برق و ابزار آلات

راهنمای خرید چند راهی برق؛ نکاتی که درباره چندراهی برق باید بدانید

با گسترش لوازم الکترونیک و دیجیتال دیگر داشتن یک پریز برق ساده روی دیوار برای تامین برق این دستگاه ها کافی نیست و به جای آن باید از چند راهی برقی استفاده نمود که پریزهای زیاد و کابل نسبتا طولانی داشته باشند.  اگر برای خرید چند راهی برق به یک فروشگاه لوازم الکتریکی مراجعه کنید قطعا فروشنده انواع مختلفی از چندراهی ها را به شما معرفی خواهد کرد و با گفتن چند مورد از مزایای هر کدام سعی در ترغیب کردن شما برای خرید آنها خواهد نمود. اما به راستی یک چند راهی برق خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ فرق چند راهی با محافظ ولتاژ چیست و اصلا مهم است که چه نوعی از چند راهی را برای خانه خود انتخاب کنید؟ برای پاسخ به این سوالات پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید چند راهی برق از تکنوسان مگ را تا انتها مطالعه کنید.

نکات کاربردی برای خرید چند راهی / نکات مهم هنگام خرید چند راهی برق

انواع چند راهی برق کدام اند؟

چند راهی ها به طور کلی از نظر نوع اتصال به دو نوع با سیم و بی سیم تقسیم می شوند. در مدل های بی سیم یک چند راهی روی بدنه خود یک دوشاخه برق دارد که به وسیله آن به پریز برق وصل شده و پریز های بیشتری را برای اتصال لوازم برقی در اختیار می گذارد. در طرف دیگر چند راهی های با سیم یک کابل چند متری دارند که برای وسایلی که از پریز برق فاصله دارند به کار گرفته می شوند.

دسته بندی دوم مربوط به انواع چند راهی ها از نظر نوع استفاده است که در این دسته بندی می توان چند راهی ها را در دو دسته معمولی و صنعتی قرار داد. چند راهی های معمولی همان چند راهی (یا به طور عام سه راهی) هایی هستند که در تمام خانه ها وجود دارند و برای وصل کردن انواع تلویزیون و کامپیوتر و شارژر موبایل استفاده می شوند. در عوض چندراهی های صنعتی دارای یک بدنه محکم هستند تا در هنگام استفاده برای دستگاه های صنعتی یا کار های ساختمانی با ضربه های عادی و سبک آسیب نبینند. همچنین  چند راهی صنعتی دارای تحمل ولتاژ و حرارت بالاتری است تا توان برق رسانی به دستگاه های صنعتی و ساختمانی را داشته باشد. لازم به ذکر است که هر دو نوع این چندراهی ها دارای مدل های بی سیم و باسیم هستند.

چند راهی برق الدینیو / چند راهی برق پارت الکتریک

راهنمای خرید چند راهی برق مناسب

معمولا اکثر افراد در هنگام انتخاب یک چندراهی برق به قیمت، تعداد پریز و طول کابل آن دقت می کنند و به سایر فاکتورهای دیگر توجه نمی کنند، در حالی که عواملی دیگری نیز هستند که باعث افزایش کارایی و دوام یک چند راهی خواهد شد. بنابراین در این بخش می خواهیم عوامل مهمی که در یک چند راهی برق وجود دارند را برای شما بر شمریم تا یک محصول خوب و با دوام برای خودتان تهیه کنید.

چند راهی یا محافظ برق؟

تفاوت یک چند راهی با محافظ در این است که محافظ برق یک محافظ ولتاژ دارد که در صورت نوسان برق، جریان برق را به صورت خودکار قطع می کند تا از آسیب رسیدن به دستگاه های برقی جلوگیری کند. از طرفی چند راهی این محافظ ولتاژ را ندارد و مقاومت چندانی در برابر نوسانات شدید برقی ندارد. معمولا از محافظ برق برای انواع لوازم برقی گران قیمت مانند تلویزیون، کامپیوتر، یخچال و لباسشویی استفاده می کنند و برای سایر لوازم برقی خانگی و اداری از چند راهی برق استفاده می کنند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محافظ برق می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

چند راهی برق بدون سیم / چند راهی برق تایمر دار

تعداد پریز ها

یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید چند راهی تعداد پریزهای تعبیه شده روی آن است. چند راهی ها معمولا حداقل دارای سه پریز به بالا هستند و بسته به نیاز شما باید چند راهی با تعداد پریز مورد نیاز خودتان را تهیه کنید. به عنوان مثال اگر شما در در اتاق یا آشپزخانه خود لوازم برقی زیادی دارید، باید یک چند راهی 4 یا 6 خانه تهیه کنید تا با کمبود پریز مواجه نشوید. در ضمن بهتر است یک چند راهی با تعداد خانه های بیش از نیاز خود تهیه کنید تا در صورت اضافه شدن وسایل برقی جدید با کمبود پریز برق روی چند راهی مواجه نشوید.

یک نکته مهم دیگر که بیشتر در مورد لوازم برقی دیجیتالی پیش می آید این است که به خاطر بزرگ بودن آداپتور و دو شاخه دو وسیله مختلف مانند آداپتور لپ تاپ و مودم، نمی توانید هر دو را روی یک چند راهی استفاده کنید و هر دو آنها در کنار همدیگر وارد پریز خود نمی شوند. به همین دلیل باید در هنگام خرید چند راهی به فاصله بین خانه ها دقت کنید که خیلی به هم نزدیک نباشند تا بتوانید انواع دوشاخه ها و آداپتور ها را به آنها وصل کنید.

برای خانواده هایی که کودک خردسال دارند، بهتر است که چندراهی هایی با محافظ کودک تهیه کنند. این محافظ ها روی ورودی پریز ها یک لایه محافظتی دارند که از ورود انگشت کودک به داخل پریز جلوگیری می کند.

مقایسه سه راهی برق محافظ دار با سه راهی برق معمولی

نوع و جنس مغزی

این مورد کمی تخصصی است و افراد عادی معمولا اطلاعی راجع به آن ندارند اما در عین حال در کیفیت و دوام چند راهی تاثیر زیادی دارد. در چند راهی ها عموما از دو نوع مغزی پریز پلی آمید و سرامیکی استفاده می کنند که مغزی سرامیکی کیفیت ساخت بالاتری دارند و طبعا قیمت بیشتری نیز نسبت به پلی آمید دارد. حالا چگونه بفهمیم که مغزی پریز یک چند راهی از چه نوعی است؟ برای این موضوع معمولا برندهای معتبر و معروف روی جعبه چند راهی نوع مغزی پریز را ذکر می کنند و یا می توانید از فروشندگان لوازم الکتریکی سوال بپرسید.

مورد بعدی که یک مزیت جداگانه حساب می شود، ارت دار بودن پریز ها است که در برخی از چند راهی ها وجود دارد و معمولا چند راهی های ارت دار قیمت بالاتری نسبت مدل های بدون ارت دارند.  ارت دو قطعه فلزی است که در طرفین پریز قرار می گیرد و در صورت اتصال سیم فاز به بدنه چند راهی و نشتی جریان باعث جلوگیری از سوختن و خرابی سیم کشی و چند راهی می شود.

طول کابل

عموما چند راهی های برقی با سیم برای جبران فاصله بین پریز خانه و لوازم برقی استفاده می شوند و تقریبا هر مدل از یک چند راهی در چند مدل با طول سیم متفاوت تولید می شود. معمولا متداول ترین متراژ چندراهی برق ها 1/5، 3 و 5 متری هستند که چند راهی های با کابل 1.5 متری برای فواصل کوتاه و مدل های 5 متری و بیشتر برای فواصل طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرند. در هنگام انتخاب یک چند راهی حتما به کیفیت و جنس کابل دقت کنید که کابل نامرغوبی در چند راهی استفاده نشده باشد. زیرا کابل بی کیفیت با گذر زمان دچار فرسودگی شده و باعث ایجاد آتش سوزی و برق گرفتگی می شود.

توان قابل پشتیبانی

یک نکته ای که اکثر افراد به آن دقت نمی کنند، توان قابل پشتیبانی یک چندراهی برق است که روی جعبه یا بدنه آن نوشته شده است و نشان دهنده حداکثر توان قابل پشتیبانی چندراهی برای دستگاه های متصل به آن است. باید دقت داشته باشید که عدد نوشته شده حداکثر توانی است که یک چند راهی می تواند تحمل کند و اگر مجموع توان دستگاه های متصل به آن توانی بیش از حد را درخواست کنند، ممکن است باعث آسیب دیدن و سوختن چندراهی برق شود. 

قیمت

شاید از نظر اکثر مردم قیمت باید اولین عاملی می بود که در این راهنمای خرید ذکر می شد ولی توصیه می کنیم که حداقل در زمینه وسایل و لوازم برقی قیمت را بر سایر عوامل و امکانات مهم دیگر ترجیح ندهید. زیرا در این نوع محصولات کارایی و کیفیت آنها خیلی مهم است و یک چند راهی بی کیفیت می تواند به مراتب خسارات زیادی از قبیل خرابی دستگاه های متصل به آن و حتی آتش سوزی را به وجود آورد. به همین دلیل بهتر است یک چند راهی برق را حتما از یک برند معتبر و با کیفیت ساخت خوب و مرغوب تهیه کنید تا خیالتان از بابت کارایی و دوام آن راحت شود.

راهنمای خرید سه راهی برق / چند راهی برق فیوز دار

سایر امکانات

علاوه بر موارد ذکر شده، یک سری عوامل و امکانات دیگر در برخی چند راهی ها وجود دارند که وجود آنها می تواند مفید و خوب باشد. وجود کلید روشن و خاموش در یک چند راهی می تواند خیلی کارآمد باشد و در مواقعی که از آن استفاده ای نمی کنید می توانید جریان برق را با کلید قطع کنید. همچنین برخی از چند راهی ها هستند که دارای یک فیوز داخلی هستند که در صورت نوسان برق از آسیب به دستگاه ها جلوگیری می کند. برخی از چند راهی برق های جدید نیز یک یا چند درگاه USB دارند که برای شارژ موبایل و سایر لوازم دیجیتالی به کار می روند و برای استفاده از آنها تنها کافی است که کابل شارژ را به درگاه USB وصل کرده تا باتری دستگاه شارژ شود.

سوالات متداول

آیا چند راهی برق قابل تعمیر است؟

بله. عموما اکثر چند راهی برق ها قابلیت تعمیر دارند و افراد متخصص و با تجربه می توانند آنها را تعمیر کنند.

بهترین برندهای چند راهی برق کدام اند؟

برندهای زیادی در بازار وجود دارند که محصولات با کیفیتی را روانه بازار می کنند و از جمله آنها می توان به برند امگا، پارت الکتریک، پیکو الکتریک، خیام الکتریک و … اشاره نمود.

نحوه تشخیص محافظ برق از چند راهی چیست؟

محافظ های برق روی بدنه خود دارای سه چراغ سبز و زرد و قرمز هستند که نشان دهنده وضعیت کاری محافظ برق است و برخی دیگر نیز دارای نمایشگر ولتاژ نیز هستند. در حالی که چند راهی ها هیچ کدام از این موارد ذکر شده را ندارند.

جمع بندی

همانطور که تا اینجای مقاله راهنمای خرید چند راهی برق خواندید عوامل متنوعی در یک چند راهی وجود دارند که در کیفیت و کارایی آنها تاثیر گذار هستند و بی توجهی به آنها منجر به انتخاب یک چند راهی نامتناسب با نیاز های شما خواهد شد. بررسی تمامی موارد گفته شده در این مقاله در هنگام خرید به سرعت قابل انجام است و نیازی به اطلاعات و تجربه زیادی نخواهد داشت و به شما در انتخاب یک محصول خوبی که سالها بدون هیچ مشکلی بتوانید از آن استفاده کنید کمک خواهد کرد. امیدواریم که از مطالب این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و در صورت داشتن هرگونه نظر یا تجربه ای در این زمینه حتما آنها را با ما به اشتراک گذارید. 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. چه نوع سه راه هایی برای استفاده همکزمان از چند دستگاه با توان بالا (لباسشویی، یخچال و …) مناسب هستند؟

    معنی سه راهی رله دار و.. چیه؟ کلا پیشنهاد می‌کنم امکانات معرفی شده در دسته بندی دیجیکالا را هم یک به یک معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا