برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع تبدیل برق (مبدل برق)

از جمله اصلی ترین تجهیزاتی که در حین خرید لوازم برقی وارداتی به آن نیاز پیدا خواهید کرد مبدل برق می باشد. دلیل این امر هم این است که در اغلب کشورهای دنیا فیوزهای برق به صورت سه شاخه می باشد و این امر در صورتی است که پریز های برقی که در داخل کشور ایران مورد استفاده قرار می گیرند دو شاخه هستند. در نتیجه برای آنکه بتوان لوازم برقی با پریزهای برق سه شاخه ای را در داخل کشور ایران مورد استفاده قرار داد می بایست از مبدل برق برای انجام این کار استفاده نمود.

استفاده از مبدل های سه به دو برای تبدیل پریز های سه شاخه به دوشاخه راهکار بسیار آسان، ساده و کم هزینه ای است که کاربران می‌توانند برای استفاده از تجهیزات برقی وارداتی آن را به کار ببندند و بدون اینکه هیچ گونه دستکاری در سیستم وسایل برقی مورد نظر به وجود بیاورند، می توانند آن ها را داخل کشور ایران مورد استفاده قرار دهند. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید تبدیل برق و معرفی انواع تبدیل برق به کاربران را دارد. در نتیجه اگر قصد خرید تبدیل برق دارید و می خواهید با این وسیله کاربردی بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مبدل برق ۳ به ۲ چیست؟

نکات مهم هنگام خرید تبدیل برق برق

مبدل برق ۳ به ۲ در واقع وسیله ای است که از آن برای تبدیل سه شاخه برق به دو شاخه می توان استفاده کرد و به کمک آن محصولات برقی وارداتی از سایر کشورها را در داخل ایران بدون انجام هیچ عملیات برق کاری مورد استفاده قرار داد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که معمولاً کشورهای وارد کننده لوازم برقی که استاندارد پریزهای برق در آن ها دوشاخه می باشد، اگر قصد خرید محصول خاصی از کشور خاصی را داشته باشند ترجیح می ‌دهند که به شرکت سازنده سفارش کنند که این تجهیزات را به صورت دو شاخه برای آنها تولید نماید تا دیگر نیازی به استفاده از مبدل برای تبدیل ۳ به ۲ برای آنها وجود نداشته باشد.

اما این موضوع در خصوص همه شرکت‌ ها، برند ها و نمایندگی ها صدق نمی کند و برای استفاده از محصولاتی که از این خصوصیت برخوردار نیستند می بایست اقدام به استفاده از تبدیل نمایید. با استفاده از مبدل های برق به راحتی می توانید کار تبدیل سه شاخه به دوشاخه را انجام دهید و وسیله برقی مورد نظر را در داخل کشور استفاده نمایید. این مبدل ها در کنار کارایی و کاربرد بسیار بالایی که دارند قیمتشان به مراتب مقرون به صرفه و پایین می باشد و خرید آنها به مشتریان هزینه زیادی را تحمیل نخواهد کرد.

کاربرد انواع تبدیل برق

علاوه بر این اگر ایرانیان بخواهند لوازم و تجهیزات برقی خود را در سایر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار دهند می بایست مبدل های مخصوصی را برای انجام این کار با خود به همراه ببرند تا بتوانند از برق موجود در این کشورها برای شارژ دستگاه های خود استفاده نمایند. ذکر این نکته ضروری است که استفاده از آداپتور غیر مناسب برای انجام این کار می ‌تواند منجر به وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیر به دستگاه های برقی شود.

چرا که عدم سازگاری پریز و آداپتور با وسیله برقی شما می تواند آسیب های جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد کند و منجر به خراب شدن تجهیزات شما شود. لازم به ذکر است که استانداردهایی که در کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد بسیار متنوع و مختلف می باشد. بنابراین در حین استفاده از پریز های برق در سایر کشورهای گوناگون دنیا بهتر است برچسب هایی که بر روی آداپتور ها درج شده را به دقت چک کنید تا از آداپتور های اشتباهی برای شارژ دستگاه های خود استفاده ننمایید.

انواع تبدیل برق سه به دو

راهنمای خرید مبدل برق سه به دو

مبدل برق ۳ به ۲ در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است که در ادامه قصد معرفی آن ها به شما را داریم:

مبدل برق ۳ به ۲ خانگی

کاربرد انواع تبدیل برق / ساختار مبدل برق

از مبدل فوق می توان برای تبدیل لوازم برقی که میزان مصرف انرژی آنها پایین می باشد استفاده کرد. به دلیل آن که وسایل فوق در حین استفاده از میزان آمپر برق کمتری برخوردار هستند و دوشاخه آنها داغ نمی شود، در نتیجه مهم نیست که جنس مبدل های فوق غیر عادی باشد یا از مواد و متریال های نسوز برای تولید آن ها استفاده شده باشد.

مبدل برق ۳ به ۲ صنعتی

برخی از لوازم برقی از میزان مصرف انرژی بالایی برخوردار می باشند و در حین استفاده میزان آمپر بالایی را نیاز دارند. بنابراین برای آنکه بتوانید از این دستگاه ها استفاده کنید بهتر است از مبدل برق 3 به 2 صنعتی استفاده نمایید. چرا که استفاده از مبدل های معمولی منجر به ذوب شدن سه شاخه شده و این موضوع می‌ تواند خطرات جانبی نظیر آتش‌ سوزی را نیز به دنبال داشته باشد. در نتیجه بهتر است در چنین مواقعی از مبدل های صنعتی که دارای جنس نسوز می باشند برای انجام این کار استفاده کنید تا در صورت گرم شدن مشکلی از بابت آتش سوزی یا ذوب شدن برای آن ها به وجود نیاید.

بهترین مارک تبدیل برق

مبدل برق سه به دو فیوز دار

یکی دیگر از انواع تبدیل برق، مبدل سه به دو فیوزدار است. مبدل های فوق علاوه بر اینکه امکان تبدیل سه شاخه به دوشاخه را فراهم می‌کنند، منجر به برقراری یک ارتباط سالم بین دستگاه و پریز برق می شوند. در نتیجه افرادی که تمایل دارند تا دستگاه های برقی خود را در برابر خطرات مختلف نظیر نوسانات برق محافظت نمایند بهتر است از مبدل های فوق استفاده کنند. این مبدل ها در مسیر سیم فاز شان یک فیوز آمپر پایین نصب شده که در صورت به وجود آمدن هر گونه تغییر ولتاژ فیوز می سوزد و منجر به قطع ارتباط دستگاه با برق شهری می‌ شود و این امر می ‌تواند دستگاه شما را در برابر خطراتی نظیر سوختن محافظت نماید.

مبدل ولتاژ چیست؟

مشخصات یک تبدیل برق خوب

افرادی که قصد مسافرت به سایر کشورهای دنیا را دارند برای به دلیل آنکه ولتاژ برق شهری این کشورها با ولتاژی که دستگاه آن ها قادر به دریافت آن می باشد سازگار نیست برای شارژ دستگاه برقی خود نیاز به استفاده از مبدل ولتاژ خواهند داشت. مبدل ولتاژ در دو نوع کاهنده و افزاینده به بازار عرضه شده است و پیش از اینکه برای خرید مبدل به بازار مراجعه کنید می بایست مشخص کنید که قصد خرید نوع کاهنده آن را دارید یا نیاز به خرید مبدل های افزاینده دارید.

برای تعیین این موضوع شما می بایست دقیقاً مقصد مورد نظر خود را مشخص کنید و علاوه بر این دستگاهی که قرار است با خود به این کشورها ببرید را نیز جداسازی نمایید تا بتوانید مبدلی خوب و کاربردی برای رفع نیاز خود خریداری نمایید. در ادامه قصد معرفی انواع مختلف مبدل ولتاژ موجود در بازار به شما را داریم:

مبدل ۱۱۰ به ۲۲۰ ولت

مبدل ۱۱۰ به ۲۲۰ ولت معمولی

مبدل های فوق برای تبدیل ولتاژ ۱۱۰ ولت به ۲۲۰ ولت مورد استفاده قرار می گیرند و به این مبدل ها به اصطلاح مبدل ولتاژ کاهنده گفته می شود. به طور مثال افرادی که از کشورهای آمریکای شمالی قصد مسافرت به کشور ژاپن را دارند برای اینکه بتوانند دستگاه های برقی خود را در این کشورها شارژ نمایند باید اقدام به خرید مبدل ولتاژ کاهنده کنند.

مبدل ۲۲۰ به ۱۱۰ ولت

مبدل ۲۲۰ به ۱۱۰ ولت

مبدل های فوق برای تبدیل ولتاژ ۲۲۰ ولت به ولتاژ ۱۱۰ ولت مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بازار به اصطلاح به آن ها مبدل ولتاژ افزاینده گفته می شود. لازم به ذکر است که تنها در این صورت شما نیاز به خرید مبدل ولتاژ دارید و این موضوع در خصوص تمام وسایل لوازم برقی به استثنای لپ تاپ ها صدق می کند.

بنابراین برای شارژ لپ تاپ های مختلف خود در کشورهای گوناگون نیازی به استفاده از مبدل ولتاژ نخواهید داشت. حتی استفاده از این مبدل ها می تواند موجب بروز آسیب های جدی در لپ تاپ شما نیز شود. در بیشتر نقاط دنیا نظیر آسیا، اروپا و آفریقا شاهد استفاده از استاندارد ۲۲۰ ولت هستیم و گستردگی استفاده از استاندارد ۲۲۰ولت در سطح جهان بیشتر از استاندارد ۱۱۰ ولت می باشد.

نکته بسیار مهمی که در خصوص مبدل برق ۳ به ۲ و مبدل ولتاژ می توانیم به آن اشاره نماییم این است که قیمت این مبدل ها بسیار مناسب و ارزان می باشد و افراد با استفاده از این مبدل ها به راحتی می‌ توانند اقدام به استفاده از دستگاه های خود در شرایط و موقعیت های مختلف نمایند.

نکات مهم در خرید تبدیل برق

به دلیل اینکه پس از استفاده از مبدل دو به سه نیازی به قطع کردن سیم دستگاه اصلی دستگاه وجود ندارد، سلامت دستگاه شما کاملا حفظ می شود و دستگاه از حالت فابریک خارج نمی گردد. بنابراین در صورت تمایل می توانید پس از جدا کردن مبدل از دستگاه، دستگاهتان را به حالت اولیه که توسط شرکت تولید کننده به بازار عرضه شده تبدیل نمایید.

جمع بندی

نکات مهم هنگام خرید تبدیل برق / ویژگی های تبدیل برق خوب

ما در این مقاله پس از معرفی مبدل ها به صورت جامع و کامل، انواع مختلف مبدل برق دو به سه و مبدل ولتاژ موجود در بازار را برای کاربران معرفی کردیم و سعی کردیم تا آگاهی و شناخت کاربران را نسبت به این مبدل ها افزایش دهیم. امروزه برندهای مختلفی در کشور به کار تولید مبدل های برق مشغول هستند و هر یک از آنها مبدل هایی را با درجه کیفی مختلف تولید و به بازار عرضه می نمایند. بنابراین ممکن است خرید یک مبدل خوب و کاربردی برای مشتریان یک چالش بزرگ باشد.

شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده مبدل را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک مبدل خوب و کاربردی که از درجه کیفی خوب و قابل قبولی برخوردار می باشد یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا