دانشنامه

زمان پاسخ دهی تصویر (Response Time) چیست؟

امروزه به دلیل پیشرفت روز افزون در فناوری، همواره نمایشگر های مختلف با ویژگی های جدیدی عرضه می شوند. برند های مختلف همواره سعی می کنند با ارائه مشخصات بهتر کاربران را مجاب به خرید کنند. یکی از ویژگی هایی که هنگام خرید مانیتور حتما به ان برخورد کرده اید، زمان پاسخ دهی تصویر یا Response Time می باشد. این ویژگی بیشتر در مانیتور ها کاربرد دارد و بسیاری از سازنده ها همواره کم بودن زمان پاسخ دهی نمایشگر های خود را تبلیغ می کنند. اما زمان پاسخ دهی تصویر چیست و چه تاثیری در عملکرد نمایشگر دارد؟ آیا Response Time تا این اندازه دارای اهمیت است؟ با ما در تکنوسان مگ همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

زمان پاسخگویی در مانیتور یاResponse Time چیست؟

زمان پاسخ دهی تصویر چیست؟

زمان پاسخگویی مانیتور یا Response Time یکی از مهم‌ترین مشخصات فنی است که در زمان خرید نمایشگرها باید به آن توجه داشته باشید. در واقع سرعت پاسخ گویی مانیتور، نشان دهنده سرعت نمایشگر در بروزرسانی تصاویر است. این زمان به شکل میلی ثانیه (ms) تعیین می‌شود و هر چه مقدار آن کمتر باشد، نشان دهنده سرعت بیشتر نمایشگر در بروزرسانی تصاویر است.

ممکن است در هنگام بررسی زمان پاسخگویی مانیتور، با انواع مختلفی مواجه شوید. اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که انواع مدت پاسخ دهی مانیتور چیست، باید به این نکته اشاره کرد که این پارامتر به دو نوع تقسیم می‌شود:

  • زمان پاسخ دهی خاکستری به خاکستری (GTG): یکی از انواع پاسخ دهی مانیتور، GTG یا زمان پاسخ دهی خاکستری به خاکستری است. این پارامتر مدت زمانی را نشان می‌دهد که طول می‌کشد تا یک پیکسل از یک رنگ خاکستری به رنگ خاکستری تغییر کند.
  • زمان پاسخ دهی سیاه به سفید (Black to White): نوع دیگری از انواع پاسخ دهی مانیتور، Black to White است. این پارامتر نشان دهنده مدت زمانی است که طول می‌کشد تا یک پیکسل از رنگ سیاه به رنگ سفید تغییر کند.

به صورت کلی زمان پاسخ دهی تصویر به نحوی است که هر چه کمتر باشد، تجربه کاربری بهتری را در زمان استفاده از نمایشگر ارائه می‌دهد. به عنوان مثال یکی از کاربرد زمان پاسخ دهی مانیتور در هنگام تجربه بازی‌های ویدئویی است. در زمان بازی‌های کردن اگر زمان پاسخ دهی تصویر مانیتور پایین باعث می‌شود، این موضوع باعث می‌شود تا حرکت اجسام در بازی روان‌تر و واقعی‌تر به نظر برسد.

عوامل موثر بر زمان پاسخ دهی تصویر

Response Time چیست؟

پس از آن که به این سوال پاسخ دادیم که زمان پاسخ دهی تصویر یا Response Time چیست، حال نیاز است تا در مورد عوامل موثر بر این پارامتر صحبت کنیم. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع پنل نمایشگر: نوع پنل نمایشگر شما، یکی از عواملی است که می‌تواند زمان پاسخ دهی تصویر را تغییر دهید. معمولاً نمایشگرهای IPS و VA زمان پاسخ دهی تصویر کمتری نسبت به پنل‌های TN دارند.
  • فناوری ساخت نمایشگر: امروزه شرکت‌های تولید کننده مانیتور، از فناوری‌های مختلفی برای ساخت محصولات خود استفاده می‌کنند. اگر از فناوری‌های ساخت جدیدتری مانند VA-M و VA-P استفاده شود، زمان پاسخ دهی تصویر نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تر مانند VA-A ، کمتر می‌شود.
  • وضوح تصویر: وضوح تصویر نیز می‌تواند بر روی زمان پاسخ دهی مانیتور تاثیر بگذارد. نمایشگرهای با وضوح بالاتر معمولاً زمان پاسخ دهی تصویر بیشتری نسبت به نمایشگرهای با وضوح پایین‌تر دارند.

محدوده زمان پاسخ دهی تصویر (response time) چیست ؟

افرادی که قصد خرید مانیتور دارند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می‌کنند این است که محدوده زمان پاسخ دهی تصویر در نمایشگرها چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور معمول زمان پاسخ دهی تصویر نمایشگرها معمولاً در محدوده 1 تا 5 میلی ثانیه قرار دارد. نمایشگرهایی با زمان پاسخ دهی تصویر کمتر از 1 میلی ثانیه معمولاً برای استفاده در بازی‌های ویدئویی و کاربردهای خاصی که نیاز به سرعت بالا تغییر تصویر دارند، مناسب هستند.

مدت پاسخ دهی مانیتور چیست؟ اگر بخواهیم شما را با میزان زمان پاسخ دهی مناسب برای هر کاربرد آشنا کنیم باید گفت که محدوده زمان پاسخ دهی تصویر مناسب، به کاربری مد نظرتان وابسته است. در همین راستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهترین مقدار response time برای بازی‌های ویدئویی: کمتر از 1 میلی ثانیه
  • بهترین مقدار response time تصویر برای کارهای گرافیکی: کمتر از 5 میلی ثانیه
  • بهترین مقدار response time تصویر برای ویرایش ویدیو و فیلم: کمتر از 5 میلی ثانیه
  • بهترین مقدار response time برای تماشا فیلم و سریال: کمتر از 5 میلی ثانیه

البته، توجه داشته باشید که زمان پاسخ دهی تنها یک عامل مهم در انتخاب مانیتور است. در واقع شما باید عوامل دیگری مانند نوع پنل، وضوح تصویر و نرخ تازه سازی را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید مانیتور مناسبی را برای خود خریداری کنید.

اهمیت زمان پاسخ دهی مانیتور

زمان پاسخگویی در مانیتور چیست؟

در صورتی که قصد خرید مانیتور را دارند، مطمئناً با این موضوع مواجه شده اید که زمان پاسخ دهی مانیتور تاثیر قابل توجهی بر قیمت مانیتور نیز دارد. این موضوع باعث شده تا افراد در زمان خرید مانیتور این سوال را مطرح می‌کنند آیا زمان پاسخ دهی برای خرید مانیتور اهمیت زیادی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که به صورت کلی این پارامتر برای خرید مانیتور اهمیت دارد. همان طوری که بیان شد زمان پاسخ دهی نشان دهنده سرعت نمایشگر در به روزرسانی تصاویر است. هرچه زمان پاسخ دهی کمتر باشد، تجربهٔ کاربری بهتری را در هنگام استفاده از مانیتور ایجاد می‌کند.

البته شما باید با توجه به کاربردهای مدنظر خود مشخص کنید که بهترین زمان پاسخ دهی مانیتور برای شما چقدر است؟ به عنوان مثال اگر قصد تجربه بازی‌های ویدئویی به خصوص بازی‌های آنلاین را دارید، خرید یک مانیتور با زمان پاسخ دهی پایین، اهمیت قابل توجهی دارد. استفاده از این مانیتورها می‌تواند اثراتی مانند Ghosting را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. در هنگام تجربه بازی‌ها، زمان پاسخ دهی پایین باعث می‌شود تا حرکت اجسام در بازی روان‌تر و واقعی‌تر به نظر برسد. این امر به ویژه در بازی‌های اکشن و تیراندازی اهمیت دارد. از طرف دیگر اگر به دنبال تماشا فیلم و سریال به شکل حرفه ای نیز هستید، پیشنهاد ما این است که به سراغ مانیتورهایی بیایید که response time پایینی داشته باشد. زمان پاسخ دهی پایین باعث می‌شود تا حرکت اجسام در فیلم و سریال روان‌تر و طبیعی‌تر شود و بتوانید حس بهتری را تجربه کنید.

اگر برای انجام کارهای گرافیکی و یا ویرایش ویدیو و فیلم به دنبال خرید مانیتور هستید نیز می‌توانید به سراغ مانیتورهایی با زمان پاسخ دهی تصویر پایین بیایید. پایین بودن این پارامتر باعث می‌شود تا در هنگام انجام کارهای گرافیکی، تصاویر واضح‌تر و بدون تاری به نظر برسند. از طرف دیگر در ویرایش ویدیو و فیلم نیز پایین بودن response time باعث می‌شود تا بتوانید دید بهتری نسبت به حرکت اجسام در ویدیوها داشته باشید و آن‌ها را بهتر ویرایش کنید.

حرف آخر

در این مطلب از تکنوسان مگ به این سوال پاسخ دادیم که منظور از زمان پاسخ دهی چیست؟ همان طوری که مشاهده می‌کنید، زمان پاسخ دهی تصویر یکی از مهم‌ترین مشخصات فنی در زمان خرید نمایشگرها است که تأثیر زیادی بر تجربه کاربری شما دارد. در هنگام انتخاب نمایشگر، به ویژه برای استفاده خاص مثل انجام بازی‌های ویدئویی نیاز است تا به این پارامتر توجه داشته باشید. در صورتی که در مورد این مطلب نظر یا سوال دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها، دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا