برق و ابزار آلات

راهنمای خرید باتری سکه ای و معرفی انواع سایز و کاربرد آن

امروزه بسیاری از لوازمی که در اطراف ما وجود دارند، انرژی مورد نیاز خود را از طریق باتری تامین می کنند. همین موضوع موجب شده باتری ها تنوع زیادی داشته باشند و انواع مختلفی از باتری در بازار وجود داشته باشد. یکی از پرکاربردترین انواع باتری های موجود در بازار باتری های سکه ای هستند که در بازار با نام باتری دکمه ای یا باتری ساعت نیز به فروش می رسند. از جمله موارد اصلی کاربرد باتری سکه ای می توان به استفاده از آنها در وسایل الکترونیکی با سایز کوچک نظیر ترازوهای وزن کشی، ریموت کنترل ها، ساعت های مچی و غیره اشاره نمود.

تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید باتری سکه ای و معرفی انواع سایز باتری سکه ای و کاربرد انواع باطری سکه ای به کاربران را دارد. بنابراین چنانچه قصد خرید باتری سکه ای دارید و می خواهید در خصوص انواع باتری سکه ای اطلاعات بیشتری به دست بیاورید پیشنهاد میکنیم خواندن ادامه این مقاله جذاب را از دست ندهید.

باتری سکه ای چیست؟

انواع باتری سکه ای / انواع باطری سکه ای

باتری سکه ای جزو باتری های تک سلولی به شمار می‌ رود و این باتری ها از یک سلول یک بار مصرف به وجود آمده اند. به دلیل آنکه شکل ظاهری این باتری ها شبیه دکمه می باشد به آنها باتری دکمه ای نیز می گویند. برای تولید بدنه این باتری ها از فلز استفاده می شود و قطر آنها بین ۵ تا ۲۰ میلی متر و ارتفاعشان بین ۱ تا ۶ میلی متر می باشد.

این باتری ها را می توان در واقع نوعی از پیل های گالوانی نیز عنوان نمود و به دلیل اینکه اغلب از آنها در ساعت های مچی استفاده می شود، بسیاری از افراد به آنها باتری ساعت هم می گویند. لازم به ذکر است که تکنولوژی ساخت این باتری ها متفاوت بوده و برخی از آنها لیتیومی و برخی دیگر از آنها آلکالاین می باشند. بازی های سکه ای آلکالاین از ولتاژ نامی هر سلول 1.5 ولت برخوردار هستند.

این امر در صورتی است که باتری های سکه ای لیتیومی ولتاژ نامی هر سلولشان دو برابر باتری های آلکالاین می باشد. از آنجایی که باتری های فوق غیر قابل شارژ می باشند، چنانچه شارژ موجود درون آنها تمام شود باتری ها دیگر قابل استفاده نخواهند بود و می بایست اقدام به جایگزین کردن آنها با باتری های جدید نمایید.

راهنمای خرید باتری سکه ای

نکات مهم هنگام خرید باتری سکه ای

افرادی که قصد خرید باتری سکه ای را دارند بهتر است در حین خرید به یک سری نکات مهم دقت کنند تا بتوانند باتری های با کیفیتی را برای شارژ دستگاه های مختلفشان خریداری نمایند. در ادامه قصد داریم تا به برخی از این نکات مهم اشاره نماییم:

  • همان طور که در متن مقاله هم به آن اشاره نمودیم، هر یک از باتری های سکه ای دارای قطر و ضخامت متفاوتی می باشند و از آنها برای استفاده در دستگاه های گوناگون بهره گرفته می‌ شود. اگر قصد خرید باتری برای دستگاه مخصوصی را دارید حتما توجه کنید که چه ابعاد و اندازه ای از باتری سکه ای به دستگاه مورد نظر شما می خورد و دقیقاً باتری ای را برای شارژ دستگاهتان خریداری نمایید که سایزش مطابق با سایز پشتیبانی شده توسط دستگاه می باشد.
  • به دلیل آنکه در بازار شاهد عرضه باتری های سکه ای توسط برند های مختلف هستیم، برای آن که در حین خرید سردرگم نشوید بهتر است باتری هایی را برای خرید انتخاب نمایید که توسط برندهای معتبر تولید شده ‌اند. این برندها همواره برای تولید محصولات خود اقدام به رعایت استانداردهای لازم می نمایند و کیفیت باتری هایی که به وسیله آن ها تولید می شود مورد تایید می باشد.
  • بهتر است اقدام به خرید باتری هایی که در بسته بندی های معتبر با درج نام و نشان کامل تولید کننده به بازار عرضه شده اند نمایید و از خرید باتری های فاقد بسته بندی پیش گیری به عمل بیاورید. این باتری ها به دلیل عدم درج مشخصات کامل محصول قابل اعتماد نیستند و ممکن است دستگاه شما در حین استفاده از آن با مشکل و اختلال نیز مواجه شود. بنابراین برای اینکه از آسیب رسیدن به دستگاهتان پیشگیری به عمل بیاورید و از آن محافظت کنید بهتر است خرید باتری های ارزان قیمت و بی نام و نشان را از ذهن تان دور کنید.

معنی و مفهوم عبارت درج شده بر روی باتری سکه ای

عبارت درج شده روی باتری سکه ای به چه معناست؟

اگر نگاهی دقیق به باتری های سکه ای خود بیندازید متوجه می شوید که بر روی این باتری ‌ها یک سری کد که از ترکیب حرف و عدد تشکیل شده است درج شده است. حروف و اعداد درج شده بر روی باتری های سکه های بی معنی و مفهوم نیستند و در اصل اطلاعاتی در خصوص اندازه باتری و وضعیت شیمیایی آن در اختیار کاربران قرار می دهند. به طور مثال عبارت CR2532 که بر روی باتری های سکه ای درج شده را با هم بررسی می کنیم.

حرف C نشان دهنده وضعیت شیمیایی باتری می باشد و حرف R که در کنار حرف C قرار گرفته نیز شکل ظاهری باتری که همان دایره می باشد را به ما یادآور می شود. عدد 25 نشان دهنده قطر باتری فوق بوده و عدد ۳۲ نیز نشان‌دهنده ضخامت باتری می باشد. در مجموع با مشاهده این عبارت بر روی باتری متوجه می شویم که باتری فوق یک باتری لیتیومی دایره ای شکل با قطر 25 میلی ‌متر و ضخامت ۳.۲ میلی متر است.

همانطور که پیشتر نیز عنوان نمودیم باتری های سکه ای در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده اند و برای آنکه بتوانید از سایز باتری آگاهی کسب کنید کافیست به چهار رقمی که بر روی باتری درج شده است نگاه بیندازید تا از قطر و ضخامت باتری آگاهی کسب کنید.

سایز باتری های سکه ای

سایز انواع باتری سکه ای

باتری های سکه ای در سایز بندی های مختلفی تولید شده اند تا بتوان از آنها در دستگاه‌ های الکترونیکی مختلف استفاده نمود. برای نمایش سایز باتری های سکه ای از استاندارد IEC استفاده می شود. جریان استاندارد استاندارد دشارژ باتری های فوق حدوداً چند دهم میلی آمپر می باشد و این باتری ها حداکثر مجاز به دریافت جریان بین ۱ تا نهایتاً چند میلی آمپر هستند.

این موضوع به سایز باتری نیز وابسته می باشد و هر چه سایز باتری افزایش پیدا کند، امکان دریافت جریان بیشتری از آن فراهم می باشد. بر مبنای استاندارد IEC برای بیان سایز باتری های سکه ای از عبارت CRddhh یا BRddhh استفاده می شود که هر بخش از این عبارت اطلاعات مختلفی از باتری را به دست می دهد. dd در این عبارت نشان دهنده قطر باتری بر حسب میلی متر بوده و hh نیز نمایانگر ۱۰ برابر ضخامت باتری می باشد.

با یک مثال این موضوع را برای شما بهتر توضیح می دهیم. عبارت CR2032 را در نظر بگیرید، این عبارت به این معنی است که باتری دارای قطر 20 و ضخامت 3.2 میلیمتر می باشد. علامت CR نیز نشان دهنده این است که باتری دارای جنس Li-MnO2 می باشد. استفاده از عبارت BR به جای CR نیز به این معنی است که باتری از جنس Lithium Carbon Mono-fluoride است.

جنس و ساختار باتری سکه ای

انواع باتری سکه ای ساعت

باتری های سکه ای که جزو باتری های یکبار مصرف و تک سلولی به شمار می روند، دارای جنس بدنه فلزی می باشند. پس از اینکه شارژ باتری های فوق تمام شد می بایست اقدام به تعویض آن ها با باتری ای که دقیقاً هم اندازه با باتری قبلی می باشد نمایید. باتری های سکه ای از آند و کاتد تشکیل شده اند و مواد آند این باتری ها دارای جنس لیتیوم یا روی می باشد.

مواد کاتد نیز معمولاً از محصولاتی نظیر دی اکسید منگنز، اکسید مس، اکسیژن از هوا، اکسید نقره و مونو فلوئورید کربن تولید شده اند. یکی از عوامل مهمی که بر پایداری ولتاژ باتری و عمر مفید باتری ها تاثیر گذار می باشد ترکیبات کاتد و آند تشکیل دهنده این باتری ها می باشد. اگر از باتری های نامناسب و اشتباه برای شارژ دستگاه های خود استفاده کنید، این امر منجر به کاهش طول عمر مفید دستگاه های شما می ‌شود و حتی می ‌تواند کارایی دستگاه شما را دچار اختلال کند.

مثلاً قطعه که در دوربین کار اندازه گیری نور را انجام می دهد برای اینکه بتواند به وظایف خود عمل کند به یک ولتاژ پایدار نیاز دارد و معمولاً باتری هایی که از سلول های نقره ای برخوردار می باشند برای تامین این ولتاژ پایدار مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی مواقع سلول های گوناگونی که نوعشان با یکدیگر یکی می باشد ولی اندازه و ظرفیت مشخص شده برای آنها بر حسب میلی آمپر ساعت با یکدیگر متفاوت است جهت استفاده برای کاربردهای گوناگون با استفاده از الکترولیت های گوناگون بهینه می گردند.

به نحوی که چنانچه جریان نسبتاً بالایی برای آنها فراهم گردد، ممکن است طول عمر آنها نسبت به یکدیگر متفاوت باشد. این باتری ها از ولتاژ بالا و وزن پایینی برخوردار هستند و رنج دمای عملکرد آنها نسبت به دیگر باتری های موجود در بازار وسیع تر می باشد. دقت کنید که باتری های سکه ای به دلیل ابعاد بسیار کوچکی که دارند به هیچ عنوان نباید در دسترس کودکان قرار بگیرند.

چرا که اگر کودک آنها را قورت بدهد ممکن است منجر به خفگی او شود. این باتری ها علاوه بر احتمال خفگی می توانند آسیب های جبران ناپذیری را به بدن کودک وارد کنند. متاسفانه سالانه در جهان شاهد بروز سوانح بسیاری در این باب هستیم و کودکان مختلفی به دلیل باید بلعیدن باتری سکه ای دچار سانحه شده اند.

خواص شیمیایی باتری سکه ای

راهنمای خرید باتری سکه ای

باتری ‌های قلیایی دقیقاً اندازه شان با باتری های اکسید نقره یکسان می باشد. ولتاژ و ظرفیت این باتری ها کمتر از باتری ‌های اکسید نقره می باشد. این باتری ها معمولاً تفاوت توسط افرادی که تفاوت بین دو باتری فوق با یکدیگر را نمی‌ دانند خریداری می گردد و قیمتی که برای عرضه آنها در نظر گرفته می ‌شود نیز پایین تر می باشد. باتری های اکسید نقره معمولاً در طول عمر مفید خود از ولتاژ خروجی پایداری برخوردار هستند.

اما هنگامی که به پایان عمر این باتری ها نزدیک می شویم به طور ناگهانی ولتاژ خروجی آنها به سرعت تخلیه می گردد. باتری های جیوه ای هم ولتاژ پایداری را ارائه می نمایند، اما به دلیل آنکه این باتری ها از مواد خطرناک و سمی تولید شده اند در اغلب کشورها تولید آنها ممنوع اعلام شده و تنها برخی کشورها این باتری های خطرناک و سمی را تولید می نمایند. تولید باتری های جیوه ای می تواند اثرات زیست محیطی نامطلوبی بر طبیعت بگذارد.

جمع بندی

طول عمر باتری سکه ای

در این مقاله پس از معرفی راهنمای خرید باتری سکه ای و بررسی جامع و کامل باتری های سکه ای یا همان باتری های دکمه ای، اقدام به بررسی این باتری ها از زوایای مختلف نمودیم و معنی عباراتی که بر روی این باتری ‌ها درج شده ‌اند را به صورت کامل برای کاربران تشریح کردیم تا در حین خرید بدانند دقیقاً چه محصولی با چه خصوصیاتی را خریداری می نمایند. جنس باتری های سکه ای با یکدیگر متفاوت می باشد و هر یک از آنها دارای خصوصیات و قیمت های متفاوتی هستند.

به تناسب اینکه دستگاه شما از کدام سایز و نوع از این باتری ‌ها پشتیبانی می کند می بایست اقدام به خرید باتری مناسب نمایید. امروزه برندهای مختلفی در ایران و جهان به کار تولید باتری های سکه ای مشغول هستند و این موضوع ممکن است کار خرید این محصول را برای کاربران کمی دشوار کند. شما خرید کدام یک از این برندها را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می ‌توانید به کاربران در یافتن یک باتری خوب و باکیفیت یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا