سایر

راهنمای خرید دفتر مشق و بررسی ویژگی های دفتر مشق مناسب

یکی از دغدغه هایی که والدین در طول دوران تحصیل فرزندان خود با آن مواجه هستند انتخاب و خرید یک دفتر مشق مناسب می باشد. دلیل این امر هم این است که مهم ‌ترین دفتری که دانش‌آموزان در طول دوران تحصیل خود از آن استفاده می نمایند دفتر مشق می باشد. دفاتر مشق به خصوص برای دانش آموزانی که در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند از کاربرد و اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. چرا که در مقطع ابتدایی کودکان برای آنکه نوشتن را بیاموزند با استفاده از دفتر مشق تمرین نوشتن انجام می دهند و تکالیفی که به صورت روزانه به آنها داده می‌ شود درون این دفاتر نوشته می‌ شود.

در نتیجه اگر والدین بدون داشتن اطلاعات کافی برای خرید اقدام کند، به دلیل وجود مدل های مختلف این دفاتر ممکن است با سردرگمی مواجه شود و خرید و انتخاب دفتر برای آنها به یک پروسه سخت و دشوار تبدیل گردد. از این رو، والدین به هنگام خرید دفتر مشق می بایست توجه کنند که دفتری که خریداری می نمایند از استانداردهای لازم برخوردار باشد. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید دفتر مشق و بررسی ویژگی های دفتر مشق مناسب را دارد. در نتیجه اگر شما هم می خواهید اطلاعات خود در خصوص انواع دفتر مشق را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

راهنمای خرید دفتر مشق

کاربرد دفتر مشق / ابعاد استاندارد دفتر مشق

دفتر مشق دارای مدل های بسیار متنوع و گسترده ای می باشد. ما در این بخش از مقاله با ارائه راهنمای خرید دفتر مشق قصد داریم تا به کاربران کمک کنیم تا بتوانند با در نظر گرفتن نکات مهم در حین خرید دفتر مشق، دفتر های کاربردی تر و بهتری را برای کودکشان خریداری نمایند:

توجه به ابعاد دفتر مشق

دفتر مشق در سایزها و ابعاد مختلفی به بازار عرضه شده و وجود این تنوع در سایز و ابعاد دفتر مشق به این دلیل است که هر یک از این دفتر ها برای کاربرد و منظور خاصی طراحی و تولید شده اند. به طور کلی دفتر مشق ها از نظر ابعاد و اندازه کاغذ به دو گروه A و B تقسیم بندی می شوند. گروه A نسبت به گروه B بسیار پرکاربرد تر می باشد. گروه A دارای زیر مجموعه های مختلفی است، ولی پر استفاده ترین زیر مجموعه گروه A ابعاد A4 می باشد.

تعداد برگه های دفتر مشق

البته زیرمجموعه های دیگری از گروه A نظیر A5 و A3 نیز در بازار وجود دارند. دفتر های گروه B نیز دارای زیر مجموعه های مختلفی هستند که از آن جمله می توان به سایز B5 اشاره کرد. دفترهای سایز B5 که دارای ابعاد تقریبی ۲۵ در 17.5 سانتی متر می باشند از کاربرد و فروش بیشتری برخوردار هستند. در نظر داشته باشید که سایز دفترهای گروه B از دفترهای گروه A بزرگ تر می باشد.

مناسب ترین سایزی دفتر مشق که بین دانش‌آموزان استفاده می شود دفتر های سایز B5 می باشد. این سایز به راحتی درون کیف های دستی و کوله پشتی ها جا می شود و از قابلیت حمل برخوردار می باشد. علاوه بر این به دلیل مناسب بودن اندازه این دفاتر کودک می تواند در حین انجام تکالیف و مشق های خود به دفتر تسلط و تمرکز کافی داشته باشد.

جلد دفتر مشق

فاصله استاندارد خطوط دفتر مشق

از آنجایی که دفتر مشق یک دفتر کاربردی است که به صورت مکرر و مداوم توسط دانش آموز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نتیجه توجه به جلد دفتر مشق از جمله نکات مهمی است که در حین خرید این محصول می بایست به آن دقت نمود. در انتخاب جلد دفتر مشق توجه به نکات زیر الزامی می باشد:

  • بهتر است دفتر مشق هایی که جنس آنها از قابلیت پاک شدن برخوردار می باشند را خریداری نمایید. امروزه برای تولید دفاتر مشق از جلدهایی با جنس های مختلف نظیر پلاستیک، مقوا و کاغذ استفاده می شود. جلدهایی که دارای جنس پلاستیکی یا مقوایی با روکش ضد آب هستند برای خرید مناسب تر می باشند. البته در صورت خرید دفتر مشق با جلد غیر قابل پاک شدن می توانید با جلد کردن آنها با استفاده از پوشش های نایلونی از کثیف شدن آنها پیشگیری به عمل بیاورید و در صورت کثیف شدن آن ها را پاک نمایید.
  • توجه به مقاومت جلد از دیگر نکات مهمی است که در حین انتخاب جلد دفتر مشق باید به آن دقت کنید. جلدهایی که دارای جنس پلاستیکی هستند از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند و علاوه بر وزن پایین در مقابل پارگی مقاوم هستند. در نتیجه دفتر مشق هایی که دارای جنس جلد پلاستیکی می ‌باشند صفحاتشان به خوبی در مقابل پارگی محافظت می گردد.
  • توجه به طرح دفتر مشق نیز جزو نکات مهم و اساسی است که در حین خرید این محصول می بایست آن را لحاظ کنید. از آنجایی که دانش آموزان در رده های سنی پایین قرار دارند معمولا ترجیح می دهند که دفتر مشق هایی با طرح جلد جذاب و زیبا خریداری نمایند. معمولاً دانش آموزان دوره دبستان تمایل به خرید طرح های فانتزی دارند و دانش آموزان دوره دبیرستان خرید دفتر مشق با طرح های مینیمال و ساده تر را ترجیح می ‌دهند.

فاصله استاندارد خطوط دفتر مشق

ویژگی های مهم در انتخاب دفتر مشق مناسب

یکی دیگر از نکات اصلی و مهمی که در حین خرید دفتر مشق باید به آن توجه کنید، خط کشی این دفاتر می باشد. دفاتر مشق در انواع مختلف خط کشی تولید و به بازار عرضه شده اند و می توانند برای دروس مختلف و مقاطع تحصیلی گوناگون مناسب باشند. مثلاً دفاتر مشقی که دارای ابعاد B5 هستند بهتر است از ۲۰ تا ۲۵ خط برخوردار باشند و خطوط دفاتر فوق می بایست از حاشیه حدود یک سانتی متر فاصله داشته باشد.

دانش آموزان برای نوشتن مشق های خود در دفاتر فوق معمولاً اقدام به نوشتن به صورت یک خط در میان در این دفاتر می کنند. البته دفاتر دیگری نیز وجود دارند که فاصله بین خطوط آنها نزدیک تر می باشد و تعداد خط های آنها در یک صفحه بیشتر است. دقت کنید که دانش آموزانی که در مقاطع تحصیلی ابتدایی محصول مشغول به تحصیل می باشند بهتر است دفاتری را خریداری نمایند که فاصله خطوط آنها نزدیک به هم نیست و نوشتن در تمام خطوط برای این رده سنی به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود.

انواع دفتر مشق بر اساس اندازه

چرا که اگر دانش آموزان بتوانند دست نوشته های خود را به خوبی ببینند روند یادگیری آنها بهتر انجام خواهد گرفت و نوشتن به صورت یک خط در میان به پروسه یادگیری آنها کمک خواهد کرد. دانش آموزانی که در مقاطع تحصیلی بالاتر مشغول تحصیل هستند می توانند به تناسب درشت یا ریز بودن دست خط خود اقدام به انتخاب خط کشی مناسب دفتر مشق نمایند.

برخی از برندهای تولید کننده دفتر مشق برای به وجود آوردن نظم بیشتر در هر صفحه اقدام به کادر بندی کردن حاشیه دفاتر نموده اند. بنابراین افرادی که به نظم و ترتیب علاقمند هستند می‌ توانند اقدام به تهیه دفاتر با حاشیه کادر بندی شده نمایند. برای خط کشی دفاتر یک خط عمودی که از حاشیه کاغذ دارای فاصله بین یک تا یک و نیم سانتی متر است در دو سمت صفحه کشیده می‌ شود. وجود این خط کشی های عمودی می تواند به نوشته ‌ها نظم و ترتیب بیشتری ببخشد.

البته امروزه این خط کشی ها به صورت کارخانه‌ای بر روی دفاتر کشیده شده است و دیگر نیازی به خط کشی کردن به صورت دستی برای استفاده دانش‌آموزان وجود ندارد. این در حالی است که در دهه های قبل دانش آموزان خود به صورت دستی این خط کشی ها را بر روی دفاتر خود انجام می‌دادند.

توجه به نوع صحافی دفتر مشق

بهترین مارک دفتر مشق

نوع صحافی دفتر مشق بر طول عمر دفتر و نیز راحتی دانش آموز به هنگام نوشتن تاثیر مستقیمی می گذارد. امروزه سبک های مختلفی از صحافی برای تولید دفاتر مشق های مورد استفاده قرار می‌گیرد که از بین آن ها دفاتری که دارای صحافی سیمی هستند بسیار کاربرپسند تر و ایده آل تر می باشند.

چرا که دفترهای سیمی به راحتی ورق می خورند و کندن برگه از آنها بسیار راحت می باشد و در حین نگارش مطلب بر روی آنها، دانش آموز اذیت نخواهد شد. علاوه بر این، این دفاتر به صورت ۱۸۰ درجه باز می ‌شوند و می‌توان از کل فضای صفحه استفاده کرد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که به جای خرید دفاتر صحافی چسبی، دفاتر صحافی سیمی را خریداری نمایید.

توجه به فرم صحافی دفتر مشق

اغلب دفاتر مشق موجود در بازار دارای فرم صحافی عمودی می باشند. اما در این بین مدل‌ هایی نیز وجود دارند که فرم صحافی آنها به صورت افقی صورت گرفته شده و باز شدن آن ها از بالا انجام می شود. در نتیجه بسته به اینکه فرزندتان در حین نگارش استفاده از دفاتر فرم افقی برایش راحت تر است یا عمودی می توانید اقدام به تهیه دفتر مناسب نمایید.

نکاتی برای انتخاب بهترین دفتر مشق

توجه به وزن دفتر مشق

عوامل مختلفی بر روی وزن دفتر مشق تاثیر گذار می باشند که از آن جمله می توانیم به گرماژ کاغذ مصرفی و تعداد برگه ها اشاره نماییم. هرچه تعداد برگخ ها بیشتر باشد وزن دفتر بالاتر خواهد رفت و روند حمل آن با سختی بیشتری مواجه خواهد شد. گرماژ کاغذ مصرفی نیز دقیقا به همین صورت است و هرچه گرماژ کاغذ مصرفی برای تولید دفتر بالاتر باشد وزن دفتر بالاتر خواهد رفت.

مشخصات یک دفتر مشق خوب

توجه به تعداد برگه دفتر مشق

دفاتر مشقی که تعداد برگه های آن ها بیشتر می باشد از وزن بیشتری برخوردارند و معمولاً این دفاتر حملشان سخت تر انجام می شود. بنابراین بهتر هستند دفاتر مشق با تعداد برگه ۶۰ یا ۸۰ برگ را برای خرید انتخاب نمایید تا کودکتان به راحتی بتواند اقدام به حمل آن نماید.

دقت داشته باشید که دفاتر مشق با تعداد برگه زیاد ممکن است کودک شما را دلزده نیز نماید. چرا که دفتر مشق با تعداد برگه کمتر زودتر تمام می‌ شود و کودک می ‌تواند دفتر جدید با طرح جدید را جایگزین دفتر قبلی خود کند. ولی دفاتر مشق با تعداد برگه بالا به این زودی ها تمام نمی شود و کودک ممکن است میل و رغبت به استفاده از این دفترها را از دست بدهد.

توجه به نوع کاغذ مصرفی برای تولید دفتر مشق

نکات خرید دفتر مشق

برای تولید دفتر مشق از کاغذ با گرماژ های مختلف استفاده می شود. علاوه بر این به تناسب کیفیت کاغذ برگه های کاغذ دارای رنگ بندی های مختلفی نظیر سفید، کرم و کاهی می باشند. کاغذهای کاهی نسبت به سایر کاغذ ها از کیفیت کمتری برخوردارند و احتمال پاره شدن آنها در حین نگارش مطالب بر رویشان بسیار بالاتر می باشد. اما کاغذ هایی که دارای رنگ سفید هستند بهترین و ایده آل ترین گزینه برای نوشتن تکالیف درسی به شمار می ‌روند. دقت کنید که گرماژ کاغذی که برای تولید دفتر مشق استفاده شده نباید زیاد بالا باشد. چرا که این امر منجر به بالا رفتن وزن دفتر خواهد شد.

معمولاً دفاتر مشقی که برای تولید شان از کاغذهای کاهی استفاده شده نسبت به دفاتر با کاغذ های سفید رنگ از قیمت کم تری برخوردار می باشند. دلیل این امر هم این است که کاغذهای کاهی جزو کاغذهای بازیافتی به شمار می‌ روند و هزینه ای که برای تولید آنها صرف شده نسبت به کاغذ های سفید رنگ به مراتب پایین تر می باشد. علاوه بر این کیفیت کاغذهای کاهی به نسبت کاغذهای سفید رنگ پایین ‌تر است و همه این عوامل سبب شده تا قیمت تمام شده آنها پایین‌تر از کاغذهای سفید باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه یک راهنمای خرید برای تهیه دفتر مشق به والدین کمک کنیم تا دفاتر مشقی کاربردی تر و مناسب تری را برای کودکانشان خریداری نمایند. با در نظر گرفتن نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، خرید دفاتر مشق به صورت اصولی تر و کاربردی تر انجام می گردد. وجود برندهای مختلف تولید کننده دفتر مشق در بازار ممکن است والدین را از نظر انتخاب برند مناسب دچار سردرگمی نماید.

شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده دفتر مشق را به کاربران توصیه می کنید؟ وجود چه ویژگی هایی در دفاتر تولیدی توسط این برند ها سبب شده تا شما آنها را به عنوان بهترین برند بشناسید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به والدین در یافتن یک دفتر مشق خوب و کاربردی با کیفیت مناسب و قیمت مقرون به صرفه یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا