موبایل و تبلت

روش های کاهش مصرف اینترنت گوشی

همه ما با اینترنت سر و کار داریم و به صورت روزانه استفاده های زیادی از آن خصوص در گوشی داریم. بخش زیادی از استفاده ما از گوشی به اینترنت مربوط می شود و به همین دلیل ممکن است مصرف اینترنت به طور ناخواسته ای افزایش پیدا کند. اما گاهی این افزایش مصرف اینترنت می تواند به طرز غیر طبیعی باشد که ممکن است به دلیل نفوذ بد افزار یا استفاده بدون اجازه یک اپلیکیشن باشد. در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم تا راهکارهایی را برای کاهش مصرف اینترنت گوشی برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

راه های کاهش مصرف اینترنت گوشی

علائم خرابی هارد کامپیوتر و لپ تاپ

در ادامه قصد داریم تا روش های کاهش مصرف اینترنت موبایل را به شما توضیح دهیم تا بتوانید با انجام آن ها از مصرف بیش از اندازه دیتا سیم کارت ممانعت کرده و در مصرف اینترنت صرفه جویی نمایید. پس با ما همراه باشید تا به معرفی این راهکارها بپردازیم:

خاموش کردن داده در صورت عدم استفاده از آن برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

علائم خرابی هارد لپ تاپ شامل چه مواردی است؟

ساده ترین روشی که برای کاهش مصرف اینترنت گوشی می توان از آن استفاده نمود، خاموش کردن آن در زمانی است که نیازی به اینترنت ندارید. زمانی که به از اینترنت گوشی خود استفاده نمی کنید در پس زمینه گوشی شما برنامه ها اطلاعات خود را به روزرسانی می کنند و این موضوع باعث می شود تا مصرف اینترنت شما افزایش یابد. در صورتی که اقدام به خاموش کردن داده نمایید، مصرف باتری نیز کاهش می یابد.

تعیین کردن محدودیت مصرف داده برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

نشانه های خرابی هارد لپ تاپ

با روشی که در ادامه به آن می پردازیم شما قادر به نظارت بر میزان مصرف داده خواهید بود و به این صورت خواهید توانست با کمک تنظیمات اندروید یک محدودیت مصرف داده برای کاهش مصرف اینترنت گوشی خود تعیین کنید. از طریق تنظیمات گوشی به قسمت Data Usage بروید و مشاهده می کنید که در یک بازه ی زمانی مشخص، چه میزانی از داده ی گوشی همراه استفاده نموده اید و هر یک از برنامه ها به صورت جداگانه چه میزانی از داده را به خود اختصاص داده اند.

جایگزین نمودن اپ های پرمصرف برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

برخی از برنامه ها که در گوشی شما هستند مصرف اینترنت گوشی شما را به شدت افزایش می دهند. بنابراین می بایست از این برنامه ها استفاده نکنید و اپ های دیگری را جایگزین نمایید. بهترین کار استفاده از اپ هایی است که بتواند نیاز شما را برآورده کرده و هزینه اینترنت شما را کاهش دهد. بدین ترتیب می توانید در مصرف اینترنت صرفه جویی کنید.

استفاده از مرورگر کم مصرف برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

بررسی دلایل خرابی هارد لپ تاپ

با کمک مرورگرهایی همچون Brave Browser ،UC Browser Mini و Flynx که دارای تبلیغات اضافی سایت‌های مختلف نیستند می توانید مصرف اینترنت گوشی خود را کاهش دهید. افرادی که گوشی آن‌ها اندروید می باشد می بایست زمان استفاده از مرورگر Opera از گزینه‌ای که برای فشرده‌سازی ویدئو‌های اینترنتی وجود دارد استفاده نمایند تا هنگام تماشای ویدئو‌ها به‌صورت آنلاین مصرف اینترنت گوشی خود را کمتر کنند.

استفاده از وای فای به جای خرید بسته اینترنت همراه برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

نشانه های خرابی هارد لپ تاپ و کامپیوتر

هزینه ای که برای بسته های اینترنت وای فای پرداخت می کند بسیار مقرون به صرفه تر از اینترنت همراه می باشد و به این دلیل که بسیاری از افراد بیشتر در خانه از اینترنت استفاده می کنند بهترین راهکار این است که بسته های کم حجم تری را برای بیرون از خانه تهیه کرده و برای منزل خود نیز از وای فای استفاده نمایند. در صورتی که شما استفاده از برنامه هایی که باعث می شوند مصرف اینترنت افزایش یابد را در خانه و با استفاده از وای فای انجام دهید می توانید به کاهش مصرف اینترنت گوشی کمک زیادی کنید.

محدود کردن مصرف داده در پشت زمینه برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

علائم خرابی هارد کامپیوتر و لپ تاپ

بسیاری از برنامه‌های گوشی که برای کار کردن با آن‌ها باید اینترنت فعال باشد حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم و برنامه در پس‌زمینه گوشی باز است نیز برای به‌روزرسانی خود اینترنت مصرف می‌کند.

برای جلوگیری از این امر به منوی تنظیمات گوشی خود بروید و گزینه Wireless & Network را انتخاب کنید پس از آن روی گزینه Data Usage ضربه بزنید.

در این قسمت با انتخاب هر برنامه می‌توانید مصرف اینترنت آن را در حالت عادی و پس‌زمینه مشاهده کرده و در ادامه نیز در پایین همین صفحه با فعال کردن گزینه Restrict app background data از مصرف اینترنت برنامه در پس‌زمینه گوشی جلوگیری کنید. یعنی حتی اگر برنامه موردنظر در پس‌زمینه باز بوده و اینترنت نیز روشن باشد هیچ اینترنتی توسط این برنامه مصرف نمی‌شود. همچنین در این بخش از تنظیمات می‌توانید تعیین کنید که پس از مصرف حجم مشخصی از اینترنت اتصال برنامه موردنظر قطع شود.

در صورت استفاده از اپ هایی که مصرف داده ی زیادی دارند می بایست در زمانی که نیازی به این برنامه ها ندارید مصرف داده ی آن ها را محدود کنید زیرا این برنامه ها در پشت زمینه در حال اجرا می باشند و از داده های اینترنت استفاده می کنند. برای انجام این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا باید به قسمت تنظیمات یا Settins بروید.
 • پس از آن می بایست گزینه Data usage را انتخاب کنید.
 • در ادامه لیستی را می بینید که اپ ها و میزان استفاده ی هر یک از داده های گوشی همراه شما را نشان می دهد.
 • پس از آن باید اپ مورد نظر را انتخاب کنید.
 • در این مرحله می بایست گزینه‌ی Restrict app background data را فعال کنید. با انجام این کار دیگر وقتی که اپ در حال اجرا نمی باشد قادر به استفاده از داده گوشی همراه نباشد.

فعال کردن فشرده سازی داده در کروم برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

علائم خرابی هارد لپ تاپ شامل چه مواردی است؟

در صورت استفاده از مرورگر کروم در گوشی اندرویدی باید چک کنید که قابلیت صرفه جویی مصرف داده فعال باشد. در صورتی که این کار را انجام دهید فشرده سازی اطلاعات امکان پذیر می شود و می توانید به کاهش مصرف اینترنت گوشی خود کمک زیادی کنید. در ادامه به نحوه انجام این کار می پردازیم:

 • ابتدا می بایست در محیط کروم به قسمت Settings یا تنظیمات وارد شوید.
 • پس از آن به بخش Data Saver بروید و وضعیت On یا فعال بودن را چک کنید. در این صفحه قادر به مشاهده گرافی از مصرف داده هستید.

محتوای حافظه‌ پنهان برای استفاده آفلاین برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

نشانه های خرابی هارد لپ تاپ

یکی از بهترین راهکارهای کاهش مصرف اینترنت گوشی ذخیره‌سازی محتوای اپ‌ها در حافظه‌ی نهان یا کش (Cache) می باشد. مثلا اپلیکیشن Google Maps به شما اجازه داده نقشه‌ها را در گوشی خود ذخیره نمایید تا زمان آفلاین بودن هم قادر به استفاده از آن ها باشید. با کمک اپلیکیشن Spotify می توانید موزیک‌ها و پلی‌لیست‌ها را در گوشی خود ذخیره کرده و بدون نیاز به آنلاین بودن به آن‌ها گوش فرا دهید. با کمک YouTube هم می توانید ویدیوها را زمان استفاده از وای‌فای ذخیره نمایید تا بتوانید آن‌ها را آفلاین هم ببینید. برای این کار می بایست ببینید اپ محبوب شما دارای این قابلیت می باشد تا در زمان استفاده از وای‌فای بتواند اطلاعات را ذخیره‌سازی کند.

 فشرده‌سازی داده با Opera Max برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

بررسی دلایل خرابی هارد لپ تاپ

با کمک گرفتن از اپلیکیشن Opera Max می توانید همه ی داده‌ها را قبل از فرستادن به گوشی فشرده‌سازی کنید تا بتوانید مصرف اینترنت گوشی را کاهش دهید. این قابلیت حین وب‌گردی، مشاهده ویدیو، گوش دادن به موزیک و دیگر فعالیت‌های آنلاین عمل می نماید. این نکته را مد نظر قرار دهید که کیفیت ویدیوهای آنلاین به این ترتیب کاهش می یابند ولی حجم مصرفی کاهش خواهد یافت.

 بهینه‌سازی تنظیمات اپ‌ها برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

به جز اقداماتی که باید به صورت عمومی برای اپ ها انجام دهید می بایست برای برخی از اپ ها که دارای تنظیمات داخلی برای کاهش مصرف اینترنت گوشی هستند، اقداماتی را به صورت اختصاصی انجام دهید. اپ‌هایی همچون Twitter، YouTube و Instagram نمونه‌هایی از اپ‌هایی هستند که دارای تنظیماتی برای صرفه‌جویی در داده می باشند و باید به صورت جداگانه با روش های تنظیم آن آشنا شوید. بنابراین در ادامه با ماه همراه باشید تا روش های کار را توضیح دهیم:

 تنظیمات داخلی برنامه Twitter برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

نشانه های خرابی هارد لپ تاپ و کامپیوتر

برای تنظیم برنامه Twitter برای کاهش مصرف اینترنت گوشی می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا باید اپ Twitter را اجرا کنید.
 • سپس وارد منو، Settings and Privacy شوید.
 • در ادامه Data usage را انتخاب کنید.
 • در این صفحه این توانایی را دارید تا اجرای خودکار ویدیوها حین استفاده از اینترنت گوشی را محدود کنید.

 تنظیمات داخلی برنامه Instagram برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

نشانه های خرابی هارد لپ تاپ بررسی دلایل خرابی هارد لپ تاپ

برای تنظیم برنامه Instagram برای کاهش مصرف اینترنت گوشی می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا باید اپ Instagram را باز کنید.
 • در ادامه وارد صفحه پروفایل خود شوید.
 • پس از آن در بالای سمت راست صفحه، سه‌نقطه را انتخاب کنید.
 • در این مرحله می بایست Cellular Data Use را انتخاب کنید.
 • در انتها می بایست Use less data را لمس کنید.

 تنظیمات داخلی برنامه YouTube برای کاهش مصرف اینترنت گوشی

علائم خرابی هارد کامپیوتر و لپ تاپ

برای تنظیم برنامه YouTube برای کاهش مصرف اینترنت گوشی می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در ابتدای کار می بایست اپ YouTube را اجرا کنید.
 • در ادامه در بالای سمت راست صفحه، سه‌نقطه را برگزینید.
 • سپس General را انتخاب کنید.
 • پس از آن گزینه‌ی Limit mobile data usage را فعال کنید. در این قسمت می‌توانید اجرای خودکار ویدیوهای بعدی را با خاموش کردن Autoplay غیرفعال کنید.

به این نکته توجه کنید که صفحه‌‌ی تنظیمات اپ‌های مورد پسند خود را مورد بررسی قرار دهید تا در صورتی که با گزینه هایی که برای کاهش مصرف داده مواجه شدید از آن ها استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا تمامی راهکارهایی که به شما در کاهش مصرف اینترنت گوشی کمک می کنید را معرفی کنیم. نکته ای که در این جا می بایست به آن اشاره کنیم این است که حتما باید زمان را مدیریت کرده و با حضور کمی که در فضاهای مجازی و اینترنت دارید با یک برنامه‌ریزی درست در حین استفاده از شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین بتوانید به کاهش مصرف اینترنت گوشی خود کمک بیشتری کنید. . اگر شما نیز درباره روش های کاهش مصرف اینترنت گوشی اطلاعاتی دارید، ممنون می شویم در بخش کامنت با ما و دوستانتان اشتراک گذاری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا