برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع پیچ گوشتی و کاربرد هر کدام

از جمله ابزار آلات پر کاربردی که هم توسط کاربران حرفه‌ای و هم توسط کاربران غیر ماهر مورد استفاده قرار می گیرد پیچ گوشتی می باشد. این محصول دارای کاربردهای بسیار زیادی است و برای انجام کارهای مختلفی نظیر تعمیرات لوازم خانگی، انجام کارهای الکترونیکی و غیره از آن استفاده می شود. اصلی ترین و مهم ترین کاربرد پیچ گوشتی استفاده از آن برای محکم کردن قطعات و پیچاندن انواع مختلف پیچ می باشد.

علاوه بر این از این محصول می توانید برای باز کردن پیچ و جدا کردن قطعات از هم نیز استفاده نمایید. به دلیل موارد کاربرد گسترده این محصول، تکنوسان مگ در این مقاله قصد معرفی انواع پیچ گوشتی به کاربران و موارد کاربرد هر یک از آنها به همراه راهنمای خرید پیچ گوشتی را دارد. اگر قصد خرید پیچ گوشتی با قیمت مناسب را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ساختار پیچ گوشتی

انواع پیچ گوشتی / انواع پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی ها دارای سه قسمت اصلی می باشند که این بخش ها شامل موارد زیر می گردند:

  • دسته
  • میله محور (شفت یا شنک)
  • سری

در ادامه هرکدام از این بخش ها را با همدیگر بررسی می کنیم.

دسته پیچ گوشتی

قسمت اول پیچ گوشتی بخش دسته آن می باشد که از آن برای گرفتن پیچ گوشتی در دست استفاده می شود. معمولا سعی می شود تا از متریال هایی برای تولید این بخش استفاده شود که پیچ گوشتی به هنگام کار کردن از دسته کاربران سر نخورد. از نخستین باری که پیچ گوشتی ها تولید و روانه بازار شدند تاکنون این ابزار تغییرات زیادی را به خود شاهد بوده و از متریال های مختلفی برای تولید بخش دسته آن استفاده شده است. علاوه بر این هر پیچ گوشتی دارای کاربرد متفاوتی می باشد و همین موضوع سبب شده تا از مواد گوناگونی برای تولید پیچ گوشتی های مختلف استفاده شود.

مشخصات یک پیچ گوشتی خوب

کارخانجات تولید کننده این ابزار برای آن که از سر خوردن و لغزیدن پیچ گوشتی در حین کار پیشگیری به عمل بیاورند اقدام به فرم دادن بخش دسته آن می نمایند. وجود سطوح مختلف بر روی دسته این محصول سبب می‌شود تا پیچ گوشتی به آسانی در دست گرفته شود و کاربر در حین کار با آن کاملاً راحت باشد. معمولاً برای تولید بخش دسته پیچ گوشتی از پلاستیکی به نام سلولوز لاستیک استفاده می شود و بخش رویه آن را با استفاده از یک ماده نرم مثل لاستیک گرما دیده پوشش می دهند.

میله محور (شفت یا شنک)

قسمت شفت پیچ گوشتی در واقع همان میله محور پیچ گوشتی می باشد که برای تولید آن از فولاد سخت استفاده می شود. دلیل این امر هم این است که به این بخش از پیچ گوشتی ممکن است فشار زیادی وارد شود و استفاده از فولاد سخت برای تولید این بخش موجب می شود تا در حین وارد آمدن فشار به پیچ گوشتی، خم نشود و دچار تغییر شکل نگردد.

مشاوره خرید پیچ گوشتی

بخش میله محور عموماً دارای حالت شش گوش یا گرد است و دلیل آن هم این است که چنانچه نیاز به وارد کردن فشار بیشتر با استفاده از آچار برای چرخاندن پیچ گوشتی بود، بتوان با استفاده از وارد کردن نیروی بیشتر اقدام به باز و بسته کردن پیچ ها کرد. این بخش دارای رنگ های مختلفی است و به تناسب ماده ای که برای تولید این بخش استفاده شده رنگ آن متغیر می باشد.

سری پیچ گوشتی

قسمت سری پیچ گوشتی هم می تواند به بخش شفت متصل شده باشد و هم می تواند از این بخش جدا باشد. مثلاً نوع خاصی از پیچ گوشتی به نام دریل وجود دارد که بخش سری آن قابلیت جدا شدن از شفت برای تعویض سری را دارا است. امروزه از دریل های شارژی به عنوان پیچ گوشتی شارژی بهره گرفته می شود. برای تولید بخش سری پیچ گوشتی از آلیاژها و فلزات گوناگونی بهره گرفته می‌شود که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

نکات مهم هنگام خرید پیچ گوشتی

  • فولاد تند بر (HSS)
  • CVM
  • تیتانیوم
  • استیل ضد زنگ
  • S2
  • سایر فلزات اشباع نشده (برای کاهش خطر برق گرفتگی از فلزات اشباع نشده بهره گرفته می‌شود)

انواع پیچ گوشتی موجود در بازار

مهمترین عاملی که سبب به وجود آمدن تفاوت بین پیچ گوشتی های مختلف می شود تفاوت در بخش سری آن ها می باشد. لازم به ذکر است که به ازای هر پیچی که در بازار وجود دارد یک پیچ گوشتی مخصوص نیز به بازار ارائه شده که با استفاده از آن بتوان پیچ مورد نظر را باز و بسته کرد. در ادامه قصد بررسی انواع مختلف پیچ گوشتی و موارد کاربرد آنها به شما را داریم:

پیچ گوشتی دو سو (FlatHead)

برای خرید پیچ گوشتی به چه نکاتی توجه کنیم؟

از جمله پرکاربرد ترین و رایج ترین پیچ گوشتی هایی که در بازار وجود دارد، پیچ گوشتی دو سو می باشد که جزو ابزارآلات دستی به شمار می ‌رود. بخش سری این پیچ گوشتی دارای شکل خطی صاف است و این بخش درون شکاف پیچ قرار گرفته و با چرخاندن پیچ گوشتی پیچ مورد نظر باز یا بسته می شود.

پیچ گوشتی فیلیپس و چهارسو

پیچ گوشتی فیلیپس و چهارسو

پیچ گوشتی فیلیپس پس از پیچ گوشتی تخت یا پهن جزو پرکاربردترین انواع پیچ گوشتی موجود در بازار می باشد. این پیچ گوشتی دارای سری به شکل ضربدری است و از آن برای باز کردن پیچ هایی که به صورت ضربدری هستند استفاده می شود. دلیل اصلی تولید پیچ گوشتی های فیلیپس به وجود آوردن گشتاور بیشتر بوده است. به مرور زمان پیچ گوشتی های فیلیپس دچار تکامل شدند و سبب به وجود آمدن پیچ گوشتی های چهار سو شدند. انواع پیچ گوشتی چهارسو جهت کاهش سر خوردن پیچ گوشتی های فیلیپس طراحی شدند و به دلیل آن که کار چرخاندن پیچ گوشتی های چهارسو راحت تر میباشد نظر کاربران زیادی را به خود جلب نموده است.

پیچ گوشتی ستاره ای یا ترکس (Torx)

راهنمای خرید پیچ گوشتی خانگی

پیچ گوشتی ستاره ای یک پیچ گوشتی شش گوش است و دلیل نامگذاری آن به ترکس استفاده از برند تجاری تولید کننده این پیچ گوشتی می باشد. از آنجایی که شکل سری این پیچ گوشتی شبیه به ستاره است، در بازار به آن پیچ گوشتی ستاره ای نیز می گویند. از این محصول جهت اعمال گشتاور مورد نیاز استفاده می شود. در نتیجه این پیچ گوشتی ها برای انجام کارهای مکانیکی کاربرد بسیار بالایی دارند.

پیچ گوشتی مربع یا رابرتسون (Robertson)

پیچ گوشتی تعمیرات موبایل

از پیچ گوشتی های مربعی برای باز و بسته کردن پیچ هایی که بخش انتهای آنها شبیه به مربع می باشد استفاده می شود. به طور کلی دلیل طراحی این پیچ گوشتی ها این است که کاربر به هنگام استفاده از آن احساس راحتی بیشتری داشته باشد و میزان سرخوردگی و لغزندگی نیز کاهش پیدا کند. علاوه بر این استفاده از این پیچ گوشتی ها سبب افزایش گشتاور پیچ نیز می‌شود.

پیچ گوشتی شش گوش

این پیچ گوشتی شبیه شش ضلعی بوده و اغلب از آن برای بستن پیچ ها استفاده می شود. از آنجایی که این پیچ گوشتی ها هیچ گونه لغزشی ندارند، در نتیجه بستن پیچ با استفاده از آنها با سرعت بیشتری انجام می شود و خطای آنها کمتر خواهد بود.

پیچ گوشتی سه پر (Tri-Point)

پیچ گوشتی تخت / پیچ گوشتی تاشو

از پیچ گوشتی فوق جهت باز و بست کردن پیچ دستگاه های ویژه ای نظیر دوربین، کنسول بازی، تلفن و غیره بهره گرفته می شود. پیچ گوشتی فوق از نظر ظاهری با پیچ گوشتی سه سو دارای شباهت هایی بوده و عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. اما از آنجایی که ظاهر آنها شبیه به یکدیگر است، برخی افراد ممکن است این دو پیچ گوشتی را با یکدیگر اشتباه بگیرند.

پیچ گوشتی ترک متر

پیچ گوشتی ترک متر به دلیل این که از نظر ظاهری شبیه پیچ گوشتی ستاره ای می باشد ممکن است برخی افراد این دو تا اینجا پیچ گوشتی را با یکدیگر اشتباه بگیرند. اما عملکرد پیچ گوشتی ترک متر بیشتر شبیه به آچار ترک متر بوده و از آن برای بستن پیچ با گشتاور استفاده می شود.

در واقع از پیچ گوشتی فوق جهت محکم کردن پیچ ها بدون اینکه به پیچ ها آسیبی وارد شود بهره گرفته می شود. پیچ گوشتی ترک متر دارای کلاچ محدود کننده گشتاور بوده و در صورتی که به پیچ گوشتی نیروی بیش از حد وارد کنید اقدام به کاستن نیروی اضافی نموده و از آسیب رسیدن به پیچ پیشگیری به عمل می آورد.

پیچ گوشتی بُکس (Ratcheting)

پیچ گوشتی دو سر / پیچ گوشتی دریل شارژی

پیچ گوشتی بکس را می توان جزو پر استفاده ترین پیچ گوشتی های موجود در بازار به شمار آورد که از موارد کاربرد بسیار وسیعی برخوردار میباشد. طراحی و ساخت این پیچ گوشتی به نوعی بوده که باعث شده تا فقط نیرو از یک طرف به پیچ وارد شود و چنانچه پیچ را در جهت مخالف بچرخانید آزاد می گردد. طراحی دسته این پیچ گوشتی شباهت زیادی به دسته آچار بکس دارد.

پیچ گوشتی آهنربایی (Magnetic)

انواع پیچ گوشتی دوسو / انواع پیچ گوشتی ساعتی

قسمت سری این پیچ گوشتی دارای حالت آهنربایی بوده و در نتیجه پیچ به پیچ گوشتی متصل می‌شود و این امر مانع افتادن پیچ می گردد. از پیچ گوشتی های فوق معمولاً در مواقعی که کاربر تمایل به باز کردن پیچ های بسیار کوچک دارد استفاده میشود. از آنجایی که در حین باز کردن این پیچ ها ممکن است پیچ در محلی که امکان دسترسی به آن دشوار میباشد بیافتد، کاربران ترجیح می دهند تا از پیچ گوشتی های آهنربایی استفاده نمایند تا کار آنها راحت‌تر شود و بدون دردسر بتوانند اقدام به باز و بسته کردن پیچ های کوچک نمایند.

پیچ گوشتی برقی و شارژی

پیچ گوشتی برقی و شارژی

پیچ گوشتی های برقی و شارژی با استفاده از موتورهای برقی کار می نمایند و در واقع این پیچ گوشتی ها یک ابزار چند کاره هستند که از آنها برای انجام کارهای اساسی در منزل نظیر بستن پیچ، مونتاژ کاری و غیر استفاده می شود. علاوه بر این معمولاً از پیچ گوشتی های شارژی برای انجام کارهای سنگین نظیر محکم کردن اتصالات یا باز و بسته کردن پیچ هایی که چگالی بالایی دارند استفاده می شود.

قیمت این پیچ گوشتی ها نسبت به پیچ گوشتی های دستی به مراتب بالاتر است و برندهای مختلفی کار تولید این نوع پیچ گوشتی ها را انجام می‌دهند. اگر قصد خرید پیچ گوشتی برقی را دارید بهتر است برند هایی را برای خرید انتخاب نمایید که از کیفیت بالایی برخوردارند و برای تولید محصولات خود از مواد اولیه با درجه کیفی بالا استفاده می نمایند. این موضوع سبب می‌شود تا پیچ گوشتی شما بتواند برای مدت ‌های طولانی سالم باقی بماند و خرید این محصول برای شما توجیه اقتصادی در بر خواهد داشت.

پیچ گوشتی عایق (Insulation)

پیچ گوشتی عایق

برای تولید این پیچ گوشتی ها معمولا از مواد غیر رسانا بهره گرفته می شود. از جمله این مواد می توان به لاستیک اشاره نمود. استفاده از این پیچ گوشتی ها در مکان هایی که امکان برق گرفتگی وجود دارد منجر به محافظت از جان کاربر می‌شود. در نتیجه پیچ گوشتی های معمولا افرادی که به کارهای الکتریکی اشتغال دارند از این پیچ گوشتی ها استفاده میکنند.

پیچ گوشتی دقیق (Precision)

پیچ گوشتی دقیق

از پیچ گوشتی های فوق برای باز و بسته کردن پیچ های بسیار ریز استفاده می‌شود. معمولاً وسایلی که از ابعاد کوچکی برخوردار هستند دارای پیچ های ریزی هستند که برای باز کردن آن ها می بایست از پیچ گوشتی های دقیق استفاده شود. از جمله این دستگاه‌ ها می ‌توان به مواردی مثل موبایل و ساعت اشاره کرد.

جمع بندی

پیچ گوشتی یکی از ابزارهای بسیار پرکاربردی است که دارای انواع مختلفی می باشد که در این مقاله به برخی از پرکاربردترین پیچ گوشتی های موجود در بازار اشاره شد. اصلی ترین کاربرد پیچ گوشتی، استفاده از آن برای باز و بسته کردن پیچ های مختلف می باشد. یعنی به ازای هر پیچی که در بازار وجود دارد، یک پیچ گوشتی نیز برای باز و بسته کردن آن پیچ طراحی شده است. از آنجایی که برای اسمبل کردن قطعات دستگاه های مختلف از پیچ استفاده می شود، در نتیجه پیچ گوشتی را می توان جزو پر مصرف ترین ابزارآلات بازار معرفی نمود.

اگر مغازه دار هستید و قصد خرید عمده ابزار آلات مختلف را داردف می توانید در پنل خرید عمده ثبت نام کنید تا پس از آن کلیه قیمت های سایت به صورت قیمت عمده برای تان به نمایش در بیاید. شما از کدام یک از پیچ گوشتی ها بیشتر استفاده می کنید؟ از نظر شما کدام یک از برندهای تولید کننده پیچ گوشتی توانسته اند محصول باکیفیت تری را به مشتریان ارائه نمایند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا