برق و ابزار آلات

راهنمای خرید محافظ برق؛ چه محافظ برقی بخریم؟

نوسانات الکتریکی عامل اصلی آسیب رسیدن به قطعات برقی می باشند که با توجه به قطعی های برق چند سال اخیر، بیشتر از همیشه گریبانگیر مصرف کنندگان شده است. در این شرایط و با افزایش قیمت قطعات الکتریکی، استفاده از محافظ برق می تواند از بروز آسیب دیدگی های احتمالی جلوگیری کند. اما محافظ برق چیست و چگونه می تواند از لوازم برقی محافظت کند؟ برای پاسخ به این سوال، مقاله راهنمای خرید محافظ برق را برایتان آماده کردیم تا نکات تاثیر گذار در خرید محافظ برق را بشناسید و با دید باز تری به انتخاب این محصول  بپردازید. با تکنوسان مگ همراه باشید.

راهنمای خرید چندراهی و محافظ برق

وظیفه محافظ برق چیست و چه کاری انجام می دهد؟

محافظ برق وسیله ای است که از دستگاه های برقی در مقابل نوسانات شدید برق محافظت می کند. نوسان برق به وسیله عوامل طبیعی مانند رعد و برق و یا در ساعت های اوج مصرف که فشار زیادی به شبکه برق وارد می شود، به وجود می آید و وظیفه محافظ برق جلوگیری از رسیدن این نوسانات به دستگاه ها می باشد. به عنوان مثال استفاده از لوازم برقی با مصرف برق بالا مانند دستگاه جوشکاری نیز ممکن است برق خانه را دچار نوسان کند و اگر محافظ برق برای لوازم برقی خود ندارید، توصیه می شود در آن زمان کلیه لوازم برقی حساس را از برق بکشید.

محافظ برق سارا / چگونه محافظ برق را یکسره کنیم

در هنگام خرید محافظ برق، به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام مراجعه به یک فروشگاه لوازم الکتریکی با تعداد زیادی از محافظ های برق با قیمت های گوناگون و تعداد پریز های مختلف مواجه می شوید. برای اینکه بدانید کدام محافظ برق مناسب وسایل برقی شما است، باید یک سری اطلاعات اولیه قبل از خرید درباره آنها داشته باشید. در ادامه به این اطلاعات و نکات مهم در رابطه با محافظ برق اشاره می کنیم.

توان خروجی

محافظ های برق دارای یک توان خروجی مشخص هستند و با واحد ولت آمپر یا وات(از ضرب ولت و آمپر مقدار وات بدست می آید) نشان داده می شود. به عنوان مثال یک محافظ برق 6 خانه 2500 واتی می تواند حداکثر 2500 وات خروجی ارائه کند و اگر تنها یک دستگاه پر مصرف که 2500 وات توان نیاز دارد را به آن وصل کنید، از تمام توان آن استفاده کرده اید و در صورت وصل کردن یک وسیله دیگر امکان جرقه زدن و خرابی محافظ و دستگاه های متصل به آن وجود خواهد داشت. به همین خاطر است که گفته می شود به محافظ برق مخصوص کامپیوتر و لوازم صوتی و تصویری وسیله ای مانند جارو برقی که مصرف بالایی دارد را وصل نکنید.

وصل کردن چند راهی و محافظ برق های متوالی به یک محافظ کار اشتباهی است، چون با اتصال یک دستگاه با توان مصرفی بالا به یکی از این لوازم، ممکن است در سیم کشی داخلی محافظ مشکل ایجاد کند و باعث خرابی دستگاه ها شود.

انواع محافظ برق

تعداد و نوع پریزها

محافظ ها بسته به نوع استفاده و طراحی می توانند یک یا چند پریز داشته باشند. در هنگام انتخاب در بین بهترین محافظ های برق بازار، باید تعداد وسیله های برقی قابل اتصال را در نظر بگیرید تا امکان اتصال لوازم مختلف وجود داشته باشد. همچنین نوع طراحی قاب پریز ها نیز مهم است و باید به گونه طراحی شده باشند که در هنگام اتصال یک دوشاخه برق، مزاحمتی برای سایر خانه ها ایجاد نکند. علاوه بر این، برای برخی از افراد داشتن محافظ کودک روی پریز نیز اهمیت دارد تا از دست زدن کودکان به داخل پریز برق و برق گرفتگی آنها جلوگیری کند. نکته مهم دیگر جنس تیغه های به کار رفته در پریز برق است و در هنگام خرید یک محافظ برق به جنس تیغه ها نیز دقت داشته باشید که از مقاومت و کیفیت خوبی برخوردار باشد. 

به نظر کارشناسان این حوزه جنس تیغه های آهنی از تیغه های برنجی مقاوم تر است و دوام بهتری دارد.

طول کابل

یکی دیگر از مهم ترین فاکتور های خرید محافظ برق، توجه به طول کابل است. برخی از محافظ ها به صورت یکپارچه  و بدون کابل طراحی می شوند، اگر قصد جا به جا کردن محافظ را ندارید ، خرید یک محافظ مناسب بدون کابل منطقی خواهد بود. اما اگر قصد جا به جا کردن محافظ را دارید و یا فاصله پریز برق با وسیله زیاد است، باید به خرید محافظ های کابلی فکر کنید.  

اکثر محافظ های برق موجود در بازار با طول کابل 1.5، 3 و 5 متری تولید می شوند و همیشه سعی کنید طول کابل را بیشتر از نیازتان تهیه کنید تا در صورت جابجایی و اضافه کردن دستگاه های جدید با کمبود کابل مواجه نشوید. همچنین بین مدل های مختلف قطر طول سیم و روکش را نیز چک کنید تا در صورت کشیده شدن کابل یا فشار آمدن به آن به آسانی پاره نشود و در طول زمان دوام خوبی داشته باشد.

محافظ برق یخچال ، تلویزیون ، لباسشویی و کولرگازی

زمان تاخیر

محافظ ها بر اساس توان و مداری که برایشان تعبیه شده است دارای زمان تاخیر اولیه متفاوتی هستند. زمان تاخیر اولیه بستگی به نوع وسیله مورد استفاده دارد و باید با توجه به نوع وسیله محافظ برق انتخاب شود. از آنجایی که در هنگام وصل شدن برق پس از قطع شدن، در لحظات اولیه ولتاژ امکان دارد تا بالای 2000 ولت نیز برود و باعث سوختن لوازم برقی خانه شود، محافظ های برق دارای زمان تاخیر اولیه هستند تا بتوانند برق را در حالت پایدار و استاندارد به دستگاه برسانند. مدت زمان تاخیر محافظ برق ها برای اکثر دستگاه های صوتی و تصویری مانند کامپیوتر و تلویزیون حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه است ولی برای لوازم برقی سنگین تر مانند کولر گازی و یخچال و فریزر حدود 4 تا 6 دقیقه است و علت آن این است که گاز داخل کمپرسور فرصت فروکش کش کردن داشته باشد و با استارت ناگهانی کمپرسور باعث سوختن آن نشود.

جنس و کیفیت بدنه

جنس بدنه محافظ ها تاثیر زیادی در ایمنی و دوام آنها دارد و در هنگام خرید باید یک محافظ برق با کیفیت بدنه بالا تهیه کرد. تقریبا همه محافظ برق ها از جنس پلاستیکی ساخته می شوند و بهترین متریال برای ساخت آنها پلاستیک ABS است. پلاستیک ABS مقاومت حرارتی بالایی دارد و در برابر اشتعال نیز مقاوم است، بنابراین می تواند از بروز فاجعه احتمالی جلوگیری کند. برخی دیگر از محافظ ها از PC یا پلی کربنات ساخته می شوند که نسبت به ABS از مقاومت بیشتری در برابر حرارت برخوردار است و می تواند مانع از آتش گرفتن محافظ شود.

خرید محافظ لوازم خانگی

گارانتی و برند معتبر

محافظ برق ها وظیفه حساس و مهمی در محافظت از لوازم برقی دارند و از آنجایی که قیمت لوازم برقی خانگی مانند تلویزیون و یخچال و فریزر به شدت بالا است، بهتر است که از محصولات با کیفیتی برای محافظت از آنها استفاده شود. به همین خاطر در هنگام خرید یک محافظ ولتاژ الکتریکی  بهتر است که از برند های معروفی که مورد تایید اهل فن هستند و سابقه خوبی دارند استفاده کنید. همچنین از آنجایی که احتمال خراب شدن این محصولات بالا است، گارانتی محصول را نیز مورد نظر قرار دهید تا در صورت خرابی امکان تعویض و یا تعمیر آن وجود داشته باشد.

برای دستگاه های مختلف چه محافظی مناسب است؟

همانطور که در قسمت قبلی مقاله راهنمای خرید محافظ برق اشاره شد، دستگاه های برقی مختلف دارای محافظ برق مخصوص خودشان هستند و برای کارایی و محافظت بهتر از آنها باید محافظ مخصوص آنها را تهیه کرد. در ادامه به معرفی مشخصات محافظ برق های مناسب برای هر یک از وسایل برقی می پردازیم.

محافظ برق مناسب برای کامپیوتر کدام است؟

عموما محافظ برق کامپیوتر که با نام محافظ صوتی تصویری نیز در بازار شناخته می شود، در بازه ۱۰۰۰ الی ۲۵۰۰ واتی عمل می کنند. این محافظ ها به کلید خاموش/روشن مجهز می شوند و می توانند از نوع بی سیم یا سیمی باشند. بنابراین برای یک کامپیوتر می توانید محافظ برق کامپیوتر یا صوتی تصویری را تهیه کنید.

بهترین مارک محافظ برق

محافظ برق مناسب برای یخچال کدام است؟

یخچال ها به طور کلی نیاز دارند که در تمام طول روز روشن بوده و به کار ادامه دهند و به توانی بین 2 تا 3 هزار وات برای کار کردن نیاز دارند. از این رو تهیه یک محافظ برق برای آنها ضروری به نظر می آید. به همین دلیل در بازار محافظ برق مخصوص یخچال و فریزر وجود دارد و باید دقت شود که محافظ از توانی بین 2000 تا 3000 وات داشته باشند. 

محافظ برق مناسب برای تلویزیون کدام است؟

از آنجایی که تلویزیون ها در کنار تجهیزات صوتی تصویری دیگر مانند دستگاه دیجیتال، سینما خانواده و … مورد استفاده قرار می گیرند، تعداد پریز در محافظ های آن ها اهمیت زیادی پیدا می کند. تلویزیون ها هم مانند کامپیوتر ها، به توان ورودی زیادی نیاز ندارند و محافظ های صوتی تصویری موجود در بازار با توان بین ۱۰۰۰ الی ۲۵۰۰ واتی برای آن ها کافی خواهد بود.

محافظ برق مناسب برای کولر کدام است؟

کولر ها اما بسیار پر مصرف تر از سایر محصولات این لیست می باشند و به توان مصرفی بالاتری نیاز دارند. در هنگام انتخاب محافظ مخصوص کولر های گازی و پکیج ها از کیفیت ساخت و دوام بالای آن ها اطمینان حاصل کنید. بنابراین تهیه یک محافظ مخصوص کولر گازی با توانی بین ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ وات می تواند انتخاب مناسبی برای محافظت از کولر باشد.

سوالات متداول در مورد محافظ نوسان برق

تفاوت محافظ یخچال با صوتی و تصویری چیست؟

محافظ برق یخچال دارای زمان تاخیر بالاتری از محافظ برق های تلویزیون و کامپیوتر است و زمان تاخیری بین 4 تا 6 دقیقه دارد. این در حالی است که زمان تاخیر لوازم صوتی و تصویری بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه است.

چه برند محافظ برقی بخریم؟

برند های مختلفی  در بازار وجود دارند و از بهترین های آنها می توان به برند های امگا، پارت الکتریک، پیکو الکتریک و سارا اشاره کرد.

آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟

بله. در اکثر مواقع مدارهای داخلی محافظ برق ها را می توان تعمیر کرد و دوباره از آن استفاده کرد.

آیا محافظ برق برای کامپیوتر لازم است؟

بله. کامپیوتر و قطعات داخلی آن در برابر نوسان برق ضعیف هستند و امکان دارد با به وجود آمدن نوسان برق آسیب ببینند. بنابراین بهتر است که برای کامپیوتر نیز یک محافظ برق تهیه شود.

محافظ برق بخریم یا خیر؟

در این مقاله، فاکتور های تاثیر گذار در خرید محافظ برق و مهم ترین نکات برای انتخاب یک محافظ برق با کیفیت را در اختیارتان قرار دادیم. بدون شک خرید محافظ برق امری ضروری خواهد بود و در صورت عدم توجه به این موضوع، می تواند موجب بروز صدمات جبران ناپذیری شود. بنابراین بهتر است با توجه به محصولات برقی و بودجه خود، انتخاب مناسبی در بین بهترین محافظ های برق بازار داشته باشید.

اگر به دنبال کاهش هزینه های مربوط به خرید محافظ برق هستید، بسیاری از فروشگاه‌ های لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر، تخفیفات خوبی را برای خرید عمده محصولات ارائه می ‌دهند. به دنبال تخفیفات باشید تا هزینه خود را کمتر کنید. فراموش نکنید که برای خرید عمده محافظ برق باید به دنبال مرجع مطمئن باشید. فروشگاه‌ های زیادی در این زمینه فعال هستند، اما بهتر است از فروشگاه‌ های معتبر و شناخته شده خرید کنید تا از کیفیت محصولات اطمینان حاصل کنید. تکنوسان به عنوان مرجعی مطمئن برای خرید عمده لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر، مدل های مختلفی از محافظ های برق را با بهترین قیمت گرد هم آورده است. به نظر شما دلایل خرید محافظ برق چیست و چه ویژگی هایی را برای خرید محافظ مناسب در نظر می گیرید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا