برق و ابزار آلات

راهنمای خرید لامپ برای چراغ مطالعه و بررسی ویژگی های آن

از جمله عوامل مهمی که در عملکرد افراد در حین مطالعه تاثیر بسیار زیادی می گذارد نوع لامپ و رنگ نور لامپ در محیطی که فرد در آن قرار گرفته است می باشد. همانطور که می دانید چراغ های مطالعه از کاربرد بسیار گسترده ای برخوردار هستند و شاهد استفاده گسترده طیف وسیعی از افراد نظیر دانش آموزان، دانشجویان، کارمندان و… از این چراغ ها هستیم. همچنین در مشاغل مختلف نظیر آرایشگری، عکاسی، نقاشی، مهندسی، طراحی و مواردی از این دست از چراغ های مطالعه استفاده زیادی می شود.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که افراد شاغل در این حوزه های شغلی هر یک نیاز به نور خاصی از چراغ دارند تا بتوانند کارهای خود را بهتر انجام دهند. دقت  داشته باشید که استفاده از نور نامناسب و غیر کافی در حین مطالعه و کار منجر به بروز خستگی در چشم شده و این امر تمرکز فرد را کاهش خواهد داد. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید لامپ برای چراغ مطالعه و بررسی ویژگی های آن را دارد. در نتیجه اگر شما هم تمایل به خرید لامپ برای چراغ مطالعه خود را دارید اما نمی‌دانید که کدام لامپ را انتخاب کنید پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید لامپ چراغ مطالعه که ما برایتان گردآوری کرده ایم را از دست ندهید.

رنگ نور لامپ برای چراغ مطالعه

راهنمای خرید لامپ برای چراغ مطالعه

از جمله عوامل تاثیر گذار بر کیفیت مطالعه می توان به رنگ نور لامپ چراغ مطالعه اشاره نمود. همانطور که می دانید لامپ های موجود در بازار دارای رنگ بندی های مختلفی هستند. بنابراین انتخاب اینکه کدام رنگ می تواند تمرکز افراد در حین مطالعه را افزایش دهد می تواند موضوعی چالش برانگیز باشد. در بین رنگ های مختلف لامپ، لامپ هایی که دارای نور سفید هستند گزینه ایده آل تری برای استفاده در حین مطالعه می باشند.

نکته جالبی که در این میان وجود دارد این است که نور سفید خود دارای طیف های مختلفی بوده و این طیف ‌ها در بازار با اسامی مختلفی نظیر سفید گرم و سفید یخی به مشتریان عرضه می گردند. می توانیم بگوییم که نور سفید گرم نزدیک نور زرد بوده و نور سفید یخی نزدیک رنگ آبی می باشد. از نظر حرفه ای تولید کنندگان برای مشخص کردن درجه نور سفید واحدی به نام کلوین را در نظر گرفته اند که این واحد میزان تمایل نور سفید به زرد یا آبی بودن را مشخص می نماید. لامپ هایی که درجه کلوین آن ها پایین تر می باشد زرد رنگ بوده و نورهای سفید با درجه کلوین بالاتر به رنگ آبی تمایل بیشتری دارند.

بر مبنای اطلاعات به دست آمده بهترین لامپ برای چراغ مطالعه از نظر رنگ نور لامپی است که به رنگ نور خورشید تشابه بیشتری داشته باشد. ممکن است تعدادی از افراد به غلط تصور کنند که نور خورشید زرد رنگ بوده و به همین خاطر اقدام به خرید لامپ با رنگ سفید گرم برای چراغ مطالعه خود نمایند. این موضوع کاملاً غلط است و نور خورشید به طیف نور سفید آبی نزدیک تر می باشد.

برای اینکه تشخیص دهید لامپی که قصد خرید آن را دارید رنگش سفید گرم می باشد یا سفید یخی می توانید به اطلاعات درج شده بر روی جعبه لامپ دقت نمایید. چرا که تولیدکنندگان این محصول، این فاکتور را بر روی بسته بندی آن درج می نمایند تا مشتریان راحت‌ تر بتوانند لامپ ایده آلشان را انتخاب نمایند. بنابراین لامپ مناسب برای استفاده در چراغ مطالعه می بایست دارای درجه کلوین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ باشد.

مدل لامپ مناسب برای چراغ مطالعه

به هنگام انتخاب لامپ برای چراغ مطالعه حتماً باید به بهره ‌وری لامپ دقت کنید. اولین نکته ای که در خصوص بهره وری لامپ می ‌توانیم به آن اشاره نمایم این است که لامپ هایی ایده آل تر می باشند که میزان مصرف انرژی آن ها پایین ‌تر است و استفاده طولانی مدت از آن ها شما را متحمل پرداخت هزینه های سنگین مربوط به بهای برق مصرفی نخواهد کرد. این موضوع از جهات مختلف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. چراکه پایین بودن مصرف لامپ منجر به کاهش میزان برق مصرفی کاربران شده و از نظر اقتصادی به نفع کاربران خواهد بود. علاوه بر این هر چه میزان مصرف برق کاهش پیدا کند، از نظر زیست محیطی به نفع آیندگان خواهد بود.

راهنمای خرید لامپ چراغ مطالعه

نکته مهم دیگری تیز در خصوص بهره ‌وری لامپ های مورد استفاده در چراغ های مطالعه وجود دارد و آن هم نسبت تبدیل انرژی الکتریکی به نور در این لامپ ها می باشد. بنابراین لامپ هایی از بهره وری بیشتری برخوردار هستند که بیشتر انرژی الکتریکی دریافتی را به نور تبدیل می نمایند. اما در این میان لامپ های با بهره ‌وری پایین نیز وجود دارند که قسمت گسترده‌ای از انرژی الکتریکی دریافتی خود را صرف تولید انرژی گرمایی می نمایند و این لامپ ها گزینه ایده آلی برای خرید به شمار نخواهند رفت.

این لامپ ها علاوه بر تولید نور کمتر، محیط مورد استفاده را نیز گرم خواهند نمود و این موضوع عدم تمایل مشتریان به خرید را ایجاد خواهد کرد. چرا که معمولاً لامپ های مورد استفاده در چراغ مطالعه در نزدیکی صورت افراد قرار دارند و گرم شدن بیش از حد آن ها می ‌تواند احساس ناخوشایندی در افراد به وجود بیاورد و استفاده طولانی مدت از آن ها می تواند برای افراد بسیار آزاردهنده باشد.

نکته بسیار مهم دیگری که در حین انتخاب بهترین لامپ برای چراغ مطالعه حتماً باید به آن توجه کنید توجه به پایه های لامپ و تطابق آن ها با چراغ مطالعه شما می باشد. همانطور که می دانید لامپ های موجود در بازار از نظر شکل پایه و اندازه دارای مدل های مختلفی می باشند. بنابراین حتما باید توجه کنید که لامپی که برای خریداری انتخاب کرده اید از نظر شکل پایه با چراغتان همخوانی داشته باشد. چرا که در غیر این صورت لامپ فوق برای شما غیر قابل مصرف خواهد بود.

شدت نور لامپ برای چراغ مطالعه

از دیگر فاکتورهای اساسی که در حین خرید لامپ مناسب برای چراغ مطالعه می بایست به آن توجه کنید شدت نور لامپ می باشد. به طور کلی منابع نوری مختلف هر یک دارای میزان درخشندگی و شدت نور متفاوتی می باشند و شرکت های تولید کننده این منابع برای مشخص کردن میزان درخشندگی آن ها واحدی به نام لومن را در نظر گرفته اند.

بهترین نور برای مطالعه

مقدار لومن منابع نوری بسته به تکنولوژی استفاده شده برای تولید لامپ و نیز کیفیت لامپ متغیر می باشد. لامپ های ال ای دی جزو لامپ های تولید شده با تکنولوژی بالا می باشند و شدت نور آن ها نسبت به لامپ های فلورسنت بالاتر می باشد. اما این موضوع تنها زمانی صدق می‌کند که کیفیت لامپ ال ای دی انتخابی شما نیز از کیفیت لامپ های فلورسنت بالاتر باشد. بنابراین این دو فاکتور در کنار یکدیگر نشان دهنده درصد درخشندگی آن منبع نوری خواهند بود.

لازم به ذکر است که واحد لومن چندان در انتخاب لامپ ایده‌آل برای چراغ مطالعه تاثیر گذار نیست. دلیل این امر هم این است که فاکتور فوق مربوط به لامپ های معمولی که در فضای اتاق مورد استفاده قرار می گیرند می باشد و نوری که از طریق این لامپ ها در محیط پخش می شود و به چشم ما می رسد تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی نظیر مساحت محیط و فاصله لامپ از چشم ما قرار دارد.

به همین خاطر برای استاندارد کردن واحد شدت نور و استفاده از آن در چراغ مطالعه و مواردی از این دست محققان و دانشمندان واحد خاص دیگری که لوکس نامیده می شود را برای این موضوع در نظر گرفته اند. در واقع لوکس مشخص کننده مقدار نوری که از یک منبع با میزان شدت نور یک لومن و در فاصله ۵۰ سانتی متری از یک منبع نوری دریافت می گردد می باشد.

قابلیت تنظیم نور

انواع لامپ چراغ مطالعه

امروزه نوع خاصی از لامپ های چراغ مطالعه به بازار عرضه شده که از قابلیت تنظیم نور برخوردار می باشند. لامپ هایی که دارای این ویژگی هستند در بین مشتریان محبوب تر هستند و مشتریان می توانند در تایم هایی که نیاز به مقدار نور کمتری می باشد میزان روشنایی این لامپ ها را کمتر کنند. چرا که دریافت نور بیش از حد می‌تواند در طولانی مدت منجر به آسیب رساندن به چشم افراد شود.

بهترین لامپ چراغ مطالعه از نظر قیمت

شدت نور لامپ برای چراغ مطالعه

برند ها و کمپانی های مختلفی در داخل و خارج از کشور به کار تولید لامپ مناسب برای چراغ مطالعه اشتغال دارند و این لامپ‌ ها را در درجات کیفی مختلف و رنج قیمت های گوناگونی تولید و به بازار عرضه کرده اند. معمولا قیمتی که برای این لامپ ها در نظر گرفته می‌ شود چندان بالا نیست و شما با پرداخت یک هزینه معقول می توانید اقدام به خرید بهترین لامپ برای چراغ مطالعه نمایید. اما ممکن است برخی برندها به دلیل شهرت بیشتری که دارند قیمت های بالاتری را برای عرضه محصولات خود در نظر بگیرند و برای خرید محصولات این برند ها شما می بایست مبلغ بیشتری را هزینه نمایید.

علاوه بر این در برخی از لامپ های موجود در بازار شاهد وجود امکانات بیشتری هستیم که این موضوع خود می‌ تواند منجر به افزایش قیمت تمام شده آن لامپ ‌ها شود. توصیه ما به شما این است که به دلیل اینکه لامپ های مورد استفاده در چراغ‌ های مطالعه تاثیر مستقیمی بر سلامت چشمان شما دارد، در نتیجه بهتر است لامپ هایی که از درجه کیفی بالاتری برخوردار می باشند و حاوی امکانات ویژه ای نظیر قابلیت تنظیم نور هستند را برای خرید انتخاب نمایید، حتی اگر برای تهیه آن ها مجبور باشید مبلغ بیشتری هزینه کنید.

آیا لامپ ال ای دی مناسب استفاده در چراغ مطالعه می باشد؟

رنگ نور لامپ برای چراغ مطالعه

لامپ های ال ای دی از تکنولوژی برتری برای تولید بهره گرفته ‌اند و این لامپ ها نسبت به لامپ های قدیمی نظیر لامپ های رشته ای و لامپ های فلورسنت از مزایای بیشتری برخوردار می باشند. از جمله مزایای ویژه لامپ های ال ای دی می توان به عدم وجود اثر حرارتی در این لامپ ها اشاره نمود. بنابراین در حین استفاده از این لامپ ها هیچ گونه افزایش دمایی در محیط شاهد نخواهیم بود. لازم به ذکر است که لامپ های ال ای دی از میزان مصرف انرژی پایین تری برخوردار هستند و طول عمر آن ها بالاتر می باشد و خرید آن ها از نظر اقتصادی به نفع مصرف کنندگان خواهد بود.

علاوه بر این، این لامپ‌ ها از امکان تنظیم رنگ و شدت نور نیز برخوردار می باشند و کاربران می ‌توانند در بازه های زمانی مختلف میزان شدت نور این لامپ ها را تنظیم نمایند. از دیگر موارد مهمی که سبب شده تا لامپ های ال ای دی به یک گزینه ایده آل برای استفاده در چراغ‌ های مطالعه تبدیل شوند طول موج آبی رنگ آن ها می باشد. این طول موج سبب می ‌شود تا افراد در حین مطالعه خواب آلود نشوند و هوشیاری افراد افزایش پیدا خواهد کرد. لامپ های ال ای دی که دارای رنگ نور سفید طبیعی هستند ایده آل ترین گزینه برای استفاده در چراغ های مطالعه می باشند.

جمع بندی

مدل لامپ مناسب برای چراغ مطالعه

در این مقاله با ارائه یک راهنمای جامع و کامل سعی کردیم به کاربران کمک کنیم تا بتوانند بهترین لامپ برای استفاده در چراغ مطالعه را خریداری نمایند. وجود برندهای مختلف تولید کننده لامپ ممکن است کاربران را در حین خرید لامپ مناسب دچار سردرگمی و ابهام کند. شما خرید کدام یک از برندهای عرضه کننده لامپ چراغ مطالعه را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن برند خوب و ایده‌آل عرضه کننده لامپ چراغ مطالعه یاری رسانید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام
    معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

  2. سلام
    معرفی عالی، بعضی از ای باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا