برق و ابزار آلات

همه چیز درباره انواع مولتی متر و کاربرد آن ها

در صورتی که قصد دارید تا در دنیای الکترونیک قدم برداشته و در زمینه برق و الکترونیک فعالیت کنید، یکی از مهم ترین تجهیزاتی که باید خریداری کنید، مولتی متر است. امروزه شاهد وجود انواع مولتی متر در بازار هستیم و این وسیله موارد کاربرد بسیار زیادی دارد. مولتی متر در حوزه های زیادی برای تعمیرات تجهیزات برقی، تعمیرات موبایل، کامپیوتر و… استفاده می شود و یکی از نیاز های اصلی تعمیرکاران می باشد.

در این بین یکی از سوالات بسیار مهمی که مطرح می‌شود این است که کار مولتی متر چیست و نحوه کار با مولتی متر چگونه است؟ در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم انواع مولتی متر را معرفی کرده و کاربرد هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم. برای خرید مولتی متر تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مولتی متر چیست؟

کاربرد انواع مولتی متر

در بخش اول، پیش از بررسی کاربرد انواع مولتی متر نیاز است تا شما را با این دستگاه آشنا کرده و بیان کنیم که مولتی متر چیست. در پاسخ به این سوال باید گفت که مولتی متر که از آن با نام‌های آوومتر یا مولتی تستر نیز یاد می‌شود، نوعی دستگاه الکترونیکی است.

نحوه عملکرد مولتی متر به شکلی است که می‌توانید با استفاده از آن اقدام به اندازه گیری کمیت‌های الکتریکی مختلفی نظیر ولتاژ، مقاومت، جریان، ظرفیت و … کنید. همچنین یکی از نکات مهم هنگام خرید مولتی متر که باید به آن توجه کنید این است که شما می‌توانید از این دستگاه برای بررسی سالم بودن قطعات الکترونیکی نیز استفاده کرده و همچنین مشخصات فنی قطعات الکتریکی مختلف را بررسی کنید.

امروزه از انواع مولتی متر در صنعت برق، محیط‌های آزمایشگاهی، مدارها و… استفاده می‌شود. به هر میزانی که مولتی متر شما حرفه‌ای تر باشد و از بهترین برند مولتی متر اقدام به خرید این دسته از محصولات کنید، می‌توانید با کمک مولتی متر تست‌های تداوم، آزمایش دیود و اندازه گیری دما را نیز انجام دهید. حتی امروزه برخی از مولتی مترها دارای دما سنج مادون قرمز نیز است که می‌توانید از این دسته از محصولات برای اندازه گیری دما از راه دور استفاده کنید.

روش استفاده از مولتی متر

پس از آن که شما را با مولتی متر آشنا کرده و بیان کردیم که مولتی متر چه کاربردی دارد، حال نیاز است تا در مورد روش استفاده از این قطعه اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

مولتی متر چه کاربردی دارد؟

به منظور بررسی این مسئله باید گفت که مولتی متر ابزاری است که در آن شاهد ترکیب چندین مدار مختلف در یک مدار هستیم. طراحی مولتی متری به نحوی است که با اتصال قطعات الکتریکی به آن، می‌توانید جریان، ولتاژ و مقاومت را به صورت همزمان اندازه گیری کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا بتوانید از انواع مولتی متر به عنوان آمپر متر، ولت متر و اهم متر استفاده کنید. این کاربرد انواع مولتی متر باعث می‌شود تا بتوانید تنها با چرخش دستگیره دایره‌ای شکلی که در بالای این دستگاه وجود دارد، آن را از حالت اندازه گیری ولتاژ به اندازه گیری جریان تغییر دهید.

همچنین ویژگی دیگری که انواع مولتی متر دارد این است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها ولتاژهای مستقیم و متناوب را به صورت جداگانه از هم اندازه گیری کنید. به منظور بررسی نحوه اندازه گیری جریان با مولتی متر باید پروب‌های تست را به جک‌های مولتی متر متصل کرده و سرهای دیگر آن را به مدار مورد آزمایش وصل کنید. با انجام این کار اطلاعات مورد نیازتان به صورت آنالوگ یا دیجیتال نمایش داده می‌شود.

کاربرد انواع مولتی متر

پس از پاسخ به این سوال که مولتی متر چگونه کار میکند، نیاز است تا شما را با کاربرد انواع مولتی متر آشنا کنیم. یکی از مهم ترین کاربردهای مولتی متر برای سرویس خودرو است. در واقع شما می‌توانید با یک مولتی متر، شارژ باتری خودرو را اندازه گیری کرده، تست نشتی را انجام دهید، دینام خودرو را تست و بوق ماشین، مدارهای الکتریکی مختلف خودرو و… را به سرعت بررسی کنید.

تفاوت مولتی متر دیجیتال و آنالوگ

برای تعمیر لوازم خانگی نیز، مولتی متر اهمیت بسیار زیادی دارد. به منظور تست سوکت‌های معیوب، بررسی وضعیت لوازم خانگی، تست مدارهای مختلف و… نیاز است تا از مولتی متر استفاده کنید. همچنین یکی دیگر از کاربرد انواع مولتی متر در محیط‌های صنعتی است. شما می‌توانید برای انجام کارهای مهندسی مختلف از مولتی متر استفاده کنید. همچنین برای اندازه گیری دما ابزار، انجام تست‌های تداوم، بررسی وضعیت جریان، تجزیه و تحلیل مدارها و… نیز می‌توانید از مولتی متر استفاده کنید.

در نهایت کاربرد دیگر انواع مولتی متر، تست قطعات الکترونیکی مختلف است. شما می‌توانید با استفاده از مولتی متر، وضعیت سالم بودن یا خرابی قطعاتی چون ترانزیستور، خازن، دیاک و… را بررسی کنید. یکی از موضوعات مهمی که باید بدانید این است که مولتی مترهای پیشرفته دارای تست‌های مختلفی هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا اگر نیاز دارید تا قطعه خاصی را بررسی و آزمایش کنید، می‌توانید مولتی متر را روی آن حالت مورد نظرتان گذاشته و سپس قطعات الکتریکی مورد نظر خود را تست کنید.

مزایا و معایب مولتی متر چیست؟

به منظور مشاوره خرید مولتی متر باید به این نکته توجه کنید که مولتی مترها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. از مهم ترین مزایایی که مولتی مترها دارند، می‌توان به دقت بالا، امپدانس ورودی بالا، امکان مشاهده اطلاعات بر روی صفحه نمایشگر در محصولات دیجیتالی، هزینه کمتر برای خرید به واسطه وجود فناوری یکپارچه، نمایش خروجی به صورت خودکار و… اشاره کرد.

از سوی دیگر، مثل هر دستگاهی، انواع مولتی متر دارای معایب خاصی نیز هستند. یکی از مهم ترین معایب مولتی متر آن است که برای استفاده از آن نیاز به منبع تغذیه وجود دارد. همچنین صفحه نمایش LCD مورد استفاده در این دسته از محصولات برای کار نیاز به منبع انرژی خارجی مانند باتری دارد. این مسئله باعث می‌شود تا وقتی که باتری تخلیه می‌شود، نور LCD کاهش پیدا می‌کند و خواندن اطلاعات بر روی آن دشوار خواهد شد. همچنین محدودیت مولتی متر 1 ولت است، به همین دلیل اگر محدودیت افزایش پیدا کند، مولتی متر شما خراب خواهد شد.

اجزای تشکیل دهنده مولتی متر

عملکردها و کارایی مولتی متر چیست؟

در راستای بررسی عملکرد و کارایی مولتی مترها باید گفت که این دسته از محصولات با توجه به مدلی که دارند، می‌توانند برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. شما می‌توانید با کمک انواع مولتی متر اقدام به اندازه گیری ولتاژ، آمپر و مقاومت کنید. همچنین اگر از بهترین مارک مولتی متر یک محصول جدید و مدرن را خریداری کنید، با استفاده از این دسته از محصولات اقدام به اندازه گیری پارامترهای زیر کنید:

 • ولتاژ و آمپر جریان متناوب
 • ولتاژ و آمپر جریان مستقیم
 • مقاومت
 • ظرفیت
 • رسانایی
 • دسی بل
 • فرکانس
 • اندوکتانس
 • درجه حرارت

همچنین یکی از مواردی که به عنوان راهنمای خرید مولتی متر باید به آن توجه کنید این است که برخی از مولتی مترهای به نحوی تولید می‌شوند که می‌تواند لوازم جانبی یا سنسورهای ویژه را نیز برای قرائت سایر پارامترها به آن‌ها متصل کرد. در صورتی که چنین مولتی مترهایی را خریداری کنید، امکان اندازه گیری پارامترهای زیر با استفاده از مولتی متر وجود خواهد داشت:

 • سطح نور
 • اسیدیته
 • قلیایی بودن
 • سرعت باد
 • رطوبت نسبی
 • عکس مولتی متر دیجیتال و آنالوگ

انواع مولتی متر

نحوه اندازه گیری جریان با مولتی متر

امروزه شرکت‌های تولید کننده انواع مولتی متر، محصولات خود را بر اساس نوع نمایشگر موجود در مدل‌های مختلف دیجیتال و آنالوگ تولید می‌کنند. اگر بخواهیم شما را با هر یک از انواع مولتی متر آشنا کرده و در مورد تفاوت مولتی متر دیجیتال و آنالوگ صحبت کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مولتی متر آنالوگ

طرز کار مولتی متر آنالوگ

مولتی مترهای آنالوگ، محصولات قدیمی هستند که در صورت استفاده از آن‌ها برای اندازه گیری پارامترهای مختلف، مقدار هر یک از پارامترهایی که با استفاده از این محصول اندازه گیری کردید، با کمک یک عقربه در مقیاس آنالوگ به شما نمایش داده می‌شود.

مولتی متر دیجیتال

مولتی متر دیجیتال مدل پیشرفته تر مولتی متر است که با کمک آن می‌توانید ورودی آنالوگ را به خروجی‌های دیجیتال تبدیل کرده و مقادیر اندازه گیری شده را به شکل عددی بر روی نمایشگر مشاهده کنید.

راهنمای خرید مولتی متر دیجیتال

در صورتی که از مولتی متر‌های دیجیتال استفاده کنید، خواندن اطلاعات بسیار سریع تر انجام می‌شود. همچنین مولتی مترهای دیجیتالی فرآیند اندازه گیری داده‌ها را دقیق تر از آنالوگ است. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که به عنوان نکات مهم در خرید مولتی متر به سراغ محصولات دیجیتالی آمده و از آن استفاده کنید. اگر بخواهیم شما را با امکانات مولتی متر دیجیتال آشنا کنیم باید گفت که این دسته از محصولات در دو مدل دستی یا رومیزی تولید می‌شوند.

مولتی متر کلمپی

در صورتی که قصد دارید تا مدارهای کوچک را آزمایش کنید، می‌توانید از مولتی مترهای استاندارد دستی یا رومیزی استفاده کنید. البته اگر جریان برق بسیار زیاد باشد، امکان اندازه گیری این جریان با استفاده از این مولتی مترها وجود ندارد و انجام این کار خطرناک است. در چنین شرایطی نیاز است تا از مولتی متر کلمپی یا کلمپ متر استفاده کنید.

فرق اهم متر با مولتی متر چیست؟

یکی از سوالات مهمی که کاربران در مورد مولتی متر مطرح می‌کنند این است که فرق اهم متر با مولتی متر چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اهم واحد رسمی برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی است. به منظور اندازه گیری این پارامتر نیاز است تا از اهم متر استفاده کرده و مقاومت الکتریکی را اندازه گیری کنید.

روش استفاده از مولتی متر

از سوی دیگر لازم به ذکر است که اهم متر‌ها را می‌توان به شکل موازی یا سری متصل کرد. در صورتی که به شکل موازی اهم متر را وصل کنید، مقدار جریان بیشتری دریافت می‌شود و مقاومت افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر اگر به صورت سری اهم متر را وصل کنید، جریان کاهش می‌یابد ولی مقاومت افزایش پیدا می‌کند.

این در حالی است که همان طوری که مشاهده کردید، شما می‌توانید از مولتی متر برای اندازه گیری کمیت‌های الکتریکی مختلفی نظیر مقاومت، ولتاژ و جریان استفاده کنید. به واسطه کاربرد انواع مولتی متر از این دسته از محصولات به عنوان ولت-اهم-میلی آمپر متر یاد می‌شود. در واقع شما می‌توانید با کمک مولتی متر در یک دستگاه اهم متر، ولت متر و آمپر متر را داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید.

بهترین برند مولتی متر

ویژگی های مولتی متر خوب

در صورتی که قصد دارید تا مولتی متر خریداری کنید، نیاز است تا به سراغ برندهای معتبر آمده و محصولی با طول عمر بالا را خریداری کنید. امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید مولتی متر فعالیت  دارند. یکی از بهترین مولتی مترهای موجود در بازار، محصولات تولید شده توسط برند پیک متر است. پیک متر یک شرکت ملی با فناوری پیشرفته است که در کشور چین و شهر شنزن فعالیت دارد. نکته مهمی که در مورد این برند باید بدانید آن است که این شرکت نماینده رسمی در ایران دارد.

حرف آخر

در این مطلب شما را با راهنمای خرید مولتی متر آشنا کرده و تلاش کردیم تا با بررسی کاربرد انواع مولتی متر اطلاعات کاملی را در مورد این دسته از محصولات به شما ارائه دهیم. همان طوری که مشاهده کردید، شما می‌توانید پس از بررسی نکات خرید مولتی متر و با خریداری یک محصول مدرن و با کیفیت، از این دسته از محصولات برای محاسبه مقاومت الکتریکی، ولتاژ، جریان، عیب یابی و… استفاده کنید.

این دسته از ابزارها معمولا توسط برق کارها و مهندسین الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آن برای عیب یابی مشکلات الکتریکی در مدارها، موتورها، سیستم‌های سیم کشی، منبع تغذیه، لوازم خانگی و… می‌توان استفاده کرد. در صورتی که تجربه خرید و استفاده از انواع مولتی متر دارید، می‌توانید نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک گذاشته و از این طریق به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند یک مولتی متر حرفه‌ای را خریداری کرده و از آن استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا