برق و ابزار آلات

نور مخفی چیست و چه کاربردی دارد؟ + ایده های جذاب برای طراحی نور مخفی

احتمالا شما هم تا به امروز بارها با واژه نور مخفی روبرو شده اید. در طراحی منازل جدید برای آنکه بتوانند فضای محیط را هر چه زیباتر و جذاب تر به نظر برسانند اقدام به نورپردازی محیط با تکنیک های مختلفی نظیر نور مخفی می‌کنند. تکنیک نور مخفی بدون اینکه فرد را متحمل پرداخت هزینه‌ های سنگین کند می تواند تغییرات چشمگیری در نمای منازل به وجود آورد و فضای محیط را دگرگون کند. به همین خاطر امروزه از ایده‌ های جذاب تکنیک نور مخفی در بخش های مختلف ساختمان استفاده می‌ شود.

تکنوسان مگ در این مقاله پس از معرفی تکنیک نور مخفی و کاربرد آن در منازل قصد دارد تا با ارائه ایده های جذاب برای طراحی نور مخفی به کاربران کمک کند تا بتوانند فضای محیط زندگی خود را با بهره گیری از این تکنیک هرچه زیباتر نمایند و به فضای منازل خود روح ببخشند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله جذاب در خصوص نور مخفی را از دست ندهید.

نور مخفی چیست؟

راهنمای خرید نور مخفی

نور مخفی به یک فرایند نورپردازی گفته می‌شود که پس از اجرای آن شاهد انعکاس نور بر روی سطوح موجود در آن محیط هستیم. البته این نور کاملا مخفی می باشد و منشا آن خارج از دید عموم قرار دارد. برای اجرای تکنیک نور مخفی می توان از لامپ های مختلفی استفاده نمود که از آن جمله می توانیم به ال ای دی نواری، ال ای دی شلنگی و ال ای دی پنلی اشاره نماییم. طراحان منازل با قرار دادن این لامپ ها در نقاط کور اقدام به اجرای تکنیک نور مخفی در محیط می کنند و به زیباتر شدن فضا کمک شایانی می نمایند.

کاربردهای نور مخفی در دکوراسیون

برای اجرای تکنیک نور مخفی در فضای محیط از لامپ های مختلفی استفاده می‌شود که در بخش قبلی مقاله نیز به برخی از آنها اشاره نمودیم. اما ریسه شلنگی برای اجرای این تکنیک از فروش بیشتری برخوردار است و اغلب طراحان از این ریسه ها برای اجرای این تکنیک استفاده می نمایند.

نور مخفی در چه جاهایی کاربرد دارد

دلیل این امر هم ویژگی ها و مزایای مثبت بسیار بالای این ریسه ها می باشد. از جمله مزایای این ریسه ها می توان به مقاومت بالای آنها در برابر رطوبت و آب اشاره ‌نمود. علاوه بر این ریسه های فوق دارای رنگ بندی های متنوع و گسترده‌ای نظیر آبی، سبز، قرمز، بنفش، آفتابی و مهتابی می باشند و هر شخص به تناسب دکوراسیون منزل و سبک و سلیقه ای که دارد می تواند رنگ دلخواه خود را از بین تنوع گسترده رنگی موجود خریداری نماید.

پس از ریسه های فوق، ریسه برق شهری نیز برای اجرای این تکنیک زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. ریسه های ال ای دی برق شهری از روشنایی انعطاف پذیری برخوردار می باشند و استفاده از آنها برای اجرای تکنیک نور مخفی به وفور مشاهده می شود. برای اجرای تکنیک نور مخفی بخش های مختلفی از فضا مدنظر قرار گرفته می‌شود و به تناسب آن، تکنیک فوق بر روی این فضاها اجرا می گردد. با اجرای این ایده های جذاب برای طراحی نور مخفی می توانید به فضای منازل یا محیط کار خود جلوه بیشتری ببخشید.

ایده های جذاب برای طراحی نور مخفی در فضاهای مختلف

همانطور که می‌دانید تکنیک نور مخفی را می‌توان در فضاهای مختلف اجرا نمود و با این کار فضا را زیباتر و دلنشین تر کرد. علاوه بر این از این تکنیک نورپردازی هم برای بخش های بیرونی ساختمان و هم برای بخش درونی ساختمان می توان بهره گرفت. از جمله موارد کاربرد اصلی تکنیک نور مخفی می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

اجرای تکنیک نور مخفی در سقف

یکی از مکان هایی که در آن از تکنیک نورپردازی نور مخفی استفاده بسیار زیادی می شود سقف می باشد. برای اجرای تکنیک نور مخفی در سقف و کناف از روش‌های گوناگونی بهره گرفته می‌شود. به دلیل اینکه استفاده از سقف کاذب و کناف امروزه گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است، در نتیجه اجرای تکنیک نور مخفی نیز برای افزایش جلوه بصری سقف رواج زیادی پیدا کرده است و از طرح ها و مدل های گوناگونی برای اجرای این تکنیک بر روی سقف استفاده می شود.

راهنمای انتخاب بهترین نور مخفی

البته معمولاً طراحان و نورپردازان برای اجرای این تکنیک یکسری المان ها را مدنظر قرار می‌دهند و متناسب با آن اقدام به اجرای تکنیک فوق می نمایند. در اجرای این تکنیک توجه به ابعاد فضا و ارتفاع از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

اجرای تکنیک نور مخفی در راهرو و پله

انواع نور مخفی آشپزخانه / کاربردهای نور مخفی سقف

از دیگر مکان هایی که شاهد اجرای تکنیک نور مخفی در آنها هستیم می ‌توان به فضای راه پله و راهرو اشاره نمود. با اجرای این تکنیک در این محیط ها علاوه بر اینکه دید محیط افزایش پیدا می‌کند، فضای این محیط ها نیز زیباتر و شیک تر می گردد. برای اجرای این تکنیک در این بخش ها معمولاً اقدام به قرار دادن ریسه های نور مخفی در قسمت زیرین نرده یا پله ها می نمایند و با ایجاد یک سایه روشن، به زیبا شدن هر چه بیشتر محیط کمک می کنند.

اجرای تکنیک نور مخفی در سرویس بهداشتی و حمام

نور مخفی ساختمان / کاربرد های نور مخفی

از تکنیک نور مخفی در سرویس بهداشتی و حمام نیز استفاده می شود. اجرای این تکنیک در این مکان ها علاوه بر افزایش زیبایی این محیط ها منجر به افزایش نور محیط نیز می شود. برای اجرای این تکنیک در سرویس بهداشتی و حمام می توانید اقدام به قرار دادن ریسه های نور مخفی در فضای سقف یا کف نمایید. علاوه بر این می توانید این ریسه ها را در بخش ‌هایی نظیر پشت قاب آینه یا باکس حمام قرار دهید و از جلوه زیبایی که در محیط به وجود می آید لذت ببرید.

اجرای تکنیک نور مخفی در آشپزخانه

آشپزخانه از آن دسته از محیط هایی است که هرچه نور فضا در آن بیشتر باشد، کاربر پسند تر خواهد بود. بنابراین با اضافه شدن تکنیک نور مخفی به سایر نور های موجود در آشپزخانه می توانید به انجام این کار کمک کنید. نور مخفی معمولاً در آشپزخانه هایی که از سقف کوتاهی برخوردار می باشند استفاده می شود. چرا که در این آشپزخانه‌ ها فضای کافی برای نصب لوستر و آویز وجود ندارد و به همین خاطر با اجرای این تکنیک می‌توان به افزایش نور محیط آشپزخانه کمک شایانی نمود.

نکاتی برای انتخاب بهترین نور مخفی

البته همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم حتی اگر سقف آشپزخانه شما کوتاه هم نباشد، با اجرای این تکنیک می توانید به زیباتر شدن هر چه بیشتر محیط آشپزخانه خود کمک کنید. علاوه بر این از تکنیک نور مخفی می توان در کابینت های موجود در آشپزخانه نیز استفاده نمود و زیبایی آنها را افزایش داد. برای انجام این کار کافیست ریسه های نور مخفی را از فضای زیرین کابینت عبور دهید و به همین راحتی این تکنیک را در آشپزخانه خود اجرا نمایید.

اجرای تکنیک نور مخفی در اتاق خواب

امروزه بسیاری از افراد برای آنکه فضای اتاق خواب خود را آرام بخش تر و جذاب تر نمایند از لامپ های ال ای دی کوچک مخفی برای نورپردازی این محیط ها استفاده می نمایند. اجرای این تکنیک می تواند شما را از خرید شب خواب نیز بی نیاز کند. اگر شما به هنگام شب به هر دلیل نیاز به استفاده از شب خواب داشته باشید با روشن کردن نور مخفی موجود در محیط اتاق خوابتان می توانید نور مورد نیاز خود را تامین کنید.

اجرای تکنیک نور مخفی در اتاق خواب

معمولاً جهت اجرای تکنیک نور مخفی در محیط اتاق خواب از چراغ های نواری استفاده می‌شود که در رنگ بندی های مختلفی در بازار وجود دارند. این تکنیک را در بخش های مختلفی از اتاق خواب نظیر زیر تخت، سقف، پشت آینه و غیره به اجرا در بیاورید. پرکاربردترین رنگی که در محیط خواب برای اجرای تکنیک نور مخفی استفاده می شود نور مخفی رنگ زرد یا انبه ای می باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای تکنیک نور مخفی

برای اجرای تکنیک نور مخفی نیاز به یک سری تجهیزات مخصوص هست که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نماییم:

چراغ دکوراتیو

نکات مهم هنگام خرید نور مخفی

چراغ های دکوراتیو جهت اجرای تکنیک نور مخفی در فضای درونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. چراغ های فوق دارای قیمت خوب و مقرون به صرفه ای هستند و افرادی که با کمبود بودجه مواجه هستند می توانند به راحتی این چراغ ها را برای افزایش زیبایی محیط منزل خود مورد استفاده قرار دهند. چراغ های فوق فضا را کاملاً مجلل و مدرن کرده و به افزایش زیبایی بصری محیط کمک شایانی می نمایند. چراغ های فوق اقدام به پخش نور مستقیم در فضا نمی کنند و نور را به صورت غیر مستقیم و مخفی در فضا پخش می نمایند. با استفاده از چراغ های دکوراتیو می‌توانید نور را با اشکال مختلف به فضا بتابانید.

هالوژن

ویژگی های نور مخفی خوب / نکات مهم در خرید نور مخفی

از دیگر تجهیزاتی که در اجرای تکنیک نور مخفی از آن استفاده زیادی می شود می توان به بک لایت و لامپ هالوژنی اشاره کرد. استفاده از هالوژن در اجرای این تکنیک سبب یکنواخت به نظر رسیدن نور هایی که در محیط ساطع می شوند خواهد شد. علاوه بر این چراغ های هالوژنی می‌توانند بدون خیرگی چشم، نور با تابش مستقیم تولید نمایند. درگذشته این چراغ ها از مصرف انرژی بالایی برخوردار بودند و منجر به گرم شدن فضا نیز می ‌شدند. اما چراغ های هالوژنی ال ای دی از مصرف انرژی پایینی برخوردار می ‌باشند و میزان تولید گرمای آنها به نسبت به گذشته به مراتب کاهش پیدا کرده است.

ریسه

همان طور که در متن مقاله هم به آن اشاره نمودیم برای اجرای تکنیک نور مخفی از انواع لامپ تزئینی و ریسه نظیر ریسه نئون، ریسه نواری و ریسه شلنگی بهره گرفته می شود. ریسه ها علاوه بر زیبایی بسیار بالا دارای قیمت مقرون به صرفه ای نیز هستند و همین موضوع سبب محبوبیت آنها در بین کاربران شده است. علاوه بر این کار نصب ریسه های فوق به سادگی انجام می‌شود و می‌توان آن‌ها را در بخش‌ های مختلف مورد استفاده قرار داد. از دیگر مزایای ریسه می توانیم به انعطاف پذیری آنها در اجرا و راحت مخفی شدن آنها از دید عموم اشاره نماییم.

ویژگی های نور مخفی خوب / نکات مهم در خرید نور مخفی

این محصولات از مصرف انرژی پایینی برخوردار هستند و طول عمر آنها نیز بسیار بالا می باشد. برای اینکه بتوانید ریست را در فضاهای مختلف نصب کنید به سوکت ریسه احتیاج دارید .ریسه های فوق دارای رنگبندی های متنوعی هستند و هر شخص به تناسب سلیقه ای که دارد می تواند رنگ ایده آل خود را از بین رنگ های موجود خریداری نماید. علاوه بر این، این ریسه ها فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و از وزن بسیار سبکی نیز برخوردار می باشند. بنابراین هیچ گونه نگرانی از بابت سنگین شدن فضا هایی نظیر سقف از بابت استفاده از این چراغ ها برای اجرای تکنیک نور مخفی وجود ندارد.

وال واشر

برای خرید نور مخفی به چه نکاتی توجه کنیم؟

وال واشر به محصولی گفته می‌ شود که از تعدادی لامپ کوچک که بر روی یک بدنه به شکل خطی نصب شده اند تشکیل شده است. چراغ وال واشر نسبت به سایر چراغ ها از قدرت پرتاب نور بیشتری برخوردار می باشد و توان تامین روشنایی محیط را به شکل ویژه‌ای دارا است. از وال واشر معمولاً در فضاهایی نظیر اطراف ستون و جداره های سقف استفاده می‌شود. به همین خاطر در اغلب منازل شاهد استفاده از وال واشر برای اجرای تکنیک نور مخفی هستیم.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی جامع و کامل تکنیک نور مخفی، فضا های اصلی که معمولاً طراحان و نورپردازان اقدام به اجرای این تکنیک در این فضاها می نمایند را معرفی نمودیم و نیز تجهیزات اصلی که در اجرای این تکنیک مورد استفاده قرار می گیرند را به طور کامل معرفی نمودیم. از تجهیزات مختلفی می توان برای اجرای این تکنیک در فضاهای مختلف بهره گرفت که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و از قیمت متفاوتی نیز برخوردار می باشند.

بنابراین هر شخص به تناسب سلیقه و میزان بودجه ‌ای که در اختیار دارد می تواند اقدام به انتخاب و خریداری تجهیزات متناسب نماید. شما خرید کدام یک از این تجهیزات را برای اجرای تکنیک نور مخفی بهتر می دانید؟ دلیل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به دیگر کاربران کمک کنید تا بتوانند تجهیزات خوب و کاربردی برای اجرای تکنیک نور مخفی در فضای محیط زندگی خود خریداری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا