برق و ابزار آلات

همه چیز درباره آچار شلاقی؛ انواع و موارد استفاده از آن

امروزه ابزار آلات نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند و با استفاده از آن ها انجام بسیاری از امور ساده تر می شود. یکی از پرکاربردترین و پر استفاده ترین ابزار آلات مورد استفاده توسط لوله کشان و کسانی که کار های صنعتی می کنند آچار شلاقی یا همان آچار لوله گیر می باشد. از جمله موارد کاربرد آچار شلاقی می توان به استفاده از آن برای باز و بسته کردن لوله های مختلف نظیر لوله های فلزی و لوله های گالوانیزه اشاره کرد.

این محصول توسط افرادی که در شغل لوله کشی مشغول به کار هستند به وفور مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی عصای دست آنها محسوب می شود. تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا همه چیز درباره آچار شلاقی را به کاربران عنوان کند و انواع آچار شلاقی موجود در بازار را به شما معرفی کند. اگر می خواهید با این ابزار پرکاربرد بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آچار شلاقی چیست؟

انواع آچار شلاقی / راهنمای خرید آچار شلاقی

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم آچار شلاقی ابزاریست که برای باز و بسته کردن لوله های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برخی افراد ممکن است این سوال در ذهنشان به وجود بیاید که با وجود آچار فرانسه دیگر نیازی به استفاده از آچار شلاقی برای باز و بسته کردن لوله ها وجود ندارد.

در پاسخ به این دسته از افراد باید بگوییم که طراحی قسمت دهانه آچار فرانسه به گونه ای نیست که بتوان با استفاده از آن به راحتی لوله ها را نگه داشت و اقدام به باز و بسته کردن آن ها نمود. اما آچار لوله گیر به راحتی به کاربران امکان نگه داشتن لوله ها با قدرت بسیار بالایی را می دهد و با استفاده از آن به راحتی می توانید کار لوله کشی را انجام دهید.

آچار شلاقی جزو آچار های قابل تنظیم محسوب می‌شود و می‌توانید به تناسب قطر لوله اقدام به باز کردن دهانه آچار نموده و سپس از آن استفاده نمایید. برای استفاده از این آچار کافیست به نسبت مورد نیاز دهانه آچار را باز کنید و آن را بر روی لوله مورد نظر قرار دهید و شروع به چرخاندن آچار برای انجام کار کنید.

آچار شلاقی دارای مدل های مختلفی است و برخی از آنها دارای دو فک لغزنده و برخی دیگر دارای یک فک لغزنده و یک فک ثابت می باشند. با استفاده از این فک ‌ها می توانید اقدام به گرفتن و نگه داشتن لوله‌ها نمایید. در واقع آچار شلاقی بر روی لوله کاملا فیت می شود و این امر موجب می‌شود تا کار باز و بسته کردن لوله ها بدون هیچ تکان و لرزشی انجام شود.

انواع آچار شلاقی

آچار شلاقی دارای انواع مختلفی است و هر یک از آنها برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که آچار شلاقی دارای سایز ها و ابعاد مختلفی است و هر شخص به تناسب نوع کاربردش می تواند آچار شلاقی با اندازه ایده آلش را خریداری نمایند. برای تولید این محصول معمولا از فلز مستحکم و مقاوم بهره گرفته می‌شود تا آچار از مقاومت لازم برخوردار باشد. در ادامه قصد داریم تا انواع مختلف این محصول را به همراه کاربرد آنها برای شما معرفی نماییم.

آچار شلاقی مستقیم

رایج ترین و معمول ترین نوع آچار شلاقی موجود در بازار، آچار شلاقی مستقیم می باشد که طراحی بدنه آن به فرم اولیه این نوع آچار شباهت بسیار زیادی دارد. آچار شلاقی مستقیم به دلیل کاربری بالایی که دارد در پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید این محصول معمولا از فلز آهن استفاده میشود و این محصول از دو لبه تیغه دار برخوردار می باشد که با استفاده از آن می‌توانید کار گرفتن لوله ها را انجام دهید.

اجزای آچار شلاقی

همانطور که پیش‌تر عنوان کردیم سایز های مختلفی از این آچار در بازار وجود دارد که هر شخص به تناسب نوع فعالیت خود می تواند سایز مناسب را خریداری نماید. استانداردترین سایز این آچار ها دارای سایز ¾ اینچ تا ۸ اینچ هستند. از جمله موارد کاربرد آچار شلاقی مستقیم می توان به استفاده از آن برای تعمیرات روزانه اشاره نمود.

آچار لوله گیر انتهایی

از این نوع آچار ها برای گرفتن بخش انتهای لوله بهره گرفته می‌شود. در واقع طراحی بدنه آچار لوله گیر انتهایی به نحوی است که با استفاده از آن می توانید کار تعمیر بخش های انتهایی لوله ها را که در اغلب مواقع در بخش های باریک و نزدیک به دیوار ها قرار دارند را به راحتی انجام دهید.

ساختار آچار شلاقی / نحوه کار با آچار شلاقی

در بخش فک این آچار ها دندانه هایی تعبیه شده تا با استفاده آن ها به راحتی بتوانید با استفاده از آچار لوله را بگیرید و کار باز و بسته کردن یا تعمیر آن را انجام دهید. در نتیجه کاربرد اصلی آچار لوله گیر انتهایی را میتوان به استفاده از آن در جاهای غیر قابل دسترس و مکان های باریک عنوان نمود.

آچار لوله گیر آفست

انواع آچار شلاقی ها / مشخصات آچار شلاقی خوب

طراحی بدنه این آچار ها به نحوی انجام شده تا با استفاده از آن بتوانید کار باز و بسته کردن یا تعمیر لوله هایی را که در زوایای غیر عادی و غیر معمولی قرار گرفته اند را انجام دهید. آچار های فوق قابلیت باز شدن تا زاویه ۹۰ درجه را دارا هستند و به همین خاطر به راحتی با استفاده از آن می‌توانید لوله را نگه دارید و عملیات مورد نظر خود را انجام دهید.

آچار لوله گیر قدرت مرکب

از جمله موارد کاربرد اصلی آچارهای لوله گیر قدرت مرکب می توان به استفاده از آنها جهت محکم کردن اتصالات مختلف اشاره نمود. لازم به ذکر است که این آچارها میزان نیروی وارد شده به خود را چند برابر می‌کنند و به همین خاطر معمولاً از آنها در شرایطی که نیاز به وارد کردن نیروی بالا برای تعمیر و نگهداری می باشد استفاده می شود.

مثلاً اگر لوله دچار آسیب و یا یخ زدگی شده باشد و یا به علت فرسایش دچار خرابی شده باشد، با استفاده از آچار لوله گیر قدرت مرکب میتوانید کار تعمیر اتصالات این لوله ها را انجام دهید. طراحی بدنه این آچار ها به نحوی صورت گرفته که توانایی چند برابر کردن نیروی وارد شده به خود را دارا می باشند.

آچار لوله گیر زنجیره ای

مشخصات یک آچار شلاقی خوب

این آچار از نظر شکل ظاهری کاملاً با آچار های قبلی متفاوت می باشد و به جای فک از یک زنجیر قلاب مانند برخوردار است. با انداختن زنجیر فوق در اطراف لوله ای که قصد تعمیر آن را دارید می توانید کار باز و بسته کردن لوله ها را انجام دهید.

آچار تسمه ای

آچار تسمه ای از نظر ظاهری به آچار لوله گیر زنجیره‌ای شباهت زیادی دارد، اما به جای استفاده از زنجیر از تسمه نایلونی در قسمت دهانه برخوردار می باشد. معمولاً از آچار های تسمه ای برای باز و بسته کردن لوله هایی که شکل ظاهری آنها غیر معمول و غیر عادی میباشد بهره گرفته می شود.

نکات مهم هنگام خرید آچار شلاقی

در واقع تسمه آچار فوق بر روی لوله ها ساییده می شود و به این ترتیب کار باز و بسته کردن لوله ها انجام می گردد. برای تولید این آچار از متریال های مختلفی نظیر فلز، نایلون و چرم بهره گرفته شده است. در نتیجه قیمتی که برای عرضه مدل‌های مختلف آن در نظر گرفته شده با یکدیگر متفاوت می باشد و شاهد وجود این محصول در رنج قیمتی مختلف در سطح بازار هستیم.

راهنمای خرید آچار شلاقی

اگر قصد خرید آچار شلاقی را دارید پیشنهاد می‌کنیم در حین خرید به یک سری نکات مهم دقت کنید تا بتوانید یک محصول خوب و کاربردی برای رفع نیازتان خریداری نمایید. دقت داشته باشید که هر شخص به تناسب نوع نیاز خود می بایست آچار شلاقی متناسب را خریداری نماید تا بتواند از آن بهترین بهره وری را بگیرد. برخی از این آچار ها برای انجام کار های حرفه ای و برخی دیگر برای انجام کارهای کوچک در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه قصد داریم برخی نکات مهم که در حین خرید این محصول می بایست مورد توجه قرار دهید را برای شما عنوان نماییم:

ویژگی های آچار شلاقی خوب

توجه به مدل به تناسب نوع کاربرد

همانطور که در متن مقاله هم به آن اشاره کردیم امروزه مدل های مختلفی از آچار شلاقی در بازار وجود دارد که هر یک از آنها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. لوله کشان حرفه ای که تمایل دارند تا امور محوله خود را با نهایت دقت و سرعت انجام دهند ترجیح می دهند تا با خرید مدل‌های گوناگونی آچار شلاقی کارهای خود را در مدت زمان کوتاهی به اتمام برسانند. افرادی که قصد خرید آچار شلاقی را دارند باید پس از مشخص کردن نوع نیازشان یک آچار خوب که با نوع نیازشان هماهنگی بیشتری دارد را خریداری نمایند.

اندازه آچار

آچار شلاقی در اندازه های گوناگونی تولید و روانه بازار شده است و از آنها می توان برای انجام کارهای کوچک و بزرگ استفاده کرد. آچارهای شلاقی حرفه‌ای معمولا از ابعاد بزرگتری برخوردار هستند و از آنها برای انجام پروژه های بزرگ استفاده میشود. اگر شما قرار است از آچار شلاقی برای انجام کارهای معمول و تعمیرات خانگی استفاده کنید، خرید یک آچار شلاقی بزرگ برای شما بیهوده خواهد بود.

hما افرادی که به شغل لوله کشی مشغول هستند بهتر است یک آچار شلاقی بزرگ خریداری نمایند تا بتوانند کارهای خود را با استفاده از آن انجام دهند. البته لوله کش ها نیز می بایست ابعاد لوله هایی که به طور معمول به آنها سر و کار دارند را در نظر بگیرند و اگر لوله هایی که این افراد با آن سروکار دارند از ابعاد بزرگی برخوردار نیستند این افراد نیز می بایست اقدام به خرید آچار شلاقی با ابعاد متوسط یا کوچک کنند.

توجه به کیفیت آچار

افراد معمولی که از آچار شلاقی برای انجام کارهای عادی استفاده می کنند معمولاً در حین خرید آچار هایی را که از قیمت پایین تری برخوردار هستند را انتخاب می نماید. این آچار ها معمولاً دارای درجه کیفی متوسطی هستند و به راحتی می توانند نیاز مشتریان با کاربرد عادی را پاسخ دهند.

اما افرادی که به صورت مداوم با آچار شلاقی سر و کار دارند بهتر است آچار های باکیفیت را که از طول عمر بالایی برخوردار می باشند خریداری نمایند. این افراد ترجیح می دهند تا با پرداختن مقداری هزینه بیشتر، یک آچار خوب و با کیفیت را خریداری نمایند. چرا که این آچار ها از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار هستند و در حین کار هیچ مشکلی برای آنها به وجود نخواهد آمد.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی آچار شلاقی، انواع مختلف این آچار را که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند برای کاربران معرفی نمودیم. علاوه بر این با ارائه یک راهنمای خرید سعی کردیم به کاربران کمک کنیم تا در حین خرید آچار بتوانند یک محصول خوب و باکیفیت را خریداری نمایند. امروزه برندهای مختلفی به کار تولید آچار شلاقی مشغول هستند. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده آچار شلاقی را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید که یک آچار خوب با کیفیت برای انجام امور محوله خود یافته و خریداری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا