برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع پیچ و مهره

پیچ و مهره ها در صنعت ابزارآلات از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و تقریبا در تمام مشاغل این حوزه کاربرد دارند. از این ابزار برای اتصال غیر دائمی قطعات مختلف به یکدیگر استفاده می شود. پیچ و مهره هم در مصارف خانگی و هم در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع برای آنکه بتوانید اقدام به اتصال دو قطعه به یکدیگر نمایید باید از این ابزار استفاده کنید.

به دلیل تنوع بسیار زیاد پیچ و مهره های بازار، شما باید برای اتصال 2 قطعه به یکدیگر از پیچ و یا مهره های مناسب استفاده کنید. از این رو در مقاله راهنمای خرید پیچ و مهره، قصد داریم انواع پیچ و مهره موجود در بازار را معرفی و کاربرد هرکدام را بررسی کنیم. اگر قصد خرید پیچ و مهره دارید، تا انتها با تکنوسان مگ همراه باشید.

پیچ و مهره و کاربرد آن ها

راهنمای خرید پیچ و مهره

پیچ در واقع یک میله استوانه ای شکل می باشد که بر روی خود دارای یک شیار مارپیچی است. برای تولید پیچ معمولاً از فلزات مستحکم و مقاوم استفاده می شود. دلیل این امر هم این است که فلزات از استحکام بالایی برخوردار می باشند و پیچ هایی که با استفاده از فلز تولید شده‌اند از دوام و طول عمر بیشتری برخوردار می باشند.

قسمت سری پیچ ها دارای اشکال مختلفی هستند که از آن جمله می توانیم به اشکالی نظیر مربع، شش ضلعی و دایره اشاره نماییم. از جمله متریال هایی که برای تولید پیچ مورد استفاده قرار می گیرند می توان به مواردی نظیر تیتانیوم، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، برنج، آلیاژ مس، فولاد، استیل و پلاستیک اشاره نمود. قیمت پیچ های مختلف به تناسب نوع ماده اولیه ای که برای تولید پیچ مورد استفاده قرار گرفته با یکدیگر متفاوت می باشد. مثلاً پیچ های پلاستیکی نسبت به پیچ های استیل از قیمت کمتر و مقاومت کمتری برخوردار هستند.

رزوه نیز به شیار هایی که مابین سر و انتهای نوک پیچ قرار گرفته گفته می شود. بنابراین اگر بخواهیم پیچ ها را به تناسب نوع رزوه آنها تقسیم بندی کنیم، به دو دسته بندی تمام رزوه و نیمه رزوه خواهیم رسید. برای اینکه بتوان از برخی از پیچ و مهره ها استفاده کرد و آنها را به محل مورد نظر متصل نمود نیاز است که یک سوراخ اولیه در سطح مورد نظر ایجاد شود و معمولاً پیچ های شش گوشه که توسط مهره و واشر مورد استفاده قرار می گیرند نیاز به سوراخ اولیه دارند.

البته دسته دیگری از پیچ ها نیز در بازار وجود دارند که برای اتصال آنها به سطح مورد نظر نیازی به سوراخ اولیه نیست. نوک این پیچ ها دارای حالت تیز مانندی می باشد و به راحتی می‌توانند اقدام به باز کردن مسیر مورد نظرشان بدون سوراخ اولیه کنند. به پیچ های فوق پیچ های سرمته ای یا پیچ های خودکار نیز گفته می شود. برای آنکه بتوانید پیچ را در محل مورد نظر نصب کنید کافیست آن را در جهت عقربه عقربه های ساعت بپیچانید. برای باز کردن پیچ ها از سطح مورد نظر نیز می بایست پیچ را خلاف عقربه های ساعت بپیچانید تا پیچ از سطح مورد نظر باز شود.

انواع پیچ ها و کاربرد آنها

پیچ هایی که در بازار وجود دارند برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در تنوع بسیار بالایی تولید و روانه بازار شده اند. در ادامه مقاله قصد معرفی تعدادی از پیچ ها به شما را داریم:

پیچ ماشین

کاربرد انواع پیچ و مهره

برای تولید پیچ ماشین از پروسس زرد و نقره ای مایل به آبی استفاده می شود. علاوه بر این روکشی که برای این پیچ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از جنس زینک می باشد. پیچ ماشین جزو پیچ های رزوه کامل به شمار می ‌رود و به دلیل استفاده از روکش زینک برای تولید این پیج ها، معمولاً در صنایع الکترونیک از آنها استفاده بیشتری می شود.

پیچ فلز

انواع پیچ / انواع مهره

از این نوع پیچ ها معمولاً برای اتصال ورق های فلزی و فلزات مختلف به یکدیگر استفاده می شود. البته گاها مشاهده شده که از پیچ فلز برای اتصال فایبرگلاس و پلاستیک نیز استفاده شده است. افرادی که قصد اتصال فلز به چوب را دارند بهترین پیچی که برای این کار می‌تواند مورد استفاده قرار دهند پیچ فلز می باشند. دلیل این امر هم وجود رزوه های ریز با فاصله کوتاه بر روی این نوع پیچ می باشد. انواع مختلفی از پیچ فلز در بازار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به پیچ  واشر دار و چهارسو اشاره نمود.

پیچ شش گوش

پیچ و مهره چیست؟

پیچ شش گوش را می توان پرکاربردترین نوع پیچ موجود موجود در بازار معرفی نمود که از فروش بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. برای اینکه بتوانید اقدام به باز و بسته کردن پیچ های شش گوش نمایید می‌بایست از آچار فرانسه استفاده کنید. پیچ شش گوش نیز در دو مدل نیمه رزوه و تمام رزوه به بازار عرضه شده است و هر کاربر به تناسب نوع کاربرد خود می ‌تواند نوع مناسب را انتخاب و خریداری نماید. معمولاً برای تولید این پیچ ها از پوشش استیل و گالوانیزه استفاده می شود. اما در برخی از مدل ها شاهد عدم استفاده از این پوشش ها برای تولید پیچ های فوق هستیم.

پیچ چوب

انواع سایز پیچ و مهره

پیچ چوب جزو پیچ های نیمه رزوه به موجود در بازار به شمار می رود و از آن برای اتصال وسایل چوبی استفاده می شود. این پیچ در دو رنگ نقره ای و زرد به بازار عرضه شده است. پوششی که برای پیچ چوب مورد استفاده قرار می گیرد از جنس استیل استنلس یا زینک می باشد.

پیچ نوک بر

انواع پیچ و مهره فولادی

پیچ نوک بر در واقع به پیچی گفته می شود که شباهت بسیاری به پیچ ماشین دارد و تنها تفاوت آن با پیچ ماشین این است که در قسمت سر این پیچ ها شاهد وجود یک بریدگی هستیم. معمولاً از پیچ های نوک بر در مکان هایی که جهت بستن پیچ به گشتاور بالایی می باشد استفاده می شود.

پیچ نوک مته ای

انواع پیچ و مهره فلزی

پیچ نوک مته ای جزو آن دسته از پیچ ها است که برای استفاده نیاز به سوراخ اولیه ندارد و خودش می ‌تواند راه خود را باز کند. برای تولید پیچ نوک مته ای است معمولا از فلز استیل با پوشش زینک استفاده می شود. قسمت سری پیچ نوک مته ای دارای دو حالت شش گوش یا واشردار می باشد.

پیچ آسانسوری

انواع پیچ و مهره از لحاظ کاربرد

پیچ های آسانسوری جهت اتصال سطوحی که دارای جنس پلاستیکی بوده و نرم هستند مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد کاربرد این پیچ ها می توان به استفاده از آنها در تسمه نقاله اشاره نمود. پیچ های آسانسوری از یک سری با قطر بزرگ و تخت و گردنی که دارای حالت چهارگوش بوده و باریک می باشد تشکیل شده اند. البته برخی از مدل های پیچ آسانسوری در قسمت سری دارای شکل مثلثی می باشند. این پیچ ها معمولاً منجر به کاهش میزان ارتعاش می شوند.

پیچ مغزی

انواع پیچ و مهره mdf

از پیچ مغزی جهت محکم کردن سطوح مختلف استفاده می شود. پیچ های مغزی دارای مدل های متنوع و گوناگونی می باشند که از آن جمله می‌توان به مدل نوک تیز، پیچ گوشتی خور و آلنی اشاره نمود. این پیج ها در قسمت سری خود دارای یک فرورفتگی هستند و برای آنکه بتوانید این پیچ ‌ها را باز و بسته کنید می بایست حتما از آچار مخصوص استفاده نمایید.

پیچ لگ

لیست انواع پیچ و مهره

این پیچ ها از نظر ظاهری شبیه چوب هستند. ولی قسمت سری آنها دارای حالت شش یا چهار گوش می باشد و انتهای آنها به صورت مخروطی رزوه شده است. پیچ های فوق معمولاً در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که جهت بستن پیچ نیاز به گشتاور بالایی می باشد.

انواع مهره

تعداد مهره های موجود در بازار نیز همانند پیچ ها بسیار زیاد است و برای انتخاب گزینه مناسب ابتدا باید با آن ها آشنا شوید. در زیر انواع مهره ها را معرفی و بررسی می کنیم.

مهره چهارگوش

انواع پیچ مهره

به دلیل آنکه مهره های چهارگوش از سطح نشیمنگاه بزرگی برخوردار می باشند، چنانچه از آچار برای اتصال آن‌ها استفاده کنید بدون لرزش می توانید این مهره ها را به سطح مورد نظرتان متصل کنید و وجود سطح نشیمنگاه بزرگ سبب بالا رفتن اصطکاک این پیچ ها شده است. در نتیجه چنانچه از این محصول برای انجام اتصالات خود استفاده کنید، اتصالات شما از مقاومت بالاتری برخوردار خواهند بود.

مهره شش گوش

انواع پیچ مهره

مهره های شش گوش نسبت به مهره های چهارگوش از درصد لق شوندگی بیشتری برخوردار می باشند. ولی به دلیل دارا بودن دو گوشه بیشتر درصد سایش سطح آنها نسبت به مهره های چهارگوش کمتر است که جزو مزایای این مهره ها به شمار می رود. از دیگر مزایای مهره های شش گوش می توان به این موضوع اشاره نمود که برای چرخاندن مهره های چهارگوش می بایست شخص یک زاویه ۹۰ درجه مهره را بچرخاند. اما برای چرخش مهره های شش گوش چرخش با زاویه ۶۰ درجه کافی خواهد بود. مهره های شش گوش در دو نوع مختلف به بازار عرضه شده اند که این دو نوع شامل موارد زیر می گردند:

مهره شش گوش باریک

مشخصات پیچ و مهره خوب

از مهره های فوق در جاهایی که طول رزوه کم می باشد استفاده می شود. علاوه بر این هنگامی که جهت اتصال به سطح مورد نظر به تعداد بیش از یک مهره نیاز داشته باشیم از مهره های شش گوش باریک استفاده می نماییم.

مهره شش گوش سنگین

مشاوره خرید پیچ و مهره

مهره شش گوش سنگین معمولاً برای پیچ هایی که قطر آنها بیشتر از ۴۰ میلی متر می باشد استفاده می گردد. علاوه بر این پیچ هایی که تحت تاثیر نیروی بالایی قرار دارند معمولاً از مهره های شش گوش سنگین استفاده می کنند.

مهره ماشین

نکات مهم هنگام خرید پیچ و مهره

مهره ماشین در دو نوع شش گوش و چهارگوش تولید و به بازار عرضه شده است. مهره های فوق دارای ابعاد بسیار کوچکی هستند و به جرات می توان این مهره ها را جزو کوچکترین مهره های چهارگوش و شش گوش موجود در بازار به شمار آورد.

مهره قفل شونده با حلقه نایلونی

نکات خرید پیچ و مهره

در این نوع مهره ها از یک حلقه که دارای جنس نایلونی می باشد برای تولید یک طرف از رزوه های مهره استفاده شده که این حلقه از اندازه پیچ کوچکتر می باشد. در واقع وجود این حلقه منجر به دشوار شدن حرکت پیچ می شود و عملکرد آن را می‌توان به چسب شباهت داد. اتصالاتی که با استفاده از این مهره ها انجام می شوند بسیار مقاوم می باشند. از آنجایی که برای تولید این مهره ها از پلیمرهای نایلونی استفاده شده، نمی‌توان آن‌ها را در جاهایی که دمای بالایی دارند مورد استفاده قرار داد.

مهره قفل شونده با اجزای نایلونی

نکات مهم در خرید پیچ و مهره

مهره قفل شونده نایلونی مهره هایی هستند که در بخش ‌های مختلف رزوه از تکه های نایلون برای تولید شان استفاده شده است. درصد قفل شوندگی مهره های فوق نسبت به مهره های حلقه دار نایلونی پایین تر است و این مهره ‌ها را می توان یک مهره یکبار مصرف به شمار آورد. چرا که پس از یکبار استفاده میزان مقاومت این مهره ها کم می‌شود و نمی‌توان آن را مجددا مورد استفاده قرار داد.

مهره چشمی

برای خرید پیچ و مهره به چه نکاتی توجه کنیم؟

مهره های چشمی در واقع به یکسری حلقه های رزوه دار گفته می‌شود که معمولاً از آن‌ها در اجسام سنگین استفاده می شود تا هنگامی که نیاز به جابجایی این اجسام به وسیله جرثقیل و سایر ماشین آلات وجود دارد، کار جابجایی آسان تر انجام شود.

مهره سر بسته

مهم ترین نکات خرید پیچ و مهره

مهره های سربسته در بخش انتهایی خود دارای سطح گنبدی مانند می باشند. این مهره ها با تناسب خوبی به بخش انتهایی پیچ های رزوه دار و میله ها متصل می گردند و منجر به جلوگیری از برخورد آنها با اعضای بدن یا دیگر اشیا می شوند. البته مهره های سربسته با سری بلند نیز به بازار عرضه شده که میزان سطح رزوه ای که پوشش می‌دهد بیشتر می باشد.

مهره واشر دار

لیست انواع پیچ و مهره

واشر در اصل به عنوان واسطه بدنه و مهره عمل کرده و برای تولید آن از پلاستیک یا فلز استفاده می شود. کار اصلی واشر توزیع بار پیچ و مهره می باشد و این کار منجر به پیشگیری از تغییر شکل قطعه کار می گردد. مهره های واشردار به مهره‌ هایی می گویند که یک طرفشان دارای صفحه پهن بوده و در مواقعی که تعداد اتصالات بالا می باشد استفاده از آنها منجر به افزایش سرعت مونتاژ می گردد. در اصل مهره های واشردار منجر به پیشگیری از جا ماندن واشر در جاهای حساس و مخصوصاً در جاهای تاریک قطعه می شود.

مهره شیاردار

بهترین پیچ و مهره های بازار

مهره های شیاردار به مهره هایی می گویند که در یک طرف آنها تعدادی شیار جهت عبور پین تعبیه شده است. در اصل پین های فوق منجر به بالا بردن مقاومت اتصال در برابر ضربه و ارتعاش می گردد. کار نصب یا جداسازی مهره های شیاردار نسبت به دیگر مهره های قفل شونده راحت تر می باشد.

جمع بندی

در این مقاله تعدادی از پر استفاده ترین و پرکاربردترین انواع پیچ و مهره موجود در بازار را به کاربران معرفی نمودیم و کاربرد هر یک از آنها را نیز مشخص کردیم تا کاربران با اطلاع یافتن از نحوه عملکرد هر یک از این پیچ و مهره ها در مواقع لزوم بتوانند پیچ و مهره ای که با نیاز شان تناسب و تطابق بیشتری دارد را برای برای انجام امور مختلفشان انتخاب نمایند.

به دلیل وجود تنوع بسیار بالا در این محصولات، در صورت عدم آگاهی از نحوه کاربردشان می ‌تواند فرد را در حین خرید دچار سردرگمی ‌کند. بنابراین با خواندن این مقاله کاربردی و اطلاع یافتن از نوع کاربرد هر یک از این اتصالات به راحتی می توانید در مواقع لزوم بهترین پیچ و مهره را برای راه انداختن کارتان خریداری نمایید. شما از کدام یک از انواع پیچ و مهره استفاده بیشتری دارید؟ از این محصولات برای انجام چه کارهایی استفاده می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا