه و کثیفی که با استفاده از چسب های قطر های به وجود آمده، با استفاده از استون می توانید اقدام به پاک کردن آنها نمایید.
  • چسب های قطره جزوه چسب های تک جزئی به شمار می‌ روند و برای خشک شدن آنها نیاز به استفاده از هیچ ماده اضافه دیگری وجود ندارد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر در خصوص این موضوع صحبت کنیم، چسب های قطره ای برای خشک شدن نیاز به کاتالیزور ندارند و برای سریع کردن روند پلیمریزاسیون آنها نیاز به استفاده از مواد جانبی دیگر نیست. البته باید دقت داشته باشید که در حین استفاده از این چسب ها نباید مقدار اضافه از آن برای چسباندن سطوح مختلف به یکدیگر استفاده کنید. وجود لایه ضخیم از چسب قطره ای روند خشک شدن آن را با کندی مواجه خواهد کرد و این موضوع می‌ تواند به افزایش مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن چسب منجر شود. علاوه بر این در برخی مواقع ممکن است لایه رویی به درستی به لایه زیرین نچسبد و اتصال خوب و مناسبی بین این دو لایه توسط چسب برقرار نگردد.

جمع بندی

در این مقاله در خصوص چسب قطره ای و موارد کاربرد آن اطلاعات مفید و جامعی در اختیار کاربران قرار دادیم. در ادامه در خصوص موارد دیگری نظیر خصوصیات چسب قطره ای و نحوه استفاده از آن اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار دادیم. به دلیل سمی بودن ترکیبات تشکیل دهنده این چسب ها بهتر است در حین استفاده از آن ها نکات ایمنی را رعایت کنید.

به دلیل وجود برندهای مختلف تولید کننده چسب قطره ای در بازار ممکن است کاربران در هنگام انتخاب برند مناسب چسب دچار مشکل شوند. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده چسب قطره ای را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک چسب قطره ای خوب و با کیفیت با قیمت خوب و مقرون به صرفه یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا