موبایل و تبلت

شناخت انواع قطعات تعمیر موبایل و کاربرد آن ها

همان طور که می دانید همه دستگاه ها از تعدادی قطعه مختلف تشکیل شده اند که عملکرد صحیح آن ها را تضمین می کند؛ گوشی های هوشمند هم از این قضیه مستثنی نیستند و دارای بخش های مختلفی می باشند. در مواقعی که این گوشی ها با مشکل و اختلال در عملکرد مواجه می شوند احتمال این که یکی از این قطعات دچار مشکل شده باشد وجود دارد و به همین خاطر می بایست قطعات فوق با قطعات جدید جایگزین شوند تا گوشی تعمیر گردد.

از این رو شناخت قطعات تعمیر موبایل می تواند به شما کمک کند در صورت بروز مشکل بتوانید اقدام به تعمیر گوشی خود کنید. در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم انواع قطعات تعمیر موبایل را به شما معرفی کنیم و مطالبی در خصوص این قطعات در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر قصد خرید قطعات تعمیر موبایل دارید و می خواهید اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

معرفی انواع قطعات تعمیر موبایل

معرفی انواع قطعات تعمیر موبایل

قطعاتی که برای تولید گوشی موبایل مورد استفاده قرار گرفته اند شباهت بسیار زیادی به قطعات مورد استفاده برای تولید کامپیوتر و لپتاپ دارد و این قطعات نیز درست مثل قطعات کامپیوتر بر روی یک برد اصلی نصب می شوند. طراحی برد گوشی های مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و بسته به نوع و ساختار گوشی با هم فرق دارند اما در حالت کلی در بیشتر گوشی ها عبارتند از مواردی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

تاچ و LCD گوشی

نحوه کارکرد قطعات تعمیر موبایل

تاچ و LCD گوشی

نمایشگر گوشی، تاچ ال سی دی نام دارد. در این بخش از گوشی محتوا نمایش داده می شود و از طریق لمس نمایشگر دستورات کاربر اجرا می شود. در صورتی که تاچ ال سی دی دچار آسیب هایی مثل ضربه، خیس شدن و… شود باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. تاچ السیدی های گوشی ها عموما در درجه های کیفی مختلفی وجود دارند، این مدل ها شامل مدل های ارزان قیمت که کیفیت کمی دارند، مدل های های کپی و اورجینال می شوند.

گلس تعمیراتی گوشی

گلس در واقع محافظ شیشه ای صفحه نمایش گوشی موبایل می باشد در صورتی که به ال سی دی گوشی شما آسیبی وارد شده است می توانید از گلس تعمیراتی استفاده نمایید. با این کار قطعه اصلی شما هنوز در جای خود باقی می ماند. یعنی ال سی دی شرکتی تعویض نمی شود و محافظ آن عوض می گردد. خیر ندارم

فلت گوشی

اسم قطعات موبایل

فلت گوشی در واقع کابلی کوچک و باریک می باشد که وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارد. فلت ها در انواع مختلفی وجود دارند که هرکدام وظیفه خاص خود را بر عهدا دارند. به دلیل ظرافت این کابل ها، بر اثر ضربه یا در طول فرایند تعمیرات ممکن است فلت دچار آسیب شود و مشکلاتی مانند کار نکردن یکی از بخش های گوشی را به وجود بیاورد. خوشبختانه به سادگی در این شرایط می توان اقدام به تعویض فلت مورد نظر انجام داد. در زیر با انواع فلت رایج گوشی آشنا می شوید.

فلت ال سی دی گوشی

کابل ظریفی که اطلاعات مربوط به تصویر را به برد اصلی موبایل انتقال می دهد فلت ال سی دی نام دارد. در صورت رخذابی این فلت دیگر نمی توانید از نمایشگر گوشی استفاده کنید. نشانه‌هایی که از طریق آن ها به خرابی فلت ال سی دی گوشی پی می برید عبارتند از:

  • پرش تصویر
  • تاچ به درستی عمل نکند.
  • در صورتی که بالای ال سی دی را فشار می دهید مشکل پرش تصویر برطرف شود.

فلت شارژ گوشی

فلت شارژ گوشی یکی دیگر از انواع فلت گوشی محسوب می شود. وظیفه فلت شارژ اتصال کانکتور شارژ به مدارهای مختلف از جمله مدار برد اصلی است. در صورت خرابی این قطعه، قادر به شارژ گوشی خود نخواهید بود. از این رو در صورتی که به فلت شارژ گوشی آسیبی وارد شود حتما باید به یک متخصص برای رفع ایراد مراجعه نمایید یا فلت شارژ گوشی را عوض کنید.

فلت اصلی (مین)

کاربرد فلت اصلی گوشی نیز همانطور که از اسمش پیداست برای اتصال به مین اصلی گوشی می باشد. این فلت نسبت به سایر فلت ها احتمال خرابی کمتری دارد با این وجود در صورت خرابی می توانید با خرید فلت جدید به تعویض آن اقدام کنید.

فلت پاور و دکمه ولوم

فلت پاور و فلت دکمه ولوم نیز از انواع فلت های گوشی می باشند که در گوشی های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل فاصله کلید های فیزیکی گوشی با مین اصلی، این فلت ها برای انتقال دستور از کلید به مین مورد استفاده قرار می گیرند و پارگی یا خرابی آن ها کار نکردن دکمه را در بر خواهد داشت.

فلت دوربین

فلت دوربین نیز همانطور که از اسمش پیداست برای انتقال تصویر از لنز دوربین به مین اصلی و در نهایت نمایشگر کاربرد دارد. این فلت نیز در مواقعی خاص نیاز به تعویض خواهد داشت که به سادگی بسته به مدل و نوع گوشی خود می توانید اقدام به تعویض آن انجام دهید.

انواع قطعات گوشی شیائومی

آی سی تغذیه | IC هارد گوشی

آی سی تغذیه و آی سی هارد گوشی از قطعات مهم در گوشی های هوشمند هستند آی سی ها دارای انواع مختلفی می باشند. آی سی های تغذیه و آی سی های هارد که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. در صورتی که این قطعات در اثر فشار یا ضربه دچار آسیب شوند باید تعویض شوند.

میکروفون گوشی

یکی از لوازم اصلی که در همه گوشی ها از آن استفاده می شود میکروفون گوشی می باشد. میکروفن وسیله کوچکی است که برای ضبط صدا از آن استفاده می شود. میکروفن ها در صورتی که صدا را با نویز و کیفیت پایین ضبط کنند نیاز به تعویض دارند. اگر گوشی شما نیز دارای چنین مشکلاتی می باشد می بایست آن را به یک متخصص نشان دهید تا آن قطعه را تعمیر یا تعویض نماید. 

اسپیکر گوشی

معرفی قطعات روی برد موبایل

اسپیکر گوشی از قطعات گوش های هوشمند بوده و وظیفه پخش صدا را بر عهده دارد، برخی گوشی ها 1 و برخی دیگر 2 اسپیکر برای پخش صدای مدیا دارند و تمامی آن ها هم دارای یک اسپیکر مکالمه می باشند. عواملی مانند ریختن مایعات بر روی گوشی می تواند منجر به سوختن اسپیکر شود که خوشبختانه با خرید اسپیکر جدید می توانید به تعویض اقدام کنید.

بلندگو بازر و رینگر گوشی

بلندگو بازر و رینگر گوشی از قطعات موبایل های هوشمند به شمار می آیند و وظیفه بازر اسپیکر تبدیل انرژی الکتریکی به صدا می باشد. در صورتی که به بلندگوی گوشی شما صدمه ای وارد شود باید آن را نزد افراد متخصص برده و قطعه مورد نظر را تعمیر و یا تعویض نمود. 

سوکت سیم کارت گوشی

سوکت سیمکارت قطعه ای است که در داخل گوشی تعبیه می شود تا ارتباط سیمکارت با قطعات اصلی گوشی امکان پذیر باشد. گاهی به دلیل صدمات فیزیکی شدید، نفوذ اب و… سوکت سیمکارت گوشی دچار اسیب می شود و به همین دلیل گوشی تان نمی تواند سیمکارت را شناسایی کند. در این شرایط بسته به مدل و برند گوشی می توانید یک سوکت سیمکارت جدید تهیه کنید.

انواع قطعات تعمیر موبایل

برد شارژ گوشی

قطعه ای که درگاه شارژ گوشی، خازن، دیود، آی سی و … را در بر می گیرد برد شارژ گوشی نامیده می شود. وظیفه ی آن کنترل جریان دریافتی و شارژ درست گوشی می باشد. توسط این قطعه یک آداپتور 45 واتی به موبایل 25 واتی آسیب می رساند و باید از آداپتور مخصوص با جریان درست مورد استفاده قرار گیرد.

سوکت شارژ گوشی

یکی دیگر از قطعات گوشی های هوشمند سوکت شارژ می باشد. سوکت شارژ گوشی قطعه بسیار مهمی است و عمل اتصال شارژر به باتری را بر عهده دارد. اگر بر اثر خرابی، خم شدن پین ها و عدم تماس صحیح آسیبی به این قطعه برسد باید آن را عوض نمایید.

باتری گوشی

معرفی انواع قطعات تعمیر موبایل

قطعه ای که در تمام گوشی های هوشمند استفاده می شود، باتری گوشی می باشد. در گذشته گوشی ها دارای باتری هایی بودند که قابلیت تعویض توسط کاربر را داشتند و در سال های اخیر باتری ها به گونه ای در گوشی قرار می گیرند که به راحتی و بدون داشتن مهارت کافی نمی توان نسبت به تعویض آن ها اقدام نمود. با این وجود در صورت خرابی باتری یا کاهش عملکرد آن می توانید با باز کردن گوشی اقدام به تعویض باتری کنید.

دوربین گوشی

گوشی های هوشمند دارای یک دوربین اصلی هستند که عکس ها و فیلم های شما را به ثبت می رساند. دوربین گوشی عموما جزء قطعات حساس به شمار می رود و ممکن است به راحتی دچار ایراد شود. این قطعه از موبایل در صورتی که دچار ضربه و آسیب جدی شود نیاز به تعویض داشته و بسته به نوع گوشی خود باید آن را عوض نمایید. 

شیشه لنز گوشی

نحوه کارکرد قطعات تعمیر موبایل

دوربین گوشی های هوشمند دارای شیشه ای بر روی لنز هستند. این امکان وجود دارد که به گوشی شما ضربه ای بخورد و شیشه بیرونی بشکند اما خود دوربین دچار آسیب نشود. در چنین شرایطی می بایست نسبت به تعویض شیشه لنز گوشی خود اقدام کنید.

درب پشت گوشی

گوشی های هوشمند بسته به نوعشان دارای درب پشتی از جنس شیشه ای، پلاستیکی یا چرمی هستند. در صورتی که درب پشتی گوشی دچار آسیب یا شکستگی شده باشد شما می توانید این قطعه را به راحتی تعویض نمایید. در صورتی که با مراحل کار آشنایی ندارید می توانید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.  

پیچ بدنه گوشی

قطعه مهم دیگری که در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد پیچ بدنه گوشی است. این پیچ ها بسیار زیر هستند و برای اتصال قسمت های مختلف گوشی به یکدیگر و به برداصلی کاربرد دارند. به دلیل ابعاد کوچک این پیچ ها در روند تعمیرات امکان گم شدن آن ها همواره وجود دارد و به همین دلیل در صورت گم شدن می توانید به خرید جداگانه بپردازید.

برد اصلی گوشی

برد اصلی گوشی از مهمترین قطعات گوشی های هوشمند محسوب می شود. بر روی برد اصلی گوشی بخش هایی مثل CPU، GPU، رم و… قرار می گیرند و با یکدیگر ارتباط دارند. در صورت خرابی این قطعه هزینه زیادی باید پرداخت کنید. پس باید مراقبت زیادی از گوشی خود نمایید تا به برد اصلی آسیبی نرسد.

فریم گوشی

اسم قطعات موبایل

فریم گوشی از قطعات اصلی گوشی هوشمند به شمار می آید. شاسی کلی گوشی فریم نام دارد و شامل کناره ها و بخاش هایی از داخل گوشی است. در واقع دوربین گوشی و سایر قطعات بر روی این شاسی قرار می گیرند. اگر برای فریم گوشی اتفاقی بیفتد می بایست از یک تعمیرکار برای برطرف کردن ایراد کمک گرفته و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید.

جمع بندی

همانطور که می دانید، قطعات مختلفی برای تعمیر موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از این قطعات دارای کاربرد خاصی هستند. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع قطعات تعمیر موبایل آشنا کنیم. ممنون می شویم اگر شما نیز درباره انواع قطعات تعمیر موبایل اطلاعاتی دارید در بخش کامنت با کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا