برق و ابزار آلات

معرفی انواع فیوز مینیاتوری و کاربرد هر کدام

از جمله پرکاربردترین تجهیزات حفاظتی که شاهد استفاده از آن در ساختمان های صنعتی و مسکونی هستیم فیوز های مینیاتوری هستند. این فیوزها در تعداد پل های گوناگون و تیپ های متفاوتی به بازار ارائه شده اند. انتخاب صحیح فیوز مینیاتوری می تواند امنیت ساختمان را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

اما اگر فیوز مینیاتوری به درستی انتخاب نشود می‌تواند منجر به وارد آمدن خسارت مالی و حتی خسارات جانی به افراد و موسسات مختلف گردد. به دلیل اهمیت بالای این موضوع تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا با معرفی انواع فیوز مینیاتوری و کاربرد هر کدام از آنها به کاربران کمک کند تا فیوز مورد نیازشان را درست انتخاب کنند. اگر قصد خرید فیوز مینیاتوری دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فیوز مینیاتوری چیست؟

فیوز مینیاتوری چیست؟

فیوز مینیاتوری به یک سری کلید الکترومکانیکی خودکار گفته می شود که اقدام به محافظت از مدار در مقابل اضافه جریان بار و خطای اتصال کوتاه می نماید. امروزه از کلیدهای مینیاتوری در مکان های مختلف استفاده می ‌شود و این فیوز ها دارای کاربرد صنعتی، تجاری و مسکونی می باشند. نکته مهمی که در خصوص این فیوزها می‌توانیم به آن اشاره نماییم این است که کلید های فوق جهت حفاظت از مدار در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه از منحنی زمان جریان یا همان منحنی مشخصه عملکرد برخوردار می باشند که منحنی های فوق به وسیله سازندگان این کلیدها ارائه می گردد.

در واقع کلیدهای مینیاتوری کار سوئیچینگ را توسط یک مدار الکتریکی مغناطیسی و قطعات اتصالی انجام می دهند. قطعه فوق مجهز به کلید زنی از نوع قطع و وصل چند باره بوده و همین موضوع سبب شده تا این فیوز با سایر فیوز ها متفاوت باشد. برای تقسیم بندی کلیدهای مینیاتوری فاکتورهای مختلفی مد نظر قرار گرفته می شود که از آن جمله می توانیم به میزان جریان کاربری، تعداد فاز، دامنه ولتاژ، قدرت قطع و منحنی کار اشاره نماییم.

استانداردهای تولید فیوز های مینیاتوری

فیوز مینیاتوری چیست؟

امروزه کارخانه های تولید کننده فیوز های مینیاتوری از دو استاندارد IEC/EN 60898 و IEC/EN 60947-2 برای تولید این فیوزها استفاده می‌ نمایند. کشور ایران نیز اقدام به تدوین استاندارد ملی ۲۶۱۱ برای تولید فیوز های مینیاتوری خود نموده است. لازم به ذکر است که استاندارد ۲۶۱۱ از استاندارد جهانی IEC/EN 60898 پیروی می نماید. در استانداردهای فوق یکسری مقررات که به نحوه عملکرد و ساختمان فیوز های مینیاتوری مربوط می شود به همراه اطلاعات مربوط به آنها آورده شده است. اگر قصد خرید فیوز مینیاتوری را دارید بهتر است فیوز هایی را که دارای علامت استاندارد و یک کد ۱۰ رقمی بر روی خود می باشند را خریداری نمایید تا خیالتان از بابت استاندارد بودن آن راحت باشد.

انواع کلید فیوز مینیاتوری بر اساس پل

انواع کلید فیوز مینیاتوری بر اساس پل

یکی از مواردی که در حین خرید فیوز مینیاتوری می بایست به آن دقت شود توجه به تعداد پل های فیوز می باشد. اگر بخواهیم فیوز های مینیاتوری را بر حسب پل دسته بندی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

تعداد پل‌ها کاربرد
مینیاتوری تک پل امکان کلیدزنی و حفاظت برای یک فاز
مینیاتوری تک پل + نول امکان کلیدزنی و حفاظت برای یک فاز و امکان کلیدزنی برای نول
مینیاتوری دوپل امکان کلیدزنی و حفاظت برای دو فاز
مینیاتوری سه پل امکان کلیدزنی و حفاظت برای سه فاز
مینیاتوری سه پل + نول امکان کلیدزنی و حفاظت برای سه فاز و امکان کلیدزنی برای نول
مینیاتوری چهار پل امکان کلیدزنی و حفاظت برای سه فاز و نول

کلیدهای مینیاتوری تک پل + نول و مینیاتوری سه پل + نول جزو فیوز های فاقد عملکرد حفاظتی به شمار می روند و برای آنکه از اتصال اشتباه آن ها پیشگیری به عمل آورده شود اقدام به علامت گذاری آن ها با حرف N بر روی پل مربوطه می نمایند. البته برخی برندها برای انجام این کار از رنگ های مختلف استفاده می کنند تا از بروز اشتباه و خطا در اتصال این فیوزها ممانعت به عمل بیاورند.

نکته: به هیچ عنوان نباید جهت قطع و وصل کردن مدار از فیوز های مینیاتوری استفاده کرد.

نکته: کلید های مینیاتوری تک پل و سه پل در بازار به فیوز مینیاتوری تک فاز و فیوز مینیاتوری سه فاز شهرت دارند و با این نام خرید و فروش می گردد.

انواع فیوز مینیاتوری بر حسب آمپر

ولتاژ کاری انواع کلید مینیاتوری

برندهای تولید کننده فیوز های مینیاتوری برای تولید این محصول سعی کرده اند تا آن را در رنج جریان های مختلف که از 1 آمپر تا 125 آمپر می باشد تولید و به بازار عرضه کنند و بسته به میزان آمپر فیوز می توان از آن در مصارف صنعتی و خانگی بهره گرفت. معمولاً در صنایع گوناگون از فیوز های مینیاتوری برای حفاظت از شبکه ولتاژ، موتورها، ترانس و کابل بهره گرفته می شود. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که آمپر فیوزی که قصد خریداری آن را دارید می بایست از جریان دستگاهی که از این جریان استفاده می کند بالاتر باشد.

فیوز های مینیاتوری این قابلیت را دارند که جریان های بیش از جریان مصرفی دستگاه را قطع کنند و چنانچه جریان مصرفی دستگاه با آمپر فیوز یکسان باشد فیوز می پرد و عملکرد دستگاه مختل خواهد شد. از جمله انواع فیوز مینیاتوری بر حسب آمپر که به بازار عرضه شده می توان به فیوزهای ۲ آمپر، 6 آمپر،۱۰ آمپر، ۱۶ آمپر، ۲۰ آمپر، ۲۵ آمپر، ۳۲ آمپر، ۵۰ آمپر، ۶۳ آمپر، ۸۰ آمپر، ۱۰۰ آمپر و ۱۲۵ آمپر اشاره کرد.

انواع فیوز مینیاتوری بر اساس تیپ فیوز

فرکانس کاری فیوزهای مینیاتوری

تیپ های مختلفی از فیوزهای مینیاتوری تولید و به بازار عرضه شده است و هر یک از آنها از منحنی مشخصه عملکرد مختلفی برخوردار می باشند. علاوه بر این هر یک از تیپ بندی های مختلف فیوز مینیاتوری دارای کاربرد منحصر به فردی نیز می باشند. در جدول زیر انواع کلیدهای مینیاتوری بر اساس تیپ آورده شده است:

انواع تیپ‌های مختلف کلید مینیاتوری

محدوده قطع آنی کلید

کاربردها

کلید مینیاتوری تیپ B 3 تا 5 برابر جریان نامی

کاربردهای مسکونی و روشنایی

کلید مینیاتوری تیپ C 5 تا 10 برابر جریان نامی

مصارف صنعتی و موتوری

کلید مینیاتوری تیپ D 10 تا 20 برابر جریان نامی

کاربردهای خاص صنعتی و تجاری با جریان هجومی بسیار زیاد مانند ترانسفورماتورها

کلید مینیاتوری تیپ K 8 تا 12 برابر جریان نامی

بارهای القایی و موتوری با جریان هجومی بالا (حساس‌تر و سریع‌تر نسبت به تیپ D )

کلید مینیاتوری تیپ Z 2 تا 3 برابر جریان نامی استفاده در مدارات بسیار حساس با قطع در سریع‌ترین زمان

در یک جمع بندی کلی از این جدول این نتیجه می ‌رسیم که کلیدهای مینیاتوری K و Z نسبت به کلیدهای مینیاتوری B ،C و D از زمان قطع کوتاه تری برخوردار می باشند که این امر منجر به بالا رفتن سرعت عمل این فیوزها شده و به همین خاطر بهتر است از فیوز های فوق در مدار های حساس تر استفاده شود.

انواع فیوز مینیاتوری از نظر سرعت عملکرد

تفاوت فیوز مینیاتوری با فیوز ایزولاتور

اگر فیوز های مینیاتوری را از نظر سرعت و عملکرد دسته بندی کنیم به دو دسته فیوز مینیاتوری تند کار و فیوز مینیاتوری کند کار خواهیم رسید. در ادامه قصد معرفی هر یک از این فیوزها به شما را داریم:

  • فیوز مینیاتوری کند کار: فیوزهای کند کار جزو آن دسته از فیوز ها می باشند که در برابر بار اضافه و عبور جریان غیرمجاز واکنش ملایم‌ تری از خود بروز می دهند. در واقع فیوز های مینیاتوری کند کار در برابر جریان بیش از حد نسبت به سایر انواع فیوز دیر تر قطع می گردند. اما همین فیوز در برابر جریان اتصال کوتاه واکنش آنی خواهد داشت. در استاندارد VDE برای نشان دادن فیوزهای کند کار از علامت G استفاده می کنند و حتی به در بازار به فیوزهای کند کار فیوزهای مینیاتوری نوع G هم می گویند. اما برای نشان دادن این فیوزها در استاندارد IEC از حرف C استفاده می گردد.
  • فیوز مینیاتوری تند کار: از این فیوز ها معمولاً در مصارف روشنایی استفاده می‌ شود و مدت زمانی که طول می کشد تا این فیوزها اقدام به قطع کردن مدار کنند نسبت به مدل قبلی کمتر می باشد. برای نشان دادن فیوز های تند کار در استاندارد IEC از حرف ال استفاده می شود در استاندارد فلان نیز برای نشان دادن این فیوزها از حرف B استفاده می گردد.

انواع فیوز مینیاتوری بر اساس نوع جریان

انواع فیوز مینیاتوری بر حسب امپر

اگر بخواهیم فیوز های مینیاتوری را از نظر نوع جریان تقسیم بندی کنیم به دو دسته بندی AC و DC خواهیم رسید. از کلیدهای مینیاتوری dc می توان برای مقاصد AC نیز استفاده کرد. اما اگر بخواهید از کلیدهای مینیاتوری AC به جای کلیدهای مینیاتوری DC استفاده کنید، کلید مینیاتوری شما طول عمرش به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع می‌تواند با خطراتی نظیر عدم قدرت در حین اتصال کوتاه نیز همراه باشد.

در زمان خرید کلید های مینیاتوری بهتر است دفترچه راهنمای محصول و نمادهایی را که بر روی کلید مینیاتوری درج شده است را به دقت مشاهده کنید تا کلیدی را که متناسب با نوع نیازتان می باشد را خریداری نمایید. در تصویر بالا نماد هایی که مربوط به دو کلید مینیاتوری AC و DC می باشد را مشاهده می کنید.

میزان آمپر فیوز مینیاتوری خانگی

انواع فیوز مینیاتوری برق ساختمان

همانطور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره نمودیم میزان آمپراژ فیوز می بایست از جریان تولیدی در حین اتصال کوتاه در مدار بیشتر باشد. چرا که در غیر اینصورت فیوز میپرد و عملکرد دستگاه مختل می گردد. در نتیجه در حین انتخاب فیوز می بایست دقت زیادی به عمل بیاورید و فیوزی را که دارای آمپراژ متناسبی می باشد را خریداری نمایید. از دیگر مواردی که در حین خرید فیوز خانگی باید به آن دقت نماییم توجه به سطح مقطع سیم می باشد. در ادامه به شکل جامع تری این موارد را برای شما عنوان خواهیم نمود:

  • فیوز 10 آمپر: از فیوزهای ۱۰ آمپر در خطوط روشنایی استفاده می‌شود و این فیوزها برای سطح مقطع سیم یک و نیم مورد استفاده قرار می گیرند.
  • فیوز ۱۶ آمپر: از فیوز ۱۶ آمپر معمولاً در پریز های برق استفاده می شود و سطح مقطع سیم مناسب با این فیوزها 2.5 می ‌باشد. به فیوزهای ۱۶ آمپر در بازار فیوز مینیاتوری پریز نیز گفته می‌شود. استفاده از این خطوط روشنایی برای خطوط روشنایی مناسب نخواهد بود.
  • فیوز ۲۵ آمپر: کاربرد اصلی این فیوزها در ورودی ساختمان می باشد و استفاده از آن ها در خطوط روشنایی یا پریز مناسب نیستو سطح مقطع سیم مناسب برای فیوز مینیاتوری ۲۵ آمپر ۴ میلیمتری می باشد.
  • فیوز ۳۲ آمپر: فیوز ۳۲ آمپر معمولاً در در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آنها برای مصارف خانگی چندان رایج و مرسوم نیست. سطح مقطع سیم مناسب برای این فیوزها ۶ میلیمتر می باشد. البته از فیوز های 32 آمپر می توان برای وسایل برقی پرمصرفی نظیر کولر گازی استفاده نمود.

طبق دسته بندی اعلام شده در متن بالا هر کاربر می بایست به تناسب نوع کاربرد مورد نظر خود فیوز متناسبی را خریداری نماید. استفاده از فیوز برای عملکرد متناسبی که فیوز برای آن منظور طراحی گردیده، علاوه بر اینکه بازدهی را بالا می برد می‌تواند میزان خطرات و صدمات را نیز پایین بیاورد و این موضوع برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بنابراین دقت کنید تا در حین خرید فیوز مطابق با نیازتان را انتخاب نمایید تا بتوانید بیشترین بازدهی با کمترین درجه آسیب را دریافت کنید. اگر قصد خرید فیوز مینیاتوری به صورت اینترنتی را دارید می توانید با مراجعه به وبسایت تکنوسان در بین مدل های موجود با انتخاب و مدل مورد نظرتان و مقایسه قیمت ها خرید به صرفه و مطمئن را داشته باشید. علاوه بر این در تکنوسان امکان خرید عمده نیز وجود دارد و می توانید با فعال سازی حساب همکاری از امکان مشاهده قیمت ها به صورت عمده و ثبت سفارش و خرید عمده انواع لوازم برقی و سایر کالاهای موجود در سایت بهره مند شوید.

جمع بندی

معرفی انواع فیوز مینیاتوری در بازار ایران

در این مقاله اقدام بررسی انواع کلید مینیاتوری موجود در بازار نمودیم و عملکرد فیوزهای مینیاتوری مختلف را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. به علاوه به بررسی انواع مختلف فیوز مینیاتوری از نظر ساختار، تعداد پل و غیره نیز پرداختیم و مشخص کردیم که هر فیوز برای چه کاربردی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

به دلیل اینکه عدم انتخاب درست فیوز می تواند منجر به بروز حوادث جانی و مالی برای افراد گردد، در نتیجه با انتخاب صحیح فیوز مینیاتوری می توانید از بروز چنین حوادثی پیشگیری به عمل بیاورید. شما عملکرد کدام یک از فیوزهای مینیاتوری را بهتر توصیف می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید تا در این زمینه آگاهی بیشتری کسب کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا