برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع انبر و کاربرد هرکدام

انبر ها جزء ابزار آلات بسیار پر اهمیت در حوزه تعمیرات هستند که از تنوع بسیار زیادی برخوردارند و امروزه انواع انبر های موجود در بازار بسیار زیاد است. هر یک از انبر ها برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و تنوع بسیار زیادی در ابعاد و اندازه دارند. از جمله موارد کاربرد انبر می توان به استفاده از آنها برای انجام کارهایی مثل باز و بسته کردن پیچ و مهره، استفاده در خط تولید صنایع گوناگون، مصارف خانگی، کشیدن، قطع کردن و غیره اشاره نمود.

از این رو در مقاله راهنمای خرید انبر قصد داریم شما را با انواع انبر آشنا کنیم و کاربرد هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم. در نتیجه اگر قصد خرید انبر دارید تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

راهنمای خرید و معرفی انواع انبر موجود در بازار

راهنمای خرید و معرفی انواع انبر موجود در بازار

اگر با دنیای ابزار آلات و به خصوص ابزار دستی آشنایی داشته باشید، قطعا می دانید که تعداد انبر های موجود در بازار بسیار زیاد است. هر انبر برای استفاده خاصی طراحی شده است، از این رو عموما نمی توان از یک انبر برای تمامی امور استفاده کرد. در ادامه انواع انبر های موجود در بازار را معرفی و سپس کاربرد هرکدام را بررسی می کنیم.

انبردست

در بین انواع انبر ها، انبر دست رایج ترین گزینه است و تقریبا همه ما یک عدد از این ابزار در خانه خود داریم. انبردست از مفصل های لغزشی برخوردار بوده و دارای یک دسته ثابت با یک نقطه محوری قابل تنظیم می باشد که به دو بخش انبر امکان جابجایی می دهد و این امر منجر به افزایش دامنه فک ‌ها خواهد شد.

انواع انبر دست / انواع انبر قفلی

انبر فوق توانایی گرفتن اجسام مختلف با ضخامت های گوناگون را دارا می باشد. فک این انبر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. در بخش دهانه انبر شاهد وجود آرواره هایی با بافتی صاف و دندان دار هستیم که منجر به راحت تر گرفتن سطوح مختلف می گردند. در این بخش شاهد وجود یک انحنا هستیم که از این انحنا برای گرفتن سطوح گرد نظیر میله ها و لوله ها استفاده می شود.

از انبر دست می‌توان برای انجام امور مختلفی نظیر نگه داشتن، حلقه کردن سیم، برش سیم و غیره استفاده نمود. علاوه بر این بسیاری از افراد از این ابزار برای شل کردن یا سفت کردن مهره ها هم استفاده می نمایند. به دلیل موارد کاربرد گسترده ای که این ابزار دارا می باشد، آن را می توان جزو مفید ترین ابزار آلات موجود در بازار به شمار آورد. نحوه طراحی ابزار فوق به نوعی بوده که به آن امکان انجام کارهای مختلف را داده است. در نتیجه به این انبر، انبردست ترکیبی و همه کاره نیز گفته می شود.

انبر دایره ای

انبر دایره ای برای انجام هدف خاصی طراحی شده و از آنها برای نصب یا برداشتن گیره ها استفاده می شود. گیره های فوق که از جنس فلز هستند و شکل دایره‌ای دارند، جهت نگه داشتن بلبرینگهای دوار در محل خود و نیز قطعاتی که به شکل عمودی روی لوله ها، شفت ها و محفظه نصب می گردند مورد استفاده قرار می گیرند.

انبر پرس سرسیم / انبر اتصال جوش

از جمله موارد کاربرد اصلی آن می توان به استفاده از آن برا تعمیرات ماشین لباسشویی، دوچرخه و مخلوط کن اشاره نمود. این انبر ها از نظر ظاهری نسبت به سایر انبر ها متفاوت می باشند و عموما دارای گیره های نازک بلند با نوک هایی هستند که برای قرار دادن در سوراخ های دستگیره گیره ها طراحی شده اند. این انبرها هم برای گیره های داخلی و هم برای گیره های خارجی میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

اما برخی از آنها تک کاربره بوده و فقط برای یکی از این دو مورد می تواند استفاده شود. انبر هایی که هم برای گیره های داخلی و هم برای گیره های خارجی استفاده می شوند به انبر برگشت پذیر یا تبدیل پذیر نیز معروف هستند. انبر هایی که برای کار با گیره های خارجی ساخته شده اند از یک فنر برخوردار می باشند که این فنر هنگامی که دسته ها بسته شد، نوک را باز می نماید.

مدل‌های دیگر دارای نوک‌های قابل تعویض هستند که می‌توان آن‌ها را باز کرد و برای سازگاری با اندازه‌های مختلف گیره و جایگزینی آسان نوک‌های شکسته، جایگزین کرد. انبر دایره ای به عنوان حلقه نگهدارنده یا انبر حلقه گیر نیز شناخته می شود.

انبر کاتر

انبر کاتر، دسته ای از انواع انبر بوده که در درجه اول برای برش مواد طراحی شده است. این انبر علاوه بر برش سیم ها برای گرفتن و اتصال سیم ها به کار می رود و همچنین می توان از آن برای جدا کردن عایق، چین دادن و کارهای مشابه استفاده کرد. انبر کاتر ها به عنوان انبر کاتر جانبی یا سیمی نیز شناخته می شوند.

مشخصات انبر خوب

کاتر های انتهایی این انبر که به عنوان “نیپر” نیز شناخته می شوند، بیشتر بر روی یک برش تمیز متمرکز شده اند و همچنین می توانند برای بریدن اجسامی مانند پیچ، میخ و پرچ استفاده شوند. کاترهای پیچ و مهره به گونه ای طراحی شده اند که قدرت برش قابل توجهی را به منظور شکستن قفل های فلزی باز ارائه دهند. کاتر های طناب سیمی هم به گونه ای طراحی شده اند که توانایی محکم نگه داشتن جسم را دارا هستند تا کار برش آنها بدون بیرون زدن مواد انجام داده شود.

دم باریک

مشخصات یک انبر خوب

یکی دیگر از انواع انبر، دم باریک می باشد. این انبر دارای دماغه بلند و ظریفی است که توسط برق کاران و مهندسان برای گرفتن، خم کردن، شکل دادن و برش سیم ها در فضاهای محدود مانند جعبه های برق استفاده می شود. صنعتگران و طراحان جواهرات نیز از آنها استفاده زیادی می کنند. این انبر به دلیل داشتن آرواره ‌های کشیده به کاربر انعطاف ‌پذیری بالایی می‌دهد و به کاربر می تواند اجسام کوچک را بردارد و وارد مناطقی شود که دسترسی به آن سخت است. برش معمولاً در نزدیکی نقطه محوری انجام می شود. انبر دم باریک به نام ‌های انبر بینی سوزنی، انبردست بینی بلند و انبردست بینی نیز شناخته می‌شود.

انبر قفلی

انواع انبر قفلی نیز جزء پر استفاده ترین انبر های بازار به شمار می روند و استفاده های بسیار زیادی دارند. این انبرها زمانی استفاده می شوند که برای انجام یک کار خاص نیاز به انبردستی است که محکم در جای خود قفل می شود. از جمله موارد کاربرد آن می توان به استفاده از آن برای فلزکاری، جوشکاری یا کارهای مشابه اشاره کرد. این انبرها دارای مکانیزم پیچ و اهرمی برای قفل کردن گیره ها قبل از رها کردن دوباره آنها هستند. انبر قفلی در پیکربندی‌ها و اندازه‌های مختلفی برای مصارف مختلف موجود است.

نکات مهم هنگام خرید انبر

انبار فوق دارای ۲ دسته و فک متحرک است. برای کار با این انبر باید یکی از فک های آن را به تناسب پیچی که قصد باز و بسته کردن آن را دارید تنظیم نمایید و دهانه انبر را باز و بسته کنید. قسمت فک این انبر دارای یک سری شیار بر روی خود می باشد که وجود آنها سبب محکم نگه داشتن پیچ و مهره های سخت می‌گردد.

انبر باتری

ویژگی های انبر خوب

انبر فوق دارای دو دسته و فک بود و بخش فک نسبتاً کوتاه می باشد. این انبر دارای زاویه بوده و آن را می‌توان به تناسب پیچ و مهره ها تنظیم نمود. از جمله موارد کاربرد اصلی انبر باطری می توان به استفاده از آن برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های باطری ماشین اشاره نمود. به همین خاطر این انبرها در مکانیکی ها استفاده بسیار بالایی دارند. نکته‌ای که در خصوص این انبر ها می توان به آن اشاره نمود ضخامت بالای بخش فک این انبرها می باشد که سبب شده تا طول عمر این محصول افزایش پیدا کند و بتوان از آن برای سالیان طولانی استفاده کرد.

انبر بوم

انبر بوم از نظر ظاهری با سایر انبرها تفاوت بسیار زیادی دارد و آن را می ‌توان جزو متفاوت ترین انبر های موجود در بازار عنوان کرد. انبر فوق معمولاً توسط نقاشان و هنرمندان استفاده می ‌شود و این محصول جهت نگه داشتن بوم کاربرد دارد. در اصل میتوان نام گیره بوم را به این انبر اختصاص داد.

نکات مهم در خرید انبر

در توصیف شکل ظاهری این انبر می‌توان گفت که محصول فوق از دو دسته ثابت تشکیل شده که به هنگام باز و بسته کردن این دسته ها بخش فک یا آرواره انبر هم باز و بسته می شود. بخش فک های انبر به کفه شباهت دارد و کاربرد اصلی آن ها نگه داشتن روکش های پلاستیکی و پارچه می باشد. بخش فک و دسته انبر به وسیله پرچ به یکدیگر متصل شده و کار حرکت دادن انبر به وسیله فنری که در قسمت میانی دسته ها قرار دارد انجام می شود.

انبر پرچ

یکی دیگر از پرکاربرد ترین انواع انبر، انبر پرچ دستی می باشد. این انبر نیز جز پرکاربردترین انبر های موجود در بازار می باشد که با استفاده از آن می توانید کار برقراری اتصال بین دو قطعه را انجام دهید. لازم به ذکر است که شکل ها و مدل های گوناگونی از این انبر به بازار ارائه شده که هر یک از آنها از نظر شکل ظاهری با دیگری متفاوت می باشند. اما نهایتاً وظیفه اصلی همه آنها انجام عملیات پرچ کاری می باشد. از جمله انواع مختلف انبر پرچ می توانیم موارد زیر را برشماریم:

برای خرید انبر به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • انبر پرچ ساده: از نظر ظاهری شکل بسیار ساده ای داشته و نحوه عملکرد آن به این شکل است که این محصول دارای دو دسته بوده که یکی از این دسته ها متحرک می باشد و با استفاده از این دسته و فک مختص آن پرچ کاری انجام می شود.
  • انبر پرچ دسته بلند: انبر فوق از نظر ظاهری شکل متفاوتی با سایر انبر ها دارد. شکل ظاهری این انبر به این صورت است که این انبر دارای دو دسته بوده که هر دوی آنها با حرکت باز و بسته می شوند و توسط نیرویی که به نوک انبر وارد می شود، پرچ کاری صورت می پذیرد و بدین ‌صورت عملیات اتصال انجام خواهد شد.
  • انبر پرچ آکاردئونی: این انبر از نظر ظاهری شبیه به آکاردئون بوده و نحوه عملکرد آن به این شکل است که پس از باز و بسته کردن دسته، در طول حرکت رفت و برگشت پرچ کاری و اتصال انجام خواهد شد.

انبر سوکت زن

نکاتی برای خرید انبر / راهنمای خرید انبر خانگی

انبر سوکت زن که به اسم آچار شبکه هم شناخته می شود، یکی دیگر از انواع انبر می باشد. از این محصول می توان برای سوکت زدن و اتصال سیم به سوکت بهره گرفت. محصول فوق از دو دسته ثابت تشکیل شده است و بخش فک این انبر به نسبت مشخصی باز می‌گردد. لازم به ذکر است که فک انبر فوق به گونه ای طراحی شده که در قسمت داخلی آن یک دهانه وجود دارد که سوکت درون آن قرار می گیرد و پس از اینکه دسته ها بسته می شوند کار اتصال سوکت به سیم انجام خواهد شد. از جمله موارد کاربرد این انبر می توان به استفاده از آن در امور مربوط به شبکه و کامپیوتر و نیز کارهای مخابراتی اشاره نمود.

انبر سیم چین

انبر سیم چین را می‌توان جزو انبر های دارای اهرم ثابت به شمار آورد. از جمله موارد کاربرد این محصول می توان به استفاده از آن برای لخت کردن یا قطع کردن سیم اشاره کرد. این محصول از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به انبر دست دارد، اما قسمت فک آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

انبر دستی / کاربرد انواع انبر

متاسفانه برخی افراد به اشتباه از این انبر برای نگه داشتن اجسام مختلف استفاده می کنند و با این کار منجر به آسیب رسیدن به شیء مورد نظر می شوند. چرا که این انبر از فک های تیزی برخوردار است که ممکن است منجر به قطع شدن یا آسیب رسیدن به شیعی که با استفاده از این انبر آن را نگه داشته‌اید شود. در نتیجه بهتر است برای نگه داشتن اجسام از انبرهای مناسب دیگری استفاده کنید.

سایر انواع انبر

به جز انبرهای نام برده شده در این مقاله، انبرهای دیگری نیز در سطح بازار وجود دارند که از آنها برای انجام امور مختلف استفاده می‌شود. از جمله این انبرها می‌توان به انبر کابل، انبر پرس سیم، انبر جوش، انبر اتصال جوش، انبردست جوشکاری، انبر پانچ، انبر سوراخ کن، انبر فیلتر، انبر گیره شیلنگ، انبر مفتول بر، انبار فنر ترمز، انبر نوک زنجیری، انبر خار باز کن، انبر اتصال مفصل و غیره اشاره کرد. هر یک از این انبرها دارای کاربرد بخصوصی هستند و هر شخص به تناسب نوع کاربرد خود می تواند یکی از این انبرها را انتخاب و خریداری نماید.

جمع بندی

انبرها جزو پرکاربردترین ابزار آلات دستی هستند که تنوع زیادی را شامل می‌شوند. اغلب انبر ها دارای دو دسته و فک هستند و با باز و بسته کردن دسته ها و استفاده از فک آنها می توان اقدام به انجام امور مختلفی نظیر باز و بسته کردن پیچ و مهره ها، برش یا نگهداری اشیا در طول عملیات های مختلف کرد.

اینکه هر انبر چه کاربردی را دارا میباشد به نوع طراحی و شکل ظاهری انبر وابسته است. به همین خاطر در این مقاله سعی شده تا اطلاعات جامع و کاملی در خصوص کاربردی ترین انواع انبر های موجود در بازار در دسترس کاربران قرار بگیرد. همکاران عزیز می توانند با مراجعه به صفحه خرید عمده، اقدام به ثبت حساب کاربری همکار برای خرید عمده ابزار الات انجام دهند و سفارش خود را در سراسر ایران تحویل بگیرند. شما از کدام یک از انبر ها استفاده بیشتری دارید؟ از این ابزار برای انجام چه کاری استفاده می‌کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا