موبایل و تبلت

شناخت ویژگی ها و کاربرد انواع لنز در دوربین های گوشی

دوربین گوشی های هوشمند در سال های اخیر تغییرات زیادی پیدا کرده است و دیگر کمتر موبایلی را با یک دوربین در بازار مشاهده می کنیم. در حال حاضر، اکثر گوشی های موبایل بیش از دو دوربین دارند و هر کدام برای یک سبک از عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر، امروزه با مقوله ای به نام عکاسی موبایل رو به رو هستیم که در بین علاقمندان به عکاسی به شدت محبوب است. وجود انواع لنز در دوربین های گوشی هوشمند باعث شده است تا افراد زیادی بتوانند با موبایل در دست خود عکاسی حرفه ای را تجربه کنند و تصاویر خلاقانه ای ثبت کنند. از این رو در این مقاله قصد داریم درباره انواع لنزهای دوربین در گوشی های هوشمند صحبت کنیم و به صورت مفصل تعریف هر لنز و کاربرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

انواع لنز دوربین در گوشی های هوشمند

انواع لنز در دوربین های موبایل

وقتی صحبت از عکاسی موبایل می شود، وجود انواع لنز در دوربین های گوشی می تواند مهم باشد. زیرا این لنزها به شما کمک می کنند تا تصاویر متفاوتی در زوایای مختلف را به راحتی ثبت کنید. هر کدام از این لنزها در یک نوع خاص از تصویربرداری کاربرد دارند که در ادامه هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم. انواع لنزهای دوربین موبایل عبارت است از:

  • لنز عریض یا گسترده Wide-angle
  • لنز فوق العاده عریض Ultra-wide-angle
  • لنز دوربین تله فوتو Telephoto
  • لنز دوربین پریسکوپ Periscope
  • لنز دوربین تک رنگ یا مونوکروم Monochrome
  • لنز دوربین ماکرو Macro
  • لنز تشخیص عمیق Depth
  • لنز ToF در دوربین گوشی
  • لنز چشم ماهی Fish-eye
  • لنز آنامورفیک در دوربین موبایل

برای اینکه با انواع لنز آشنا شوید، باید ابتدا به تعریف فاصله کانونی بپردازیم تا بتوانید در ادامه درک درستی از تفاوت لنزها داشته باشید.

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی چیست

فاصله کانونی در بیانی ساده زاویه دید یک لنز را نشان می دهد؛ به عبارتی دیگر فاصله کانونی، به فاصله بین مرکز عدسی و سنسور دوربین گفته می شود. هنگامی که به وسیله یک لنز با فاصله کانونی کم عکاسی می کنید، زاویه دید بیشتر و عریض تری خواهید داشت. این در حالی است که اگر فاصله کانونی یک لنز بیشتر باشد، زاویه دید شما کمتر می شود. اگر با لنزها کمی آشنایی داشته باشید، می دانید که همه لنزها با توجه به فاصله کانونی نام گذاری می شوند که برای مثال یک لنز 70 میلیمتری به این معنی است که فاصله کانونی یا به عبارتی فاصله بین مرکز عدسی و سنسور دوربین، 70 میلیمتر است.

لنز عریض یا گسترده (Wide-angle)

لنز واید چیست؟

لنزهای عریض یکی از رایج ترین انواع لنز در دوربین های گوشی هوشمند هستند که محبوبیت خاصی بین کاربران دارد. در سال های کمی دور که اکثر گوشی های هوشمند دارای یک دوربین بودند، لنز دوربین ها از نوع لنز عریض بود. فاصله کانونی لنز عریض یا زاویه باز در گوشی های هوشمند بین 22 تا 30 میلی متر است که این فاصله کانونی کم، باعث می شود تا زاویه دید وسیعی در دوربین داشته باشید. علت نامگذاری این لنز هم بر اساس همین موضوع است که زاویه دید عریضی در اختیار کاربر قرار می دهد. لنز دوربین با زاویه دید عریض برای گرفتن مناظر، عکس های گروهی یا هر نمونه دیگری که می خواهید تا آنجا که ممکن است از صحنه عکس بگیرید، ایده آل است.

لنز فوق العاده عریض (Ultra-wide-angle)

لنز فوق العاده عریض چیست

همانطور که از نام لنزهای فوق عریض پیداست، زاویه دید وسیع تری نسبت به لنزهای عریض دارند. لنز اولترا واید یکی از انواع لنز در دوربین های گوشی است که طرفداران زیادی دارد. برخی از گوشی‌های هوشمند دارای تنظیمات دوربین جلوی دوگانه با دوربین فوق عریض به عنوان دوربین ثانویه در کنار لنز واید هستند. این مورد به شما امکان می‌دهد تا تصاویری بگیرید که افراد یا مناظر بیشتری را در کادر قرار دهید. فاصله کانونی یک لنز در دوربین گوشی با زاویه فوق عریض عموماً بین 12 تا 18 میلی متر است که به شما زاویه دیدی حدود 120 درجه می دهد.

لنز دوربین تله فوتو (Telephoto)

لنز تله فوتو چیست

لنز تله فوتو یکی دیگر از انواع لنز در دوربین های گوشی است و فاصله کانونی بسیار بیشتری نسبت به لنزهای عریض دارد. در واقع به این صورت است  که به دوربین موبایل ضریب زوم اپتیکال 2x یا 3x می دهد و دو یا سه برابر فاصله کانونی دوربین با زاویه دید عریض است. این باعث می شود که لنز دوربین تله فوتو روی گوشی فاصله کانونی بین 50 تا 85 میلی متر داشته باشد. با توجه به بیشتر بودن فاصله کانونی در لنزهای تله فوتو نسبت به لنزهای واید، زاویه دید باریک تری ایجاد می شود که این لنزها را برای عکاسی پرتره با گوشی ایده آل می کند. لنز تله فوتو به جزییات تصویر، توجه زیادی می کند و به شما اجازه می دهد تا سوژه خود را برجسته کنید و از آن عکس بگیرید.

لنز دوربین پریسکوپ (Periscope)

لنز پریسکوپ چیست

بهتر است بدانید که در گوشی های هوشمند اگر لنزی بیشتر از زوم سه برابر در اختیار کاربران قرار دهد، برآمدگی لنز در پشت گوشی می تواند کمی از جذابیت ظاهر آن بکاهد. از طرفی برای اینکه کاربران بتوانند بدون ایجاد برآمدگی در پشت دوربین، از این قابلیت استفاده کنند؛ سازندگان از یک فناوری قدیمی استفاده کردند، به این صورت که وقتی یک منشور نوری وارد دوربین می شود، آن را منعکس می کند و به سمت سنسوری که در کنار آن قرار دارد، هدایت می کند. این همان لنز پریسکوپ است که می تواند بیشتر از یک دوربین تله فوتو استاندارد زوم کند. دوربین پریسکوپ روی موبایل معمولاً دارای فاصله کانونی، 105 میلی متر تا 130 میلی متر است که زاویه باریک تری در اختیار شما قرار می دهد و به این معنی است که بیشتر زوم می شود. لنز دوربین پریسکوپ یکی از انواع لنز در دوربین های گوشی هوشمند است که به شما امکان زوم اپتیکال تا 10 برابر را می دهد.

لنز دوربین تک رنگ یا مونوکروم (Monochrome)

لنز مونوکروم چیست

در دوربین های گوشی های هوشمند برای تولید عکس های رنگی، یک آرایه فیلتر رنگی (Colour Filter Array) در بالای سنسور قرار می گیرد. این در حالی است که لنز دوربین مونوکروم نمی تواند رنگ تصاویر را ثبت کند و فقط نور آن ها را جذب می کند. به همین علت تصاویری که با دوربین مونوکروم می گیرید، تک رنگ هستند. معمولا عکاسی مونوکروم یا تک رنگ با عکاسی سیاه و سفید همراه است اما فقط به آن محدود نمی شود و هر تصاویر دیگری حاوی مقادیر مختلف روشنایی و تغییرات یک رنگ خاص باشد، تک رنگ یا مونوکروم است. مونوکروم یکی از انواع لنز در دوربین های گوشی موبایل است که به شما اجازه می دهد بدون هیچ ادیتی بعد از گرفتن عکس، یک تصویر تک رنگ بگیرید.

لنز دوربین ماکرو (Macro)

لنز ماکرو چیست

یکی دیگر از انواع لنز در دوربین های گوشی، لنز ماکرو است که برای عکاسی از نمای نزدیک و ثبت جزئیات کوچک از سوژه کاربرد دارد. تفاوت دوربین ماکرو گوشی های هوشمند با دوربین های تله فوتو و پریسکوپ در این است که روی سوژه های دور زوم نمی کند، بلکه مانند یک ذره بین سوژه های نزدیک به دوربین را بزرگنمایی می کند. دوربین ماکرو در بسیاری از گوشی های هوشمند وجود دارد اما کیفیت آن در گوشی های میان رده کمتر است و می توانید آن را با مگاپیبکسل بالاتری در گوشی های پرچمدار پیدا کنید.

لنز تشخیص عمق (Depth)

لنز تشخیص عمق

عکاسی پرتره یکی از سبک های محبوب در عکاسی با موبایل است که طرفداران زیادی در سال های اخیر پیدا کرده است. لنزی که گرفتن تصاویر پرتره را برایتان امکان پذیر می کند، لنز تشخیص عمق یا عمق سنج است. بیایید کمی به جزییات بیشتر در این باره بپردازیم؛ هنگامی که شما به تصاویر پرتره دقت می کنید، متوجه می شوید که سوژه اصلی با کیفیت است و پس زمینه تصویر تار شده است. این کار وظیفه لنز تشخیص عمق در دوربین گوشی های هوشمند است که باعث می شود تصاویر پرتره از جذابیت خاصی برخوردار باشند.

لنز ToF در دوربین گوشی

لنز tof

یکی دیگر از انواع لنز در دوربین های گوشی، لنز ToF (Time-of-Flight) است که فاصله بین دوربین و اشیاء را بسته به زمان پرواز نور اندازه گیری می کند. دوربین با استفاده از لنز ToF می تواند نه تنها یک پرتره، بلکه یک عکس سه بعدی را ثبت کند. این عکس را می توانید به صورت سه بعدی نیز چاپ کنید. با استفاده از این سنسور، دوربین می تواند فاصله سوژه را پیدا کند. اکثر برندهای تلفن همراه سنسورهای عمق قدیمی خود را با ToF جایگزین می کنند. هدف دوربین ToF ایجاد یک نقشه سه بعدی یا نقشه عمقی از یک صحنه است. این کار با عکسبرداری از لیزر و محاسبه زمان لازم برای جهش آن از سطح و انعکاس آن به دوربین انجام می شود.

لنز چشم ماهی (Fisheye)

لنز Fish-Eye یا فوق عریض

لنز چشم ماهی یکی دیگر از انواع لنز در دوربین های گوشی است که یک لنز فوق عریض یا اولترا واید به حساب می آید. این لنز با ایجاد جذابیت بصری قوی، یک تصویر پانوراما یا نیم‌ کره عریض ایجاد می کند. لنزهای چشم ماهی، زوایای دید بسیار وسیعی دارند که حس و حال وصف ناپذیری به عکاسی می دهند. از این لنز برای تصویربرداری های هنری، جاده های پر پیچ و خم، منظره های ساختمانی و شهری استفاده می شود. به طور کلی لنزهای فیش‌ آی از محبوبیت زیادی در بین عکاسان طبیعت برخوردار است و از آن‌ها برای ثبت پانوراماهای واید از صحنه های طبیعی و آسمان و ثبت تصاویر کلوزآپ از جمعیت، ساختمان‌ های شلوغ، کلان شهرها، نمای درونی و طراحی داخلی خانه ها استفاده می‌ شود. در عکاسی ورزشی هم از این لنزها بیشتر برای گرفتن عکس هنری از رشته هایی مثل اسکیت‌ بورد، اسنوبرد و موج‌ سواری استفاده می شود.

لنز آنامورفیک در دوربین موبایل

لنز آنامورفیک چیست

یکی دیگر از انواع لنز در دوربین های گوشی، لنز آنامورفیک است که از لنزهای مورد علاقه فیلمسازان به شمار می آید. این لنز در فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نسبت ابعاد مستطیل شکل فوق عریض، زاویه دید واید واقعی و بوکه بیضی شکل، این لنزها را به بهترین گزینه در دنیای فیلمسازی و سینما تبدیل کرده است. لنز آنامورفیک ابعاد یک تصویر را در یک محور تغییر می دهد و اجازه می دهد تا میدان دید وسیع تری داشته باشید. لنز Anamorphic می تواند در نحوه نمایش مصنوعات مانند دیوار و اشیا تحریف ایجاد کند و آن ها را کشیده تر از حالت عادی نمایش دهد. از این رو لنز آنامورفیک به یکی از لنزهای کاربردی در صنعت فیلم و سینما تبدیل شده است.

نتیجه گیری

انواع لنز در دوربین موبایل به شما کمک می کند تا تصاویر متفاوتی در زوایای مختلف را ثبت کنید. برای این کار بهتر است در ابتدا اطلاعات کاملی درباره انواع لنز در دوربین های گوشی داشته باشید تا با شناخت کافی از انواع لنز و کاربردهایشان، به عکاسی بپردازید. از این رو در این مقاله سعی کردیم به تفاوت لنزهای دوربین در موبایل بپردازیم و شما را با دنیای جذاب لنزهای عکاسی موبایل آشنا کنیم. اگر تجربه عکاسی حرفه ای با موبایل را داشته اید، حتما در بخش دیدگاه، برای ما بنویسید که از کدام لنزها برای عکاسی استفاده می کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا