سایر

راهنمای خرید دفترچه یادداشت + معرفی انواع سایز و جنس آن

یکی از پر استفاده ترین و پرفروش ترین لوازم تحریری که توسط رده های سنی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد دفترچه یادداشت می باشد. دانش آموزان برای نوشتن تکالیف روزمره یا نوت های مختلف از دفترچه یادداشت استفاده می نمایند. دفترچه یادداشت دفتری با ابعاد کوچک می باشد که می توانید نت های روزمره و یادداشت های گوناگون خود را درون آن درج نمایید. برخی افراد از دفترچه یادداشت برای درجه ایده ها و احساسات و خاطرات خود استفاده می نمایند. علاوه بر این ممکن است عده دیگری از افراد اقدام به نوشتن مایحتاج روزمره و ماهانه و چک لیست روزانه خود درون دفترچه یادداشت نمایند تا از فراموش کردن این موارد پیشگیری به عمل بیاورند.

بنابراین دفترچه یادداشت از موارد کاربرد بسیار بالایی برخوردار می باشد. و همین موضوع موجب شده در بین انواع لوازم تحریر از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید دفترچه یادداشت و معرفی انواع دفترچه یادداشت به کاربران را دارد. در نتیجه چنانچه قصد خرید دفترچه یادداشت دارید و می خواهید انواع مختلف این محصول را بشناسید، پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

راهنمای خرید دفترچه یادداشت

نکات مهم برای خرید دفترچه یادداشت

چنانچه قصد خرید دفترچه یادداشت دارید بهتر است در حین خرید به یک سری نکته مهم دقت کنید تا بتوانید یک دفترچه یادداشت خوب و کاربردی برای رفع نیاز خود خریداری نمایید. ما در ادامه مقاله نکات مهم در این خصوص را برای شما عنوان خواهیم نمود:

توجه به سایز و اندازه دفترچه یادداشت

توجه به سایز و اندازه دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده است که این سایز بندی ها شامل B8،A7،B7،A6،B6 می گردد.

دفترچه یادداشت سایز B6

از این نوع دفترچه یادداشت می توانید برای نوشتن لغات انگلیسی و یادگیری زبان استفاده نمایید. علاوه بر این بسیاری از کمپانی ها که تمایل به دادن هدایای تبلیغاتی دارند معمولاً دفترچه یادداشت های سایز B6 را برای انجام این کار انتخاب می نمایند. ابعاد استاندارد این دفترچه یادداشت ها ۱۷ سانتی متر در ۱۲ سانتی متر می باشد. لازم به ذکر است که تولیدکنندگان دفترچه یادداشت این محصول را در طرح ها و رنگ های مختلفی به بازار عرضه کرده‌اند و متناسب با رده های سنی مختلف می توانید طرح متناسبی از این دفترچه یادداشت ها را در بازار بیابید.

دفترچه یادداشت سایز A6

دفترچه یادداشت های سایز A6 که به آنها دفترچه یادداشت جیبی هم گفته می شود مناسب ترین گزینه برای حمل روزانه به شمار می روند و شما می توانید درون این دفترچه یادداشت ها کلیه کارهایی که تمایل به انجام دادن آنها در طول روز دارید را یادداشت نمایید. با توجه به اینکه این دفترچه یادداشت ها فضای زیادی را اشغال نمی کنند، کار حمل و نقل آنها به راحتی انجام می شود. ابعاد استاندارد دفترچه یادداشت های سایز A6، حدود 14 سانتی متر در ۱۰ سانتی متر می باشد.

دفترچه یادداشت های سایز B7

دفترچه یادداشت های سایز B7 عموماً در سفرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابعاد این دفترچه یادداشت ها تقریباً به اندازه پاسپورت می باشد و همین موضوع سبب نامگذاری آن به دفترچه یادداشت پاسپورتی نیز شده است. دفترچه یادداشت های سایز B7 دارای ابعاد ۱۲ سانتی متر در ۸ سانتی متر می باشند.

دفترچه یادداشت سایز A7

این دفترچه یادداشت ها از نظر اندازه بسیار کوچک هستند و عموما توسط دانش آموزان برای یادداشت تکالیف روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل کوچک بودن ابعاد این دفترچه یادداشت ها در بازار به آنها دفترچه های میکرو هم می‌گویند. ابعاد استاندارد دفترچه یادداشت های سایز A7  حدود 10 سانتی متر در 7 سانتی ‌متر می ‌باشد.

دفترچه یادداشت سایز B8

کوچک ترین دفترچه یادداشت موجود در بازار دفترچه یادداشت سایز B8 است که ابعاد آن ۸ سانتی متر در ۶ سانتی متر می باشد.

جنس جلد دفترچه یادداشت

مشاوره خرید دفترچه یادداشت

از دیگر موارد مهمی که در حین خرید دفترچه یادداشت باید به آن توجه کنید جنس جلد دفترچه یادداشت می باشد. آن دسته از دفترچه یادداشت هایی که جنس جلد آن ها مقاوم تر است می‌توانند برای مدت زمان طولانی تری سالم باقی بمانند و به همین خاطر در بین مشتریان از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. به طور کلی برای تولید دفترچه های یادداشت جلد هایی از جنس زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

جلد چرمی

دفترچه یادداشت هایی که دارای جنس جلد چرمی هستند از نظر ظاهری شکیل تر و رسمی تر می باشند و به همین خاطر عموما توسط اساتید دانشگاه، مدیران و معلمان مورد استفاده قرار می گیرند. افراد با خرید این دفترچه یادداشت ها می توانند یک دفتر کلاسیک و رسمی برای نوشتن یادداشت های روزانه خود به همراه داشته باشند.

جلد نمدی

دفترچه یادداشت هایی که دارای جلد نمدی هستند جزو محصولات فانتزی به شمار می ‌روند و این دفترچه یادداشت ها دارای تنوع گسترده‌ای در طرح و مدل می باشند. دفترچه یادداشت های جلد نمدی جزو صنایع دستی نیز محسوب می شوند و به همین خاطر از ارزش هنری بالایی برخوردار می باشند.

جلد پارچه ای

دفترچه یادداشت هایی که دارای جلد پارچه ای هستند نیز جزو دفترچه یادداشت های فانتزی به شمار می ‌روند و این دفترچه یادداشت ها هم مثل دفترچه یادداشت های جلد نمدی جزو صنایع دستی به شمار می روند.

جلد پلاستیکی

دفترچه یادداشت هایی که دارای جلد پلاستیکی هستند از مقاومت بالایی برخوردار می باشند و عموما توسط دانش آموزان و دانشجویان و نیز افرادی که به طور مرتب نیاز به استفاده از دفترچه یادداشت برای نوشتن یادداشت های مختلف دارند مورد استفاده قرار می گیرند. قیمتی که برای عرضه دفترچه یادداشت های جلد پلاستیکی در نظر گرفته می شود خوب و مقرون به صرفه می باشد.

جلد مقوایی

دفترچه یادداشت هایی که دارای جلد مقوایی هستند معمولا توسط کارمندان و افرادی که در کارهای اداری مشغول به کار هستند مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی به دلیل پایین بودن مقاومت دفترچه یادداشت های با جلد مقوایی عموما این دفترچه یادداشت ها توسط افرادی که نیاز کمتری به استفاده از دفترچه یادداشت دارند استفاده می شوند. دفترچه یادداشت های جلد مقوایی از نظر طرح و رنگ دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و متناسب با سلیقه اشخاص مختلف شاهد عرضه مدل‌ های گوناگونی از این دفترچه‌ ها به بازار هستیم.

نوع خط کشی دفترچه یادداشت

نکات مهم در خرید دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت هایی که در بازار وجود دارند از خط کشی های مختلفی برخوردار می باشند. بنابراین اگر قرار است از دفترچه یادداشت برای منظور خاصی استفاده نمایید بهتر است حتما دقت کنید که نوع خط کشی آن با نیاز شما تطابق داشته باشد. به طور معمول دفترچه یادداشت ها در خط کشی های زیر به بازار عرضه می شوند:

  • خط نقطه
  • شطرنجی
  • یک خط
  • بدون خط
  • دو خط
  • نقطه چین

مثلا افرادی که دفترچه یادداشت را برای کشیدن ایده‌ های لحظه ای مورد استفاده قرار می دهند معمولا اقدام به خرید دفترچه یادداشت های بدون خط می نمایند. دفترچه یادداشت های شطرنجی نیز معمولاً توسط افرادی که اقدام به طراحی مدل می ‌نمایند مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما افرادی که از دفترچه یادداشت برای نگارش مطلب استفاده می کنند معمولاً اقدام به خرید دفترچه یادداشت های یک خط یا دوخت می نمایند.

نوع صحافی دفترچه یادداشت

انواع صحافی در دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت های موجود در بازار به روش های مختلفی صحافی و به بازار عرضه شده اند. در ادامه انواع صحافی و موارد کاربرد پیشنهادی آنها را برای شما عنوان خواهیم نمود:

صحافی چسبی

دفترچه یادداشت هایی که دارای صحافی چسبی هستند نسبت به سایر دفترچه یادداشت ها از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار می باشند و از آنجایی که این دفترچه یادداشت ها از کاربری نسبتا سختی برخوردار هستند عموما توسط افرادی که به صورت مداوم از دفترچه یادداشت استفاده نمی‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این به دلیل چسبی بودن صحافی این دفترچه یادداشت ها امکان کندن برگه از آنها وجود ندارد.

صحافی دوخت

صحافی دوخت نسبت به صحافی چسبی کاربری راحت تری دارد و به همین خاطر دفترچه یادداشت هایی که صحافی آنها به صورت دوخت می باشد نسبت به دفترچه یادداشت های چسبی از فروش بیشتری برخوردار هستند. بنابراین افرادی که به صورت معمول برای نگارش نت های خود از دفترچه یادداشت استفاده می ‌نمایند، یکی از گزینه‌ های ایده آل برای خرید آن ها دفترچه یادداشت های صحافی دوخت خواهد بود.

صحافی سیمی

دفترچه یادداشت هایی که صحافی آنها به صورت سیمی انجام شده است نسبت به دفترچه یادداشت های دیگر از محبوبیت بیشتری در بین دانش آموزان، کودکان و نوجوانان برخوردار هستند و کار کندن برگه از آنها به راحتی انجام خواهد شد. علاوه بر این نگارش مطالب به صورت مداوم و پی در پی در این دفترچه یادداشت ها به راحتی انجام می گردد. تمام این موارد سبب شده تا فروش دفترچه یادداشت های صحافی سیمی نسبت به انواع دیگر در بازار بیشتر باشد.

رنگ کاغذ دفترچه یادداشت

نکاتی برای خرید دفترچه یادداشت

برای تولید دفترچه یادداشت از انواع مختلفی از کاغذ با درجات کیفی مختلف بهره گرفته می شود. دفترچه یادداشت هایی که از کاغذهای کاهی برای تولید آنها استفاده شده از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار می باشند. اما این برگه ها از مقاومت پایینی برخوردار هستند و خیلی زود ممکن است پاره شوند. نوع خاصی از دفترچه یادداشت نیز در بازار وجود دارد که رنگ کاغذ آنها مشکی می باشد و برای نگارش مطلب بر روی آن ها می بایست از خودکار های مخصوص استفاده نمایید. دفترچه یادداشت خاص دیگری نیز در بازار وجود دارند که از کاغذ رنگی برای تولید آنها بهره گرفته شده است و این دفترچه یادداشت ها جزو دفترچه یادداشت های فانتزی محسوب می شوند.

جمع بندی

برای خرید دفترچه یادداشت به چه نکاتی توجه کنیم؟

در این مقاله پس از معرفی انواع مختلف دفترچه یادداشت موجود در بازار، با ارائه یک راهنمای خرید سعی کردیم به کاربران کمک کنیم تا راحت تر بتوانند یک دفترچه یادداشت خوب متناسب با نوع نیازشان خریداری نمایند. در حین خرید دفترچه یادداشت نکات و مواردی می بایست رعایت شود تا یک محصول خوب و کاربردی خریداری گردد. برندهای مختلف داخلی و خارجی به کار تولید دفترچه یادداشت مشغول هستند و ممکن است کاربران به هنگام مراجعه به بازار با وجود برندهای متنوع و گوناگون دچار سردرگمی در انتخاب شوند.

شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده دفترچه یادداشت را به کاربران توصیه می کنید؟ بهترین مارک دفترچه یادداشت از نظر شما کدام مارک می باشد؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک دفترچه یادداشت خوب و باکیفیت یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا