کامپیوتر و لپ تاپ

راهنمای قدم به قدم اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر

همیشه کار کردن با یک صفحه نمایش بزرگ بسیار آسان تر از نمایشگرهای کوچک تر است ولی برای افرادی مانند تولید کننده های محتوا، ادیتور و طراح ها، معامله گران بورس و سهام و … که کارهای تخصصی انجام می دهند، داشتن یک مانیتور اضافی می تواند خیلی به آنها در انجام کارهایشان کمک کند و سرعت کار آنها را افزایش خواهد داد. اگر شما هم نیاز به یک مانیتور اضافی دارید و یا قصد خرید مانیتور برای دو مانیتوره کردن کامپیوتر یا لپ تاپ خودتان را دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر از تکنوسان مگ را تا انتها بخوانید.

نکاتی درباره نحوه اتصال مانیتور به کامپیوتر

آموزش اتصال دو مانیتور به یک کامپیوتر

اتصال دو مانیتور به کامپیوتر کار سخت و پیچیده ای نیست و تنها با انجام چند قدم به راحتی می توانید از دو مانیتور در کنار هم روی کامپیوترتان استفاده کنید. البته روش های چند مانیتوره کردن سیستم در هر کدام از نسخه های ویندوز یک سری تفاوت ها با همدیگر دارند که در ادامه به توضیح کامل هر کدام از آنها می پردازیم.

آموزش اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر در ویندوز 11

ابتدا سراغ جدیدترین نسخه از ویندوز مایکروسافت یعنی ویندوز 11 می رویم. مایکروسافت این نسخه از ویندوز را با تغییرات تقریبا گسترده ای در رابط کاربری عرضه کرد و می شد انتظار داشت که در بخش تنظیمات صفحه نمایش نیز به روز رسانی و تغییراتی وجود داشته باشد. خوشبختانه بر خلاف ویندوز 10، چینش برنامه ها و پنجره ها روی مانیتور اول و دوم در ویندوز 11 بهتر تشخیص داده می شود و باگ هایی که در ویندوز 10 در این بخش وجود داشت برطرف شده اند. برای اتصال دو یا چند مانیتور به کامپیوتر در ویندوز 11 مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابتدا مانیتور را به سیستم وصل کنید. سپس روی آیکون استارت ویندوز کلیک و در پنجره باز شده آیکون Setting را انتخاب کنید.

2. از تب System وارد قسمت Display شوید.

چطور کامپیوتر را چند مانیتوره کنیم؟

3. در این قسمت باید سیستم به طور خودکار دو مانیتور را تشخیص داده باشد. اگر هنوز این اتفاق نیفتاد Multiple Displays را انتخاب کرده و روی دکمه Detect کلیک کنید.

4. پس از اینکه مانیتور دوم شناخته شد ویندوز به شما امکان اعمال تغییرات روی هر دو مانیتور را خواهد داد. در ابتدا برای اینکه تصویر را روی هر دو مانیتور داشته باشید روی دکمه Show Only 1 کلیک کنید و از لیست باز شده Extend These Displays را انتخاب کنید. همچنین برای اینکه بفهمید دو عدد 1 و 2 نشانگر کدام یک از مانیتور ها هستند روی دکمه Identify کلیک کنید، حال ویندوز روی هر مانیتور عدد مربوط به هر یک از آنها را نشان می دهد.

چگونه دو یا سه مانیتور را به یک سیستم متصل کنیم؟

5. برای اینکه بتوانید نحوه قرارگیری مانیتورها را تغییر دهید تنها کافی است که با نشانگر موس آیکون مانیتور مورد نظر بگیرید و محل قرارگیری آن را عوض کنید. برای عوض کردن تنظیمات اینکه کدام یک از مانیتورها به عنوان مانیتور اصلی شناخته شوند  کافی است با انتخاب شماره مانیتور و کلیک روی باکس Make this my main display مانیتور مورد نظر خود را به عنوان مانیتور اول انتخاب کنید.

6. در صورتی که می خواهید رزولوشن صفحه نمایش خود را عوض کنید باید صفحه را به پایین اسکرول و در قسمت Screen and Layout از تب Display Resolution رزولوشن مناسب را انتخاب کنید.

7. اگر می خواهید حالت نمایش دو مانیتور را تعیین کنید کافی است که کلید ترکیبی Windows + P را فشار دهید تا یک پنجره در سمت راست تصویر باز شود. این پنجره که با نام Windows Project نام دارد امکان تنظیم حالت های نمایش تصویر را به شما می دهد. معنی و عملکرد هر یک از حالت های نوشته شده به شرح زیر است:

PC Screen Only: تصویر فقط روی مانیتور اول نمایش داده شود.

Duplicate: تصویر مانیتور اصلی روی مانیتور دوم کپی شود.

Extend: دسکتاپ روی هر دو مانیتور نمایش داده شود. در این حالت تمام دسکتاپ را روی هر دو مانیتور خواهید داشت و می توانید پنجره ها و برنامه ها را روی هر صفحه اجرا و جابجا کنید.

Second Screen Only: تصویر فقط روی مانیتور دوم نمایش داده شود.

چگونه یک مانیتور دوم را به سیستم اضافه کنیم؟

اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر در ویندوز 10

اتصال دو یا چند مانیتور به یک کیس در ویندوز 10 تفاوت زیادی با آنچه در مورد ویندوز 11 گفته شد ندارد و تنها در برخی جهات با یکدیگر تفاوت دارند. وصل کردن چند مانیتور با یک سیستم در ویندوز 10 به شرح زیر است:

1. برای ورود به بخش تنظیمات صفحه نمایش دو روش وجود دارد. روش اول این است که از منوی Start وارد بخش Settings شده و سپس در پنجره باز شده قسمت System را انتخاب کرده و در نهایت نیز وارد بخش Display شوید. روش دوم که سریع تر و آسان تر است، کافی است که در صفحه اصلی کلیک راست کرده و روی Display Settings کلیک کنید.

2. در این بخش می توانید تعداد نمایشگر های متصل شده را ببینید.

3. اگر پس از اتصال مانیتور، ویندوز هنوز مانیتور دوم را نشناخته بود، روی دکمه Detect کلیک کنید تا مانیتورها شناسایی شوند. سپس در پایین صفحه در در قسمت Multiple Displays کلیک کنید و از لیست باز شده گزینه Extend These Displays را انتخاب کنید تا تصویر را روی هر دو مانیتور داشته باشید.  سپس روی گزینه Identify کلیک کنید تا اینکه مانیتور 1 و 2 مشخص شوند.

اتصال چند مانتیور به یک کامپیوتر در ویندوز 10

4. حال می توانید نحوه چینش مانیتور ها را با Drag and Drop عوض کنید. پس از اینکه کارتان تمام شد برای ذخیره تغییرات روی Apply کلیک کنید.

5. اگر با وصل کردن مانیتور جدید رزولوشن مانیتورها بهم ریخت، می توانید با تغییر رزولوشن این مشکل را حل کنید. ابتدا در بالای صفحه روی مانیتوری که می خواهید رزولوشن آن را تغییر دهید کلیک کنید تا به رنگ آبی در آید، سپس با پایین رفتن در صفحه در بخش Scale and Layout و با کلیک روی Display Resolution می توانید از بین رزولوشن های مختلف اندازه ای که مناسب سایز مانیتور است را انتخاب کنید. در لیست باز شده بهتر است رزولوشنی که خود ویندوز با عبارت Recommended در کنار آن سایز صفحه پیشنهاد می دهد را انتخاب کنید. همچنین اگر می خواهید مانیتور اصلی را عوض کنید کافی است تیک باکس Make this my main display را بزنید تا از این به بعد همه برنامه ها روی این مانیتور باز شوند.

6. برای تنظیمات حالت نمایش نیز کافی است مانند ویندوز 11 دکمه ترکیبی Windows + P را بزنید تا بخش Windows Project باز شود و سپس می توانید نحوه نمایش تصویر در دو مانیتور را مشخص کنید.

آموزش استفاده از دو مانتیتور به‌صورت هم‌زمان

آموزش اتصال دو یا چند مانیتور به کامپیوتر در ویندوز 7

ویندوز 7 یکی از بهترین نسخه های ویندوز بود که مایکروسافت عرضه کرد و هنوز هم طرفداران پروپاقرص خاص خود را دارد. اگر شما هم جزو طرفداران و استفاده کنندگان ویندوز 7 هستید می توانید با این روش از مانیتور دوم خود استفاده کنید:

1. ابتدا روی یک قسمت خالی از دسکتاپ کلیک راست کنید و Screen Resolution را انتخاب کنید.

2. پس از اینکه از شناختن هر دو مانیتور توسط ویندوز اطمینان حاصل کردید، برای آنکه تصویر را در هر دو مانیتور داشته باشید، روی گزینه Multiple Displays  کلیک کنید تا یک صفحه کوچک کنار آن باز شود باز شود و از داخل آن Extend These Display را انتخاب کنید تا دسکتاپ را روی هر دو مانیتورتان داشته باشید.

اگر دوست دارید که مانیتور اصلی خود را عوض کنید کافی است که روی تصویر مانیتور در بالای صفحه کلیک کنید و سپس تیک گزینه Make this my main display را بزنید.

نحوه اتصال دو مانیتور به یک کامپیوتر

سوالات متداول در اتصال چند مانیتور به کامپیوتر

استفاده از دو مانیتور برای چه کسانی مناسب است؟

برای کسانی که نیاز به باز کردن چندین پنجره در ویندوز دارند و چند کار را به طور همزمان انجام می دهند، استفاده از دو مانیتور به طور همزمان مناسب است.

آیا برای دو یا چند مانیتوره کردن کامپیوتر حتما به کارت گرافیک نیاز داریم؟

خیر. با توجه به وجود انواع پورت های اتصال مانیتور روی اکثر مادربرد های جدید الزامی برای تهیه کردن یک کارت گرافیک جداگانه وجود ندارد.

علت عدم نمایش تصویر در مانیتور دوم چیست؟

امکان دارد دلیل آن مشکل در اتصال کابل انتقال تصویر باشد. یا اینکه به علت عدم نصب یا آپدیت نبودن درایور کارت گرافیک روی مانیتور دوم تصویر نمایش داده نشود.

جمع بندی

اتصال یک مانیتور به کیس کامپیوتر کار چندان سختی نیست و تنها با انجام یک سری تنظیمات به راحتی می توان این کار را انجام داد. در برخی مواقع ممکن است که با طی کردن همه روش های گفته شده برای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر در نهایت موفق نشوید که از مانیتور دوم تصویر بگیرید، در این مواقع باید اول اتصالات مانیتور و کیس خود را چک کنید که همه آنها سالم باشند. در صورتی که مشکل از سمت سخت افزار نبود احتمالا مشکل از سمت ویندوز است و باید تنظیمات ویندوز و درایورهای آن را چک نمایید.

یکی از این مشکلات می تواند مربوط به نصب نبودن درایور کارت گرافیک باشد و با نصب درایور مناسب با کارت گرافیک خود می توانید این مشکل را حل کنید. در انتها اگر راه حلی برای این مشکل پیدا نکردید پیشنهاد می کنیم که از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. آیا شما در اتصال مانیتور دوم به کامپیوتر مشکلی داشتید؟ آیا غیر از روش های گفته شده در این مقاله روش دیگری برای چند مانیتوره کردن سیستم می شناسید؟ خوشحال می شویم که نظرات و تجربیات خود را با ما و مخاطبان مجله تکنوسان به اشتراک گذارید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا