برق و ابزار آلات

تفاوت لامپ مهتابی و آفتابی در چیست و کدام انتخاب بهتری است؟

پیشرفت روزافزون تجهیزات روشنایی امروزه موجب شده شاهد تنوع بی نظیری در این زمینه باشیم. از این رو برای خرید لامپ، همواره مدل های مختلفی پیش روی شما قرار می گیرد. جدا از شکل، نوع  فناوری به کار رفته در تجهیزات روشنایی، رنگ لامپ مورد نظر نیز اهمیت زیادی در انتخاب دارد و سوال بسیاری از کاربران می باشد. همانطور که می دانید، لامپ ها عموما در رنگ های مهتابی سفید و آفتابی وجود دارند. این طیف های نوری تفاوت هایی دارند که استفاده از هرکدام را در محیط های مختلف مناسب می کند. در این مقاله از تکنوسان مگ نیز قصد داریم ببینیم تفاوت لامپ مهتابی و آفتابی در چیست و کدام گزینه انتخاب بهتری می باشد؟ تا انتها با ما همراه باشید.

 رنگ نور لامپ

تفاوت لامپ مهتابی و آفتابی و سفید یخی

رنگ نور لامپ یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که قبل از استفاده از لامپ می بایست به آن توجه کنید. معیار سنجش رنگ نور لامپ دمای رنگ می باشد که بر حس کلوین اندازه گیری می گردد. معیاری که رنگ منبع نور را براساس رنگ یک جسم سیاه مشخص می کند، دمای رنگ می نامند. جسم سیاه مثل پلاتین هیچ نوری از خود منعکس نمی کند و کل نوری که به سمت آن تابیده می شود را جذب می نماید. در صورتی که این شی ء گرم شود، رنگ آن تغییر می نماید و در دماهای مختلف از خود نورهایی به رنگ مختلف منتشر می نماید. به همین خاطر به آن دمای رنگ هم می گویند.

هر چقدر که عدد دمای رنگ بیشتر باشد، به این معناست که نور به رنگ سفید و سرد نزدیک تر است و هرچقدر که عدد دمای رنگ کمتر باشد، به ایم معنی است که رنگ نور به رنگ آفتابی و گرم نزدیک تر می باشد. به همین خاطر دمای رنگ بیشتر از ۴۰۰۰ درجه کلوین را به عنوان نور سرد و سفید و دمای رنگ پایین تر از ۳۰۰۰ درجه کلوین را به عنوان نور گرم در نظر می گیرند. دمای رنگ یکی از ویژگی های مهم در نورپردازی و نورهای مرئی می باشد که در زمینه های مختلف مثل نورپردازی، عکاسی، فیلم برداری و … کاربرد دارد.

انواع رنگ نور لامپ

کاربردا هر رنگ لامپ

لامپ ها با رنگ های گوناگونی به بازار عرضه شده اند. لامپ ال ای دی رنگی، کم مصرف، فلورسنت و … در بازار وجود دارد. این لامپ ها دارای تنوع رنگی زیادی مثل قرمز، آبی، سبز، زرد، بنفش و … هستند. ولی رنگ لامپ هایی که به عنوان منابع نور در مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً در سه دسته ی آفتابی، مهتابی و سفید قرار می گیرد که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم:

لامپ با نور آفتابی

به لامپ هایی که دارای نور آفتابی هستند لامپ با نور گرم هم می گویند و در بیشترین کاربرد این نوع از لامپ ها در نوربردازی مجموعه ها می باشد. به این نوع از لامپ، لامپ آفتابی یا White Warm می گویند که به اختصار با کد WW نمایش داده می شود. دمای رنگی این لامپ ها کمتر از ۳۳۰۰ درجه کلوین بوده و نوری گرم تولید می نمایند. در صورتی که از این لامپ ها استفاده کنید باعث ایجاد احساس آرامش و گرمی می شود. رنگ نور این نوع از لامپ ها به لامپ های رشته ای شباهت زیادی دارد و در اتاق های خواب و پذیرایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد چون سبب افزایش آرامش افراد می شود. نور این لامپ ها مانند نور خورشید است و اغلب در هنگام غروب مورد استفاده قرار می گیرد و به همین خاطر به آنها لامپ آفتابی هم می گویند.

لامپ با نور مهتابی

لامپ هایی که دارای نور مهتابی هستند، در اصل همان لامپ های با رنگ سفید می باشند که به آنها White Daylight    می گویند. این نوع از لامپ ها نوری سفید رنگ ایجاد کرده و دمای رنگ آن ها بیشتر از ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ درجه کلوین می باشد. به خاطر شباهت رنگ نور این لامپ ها با ماه (مهتاب)، به نام لامپ مهتابی نیز شناخته می شوند.

این رنگ نوری در لامپ ها بازدهی نوری زیاد دارند. مثلا در جاهایی که به نور زیادی احتیاج دارید، می توانید از لامپ های رنگ مهتابی استفاده کنید. مثلا لامپ فلورسنت و مهتابی در فروشگاه ها، اداره ها، انبارها و… کاربرد بیشتری دارد.

لامپ سفید یخی یا نور طبیعی

لامپ سفید یخی یا نور طبیعی که به آن White Neutral و لامپ صدفی هم می گویند، یکی دیگر از لامپ هایی است که رنگ نور آن ها کاربرد زیادی دارد. نور این نوع از لامپ ها بین نورهای آفتابی و مهتابی می باشد. بیشتر در محیط هایی که نیاز به نور ملایم اما پرانرژی می باشد از این مدل لامپ ها بیشتر استفاده می کنند. دمای رنگ این محصولات بین ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ درجه کلوین قرار می گرفته و نور این لامپ ها به نور روز و خورشید شباهت بیشتری دارد. به همین خاطر از این رنگ لامپ ها در بیشتر مکان ها استفاده می گردد.

تفاوت لامپ مهتابی با آفتابی

تفاوت نور مهتابی و آفتابی

در صورتی که قصد نورپردازی مجموعه ی خود را دارید ابتدا باید تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی را بدانید. از رنگ نور مهتابی، آفتابی و سفید می توانید در اغلب مکان ها استفاده کرده و بتوانید نوری ترکیبی را به وجود آورید. این محصولات از نظر ساختمان، ظاهر، عملکرد، طول عمر و عوامل بسیار دیگر به هم شباهت دارند اما در  برخی از ویژگی هایشان با هم تفاوت دارند که مهم ترین تفاوت های آن ها به صورت زیر می باشد:

  • دمای رنگ
  • بازدهی نوری
  • رنگ نور
  • نوع تأثیر در بیننده

برای هر مکانی چه نور لامپی مناسب است؟

لامپ آفتابی بهتر است یا مهتابی؟

به منظور انتخاب نمودن رنگ نور لامپ برای هر قسمت از یک مجموعه، می بایست ابتدا فرق لامپ سفید و مهتابی را بدانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. نورهای طبیعی و سفید که مثل رنگ عادی روز می باشند، اغلب در محیط های کاری و آموزشی استفاده می شوند زیرا حس شادابی را در محیط به وجود آورده و منجر به افزایش تمرکز و هوشیاری افراد در محیط می گردند. در مقابل این لامپ ها، لامپ هایی که دارای رنگ نور زرد و آفتابی هستند، اغلب در مکان هایی که شخص در آن به استراحت و کسب آرامش می پردازد، مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا، وقتی که روز به پایان می رسد و نیاز به آرامش و استراحت پیدا می کنیم، بهترین کار قرار گرفتن در محیط هایی است که رنگ نور آن آفتابی و متمایل به زرد می باشد. از لامپ هایی با رنگ آفتابی بیشتر در اتاق های خواب، اتاق کودکان و مکان هایی مانند رستوران و کافه استفاده می شود.

در محیط های صنعتی مثل کارخانه ها، انبارها، واحدهای تولیدی و… که نیاز است تا نور با شدت بیشتری داشته باشید، بیشتر از لامپ هایی که دارای نور مهتابی هستند می توان استفاده نمود چون در این مکان ها به نور زیادتری نیاز دارند و این رنگ نور باعث می شود تا توجه و تمرکز افزایش یابد.

جمع بندی

در این مقاله با سه نور اصلی لامپ ها صحبت نمودیم و تفاوت لامپ سفید و مهتابی را برای شما بیان کردیم. قبل از خرید لامپ مهتابی یا آفتابی باید توجه کنید که قصد دارید از لامپ در چه محیطی استفاده نمایید و هدف استفاده شما چه می باشد. با خواندن این مقاله می توانید با انواع رنگ نور لامپ آشنا شده و ویژگی های هر یک از آن ها را بهتر بشناسید. خوشحال می شویم تجربیات و نظرات خود را در بخش کامنت با کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا