برق و ابزار آلات

راهنمای خرید انبر پرچ + معرفی انواع انبر پرچ موجود در بازار

بدون شک انبر ها جزء مهم ترین ابزار آلات محسوب می شوند و بدون آن ها عملیات تعمیر، نصب و نگهداری بسیاری از لوازم بسیار سخت خواهد شد. انبر پرچ را می توان یکی از پرکاربرد ترین انبر ها برای استفاده های خاص دانست که بسیاری از تعمیر کاران و متخصصان مشاغل صنعتی از آن بهره می برند. انبر پرچ دارای انواع مختلفی می باشد و کاربردهای فراوانی دارد. به غیر از کاربردهای صنعتی آن، شما می توانید از این ابزار در منزل برای انجام کارهای سبک هم استفاده کنید؛ از این رو این ابزار گزینه مهمی برای کیف ابزار شما خواهد بود. در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم راهنمای خرید انبر پرچ  و نکات خرید آن را بررسی کنیم و سپس در مورد انواع انبر پرچ و کاربرد هرکدام صحبت کنیم. بنابراین اگر قصد خرید انبر دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انبر پرچ چیست؟

انبر پرچ ابزاری است که با استفاده از آن می توان قطعات مختلف را به یکدیگر وصل کرد. این اتصال به صورت ثابت بوده و با استفاده از آن قطعات به راحتی از یکدیگر جدا نمی شوند اجزای تشکیل دهنده انبر پرچ شامل دو دسته، سری، فنر، گیره و… می شود که جهت متصل نمودن قطعات به هم مورد استفاده قرار می گیرد. در مواقعی که امکان جوشکاری نباشد و یا دسترسی به قطعات از یک سمت امکان پذیر باشد می توانید از انبر پرچ استفاده کنید. برای پرچ کاری از میخ پرچ استفاده می شود. میخ های پرچ از لحاظ شکل ظاهری عبارتند از:

 • میخ پرچ لبه دار ساده
 • میخ پرچ شیاردار
 • میخ پرچ سرخزینه ساده
 • میخ پرچ سرخزینه شیاردار
 • میخ پرچ لبه نازک ساده
 • میخ پرچ لبه دار شش گوشه

جنس میخ های پرچ معمولا از فولاد، استیل ضد زنگ، آلومینیوم، روی و برنج می باشد که هر یک برای کار مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. سایز این میخ های پرچ با حرف M نشان داده شده است و از سایز M3 تا M12 در بازار موجود هستند. اشکال مختلف میخ های پرچ مثل چکشی، فشنگی، ترقه ای و … نیز در بازار وجود دارند و دارای انواع کوتاه و بلند می باشند که برای قطعات مختلف با ضخامت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه های 3، 5 و 7 میلی متر از رایج ترین سایزهای میخ های پرچ می باشند.

نکات مهم در خرید انبر پرچ

اسم انواع انبر پرچ ها

اصلی ترین نکته ای که باید در هنگام خرید انبر پرچ به آن توجه شود در نظر گرفتن کاربرد محصول و خرید به تناسب نوع نیاز می باشد. در ادامه به مهم ترین نکاتی که در حین خرید انبر پرچ می بایست به آن توجه کنید اشاره می کنیم:

توجه به وزن و اندازه انبر پرچ

اولین نکته ای که باید در حین خرید انبر پرچ مورد بررسی قرار دهید توجه به وزن و اندازه انبر پرچ می باشد. اگر پرچ کاری برای ورق های نازک با استفاده از میخ های کوتاه انجام می شود باید از انبر پرچی که دارای دسته معمولی است استفاده کنید. اما در صورتی که میخ های پرچ مورد استفاده بزرگ باشند از انبر پرچ با دسته بلند باید استفاده شود. وزن این انبرهای پرچ با جنس بدنه و اندازه آن ارتباط مستقیمی دارد. چون این انبرها دستی هستند در صورت بالا بودن وزن آن ها فرد می بایست وزن زیادی را متحمل شود و این موضوع نهایتا به خسته شدن او منجر خواهد شد پس توصیه می کنیم تا حد ممکن از خرید انبر پرچ های سنگین اجتناب کنید.

توجه به طراحی و جنس دسته انبر پرچ

یکی دیگر از نکات مهمی که به هنگام خرید انبر پرچ می‌بایست به آن توجه کنید، در نظر گرفتن طراحی و جنس دسته این انبرها می‌باشد. در طراحی برخی از انبرهای موجود در بازار کلیه اصول ارگونومیک رعایت شده و این موضوع باعث می‌شود تا به هنگام استفاده از آنها فشاری به دست وارد نشود و کمتر خسته شوید. موضوع مهم دیگری که به هنگام خرید این انبرها می‌بایست مد نظر قرار دهید، در نظر گرفتن جنس دسته‌های این انبرها می‌باشد. هرچه جنس این دسته‌ها با کیفیت‌تر باشد دیرتر خراب می‌شوند و هزینه‌ای که بابت خرید آنها پرداخت کرده‌اید به هدر نخواهد رفت. مثلاً انبرهای پرچی که دارای جنس چدنی می‌باشند و قیمتشان نیز بسیار پایین است به دلیل مقاومت پایینی که دارند خیلی زود می‌شکنند و از بین می‌روند بنابراین بهتر است از خرید این انبرها پیشگیری به عمل بیاورید.

توجه به طول دسته انبر پرچ

از دیگر نکاتی که در حین خرید انبر پرچ باید به آن دقت نمایید، توجه به طول دسته انبر پرچ می باشد. طول دسته انبر پرچ نسبت به اندازه میخ پرچ تعیین می گردد. اگر سایز میخ پرچ بزرگ باشد باید از انبر پرچ با دسته بلند استفاده نمایید. طول دسته این ابزار هرچه بیشتر باشد قدرت و نیرویی که باید به آن وارد شود نیز افزایش می یابد. انبر پرچ دسته بلند دارای استحکام بیشتری می باشد. برای همین از انبر پرچ دسته بلند در اتصالات محکم و بزرگ استفاده می شود.

راهنمای خرید انبر / پرچ انواع انبر پرچ

توجه به تعداد سری انبر پرچ

یکی از اصلی ترین مواردی که در هنگام خرید انبر پرچ باید مورد توجه قرار دهید، توجه به تعداد سری های آن می باشد. بیشتر انبرهای پرچ دارای چهار سری بر روی دسته های خودشان هستند، اما تعداد سری این ابزار بسته به نوع آن تغییر می کند. اندازه سری های انبر پرچ می بایست با اندازه میخ های پرچ متناسب باشند. پس انبرهای پرچی که دارای میزان سری های بیشتری هستند برای پرچ های بیشتری با اندازه های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند و خرید می بایست با نوع نیازتان انجام شود.

توجه به قدرت و کیفیت فنر انبر پرچ

یکی دیگر از نکات مهمی که به هنگام خرید انبر پرچ حتما باید به آن توجه نمایید، توجه به قدرت و کیفیت فنر آن می باشد. کار پرچ کاری با استفاده از فنر صورت می گیرد. هر چه قدرت و کیفیت این فنر بالاتر باشد، پس از اتمام کار میخ های پرچ شده در جای خود ثابت می شوند و انبر پرچ به حالت اولیه خود باز می گردد. اگر فنر انبر پرچ ضعیف باشد پرچ کاری به درستی انجام نمی گیرد و کارایی محصول نیز پایین خواهد بود.

توجه به قابلیت قفل دسته انبر پرچ

از دیگر نکاتی که در حین خرید انبر پرچ باید به آن دقت نمایید، توجه به داشتن قابلیت قفل دسته انبر پرچ می باشد. در برخی از انواع انبر پرچ قابلیت قفل دسته وجود دارد به این صورت که یک دکمه قفل در انتهای دسته آن قرار دارد. با استفاده از این قابلیت دیگر دسته ها از هم باز نمی شوند و جا به جایی آن راحتی صورت می گیرد. خاصیت قفل شدن دسته های این محصول، هنگامی که قصد دارید انبر پرچ را بر روی سوراخ به وجود آمده حرکت دهید کاربرد دارد. پس انبرهایی پرچ هایی که دارای قابلیت قفل دسته هستند گزینه های مناسب تری برای خرید به شمار می روند.

توجه به قیمت انبر پرچ

یکی دیگر از نکات مهمی که به هنگام خرید انبر پرچ حتما باید به آن توجه نمایید، در نظر گرفتن قیمت آن می باشد. فاکتورهای بسیاری بر روی قیمت انبر پرچ تاثیر می گذارند که از جمله آن ها می توانیم به برند تولیدکننده، مواد اولیه مورد استفاده در تولید انبر پرچ، نوع انبر پرچ و … اشاره کنیم. هر چه تولیدکنندگان این محصول از مواد اولیه با کیفیت تری برای تولید انبر پرچ استفاده کرده باشند قیمتی که برای آن در نظر گرفته خواهد شد نیز بیشتر خواهد بود. اما توصیه ما به شما این است که از خریدن انبرهای بیش از حد ارزان اجتناب کنید و با پرداخت هزینه بیشتر یک محصول با کیفیت بهتر را خریداری کنید.

توجه به نوع انبر پرچ

آخرین نکته ای که به هنگام خرید انبر پرچ باید به آن دقت نمایید، در نظر گرفتن نوع انبر پرچ می باشد. انبرهای پرچ در انواع مختلفی به بازار عرضه شده اند که هر کدام مناسب استفاده در محیط و موقعیت متفاوتی هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم. بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن شرایط خود، نوع مناسب از این انبرها را خریداری کنید. مثلا برای کارهای جزئی از نوع ساده این انبرهای پرچ استفاده می شود.

انواع انبر پرچ

وظایف انواع انبر پرچ ها

انبرهای پرچ به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • انبر پرچ بادی
 • انبر پرچ دستی
 • انبر پرچ برقی یا شارژی

انبرهای پرچ بادی و برقی بیشتر در کارهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و انبرهای پرچ دستی برای انجام کارهای سبک مناسب بوده و دارای مصارف خانگی هستند. انبر پرچ بادی با استفاده از کمپرسور هوا کار پرچ کاری را انجام داده و دارای دو نوع ساده و اتوماتیک می باشد. برای پرچ کارهایی که دارای حجم کاری بالایی در صنایع مختلف می باشند، به منظور داشتن عملکردی دقیق از انبرهای پرچ بادی استفاده می شود. کمپرسور این انبرهای پرچ بادی فضای زیادی را اشغال می کند و به همین دلیل برای مصارف خانگی نمی توان از آن ها استفاده نمود. انبرهای پرچ برقی یا شارژی نیز مانند انبرهای پرچ بادی عمل می کنند. تنها تفاوت آن ها در این است که انبرهای پرچ برقی یا شارژی باید از نیروی محرکه ای که جریان برق است استفاده کنند اما انبرهای بادی از کمپرسور هوا استفاده می نمایند. در مواقعی که به دسترسی به برق میسر نباشد از نوع شارژی این محصول می توانید بهره مند شوید.

انبر پرچ دستی از دو دسته و سری تشکیل شده است که دارای انواع مختلفی می باشد و هر کدام از آن ها دارای ویژگی های مخصوص به خود بوده و در مکان های مختلف استفاده می گردند. انواع انبر پرچ دستی عبارتند از:

انبر پرچ دستی ساده

انبر پرچ دستی ساده جزو معمولی ترین نوع این محصول به شمار می آید و دارای دو دسته از جنس فلز یا پلاستیک می باشد که در تعمیرات و کارهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از این محصول نیازی نیست به دسته های آن فشار زیادی وارد کنید.

انبر پرچ دستی دو دسته یا دسته بلند

اگر قصد خرید یک انبر پرچ دستی کاربردی را دارید، انبر پرچ دستی دو دسته یا دسته بلند می تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد. طول دسته این ابزار کمی بلندتر از نوع ساده آن می باشد و برای فشار دادن این انبر پرچ به نیروی بیشتری احتیاج دارید. بنابراین باید از هر دوست خود استفاده کنید. انقال نیرو به هر دو دسته به صورت یکسان انجام می شود. انبر پرچ دستی دسته بلند برای پرچ کاری های بزرگ و محکم مورد استفاده قرار می گیرد و محدوده پرچ زنی آن بیشتر است. این ابزار در خانه ها، کارگاه های صنعتی برق و مکانیک کاربرد دارد.

کار انبر پرچ چیست

انبر پرچ دستی آکاردئونی

انبر پرچ دستی آکاردئونی یکی دیگر از انواع انبر پرچ دستی موجود در بازار می باشد که شبیه به آکادئون می باشد و در حین باز و بسته نمودن انبر پرچ طول آن تغییر می کند. در مکان هایی که به تغییر طول انبر پرچ نیاز دارید می توانید از این محصول استفاده کنید. برای استفاده از این انبر پرچ تنها باید دسته را به صورت کامل باز نموده و پس از گذاشتن میخ پرچ درون سری دسته را تا آخر ببندید. اگر میخ پرچ وصل نشد می توانید دوباره این کار را تکرار نمایید.

کاربرد انبر پرچ

انبر پرچ دستی در مصارف خانگی و کارهای سبک استفاده می شود. اما از انبرهای پرچ بادی و برقی در صنایع مختلفی استفاده می شود در ادامه به برخی از موارد کاربرد آن ها اشاره می کنیم:

 • در صنعت خودروسازی برای متصل کردن باربند، گلگیر، رادیاتور و اجزای دیگر به شاسی و چهارچوب خودرو و همچنین برای تعویض و نصب پلاک خودرو از انبر پرچ استفاده می شود.
 • انبرهای پرچ صنعتی نیز برای پرچ کاری داخل کابین هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برای ساخت لوازم خانگی مانند یخچال از انبر پرچ استفاده می شود.
 • برای تولید وسایل اداری از انبر پرچ استفاده می گردد.
 • از انبر پرچ برای اتصال قطعات دوچرخه استفاده می شود.
 • برای تهیه تجهیزات سالن های بازی می توانید از انبر پرچ استفاده نمایید.

علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره نمودیم از انبر پرچ برای کارهای صنعتی دیگری نیز می توانید استفاده کنید.

نحوه پرچ کاری با انبر پرچ دستی

بهترین مارک انبر پرچ در بازار

پروسه پرچ کاری با انبر پرچ دستی، در چهار مرحله صورت می پذیرد که عبارتند از:

 • سوراخ کاری
 • جا زدن میخ پرچ
 • گرفتن لقی
 • فرم دادن به سر قفل شونده

هر کدام از این مراحل باید به درستی انجام پذیرد تا در حین کار دچار آسیب نشوید. در ادامه مراحل پرچ کاری با انبر پرچ را توضیح می دهیم:

 • سوراخ کاری: در ابتدای کار می بایست قطعاتی که قصد دارید آن ها را به یکدیگر متصل کنید را توسط دریل سوراخ نمایید. قطر سوراخ ایجاد شده می بایست با قطر میخ پرچی که استفاده می کنید متناسب باشد و کاملا چفت هم باشد. بهتر است در حین سوراخ کاری قطعات را بر روی هم قرار دهید تا کاملا منطبق باشند. اگر پلیسه ای در اطراف سوراخی که به وجود آورده اید مشاهده نمودید آن را تمیز کنید. در صورت استفاده از میخ پرچی که از نوع سر خزینه ای می باشد، باید سوراخ را خزینه کاری نمایید.
 • جا زدن میخ پرچ: برای انجام این کار بهتر است قسمت انتهایی میخ پرچ را داخل سری انبر پرچ گذاشته و سپس سر آن را درون محل اتصال قرار دهید.
 • گرفتن لقی: پس از جازدن میخ پرچ باید قطعات را روی قالب زیر پرچ قرار دهید. این قسمت به عنوان تکیه گاه میخ پرچ بوده و دارای یک تورفتگی می باشد که با هدایت پرچ به درون سوراخ از تغییر فرم آن جلوگیری می کند. پس از گذاشتن قطعات می بایست توسط پرچ کش و چکش قطعات را به هم فشار دهید. سپس دسته های انبر را فشار داده تا میخ فشرده شده و دو قطعه به یکدیگر متصل گردند. پس از متصل نمودن قطعات میخ پرچ از طرف ضعیف شده شکسته و از انبر پرچ جدا می گردد.
 • فرم دادن به سر قفل شونده: برای انجام این کار می بایست ضربه های چکش را از سمت دیگری به سر پرچ بزنید و در انتها با گذاشتن قالب سر پرچ روی سر قفل شونده شکل آن را کامل نمایید.

شیوه نگهداری صحیح از انبر پرچ

نحوه کار با انبر پرچ

در هنگام پرچ کاری باید به یک سری نکات توجه نمایید تا در حین کار به انبر پرچ آسیبی نرسد تا مجددا بتوانید از آن استفاده کنید. این نکات شامل موارد زیر می باشد:

 • از انبر پرچ در آب و هوای خشک نگهداری کنید، زیرا اگر رطوبتی به این ابزار برسد دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می گردد.
 • از میخ های متناسب با قدرت انبر پرچ استفاده نمایید، زیرا در غیر این صورت فشار زیادی به دسته آن وارد شده و سبب کاهش طول عمر آن و شکستگی محصول می گردد.
 • میخ های پرچ باید از استاندارد لازم برخوردار باشند. چون نوع تقلبی آن ها به دندانه هایی که در قسمت سری آن وجود دارد صدمه می زند.
 • برای افزایش طول عمر و تمیزی قطعات این ابزار و جلوگیری از گیر کردن آن بهتر است اجزای داخلی و فنر انبر پرچ چند ماه یکبار تمیز شده و روغن کاری شود.

جمع ‌بندی

پرچ کاری نیاز به ابزار مناسبی دارد که انبر پرچ مناسب ترین وسیله برای انجام این کار می باشد که در این مقاله با کارکرد آن آشنا شدید. با شناخت کافی از این ابزار می توانید از آن برای شروع پرچ کاری استفاده کنید. همچنین با رعایت نکات ایمنی هنگام کار با انبر پرچ علاوه بر آن که یک خروجی تمیز خواهید داشت، از آسیب دیدگی قطعات نیز جلوگیری می کنید. ممنون می شویم اگر شما نیز درباره انبر پرچ اطلاعاتی دارید در بخش کامنت با کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا