برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع چسب و کاربرد هر کدام

همه ما در طول زندگی خود به منظور اتصال اجسام مختلف به یکدیگر از چسب استفاده می‌کنیم. چه بخواهیم کارهای هنری و صنایع دستی ایجاد کنیم، چه برای اتصال اجسام شکسته شده به یکدیگر، استفاده از انواع چسب اهمیت بسیار زیادی دارد و انتخاب چسب مناسب نیز به عنوان یک پارامتر بسیار مهم به حساب می‌آید. در همین راستا در این مطلب از تکنوسان مگ قصد داریم نگاهی به کاربرد انواع چسب انداخته و در مورد راهنمای خرید چسب اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای خرید چسب و معرفی انواع چسب

راهنمای خرید چسب های مختلف

همانطور که میدانید امروزه کاربرد چسب تنها به استفاده های روزمره محدود نمی شود و بسیاری از از امور صنعتی، هنری، طراحی و … به کمک انواع چسب قابل انجام هستند. همین مسئله موجب شده انواع بسیار زیادی از چسب در بازار وجود داشته باشد که هرکدام برای کاربری خاصی در نظر گرفته شده اند. برای خرید چسب مورد نیاز و انتخاب گزینه مناسب کارتان، نیاز است که مدل های مختلف چسب را بشناسید و ویژگی های آن ها را بدانید تا بتوانید گزینه مناسب را تهیه کنید. در ادامه قصد داریم انواع چسب ها و کاربرد هرکدام را به صورت اجمالی بررسی کنیم.

چسب کاردستی یا چسب سفید

کاربرد انواع چسب ها / راهنمای خرید چسب حرارتی

یکی از انواع چسب که جز رایج‌ترین چسب های بازار به حساب می‌آید، محصولی است که با نام چسب کاردستی و یا چسب قطره‌ای شناخته می‌شود و در مدارس، خانه‌ها و ادارات این محصول به وفور یافت می‌شود. در حوزه تولید صنایع دستی و انواع کارهای هنری نیز استفاده از این نوع چسب اهمیت بسیار زیادی دارد و بدون شک بهترین گزینه برای چسباندن کاغذ و سایر موارد متخلخل مشابه به حساب می‌آید.

این چسبِ مبتنی بر آب، دارای سمیت صفر یا بسیار کم است. این ویژگی باعث شده تا پس از خرید این محصول، استفاده از آن را برای کودکان و بزرگسالان بسیار ایمن باشد و در صورت ریختن یا استفاده نامناسب، این چسب به راحتی از روی سطوح و پوست جدا می‌شود. معمولاً، چسب کاردستی تنها حدود چند دقیقه یا حداکثر یک ساعت طول می‌کشد تا خشک شود و برای هر فرد علاقه مند به کارهای هنری یک محصول مهم به حساب می‌آید.

همچنین به منظور استفاده درست و اصولی از چسب کاغذ و مقوا باید بدانید که تیوب‌های این نوع چسب به طور کلی دارای یک نازل باریک بوده که به عنوان یک اپلیکاتور عمل می‌کند. این مسئله باعث می‌شود تا پس از فشار دادن بتوانید به راحتی از این چسب استفاده کنید.

چسب چوب

یکی دیگر از انواع چسب که می‌توانید از آن استفاده کنید، چسب چوب است. به منظور بررسی کاربرد چسب چوب باید گفت که این محصول همان طوری که از نام آن پیدا است در درجه اول و به طور خاص برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به منظور بررسی راهنمای خرید چسب چوب باید گفت که محصولاتی مثل چسب اپوکسی و چسب پلی اورتان از مهم‌ترین انواع چسب چوب به حساب می‌آیند.

راهنمای خرید چسب تفنگی

از این نوع چسب برای ساخت مبلمانی مانند تخت، میز، صندلی، کمد، وسایل چوبی تزئینی مانند قاب و … استفاده می‌شود. انواع چسب‌های چوب برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر اساس کیفیت چوب و هدف خود برای ساخت محصولات چوب لازم است تا اقدام به بررسی راهنمای خرید چسب مناسب کرده و از چسب چوب خوبی استفاده کنید.

لازم به ذکر است که این نوع چسب ها معمولاً زمان بیشتری برای خشک شدن و اتصال به یکدیگر نیاز دارند و به همین دلیل لازم است تا پس از استفاده، چند ساعت یا حتی یک روز صبر کنید تا کاملاً خشک شود. همچنین پیشنهاد می‌شود که به منظور استفاده درست و اصولی از این نوع چسب، قطعات را محکم به هم فشار دهید تا به چسبندگی کافی برسند.

چسب پارچه

این یکی دیگر از انواع چسب، چسب پارچه است. نکته مهمی که به منظور راهنمای خرید چسب باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر لیست انواع چسب را بررسی کنید، اکثر چسب‌های موجود به نحوی هستند که نمی‌توانید با استفاده از آن‌ها دو تکه پارچه را به یکدیگر بچسبانید.

راهنمای خرید چسب چوب

در چنین شرایطی لازم است تا از چسب پارچه استفاده کنید. شما می‌توانید از این نوع چسب برای تعمیر اثاثه یا لوازم داخلی قدیمی و یا ترمیم البسه قدیمی خود استفاده کنید. چسب پارچه برای کنار هم قرار دادن و اتصال تکه‌های پارچه‌ای و منسوجات بسیار خوب عمل می‌کند. همچنین لازم است تا با توجه به نیاز خود از بین محصولات مختلف به سراغ چسب پارچه مناسب رفته و با بررسی راهنمای خرید چسب پارچه از محصول مناسبی استفاده کنید.

همچنین یکی از ویژگی‌های این دسته از چسب‌ها آن است که پس از خشک شدن نیز همچنان انعطاف پذیر هستند و معمولاً ضد آب بوده تا بتوانید پس از استفاده از این نوع چسب بر روی لباس یا پارچه، بدون نگرانی اقدام به شستن آن‌ها کنید.

چسب سوپر گلو

یکی از انواع چسب که مقاومت و خاصیت چسبندگی عالی دارد، چسب سوپر گلو است. این دسته از چسب‌ها همان طوری که بیان شد به دلیل چسبندگی فوق العاده خود گزینه‌ای مناسب برای چسباندن مواد سنگین مانند فلز، شیشه، سرامیک، چوب، چرم و… به یکدیگر عمل می‌کنند. این ویژگی باعث شده تا از سوپر گلو به عنوان چسب فرش و چسب کفاشی نیز استفاده شود.

راهنمای خرید تفنگ چسب حرارتی

محصولاتی مثل چسب 1 2 3 و یا چسب دو قلو از جمله محصولاتی هستند که تا حدودی می‌توان آن‌ها را در طبقه بندی چسب‌های سوپر گلو قرار داد. این دسته از محصولات یک چسب سیانواکریلات است که به دلیل چسبندگی سریع و توانایی ایجاد پیوندهای فوق العاده قوی محبوبیت بسیار زیادی دارند. ویژگی مهم این دسته از محصولات این است که سور گلوها خیلی سریع خشک می‌شوند، بنابراین مراقب باشید که در هنگام استفاده انگشت‌های شما به هم نچسبند.

چسب حرارتی

چسب حرارتی یکی از انواع چسب است که به صورت جامد تولید می‌شوند. ویژگی مهم این دسته از چسب‌ها آن است که لازم است تا قبل از استفاده به آن‌ها حرارت بدهید.

کاربرد چسب پلی اورتان

از مهم‌ترین مواردی که برای خرید چسب حرارتی باید به آن توجه کنید، توجه به راهنمای خرید چسب تفنگی و همچنین بررسی راهنمای خرید دستگاه چسب حرارتی است. پس از ذوب این دسته از چسب‌ها می‌توانید آن را مانند هر چسب مایع معمولی دیگر روی همه متریالی به جز فلز قرار داده و از آن استفاده کنید. همچنین باید به این نکته توجه کنید که این نوع چسب استحکام بالا، خشک شدن سریع و سهولت استفاده است. این ویژگی‌ها باعث شده تا شما بتوانید برای مصارف خانگی از این نوع چسب استفاده کنید.

چسب حساس به فشار یا PSA

PSA ها یا چسب‌های حساس به فشار یکی از انواع چسب است که می‌توانید از آن‌ها در بسیاری از پروژه‌های هنری و صنایع دستی خود استفاده کنید. این دسته از چسب‌ها برای متصل کردن تصاویر و یا چسباندن کاغذها به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین ویژگی این دسته از انواع چسب‌ها آن است که جدا کردن آن‌ها بسیار آسان بوده و این موضوع باعث می‌شود تا در صورت بروز مشکل بتوانید به راحتی اقدام به جدا کردن این نوع چسب کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

چسب اپوکسی

چسب‌های اپوکسی جز محصولاتی هستند که از آن‌ها برای اتصال اشیایی مانند چوب، مرمر، پلاستیک و… می‌توانید از آن استفاده کنید.

انواع چسب ها و کاربرد آنها

این دسته از محصولات که قدرت چسبندگی بالایی دارند، به نحوی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای پر کردن شکاف‌ها استفاده کنید. به این ترتیب، چسب‌های اپوکسی گزینه مناسب و عالی برای تعمیرات خانگی هستند چرا که می‌توانند در شرایط مختلف به بهترین شکل ممکن از خود مقاومت نشان دهند.

در ایران چسب‌های اپوکسی با نام چسب هل نیز شناخته می‌شود و باید به این نکته توجه داشته باشید که کاربرد چسب هل شباهت بسیار زیادی به کاربرد اپوکسی دارد. به منظور استفاده از این نوع چسب باید دو رزین که به صورت جداگانه عرضه می‌شوند را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس باید چسب را بلافاصله پس از مخلوط کردن به بخش مورد نظر خود زده و سپس اقدام به اتصال دو بخش مختلف به یکدیگر کنید.

اسپری چسب

یکی دیگر از انواع چسب، چسب اسپری است که این دسته از محصولات مثل چسب 123 محصولات چند منظوره به حساب می‌آید. این موضوع باعث شده تا شما بتوانید از این محصول بر روی سطوح مختلف استفاده کنید. کاربرد اسپری چسب شباهت بسیار زیادی به کاربرد چسب مزدا و یا کاربرد چسب یک دو سه دارد. همچنین دوام و چسبندگی آن با توجه به ماده‌ای که بر روی آن اسپری می‌کنید، متفاوت باشد. همچنین از این نوع چسب در تولید انواع صنایع دستی، تعمیرات خانگی و حتی کارهای اداری استفاده می‌شود.

انواع چسب کاغذ دیواری

هنگام استفاده از اسپری چسب لازم است تا حتماً در اتاقی باشید که تهویه مناسبی داشته باشد. همچنین پس از اسپری این نوع چسب لازم است تا اجازه دهید که ماده به طور کامل تبخیر شده و به هم چسبیده شود.

چسب پلی اورتان

پلی اورتان یکی دیگر از مهم‌ترین انواع چسب است که در بخش‌های مختلف می‌توانید از آن استفاده کنید. در ایران معمولاً از این نوع چسب به عنوان چسب آکواریوم و یا چسب کاشی استفاده می‌شود.

لیست انواع چسب

لازم به ذکر است که کاربرد چسب آکواریوم به نحوی است که شما می‌توانید در بخش‌های مختلف به راحتی از آن استفاده کرده و از این نوع محصول به راحتی استفاده کنید.

همچنین مشابه با اپوکسی‌ها، پلی اورتان را می‌توان در مدل‌های یک یا دو قسمتی خریداری کرده و از آن استفاده کنید. به دلیل مواد به کار رفته در این محصول، این چسب خاصیت ضد آب داشته و همچنین مقاومت کششی بالایی دارد.

به منظور بررسی کاربرد چسب پلی اورتان باید گفت که اگر به دنبال چسب فلز، چسب فولاد، چسب پلاستیک، چسب شیشه و… هستید، می‌توانید به راحتی به سراغ پلی اورتان آمده و از این محصول استفاده کنید.

انواع چسب کاغذ دیواری

معرفی انواع چسب های موجود در بازار

یکی دیگر از انواع چسب‌ محصولاتی هستند که به منظور اتصال کاغذ دیواری نیاز است تا از آن استفاده کنید. امروزه برندهای مختلفی در حوزه تولید این دسته از محصولات فعالیت دارند. در راستای بررسی راهنمای خرید چسب مخصوص کاغذ دیواری باید به این نکته اشاره کرد که انواع این نوع چسب شامل موارد زیر می‌شود:

  • چسب کاغذ دیواری با قابلیت استفاده در آب سرد
  • چسب‌های همه منظوره
  • چسب کاغذ دیواری با چسبندگی بالا
  • چسب پوستری یا چسب کاغذ دیواری فوری
  • چسب‌های مایع و یا آماده مصرف کاغذ دیواری

دستورالعمل کلی استفاده از انواع چسب

فارغ از آن که برای بهره بردن از کاربرد چسب‌ها به سراغ کدام دسته از انواع چسب آمده و از چه محصولی استفاده می‌کنید، لازم است تا به چند مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید تا بتوانید به درستی اقدام به اتصال اجسام مختلف به یکدیگر کنید. به منظور بررسی این نکات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سطوح را تمیز کنید

پیش از استفاده از انواع چسب مثل چسب فرش، چسب فایبر گلاس و یا حتی چسب کاغذی لازم است تا مطمئن شوید که هیچ گرد و غبار، کثیفی یا رطوبتی روی سطوح وجود نداشته باشد، زیرا این مسئله می‌تواند چسبندگی و عملکرد چسب را ضعیف کند.

یک تکه مقوا و یا پارچه کهنه را آماده کنید

در هنگام استفاده از چسب‌ها ممکن است با مشکل مختلفی مثل ریختن چسب، خارج شدن چسب از کنار کار و… مواجه شوید، به خصوص اگر اپلیکاتور مناسبی نداشته باشید. بنابراین یک پارچه و مقوا را در کنار خود داشته باشید تا فوراً نشت‌های تصادفی را تمیز کنید.

در فضایی با تهویه مناسب کار کنید

برخی از چسب‌ها حاوی مواد شیمیایی مضر هستند و در هنگام استفاده از آن‌ها نیز بخارات سمی آزاد می‌کنند. در حالت ایده آل، شما باید در مکانی با تهویه مطبوع از این نوع چسب استفاده کنید.

مواد را کمی سنباده بزنید

اگر راهنمای خرید چسب کاشی را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که تمیز کردن محیط برای استفاده از این نوع چسب بسیار مهم است. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود که برای چسب‌هایی که کاربرد خاصی دارند، اقدام به سنباده زدن سبک کنید تا از این طریق محیط را برای استفاده از انواع چسب آماده کنید.

از مهم‌ترین این سطوح می‌توان به فلزات، سرامیک یا چوب اشاره کرد که استفاده از سنباده به ایجاد یک پیوند قوی‌تر کمک زیادی می‌کند.

به دستورالعمل‌های استفاده از چسب توجه کنید

هر نوع چسب شیوه استفاده خاص و منحصر به فردی دارد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است حتماً دستورالعمل استفاده از چسب را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با انواع چسب آشنا کرده و در مورد راهنمای خرید چسب اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از انواع چسب ها استفاده کنید. اگر در مورد استفاده از انواع چسب اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید این اطلاعات را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا