سایر

راهنمای خرید و معرفی انواع دفتر و کاربرد هر کدام

دفتر ها جزء لوازم تحریر پرکاربرد هستند که همه ما از آن ها برای نوشتن اطلاعات استفاده می کنیم. دفتر دارای انواع مختلفی می باشد که هرکدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند و برای کاربری خاصی طراحی شده اند. امروزه برند های خارجی و ایرانی زیادی به تولید دفتر می پردازند و برای تولید محصولات خود از مواد اولیه با درجات کیفی مختلف استفاده می‌کنند.

این مسئله موجب می شود انتخاب یک دفتر باکیفیت در بین صد ها دفتر بازار کار چندان ساده ای نباشد. از این رو در مقاله راهنمای خرید دفتر قصد داریم مهم ترین نکاتی که باید برای خرید این محصول بدانید را بررس و سپس انواع دفتر موجود در بازار را به شما معرفی کنیم. اگر قصد خرید دفتر دارید تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

فاکتورهای مهم در حین خرید دفتر

فاکتورهای مهم در حین خرید دفتر

اگر قصد خرید یک دفتر حوب را دارید بهتر است یک سری فاکتورها و نکات مهم را مد نظر قرار دهید تا بتوانید یک دفتر خوب متناسب با نیازتان را خریداری نمایید. در ادامه برخی نکات مهم که در این زمینه حائز اهمیت می باشند را بررسی می کنیم.

نوع صحافی

انواع دفتر مدرسه / انواع دفتر فانتزی

امروزه برای صحافی دفاتر از روش های مختلفی بهره گرفته می شود که از آن جمله می توانیم به استفاده از سیم، چسب، گیره و غیره برای صحافی اشاره نماییم. نحوه باز شدن دفتر به نوع صحافی دفتر باز می گردد. یعنی دفتر هایی که با استفاده از چسب صحافی شده‌اند مانند دفاتر سیمی قابلیت باز شدن به صورت ۱۸۰ درجه را دارا نخواهند بود. علاوه بر این میزان مقاومت دفترهای سیمی نسبت به دفتر های چسبی بالاتر می باشد.

فاصله خطوط

کاربرد انواع دفتر

تولید کنندگان دفاتر برای تولید دفتر های خود استانداردهای مختلفی را مورد استفاده قرار می دهند و در این استانداردها فاصله خطوط با یکدیگر متفاوت می باشد. مثلاً در یک استاندارد فاصله خطوط از یکدیگر ۶ میلی متر می باشد و این دفاتر برای دانش آموزان دوره ابتدایی و افرادی که از دست خط کوچکی برخوردار می باشند گزینه مناسبی خواهد بود.

افرادی هم که دست خط بزرگ تری دارند بهتر است از دفتر هایی که فاصله بین خطوط آنها ۸ میلی متر می‌باشد را خریداری کنند. در خصوص دفاتر شطرنجی نیز دفاتری که فاصله بین خطوطشان ۳ میلی متر است مناسب استفاده توسط کسانی می باشد که از دفتر خود برای انجام کارهای بسیار دقیق استفاده می کنند و افرادی که از این دفاتر برای انجام کارهای معمولی استفاده می کنند بهتر است دفاتری که فاصله بین خطوطشان ۵ میلی متر می باشد را خریداری نمایند.

ضخامت صفحه

انواع دفتر کلاسوری پاپکو

تولیدکنندگان دفتر برای تولید این محصول سعی می‌کنند تا ضخامت های مختلفی از ورق را برای تولید دفاتر مختلف مورد استفاده قرار دهند تا بدین وسیله هر کاربر به تناسب نوع نیاز خود بتواند دفتر با ضخامت مناسب را خریداری نماید. معمولاً دفاتری که از ضخامت بیشتری برخوردار می باشند مناسب استفاده توسط دانش‌آموزان هستند. چرا که اغلب دانش آموزان با فشار بیشتری اقدام به نگارش مطالب بر روی دفاتر می کنند و چنانچه ضخامت برگه های دفتر کم باشد، در حین نوشتن تکالیف دفتر آنها پاره می شود و دانش آموز را با مشکل مواجه خواهد نمود.

نوع خط کشی و طرح بندی

راهنمای خرید دفترچه یادداشت

دفاتری که در بازار وجود دارند در طرح بندی ها و خط کشی های مختلفی به بازار عرضه شده اند و هر یک از آنها برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً دفاتری که بدون خط به بازار عرضه می شوند به دفاتر نقاشی شهرت دارند و از آنها برای کشیدن نقاشی استفاده میشود. دفاتر یک خط ممتد نیز مناسب استفاده توسط کسانی می باشد که از دفاتر برای نگارش معمولی استفاده می‌نمایند.

استفاده از این دفاتر به عنوان دفتر مشق رواج بسیار بالایی دارد. دفاتر دو خط نیز به دفتر زبان مشهور هستند و از آنها برای نگارش مطالب انگلیسی استفاده می شود. دفاتری هم که به صورت نقطه چین طرح بندی شده اند برای جدول کشی، طراحی و معماری استفاده می شوند. دفاتر با طرح بندی شطرنجی نیز توسط مهندسین و طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرند و این افراد از آنها برای کشیدن نمودار و غیره استفاده می کنند.

سایز کاغذ

انواع دفتر نقاشی / انواع دفتر مشق

همانطور که می‌دانید دفاتر موجود در بازار در سایز های مختلفی به بازار عرضه شده اند که هر یک از آنها برای منظور خاصی استفاده می شوند. مثلاً دفاتر با سایز کوچکتر که به دفترچه یادداشت نیز شهرت دارند معمولاً برای نوشتن افکار و ایده یا نوشتن لیست خرید و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله سایزبندی های دفاتر موجود در بازار می توان به دفتر با سایز A7 ،A6 ،B7 ،B6 و … اشاره نمود.

تعداد برگه

مشخصات دفتر خوب

دفاتر موجود در بازار نه تنها از نظر ابعاد کاغذ بلکه در تعداد برگه نیز با یکدیگر متفاوت می باشند. برخی دفتر ها از تعداد برگه های کمتر و برخی دیگر از تعداد برگه های بیشتری برخوردار هستند. معمولاً دانش آموزان برای دروسی که نیاز به تمرین و تکرار بیشتری دارد از دفاتر با تعداد برگه های بالاتر استفاده می نمایند و بالعکس برای دروسی که نیاز به نگارش کمتری دارند از دفاتر با تعداد برگه های کمتر استفاده می کنند.

معرفی انواع دفتر

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم امروزه شاهد وجود انواع مختلفی از دفتر در بازار هستیم و هر یک از آنها برای منظور خاصی استفاده می شوند. ادامه قصد معرفی برخی از انواع دفتر به شما را داریم.

دفترچه یادداشت

نکات مهم هنگام خرید دفتر

دفترچه یادداشت جز آن دسته از دفاتر است که به دلیل کاربرد بالا از فروش بالایی نیز برخوردار می باشد. این محصول در ابعاد و سایز های گوناگونی به بازار عرضه شده است. مثلاً دفترچه یادداشت هایی که دارای سایز A7 هستند در بازار به دفترچه یادداشت میکرو نیز معروف می باشند و معمولا دانش آموزان از آن ها برای ثبت تکالیف خود استفاده می کنند. این دفترچه یادداشت را میتوان کوچک ترین دفترچه یادداشت موجود در بازار معرفی نمود.

دفترچه یادداشت های سایز A6 از نظر اندازه دو برابر دفترچه یادداشت های سایز A7 می باشند و برای نوشتن یادداشت های روزانه می توانند گزینه بسیار مناسبی باشند. دفترچه یادداشت B7 که به دفاتر پاسپورتی نیز شهرت دارند دارای ابعاد 12.5 در 9 سانتی متر هستند و به دلیل ابعاد مناسبی که دارند به راحتی می توانید آن را درون جیب یا داخل کیف حمل کنید. دفاتر B6 نیز نسبت به سایر انواع دفترچه یادداشت از ابعاد بزرگتری برخوردار می باشد و ابعاد حدودی آن 12.5 در 17.5 سانتیمتر است. از این دفترچه یادداشت می توانید برای نوشتن گزارش روزانه، برنامه نویسی، خاطره نویسی، ثبت ایده ها و نگارش لغات زبان استفاده کنید.

دفتر مشق

برای خرید دفتر به چه نکاتی توجه کنیم؟

دفتر مشق در ابعاد مختلفی به بازار عرضه شده است که رایج‌ترین ابعادی که توسط دانش آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد سایز B5 می باشد که دارای ابعاد حدودی 17.5 در 25 سانتی متر می باشد. دانش آموزان از این دفاتر برای نوشتن تکالیف خود استفاده می کنند. دفاتر مش در تعداد برگه های مختلفی به بازار عرضه شده است و ابعاد آن از سی برگ تا ۲۰۰ برگ متفاوت میباشد.

دفتر کلاسوری

ویژگی های دفتر خوب

دفتر کلاسوری از جمله محبوب ترین دفاتر در بین دانشجویان به شمار می‌رود. این دفاتر از نظر تعیین تعداد برگه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند و به راحتی می توان تعداد برگه های آنها را به وسیله کاغذ کلاسور زیاد کرد. استفاده از این دفاتر توسط دانش آموزان دبیرستانی نیز چند سالی است که رواج پیدا کرده است. از جمله مزایای این دفاتر می‌توان به وزن سبکتر و حجم کمتر آنها اشاره نمود و همین موضوع سبب شده تا کار حمل آنها راحت تر انجام شود.

در حین خرید این دفاتر دقت کنید که دفاتری را خریداری نمایید که تعداد حلقه های آنها بیشتر باشد. چرا که دفاتر کلاسوری با تعداد حلقه بیشتر ورق زدنشان راحت تر است و حفظ برگ ها توسط آنها نیز بهتر صورت می پذیرد. تولید کنندگان این دفاتر معمولاً اقدام به قرار دادن یک سری دیوایدر برای این دفاتر می کند تا به راحتی بتوانید مباحث درسی مختلف را از هم جدا سازی نمایید و به این ترتیب به دفتر خود نظم و ترتیب بیشتری بدهید.

دفتر نقاشی

نکات مهم در خرید دفتر

دفتر نقاشی توسط افراد در سنین مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و این دفاتر دارای ابعاد مختلفی هستند. معمولاً دانش آموزان دفاتر نقاشی با ابعاد B5  و A4 را مورد استفاده قرار می‌دهند. اما هنرجویان رشته نقاشی معمولاً دفاتر نقاشی با سایز A3 را مورد استفاده قرار می دهند. بسته به اینکه از چه تکنیک نقاشی قرار است برای کشیدن نقاشی استفاده کنید می بایست جنس کاغذ متناسب با آن تکنیک را خریداری نمایید.

از جمله تکنیک های نقاشی می توان به اکریلیک، آبرنگ، گواش، رنگ، روغن و غیره اشاره نمود. کاغذی که برای تولید دفتر نقاشی های مدرسه استفاده می شود کاغذ سفید ۸۰ گرمی میباشد. اما کاغذی که برای کار با راپید و ماژیک استفاده می شود کاغذ کارتریج میباشد. اگر نوع صحافی دفتر نقاشی به صورت سیمی باشد دفتر به صورت ۱۸۰ درجه باز خواهد شد و به این صورت کاربر به راحتی می‌تواند بر روی تمام صفحه تسلط پیدا کند و کار کشیدن نقاشی برای او راحت تر انجام خواهد شد.

اگر قصد خرید دفتر نقاشی برای کودکان کم سن و سال را دارید بهتر است طرح‌هایی را برای خرید انتخاب نمایید که دارای جلوه زیبا و شادی هستند. چرا که انتخاب این طرح ها می تواند منجر به جلب نظر کودک گردد و او را به کشیدن نقاشی ترغیب نماید. اما اگر قصد خرید دفتر نقاشی برای هنرجویان یا بزرگسالان را دارید بهتر است طرح هایی که دارای حالت خاص و هنری می باشند را انتخاب نمایید تا بتوانید نظر این گروه سنی را نیز به آن دفتر جلب کنید.

جمع بندی

در مقاله راهنمای خرید دفتر، پس از بررسی نکات مهمی که در حین خرید دفتر می بایست به آن ها دقت کنید، به معرفی جامع و کامل برخی از انواع دفاتر موجود در بازار پرداختیم. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که پیش از خرید دفتر می بایست نوع نیاز خود را شناسایی کنید و دفتری را که متناسب با نوع نیاز شما می باشد را خریداری نمایید. علاوه بر این بهتر است خرید خود را از برندهای نام آشنا و معتبر انجام دهید.

چرا که این برندها برای تولید دفاتر خود از کاغذ با کیفیت استفاده می‌کنند و دفاتری که توسط آن ها تولید می شود از دوام و مقاومت بالاتری برخوردار خواهد بود. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده دفتر را توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند یک دفتر خوب و با کیفیت برای انجام کارهای مختلف خود خریداری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا