برق و ابزار آلات

لیزر پوینتر چیست و چه ویژگی ها و کاربردی دارد؟

لیزر ها همواره جزء جذاب ترین و محبوب ترین تجهیزات نورپردازی بازار محسوب می شوند. عملکرد لیزر درست برعکس لوازمی نظیر لامپ میباشد و این وسیله، نوری تولید می کند که در محیط اطراف پخش نمی‌شود. لیزر ها اقدام به ایجاد یک نور متمرکز و نقطه ای می کنند و میزان برد آنها نسبت به لوازم روشنایی نظیر لامپ بیشتر می باشد. موارد کاربرد لیزر بسیار متنوع و گسترده می باشد و امروزه شاهد استفاده از آنها در نجوم، دریانوردی و مواردی از این دست هستیم.

علاوه بر این انواع مختلفی از لیزر در بازار وجود دارد که از هر یک از آنها برای کاربرد ویژه ای بهره گرفته می ‌شود. یکی از پرکاربرد ترین و بی خطر ترین لیزر های موجود در بازار لیزر پوینتر می باشد. تکنوسان مگ در این مقاله قصد معرفی لیزر پوینتر و ویژگی های لیزر پوینتر و کاربرد لیزر پوینتر به کاربران را دارد. در نتیجه چنانچه شما هم می خواهید اطلاعاتتان در خصوص لیزر پوینتر را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

لیزر پوینتر چیست و چه کاربردی دارد؟

لیزر پوینتر به دسته ای از لیزرها گفته می شود که انرژی مورد نیاز خود را از باتری تامین می کنند. این محصول توانایی انتشار نور را دارد و می تواند نور را به صورت نقطه ای منتشر نماید. معمولا افرادی که اهل طبیعت گردی هستند این لیزر ها را جزو لوازم ضروری سفر خود قرار می‌ دهند و به هنگام طبیعت گردی آن را با خود به همراه می برند. این افراد با استفاده از این لیزر ها می توانند هنگامی که مسیر را اشتباه رفته اند و یا در معرض خطر قرار گرفته اند سایر افراد را از منطقه ای که در آن دچار مشکل شده اند آگاه کنند و به آنها اعلام خطر نمایند.

البته برخی از افراد از این لیزر ها تنها برای سرگرمی استفاده می نمایند. نوع دیگری از لیزر پوینتر نیز وجود دارد که بر روی تفنگ های شکاری نصب شده و شکارچیان با استفاده از این لیزر ها می توانند درصد خطا در حین شلیک را به حداقل برسانند. همان طور که می‌ دانید هر وسیله پس از عرضه اولیه به بازار دچار تغییرات بسیار زیادی می‌ شود.

لیزر پوینتر نیز از این قاعده مستثنا نیست و نمونه های امروزی آن با نمونه‌ های اولیه تفاوت بسیار زیادی پیدا کرده اند. دقت کنید که به هیچ عنوان نباید لیزر پوینتر را مستقیماً داخل چشم سایر افراد بیاندازید. چرا که این لیزر ها بسیار قوی هستند و انجام این کار می‌ تواند منجر به آسیب رساندن به بافت های داخلی چشم افراد شود.

موارد کاربرد لیزر پوینتر

موارد استفاده از لیزر های پوینتر

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم از لیزر پوینتر معمولاً در طبیعت گردی استفاده می شود. از دیگر موارد کاربرد لیزر پوینتر می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • استفاده به عنوان ابزار کمک آموزشی در آسمان نما ها جهت نشان دادن صورت های فلکی
 • استفاده در کلاس های درسی که از ویدئو پروژکتور برای نمایش مطالب درسی استفاده می ‌نمایند.
 • استفاده در راهپیمایی
 • استفاده در کوه پیمایی
 • استفاده در مسیریابی
 • استفاده در حین نصب آنتن های اینترنتی
 • استفاده به هنگام درخواست امداد و نجات
 • نمایش مکان های دوردست
 • مشاهده ماه و ستاره ها در طول شب

خصوصیات لیزر پوینتر

لیزرهای پوینتر معمولا از برد بالایی برخوردار می باشند. این لیزرها به دلیل وزن بسیار کمی که دارند، قابل حمل هستند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را به مکان های مختلف حمل نمایید. با استفاده از این لیزرها به راحتی می توانید به اهداف دور اشاره کنید و در طول شب می توانید امتداد دیدتان را افزایش دهید. معمولا ستاره شناسان با استفاده از این لیزر ها می توانند در طول شب به اقدام به نشان دادن ستاره ها به صورت مستقیم نمایند. گستره دید و طول پرتو آن این اشاره گر های لیزری از گستره دید افراد بیشتر می باشد.

نکات مهم در حین استفاده از لیزر پوینتر

خصوصیات لیزر پوینتر

 • در حین استفاده از لیزر پوینتر به هیچ عنوان به صورت مستقیم اقدام به نگاه کردن به پرتو لیزر پوینتر نکنید.
 • از انداختن نور پرتوی لیزر بر روی چشم دیگران اجتناب نمایید
 • از قرار دادن این لیزرها در دسترس کودکان پیشگیری به عمل بیاورید. چرا که ممکن است نور آن را به صورت مستقیم بر روی چشمشان بتابانند و این موضوع می‌ تواند آسیب ‌های جدی به چشم آنها وارد کند.

راهنمای خرید بهترین لیزر پوینتر

کاربرد انواع لیزر پوینتر

با توجه به اینکه انواع مختلفی از لیزر پوینتر در بازار وجود دارد ممکن است پروسه خرید این محصول برای مشتریان اندکی سخت باشد. در ادامه قصد داریم تا برخی نکات مهم که در حین خرید لیزر پوینتر می بایست به آنها توجه کنید را برای شما مطرح نماییم تا در حین خرید بتوانید بهتر عمل نمایید. این نکات شامل موارد زیر هستند:

توجه به نیازها

یکی از مهمترین مواردی که در حین خرید لیزر پوینتر می بایست به آن توجه کنید در نظر گرفتن نوع نیازتان می باشد. با توجه به اینکه هر یک از لیزر های پوینتر از عملکرد به خصوصی برخوردار می باشند و برای کاربرد به‌ خصوصی طراحی و تولید شده اند، اگر شما در حین خرید نیاز اصلیتان را مشخص کنید می توانید انتخاب بهتری داشته باشید و لیزری متناسب با نوع عملکرد مورد انتظارتان را خریداری نمایید.

لیزرهای پوینتر دارای ساختاری مشابه می باشند ولی کیفیت ساخت و نور تولیدی توسط آنها متفاوت است و از هر یک از این لیزرها را می ‌توانید در موقعیت ‌های خاصی نظیر پزشکی، دریانوردی، موارد آموزشی، طبیعت‌گردی و غیره استفاده نمایید. بنابراین با مشخص کردن نیاز و زمینه کاری تان پیش از خرید لیزر می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

توجه به اندازه و وزن لیزر

از دیگر نکات مهمی که در حین خرید لیزر پوینتر می بایست به آن توجه نمایید توجه به اندازه و وزن لیزر می باشد. با توجه به اینکه لیزرهای پوینتر معمولاً دارای وزن سبک و اندازه ای کوچک هستند پروسه انتخاب لیزر از این بابت چندان سخت نمی باشد. اما ممکن است لیزر هایی با وزن بالا نیز در بازار وجود داشته باشند که بهتر است از خرید آن ها اجتناب به عمل بیاورید. علی الخصوص اگر قرار است لیزر پوینتر را در طبیعت گردی و مسافرت با خود به همراه ببرید بهتر است لیزر هایی که از وزن سبک و ابعاد ایده‌آلی برخوردار می باشند را خریداری نمایید تا کار حمل و جابجایی آنها در مسافت های طولانی به راحتی انجام شود.

ویژگی های لیزر پوینتر خوب

تجهیزات جانبی

لیزر های پوینتر حرفه ای موجود در بازار به همراه یک سری تجهیزات جانبی به مشتریان ارائه می شوند که از آن جمله می توانیم به کیف حمل، سری های گوناگون، عینک مخصوص، بند همراه و غیره اشاره نماییم. معمولا افرادی که از لیزر برای انجام کارهای تخصصی استفاده می ‌نمایند ترجیح می ‌دهند تا لیزر های حرفه ای تر که از قابلیت های بیشتری برخوردار می باشند را خریداری نمایند. دقت داشته باشید که اگر قرار است از لیزر برای شکار استفاده کنید حتماً لیزر مورد نظرتان امکان نصب روی اسلحه را دارا باشد. هرچه تجهیزات جانبی لیزر بیشتر باشد، قیمت تمام شده لیزر نیز افزایش پیدا خواهد نمود.

قابلیت زوم کردن

اگر قرار است از لیزر پوینتر برای انجام کارهای تخصصی و پیشرفته استفاده کنید بهتر است لیزر هایی که از قابلیت زوم کردن برخوردار می باشند را جزو انتخاب‌ های خود قرار دهید. علاوه بر این چنانچه می خواهید از لیزر پوینتر در مکان های کوچک یا سربسته استفاده کنید حتما دقت کنید که لیزری که انتخاب نموده اید از قابلیت زوم کردن برخوردار باشد. معمولا افرادی که از لیزر پوینتر برای آموزش مطالب درسی استفاده می‌کنند حتما می بایست لیزر هایی که از قابلیت زوم برخوردار می باشند را خریداری نمایند تا بدین ‌صورت بتوانند مطالب درسی را بهتر به دانشجویان و دانش آموزان آموزش دهند.

توجه به برند تولید کننده

با توجه به اینکه برند های مختلفی در داخل و خارج به کار تولید انواع مختلف لیزر پوینتر مشغول می باشند، ممکن است کاربران در حین انتخاب برند مناسب دچار سردرگمی ‌شوند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که بهتر است انتخاب خود را از بین برند های مطرح و نام آشنا انجام دهید تا خیالتان از بابت کیفیت لیزری که خریداری می نمایید راحت باشد.

نکات مهم در خرید لیزر پوینتر

برندهای مطرح و نام آشنا برای تولید لیزر های خود سعی می کنند تا از بهترین متریال ها و مواد اولیه استفاده نمایند و با بررسی کیفی محصولات خود همواره سعی دارند تا باگ های موجود را یافته و در صدد مرتفع کردن آن‌ ها بربیایند. بنابراین کیفیت محصولاتی که به وسیله آن ها به مشتریان ارائه می شود نسبت به برندهای متفرقه بالاتر خواهد بود. البته دقت کنید که ممکن است بابت خرید لیزر های تولید شده توسط برندهای مشهور تر مجبور باشید که مبلغ بیشتری هزینه نمایید. اما پرداخت این هزینه بالاتر به نفع شما خواهد بود. چرا که یک محصول با کیفیت با طول عمر بالا را دریافت خواهید نمود.

توجه به جنس بدنه

همانطور که می ‌دانید برای تولید لیزر پوینتر از متریال های مختلفی نظیر پلاستیک، فلز و غیره بهره گرفته می ‌شود. هر یک از این متریال ها دارای استحکام و مقاومت متفاوتی می باشند. دقت کنید لیزری که قصد خرید آن را دارید از بدنه مستحکم و مقاومی برخوردار باشد. بهتر است لیزر هایی که دارای جنس بدنه فلزی می باشند را خریداری نمایید.

چرا که این لیزرها استحکام بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه دارند و افرادی که این لیزر ها را در طبیعت و راهپیمایی مورد استفاده قرار می دهند چنانچه لیزر آنها در شرایطی به صورت ناخواسته تحت فشار یا ضربه قرار بگیرد خراب نخواهد شد. علاوه بر این دقت کنید که لیزری که خریداری می نماید در برابر رطوبت از مقاومت برخوردار باشد. لیزر هایی که فاقد این ویژگی هستند را نمی توان در آب و هوای شرجی استفاده کرد و در صورت بارش برف یا باران استفاده از آنها برای شما غیر قابل امکان خواهد بود.

نکاتی برای خرید لیزر پوینتر

توجه به میزان برد لیزر

از دیگر نکات مهمی که در حین خرید لیزر پوینتر بهتر است به آن توجه کنید برد لیزر می باشد. هر شخص به تناسب نوع نیاز و کاربردی که از لیزر مد نظر دارد می بایست به دنبال پیدا کردن لیزر با میزان برد متناسب باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید لیزر های پوینتر خاصی در بازار وجود دارند که میزان برد آنها برابر با ۲۵ کیلومتر و بیشتر می باشد. معمولاً از این نوع لیزر ها برای نشان دادن اجرام آسمانی استفاده می ‌شود.

اما اگر می خواهید از لیزر برای اهداف آموزشی استفاده کنید بهتر است لیزر هایی که میزان برد آنها کوتاه می ‌باشد را انتخاب نمایید. چرا که برای خرید لیزر با میزان برد بالا نیاز به پرداخت هزینه سنگین دارید و به دلیل اینکه این کارایی از لیزر برای شما مد نظر نیست، پرداخت هزینه بالا عملاً بی فایده خواهد بود.

توجه به رنگ اشاره گر لیزر

در حین خرید لیزر پوینتر بهتر است به رنگ اشاره گر لیزر نیز توجه داشته باشید. اغلب لیزرهای پوینتر موجود در بازار دارای رنگ اشاره گر سبز می باشند. البته رنگ های دیگری نظیر بنفش، آبی و قرمز نیز در بازار موجود می باشند. اما از آنجایی که اصلی ‌ترین رنگ سبز است، معمولاً فروش لیزر های پوینتر با رنگ سبز در بازار بسیار بالا می ‌باشد. گران قیمت ترین لیزرهای پوینتر موجود در بازار نیز دارای رنگ آبی هستند.

برای خرید لیزر پوینتر به چه نکاتی توجه کنیم؟

قیمت لیزر

عوامل مختلفی بر روی قیمت لیزر پوینتر تاثیر گذار می باشند که از آن جمله می توانیم به رنگ اشاره گر لیزر، برد لیزر، جنس بدنه لیزر و مواردی از این دست اشاره نماییم. بنابراین پس از مشخص کردن بودجه‌ای که در اختیار دارید می توانید اقدام به خرید لیزر با قیمت مناسب نمایید. معمولاً افرادی که قرار است از لیزر برای انجام کارهای تخصصی و پیشرفته استفاده کنند می بایست لیزر هایی با قیمت بالاتر را خریداری نمایند. خرید از برندهای معروف نیز می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌ های شما شود.

جمع بندی

انواع لیزر پوینتر / لیزر پوینتر چیست؟

در این مقاله پس از معرفی جامع و کامل لیزر پوینتر و بررسی موارد کاربرد آن، اقدام به ارائه یک راهنمای خرید به کاربران کردیم تا با مطالعه آن بتوانند در حین خرید لیزر بهتر عمل کنند و لیزر کاربردی تری را خریداری نمایند. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده لیزر پوینتر را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا بتوانند یک لیزر پوینتر خوب و با کیفیت برای رفع نیاز شان خریداری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا