کامپیوتر و لپ تاپ

دلایل کندی سرعت اینترنت وای فای چیست؟ + روش های افزایش سرعت Wi-Fi

از آنجایی که امروزه اکثر مردم اغلب کارهای خود را با استفاده از اینترنت انجام می دهند، در نتیجه هیچ کس خوشش نمی آید که یک وای فای با سرعت کم داشته باشد. افرادی که احساس می‌ کنند شبکه خانگی آنها دچار کندی در ارتباط میباشد بهتر است خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهند؛ چرا که تکنوسان مگ با بررسی علت کم شدن سرعت اینترنت وای فای و ارائه راهکارهای کاربردی برای افزایش سرعت اینترنت وای فای به کاربران کمک می کند تا از تجربه یک اینترنت پرسرعت لذت ببرند. در نتیجه اگر شما هم دوست دارید تا سرعت اینترنت خود را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل کندی سرعت اینترنت وای فای چیست؟

برای انجام این کار در مرحله نخست می بایست اقدام به تست سرعت اینترنت خود کنید تا بفهمید که هم اکنون سرعت فعلی شما چقدر است و پس از اینکه اقدام به انجام تغییرات بر روی وای فای خود نمودید به چه سرعتی دست پیدا کرده اید. بدین ترتیب با بررسی راهکارهایی که برای رفع مشکل کندی سرعت اینترنت وای فای انجام داده‌ اید، به این نتیجه برسید که کدام یک از روش هایی که برای انجام این کار به کار برده‌اید برای شما بهتر و موثرتر بوده است تا در دفعات بعدی نیز این روش را به کار ببندید.

دلایل کندی سرعت اینترنت وای فای و روش های افزایش سرعت آن

شاید بتوان گفت که امروزه استفاده از اینترنت وای فای به اندازه آب و برق برای هر خانه ای ضروری است و از سوی دیگر در بعضی مواقع کندی سرعت آن به امری آزار دهنده تبدیل شود. از رو ما در ادامه این مقاله روش هایی کاربردی برای افزایش سرعت وای فای را با یکیدیگر مرور می کنیم تا در هنگام استفاده با کندی یا قطعی اینترنت خود مواجه نشوید.

خاموش و روشن کردن مودم یا روتر

یکی از راهکارهای کاربردی که برای افزایش سرعت اینترنت وای فای می توان به کار گرفت خاموش و روشن کردن روتر یا وای فای می باشد. برای انجام این کار علاوه بر اینکه می بایست اقدام به خاموش کردن دستگاه های متصل به وای فای نموده و پس از چند ثانیه مجددا آنها را روشن نمایید. دلیل این امر هم این است که دستگاه‌های مختلف هر چند وقت یکبار نیاز به خاموش روشن شدن دارند تا با یک استراحت کوتاه بتوانند با سرعت و قدرت بیشتری به انجام امور محوله خود بپردازند. مودم وای فای و روتر نیز از جمله دستگاه ‌هایی هستند که در صورت خاموش و روشن شدن و دریافت یک استراحت کوتاه می توانند بهتر عمل کنند. در واقع وظیفه مودم ترجمه سیگنال های اینترنتی بین شبکه های خانگی و ISP می باشد؛ در نتیجه اگر احساس می کنید که حجم کمی از بسته اینترنتی شما باقی مانده است، با ریست کردن مودم می توانید شروع به عیب یابی نمایید.

علت کم شدن سرعت اینترنت وای فای

در بسیاری از موارد با خاموش و روشن کردن جریان برق مودم می توانید مشکل کندی سرعت را مرتفع نمایید. البته بهتر است مطمئن شوید که مودم به درستی کالیبره شده باشد. چرا که مودم هایی که به درستی کالیبره نشده باشند امکان سازگاری با سیگنال های ISP را دارا نخواهند بود. برای اطمینان از این موضوع می بایست اقدام به برقراری تماس با شرکت ارائه دهنده اینترنت خود کنید و مودم را طبق دستورالعمل های شرکت تنظیم نمایید.

خاموش و روشن کردن روتر هم می تواند منجر به افزایش سرعت شده و مشکل کندی سرعت را مرتفع کند. چرا که با خاموش روشن کردن روتر، تنظیم مجدد برای آن انجام می ‌شود و روتر با پاک کردن حافظه می ‌تواند قدرتمندتر از قبل عمل نماید. توصیه می‌کنیم مودم و روتر خود را به صورت مرتب و حدوداً هر چند ماه یکبار خاموش و روشن کنید تا به افزایش سرعت اینترنتتان کمک نمایید.

انتقال مودم به مکان بهتر

توصیه بعدی ما برای افزایش سرعت اینترنت وای فای انتقال مودم به یک مکان بهتر است. همان‌ طور که می ‌دانید وای فای برای انتقال داده ها از امواج استفاده می ‌کند و با ارسال امواج می تواند داده ها را به گیرنده ارسال نماید. به همین خاطر وجود هرگونه مانعی بین وای فای و گیرنده می تواند منجر به به وجود آمدن قطعی در سیگنال یا کند شدن سیگنال ها شود و علت پایین بودن سرعت وای فای باشد. از جمله این موانع می توانیم به اشیای بزرگ، مبل، سقف دیوار و غیره اشاره نماییم.

علت پایین بودن سرعت وای فای

نکته دیگری که در این میان وجود دارد این است که سایر دستگاه هایی که اقدام به تولید امواج رادیویی می نمایند (که از آن جمله می توان به وای فای بلوتوث، سیستم مانیتور کودک، مایکروویو و تلفن‌های بی‌ سیم اشاره کرد) چنانچه در مجاورت دستگاه وای فای قرار بگیرند می توانند به عنوان یک مانع عمل کرده و جلوی سیگنال ‌های وای ‌فای را بگیرند. در نتیجه اگر شما مودم خود را از دستگاه های نامبرده شده دور نگه دارید می توانید به افزایش سرعت اینترنت خود کمک نمایید.

بهترین مکان برای قرار دادن وای فای نزدیک به پنجره می باشد و قرار دادن مودم یا روتر در کمد و قفسه می ‌تواند به کندی سرعت آن منجر شود. چرا که همانطور که پیشتر هم به آن اشاره کردیم وجود هر نوع مانع منجر به بروز اختلال در عملکرد وای فای می گردد.

تنظیم آنتن های مودم

یکی دیگر از روش های افزایش سرعت اینترنت وای فای تنظیم آنتن های مودم است. اغلب روترها مجهز به آنتن داخلی می باشند؛ این موضوع به این معنی است که آنتن های روتر ها معمولاً در بدنه روترها تعبیه شده و شما قابلیت تنظیم آنها را دارا نیستید. به همین خاطر اگر روتری که شما در حال استفاده از آن هستید نیز جزو این روتر هاست، نمی توانید این روش را برای افزایش سرعت به کار ببرید. در غیر این صورت با پیکربندی مجدد آنتن‌ های روتر می ‌توانید به افزایش سرعت مودمتان کمک نمایید.

علت سرعت کم مودم

روترهایی که دارای آنتن، فاقد آنتن داخلی هستند از آنتن‌ های همه جهت برخوردار می باشند. این موضوع به این معنی است که آن روتر می تواند در تمامی جهات عمود بر آن اقدام به ارسال سیگنال کند. در نتیجه اگر می خواهید سیگنال های وای فای شما برای چند طبقه ارسال گردد می بایست اقدام به تنظیم آنتن روتر به صورت افقی کنید تا بدین صورت سیگنال‌ ها به پایین و بالا ارسال گردد.

کسب اطمینان از قرار گرفتن در باند فرکانسی مناسب

روترهای جدید در دو باند فرکانسی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز کار می کنند. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که باندی که شما برای متصل شدن به اینترنت از آن بهره می برید می تواند تاثیر بسزایی بر روی سرعت اتصال شما و کیفیت اتصال شما داشته باشد.

افزایش سرعت اینترنت وای فای خانگی

مثلاً باندهای ۲.۴ گیگاهرتزی هم برای وای فای و هم برای ارتباطات بی سیم استفاده می شوند. به همین خاطر این باند ها، باندهای فرکانسی شلوغی هستند. در نتیجه اگر بخواهیم این باند را باندهای ۵ گیگاهرتزی مقایسه کنیم، علاوه بر موارد عنوان شده میزان پهنای باند این باند ها از باندهای 5 گیگاهرتزی کمتر است که این موضوع خود می ‌تواند به کاهش سرعت در شبکه منجر شود. از آنجایی که دو باند فرکانسی عنوان شده دارای دو شبکه وای فای مجزا می باشند، برای اینکه بتوانید آنها را سازماندهی کنید می بایست اقدام به خارج کردن  آنها از سیستم کنید و مجدداً آنها را به باند صحیح هر دستگاه متصل کنید. برای آشنایی بیشتر با تفاوت بین شبکه بی سیم ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز در وای فای می توانید به این مقاله از مجله تکنوسان مراجعه کنید.

جدا کردن اتصالات غیرضروری

اگر پهنای باندی که از آن برای اتصال به اینترنت استفاده می کنید کم می باشد می بایست برای افزایش سرعت اینترنت اقدام به اولویت قرار دادن ارتباطات اینترنتی خود نمایید. برای این منظور می بایست اقدام به اتصال اقلام ضروری جهت اتصال به شبکه نموده و از اتصال دستگاه های غیرضروری پرهیز نمایید. این موضوع به این معنی است که شما می بایست وسایل و دستگاه هایی که به شبکه وای فای شما متصل هستند را چک کنید و آنهایی که از درجه اهمیت پایین تری برخوردارند را از اتصال خارج نمایید.

افزایش قدرت اینترنت وای فای در خانه

راحت ترین راهی که برای قطع اتصال دستگاه های متصل به وای فای می توانید از آن بهره ببرید تغییر رمز عبور وای فای می باشد. در نتیجه برای اینکه بخواهید از آن دستگاه برای اتصال به اینترنت استفاده کنید می بایست پسورد جدید را که بر روی وای فای تنظیم نموده اید وارد نمایید و با این کار خود به خود سایر دستگاه ها قطع اتصال می شوند و برای اتصال آنها می بایست از رمز جدید استفاده شود. این روش اصلی ترین راه برای حذف اتصالات غیر ضروری می باشد.

برخی روتر ها دارای برنامه‌ های خاصی نظیر NETGEAR Genie ، TP-Link Tether یا Xfinity xFi هستند که با استفاده از آنها می توانید دستگاه های متصل به شبکه را شناسایی کنید. اگر شما هم از این برنامه ها استفاده می‌کنید، بدون اینکه لازم باشد تا اقدام به تغییر رمز عبور وای فای خود نمایید، به راحتی می توانید دستگاه های متصل به وای فای را یافته و در صورت غیر ضروری بودن اتصال آنها را قطع کنید.

تغییر کانال فرکانس وای فای

پس از اینکه از اتصال وای فای خود به باند فرکانسی درست اطمینان حاصل کردید، با تغییر فرکانس می توانید به افزایش سرعت اینترنتتان کمک کنید. در هر باند فرکانسی شاهد وجود چند کانال مختلف هستیم که شما می توانید برای انتخاب هر یک از آن ها، از آن کانال برای اتصال به اینترنت استفاده نمایید. البته اغلب روتر ها به صورت خودکار اقدام به انتخاب کانال مورد نظر برای شما می کنند. اما از آنجا که امکان انتخاب کانال غلط در انتخاب خودکار بالا می باشد، در نتیجه این امکان برای کاربران فراهم شده تا بتوانند کانال را به صورت دستی انتخاب نمایند.

رفع مشکل کندی وای فای

علاوه بر این برخی کانال های فرکانسی ممکن است شلوغ باشند و این موضوع سبب می شود تا شما نتوانید به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کنید. به طور مثال اگر شما و همسایه تان هر دو به صورت مشترک از باند فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز استفاده کنید، در نتیجه سرعت وای فای شما کاهش پیدا خواهد کرد و شما نمی توانید تجربه اینترنت پر سرعت را داشته باشید. اگر می خواهید بهترین کانال وای فای را بیابید می توانید از قابلیت Wireless Diagnostics در کامپیوترهای مک بهره ببرید.

برای استفاده از این قابلیت کافیست کلید Option را نگه دارید و جهت دسترسی به نوار وضعیت وای فای اقدام به کلیک بر روی قسمت بالای صفحه سمت راست کنید. در سیستم عامل ویندوز نیز کافیست از برنامه NetSpot برای انجام این کار استفاده کنید. استفاده از این دو روش می تواند به شما کمک کند تا بهترین کانال های وای فای را بیابید. چنانچه قصد تغییر کانال وای فای فعلی خود برای استفاده از بهترین کانال وای فای را دارید، در مرحله اول می بایست به سراغ رابطه آنلاین روتر خود بروید. برای این منظور کافی است آدرس آی پی روتر تان را در یکی از مرورگرها وارد کنید. پس از اینکه به سیستم وارد شدید، به قسمت تنظیمات وای فای بروید و در این قسمت اقدام به تغییر کانال باند خود نمایید.

خرید طرح اینترنت سریع تر

چنانچه با انجام مراحل قبلی برای افزایش سرعت اینترنت وای فای هنوز هم مشکل سرعت اینترنت شما حل نشده است، ممکن است مشکل پایین بودن سرعت وای فای شما به دلیل استفاده از اینترنت کم سرعت باشد. در نتیجه برای آنکه بتوانید به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشید می بایست اقدام به خرید طرح اینترنت سریع تر نمایید.

جمع بندی

از آن جایی که امروزه اغلب مردم برای انجام کارهای مختلف خود به اینترنت نیاز دارند، به همین خاطر این افراد تمایل دارند تا از اینترنت پرسرعت برای انجام امور خود استفاده کنند تا زمان کمتری را هدر بدهند و به سرعت به اطلاعات و داده های مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

علت افت سرعت وای فای

متاسفانه پس از گذشت مدت زمانی متوجه می ‌شویم که سرعت اینترنت وای فای ما بسیار کم است و برای استفاده از آن می بایست زمان زیادی را صرف نماییم. به همین خاطر راهکارهای مختلفی را می‌ توان برای افزایش سرعت اینترنت مورد استفاده قرار داد که از آن جمله می توان به نصب افزونه پاک کردن حافظه پنهان، نصب نرم افزار اسکنر ویروس و بدافزار و … اشاره کرد.

هنگامی که حافظه پنهان مرورگرهای اینترنتی پر می شود، کاربر به هنگام استفاده از مرورگرها سرعت کمتری را تجربه خواهد نمود و ممکن است حتی در هنگام استفاده از مرورگرها، آن مرورگر آهنگ کند. در نتیجه با پاک کردن حافظه پنهان مرورگر خود که از کوکی ها و ردیاب های مختلف پر شده است می توانید به افزایش سرعت اینترنت خود کمک کنید.

آیا شما هم تاکنون تجربه کندی سرعت اینترنت وای فای را داشته اید؟ برای برطرف کردن این مشکل چه تدابیری اندیشیده اید؟ با در میان گذاشتن آن با ما می توانید به کاربران کمک کنید تا مشکل کندی اینترنت خود را مرتفع نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا