دانشنامه

توان اسپیکر چیست و چه تفاوتی بین توان واقعی و توان اسمی وجود دارد؟

این روز ها موسیقی به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل شده و هر کجا که باشیم با آن سروکار خواهیم داشت. از داخل خودرو گرفته تا مهمانی و مسافرت، موسیقی نقش مهمی در لحظات مان ایفا می کند. از این رو شناخت فاکتور های مهم و ویژگی های گجتی که با آن به موسیقی گوش می دهیم، اهمیت زیادی دارد. بدون شک در هنگام خرید اسپیکر، پخش کننده خودرو، هدفون و هر پخش کننده موسیقی دیگری، با واژه توان خروجی روبرو شده اید؛ ویژگی مهمی که بسیاری از فروشندگان آن را مهم ترین فاکتور برای انتخاب تجهیزات صوتی می دانند. اما توان اسپیکر چیست و چرا باید در هنگام انتخاب تجهیزات صوتی به آن توجه کنیم؟ با تکنوسان مگ همراه باشید تا توان بلندگو و نقش آن در صدای اسپیکر را بررسی کنیم.

تفاوت توان اسمی و توان واقعی چیست؟

منظور از توان در اسپیکر چیست؟

توان صوتی در واقع توانی الکتریکی است که از یک تقویت کننده صوتی به یک بلندگو منتقل می شود و آن را بر حسب وات اندازه گیری می کنند. به بیان دیگر، هر واحد انرژی مصرفی اسپیکر به عنوان وات نمایش داده میشود. هر چقدر توان یک اسپیکر بیشتر باشد، انرژی مکیده شده از آمپلی فایر، انرژی معادل برای حرکت دیافراگم و تبدیل به انرژی صوتی بیشتر است، در نتیجه صدای اسپیکر نیز بلند تر خواهد بود.

از این رو می توان گفت توان اسپیکر واحدی برای اندازه گیری بلندی صدای یک درایو صوتی است. عموما اسپیکر های بلوتوثی کوچک توانی معادل 5 وات یا 10 وات ارائه می دهند که بلندی قابل قبولی می باشد. اسپیکر های چمدانی اما می توانند تا 100 وات توان ارائه دهند که عدد بسیار زیادی است و می تواند صدایی بلند و رسا را داشته باشند. توجه داشته باشید توان اسپیکر تنها بلندی صدای آن را نمایش می دهد و هیچ ارتباطی با کیفیت پخش و دیگر ویژگی ها ندارد.

توان خروجی اسپیکر چه کاربردی دارد؟

توان واقعی (RMS) چیست؟

اکنون با مفهوم توان اسپیکر آشنا شدیم و میدانیم که توان بلندگو نشانگر بلندی صدای آن است. تا اینجا همه چیز ساده بنظر می رسد، اما قضیه به همینجا ختم نمی شود و در پشت پک اسپیکر ها، با واژه هایی مانند توان واقعی یا توان اسمی روبرو می شویم. توان واقعی یا توان RMS مخفف Root Mean Square می باشد و به توانی که یک دستگاه مانند ساب ووفر، بلندگو یا آمپلی فایر میتواند به طور مداوم در آن محدوده فعالیت کند گفته می شود.

به بیان دیگر، توان RMS محدوده بلندی صدایی را نمایش می دهد که شما می توانید در آن به پخش موسیقی بپردازید بدون آنکه آسیبی به قطعات اسپیکر وارد شود. RMS Power در واقع تنها چیزی است که برای تعیین بلندی صدای یک اسپیکر در نظر می گیرند. توان آر ام اس را می توان دقیق ترین معیار برای اندازه گیری بلندی صدای اسپیکر دانست اما همه کمپانی ها از معیار های یکسانی برای اندازه گیری این ویژگی استفاده نمی کنند، از این رو ممکن است 2 اسپیکر از 2 برند مختلف که توان RMS یکسانی دارند، بلندی صدای متفاوتی داشته باشند. توان RMS در واقع یک چهارم ظرفیت نهایی یک اسپیکر در تولید امواج صوتی و پخش فرکانس ها است. پس می توان گفت در صورتی که توان نهایی یا حداکثر توان یک اسپیکر را داشته باشیم، با تقسیم کردن آن بر 4 می توانیم به توان RMS دست پیدا کنیم.

توان نهایی (Peak Power) چیست؟

کمپانی های تولید کننده اسپیکر، برای به نمایش گذاشتن حداکثر توانایی محصولاتشان و همچنین بازارگرمی هرچه بیشتر بر روی واژه هایی مانند توان اسمی مانور می دهند. توان اسمی، MAX Power ،Dynamic Power،  توان نهایی و … همگی اسم هایی اند که کمپانی های سازنده اسپیکر و فروشنده ها از آن ها استفاده می کنند. به این توان همچنین توان PMPO که مخفف Peak music power output می باشد یا Peak Power نیز می گویند. Peak Power به هر اسمی که بیان شود، نشانگر حداکثر توانی است که یک اسپیکر می تواند با آن در یک بازه زمانی کوتاه (کمتر از 1 ثانیه) به پخش موسیقی بپردازد بدون اینکه دچار آسیب شود.

توان واقعی چیست

یک بلندگو می تواند حجم زیادی از انرژی صوتی را در چند لحظه کوتاه ایجاد کند اما به صورت مداوم نمیتواند این فشار را تحمل کرده و قطعا آسیب خواهد دید. پیک پاور معمولا در نت های سنگین یا بیس های قدرتمندی که در موسیقی وجود دارد برای مدت کوتاهی اعمال می شود. دلیل اینکه توان اسمی یا حداکثر توان اسپیکر ها، فاکتوری مناسب برای تعیین بلندی صدای آن نیست، این است که هیچ اسپیکری نمی تواند در مدت طولانی با این توان کار کند، بنابراین توان اسمی تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

چرا اکثر کمپانی ها تنها توان اسمی را به نمایش می گذارند؟

تا اینجای مقاله با مفهوم 2 واژه توان اسمی اسپیکر و توان واقعی اسپیکر آشنا شدیم. اما اکنون این سوال پیش می آید که چرا اکثر کمپانی ها ترجیح می دهند اعداد مربوط به توان اسمی را به نمایش بگذارند و توان RMS را مخفی کنند؟ به طور کلی یک اسپیکر می تواند در شرایطی خاص به Peak Power دست یابد، بنابراین نمی توان گفت شرکت ها روش اشتباهی را برای نشان دادن بلندی صدای اسپیکر استفاده می کنند. یک خودرو را تصور کنید که کمپانی سازنده حداکثر سرعت آن را برای به رخ کشیدن قدرت اعلام می کند، در حالی که تنها در شرایطی خاص شما از آن حداکثر سرعت استفاده خواهید کرد. در اسپیکر هم دقیقا همین اتفاق افتاده و کمپانی های سازنده حداکثر توان قابل دست یابی اسپیکر را (هرچند در بازه زمانی ناچیز) اعلام می کنند. بنابراین سعی کنید اولین فاکتور تان برای تعیین بلندی صدای اسپیکر، توان واقعی RMS باشد.

توان RMS چیست

سوالات متداول در مورد توان اسپیکر

چه توانی برای اسپیکر ایده آل است؟

بهترین اسپیکر برای استفاده های خانگی، اسپیکری با توان بین 10 الی 20 وات است، اگر قصد تهیه اسپیکر برای مجالس و دورهمی های بزرگتر را دارید به سراغ اسپیکر های 50 الی 100 وات بروید.

آیا در هنگام انتخاب اسپیکر باید به توان اسمی توجه کنیم؟

به طور کلی توان اسمی معیار مناسبی برای در نظر گرفتن قدرت اسپیکر نیست و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، بهتر است ویژگی هایی مانند توان واقعی، داینامیک رنج، امپدانس و … را در هنگام انتخاب در اولویت قرار دهید.

سخن پایانی

در این مقاله، به این سوال که توان اسپیکر چیست پاسخ دادیم و مفهوم توان واقعی و توان حداکثری در اسپیکر ها را بررسی کردیم. به طور کلی توجه به توان اسپیکر در هنگام خرید اهمیت بالایی دارد و حتما باید به آن توجه کنید، با این حال توان اسپیکر به تنهایی نمی تواند نشانگر کیفیت آن باشد و برای دریافت یک صدای خوب از پخش کننده صوتی، باید ویژگی های زیادی را مد نظر قرار دهید. سعی کنید قبل از انتخاب علاوه بر ویژگی های ذکر شده در پک محصول، بازخورد های دیگر کاربران را نیز مورد بررسی قرار دهید. شما چه ویژگی هایی را برای انتخاب اسپیکر یا پخش کننده صوتی در نظر میگیرید؟ بنظر شما توان بلندگو مهم ترین فاکتور برای انتخاب آن است؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران تکنوسان مگ به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. مطلب مفیدی بود. برای کسایی که دوست دارن بصورت مفهومی با این مسائل آشنا بشن خیلی بکار میاد. دمتون گرم.

 2. ســــــــــــلامـ و عــــــرض ادب دارمـ
  بسيار توضيحات كارساز بود
  ممنــــــــــــــــــــــونم

 3. لطفا توان واقعی مناسب اسپیکرخانگی برای اپارتمان را بفرمایید
  ۷۰,۱۰۰,۱۵۰ وات واقعی کدام مناسب هستند

  1. این مورد بستگی به متراژ آپارتمان، بلندی صدای مورد نظر و عوامل دیگه داره اما برای اکثر استفاده های خانگی اسپییکر های تا 50 وات میتونند مناسب باشند.

 4. باسلام خسته‌نباشید توان خروجی۴۰۰۰وات اسپیکر باقیمت۱میلیون‌و۶۵۰هزارتومان خوبه؟

 5. سلام یه اسپیکر ادیفایر داشتم با توان 48 وات rms که 20 وات فقط سابش بود حالا رفتم یه ساندبار ال‌جی گرفتم با توان 300وات rms که 200 وات سابش هست یعنی 10 برابر اما صدا شاید نهایتا 2 برابر باشه رفتم یه مدل jbl دیدم با توان 590 وات که صداش اصلا از مدل فعلی که دارم با توان 300 وات بلندتر نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا