برق و ابزار آلات

معرفی انواع اره و کاربرد هر کدام

یکی از مهم ترین ابزارآلات موجود در بازار، اره می باشد. اره در انواع مختلفی تولید می شوند و تقریبا تمام افرادی که با ابزارآلات مختلف سر و کار دارند، از آن برای برش چوب، آهن و سایر اجسام استفاده می کنند. انواع اره های موجود در بازار بسیار زیاد است و دلیل این تنوع، متفاوت بودن نوع کاربری هر اره می باشد.

به عنوان مثال اره های چوب بر تنها قادرند انواع چوب و تخته را ببرند در حالی که مدل های اهن بر برای برش دادن انواع میل گرد، ورق های فلزی و… به کار می روند. اره ها در انواع برقی و بنزینی هم وجود دارند و به همین دلیل شناختن هر نوع از آن ها برای پیش بردن امور ضروری است. در این مقاله قصد داریم انواع اره های موجود در بازار را معرفی و بررسی کنیم تا بتوانید گزینه مناسب تا را انتخاب کنید. اگر قصد خرید اره دارید، ادامه این مقاله تکنوسان مگ را از دست ندهید.

انواع اره

بهترین انواع اره

اره دارای انواع مختلفی می باشد. در یک تقسیم بندی اره ها به سه نوع اره دستی، اره برقی و اره بنزینی تقسیم می شوند. هر یک از این دسته بندی ها خود شامل زیرمجموعه ‌ای از اره ‌های مختلف می ‌شوند. این اره ها از نظر قیمت، نوع کاربرد قدرت برش با یکدیگر تفاوت دارند بنابراین بهتر است تمامی انواع آن را بشناسید. عموما اره های دستی پرکاربرد ترند و برای استفاده های روزمره توصیه می شوند، اره های برقی اما برای استفاده در چوب بری، صنایع و… مورد استفاده قرار می گیرند. اره های بنزینی هم قدرت و عملکردی نزدیک به مدل های برقی دارند در حالی که نیازی به اتصال مستقیم ان ها به برق نیست و می توان آن ها را در هر محیطی مورد استفاده قرار داد.

انواع اره دستی

همانطور که به آن اشاره کردیم، اره های دستی جزء پر استفاده ترین نوع اره ها می باشند. دلیل این مبوبیت را می توان استفاده آسان و قیمت پایین آن ها دانست. در ادامه انواع اره دستی را معرفی و کاربرد هر کدام را بررسی می کنیم.

اره دستی سنتی

انواع اره دستی سنتی

قدیمی ترین و ابتدایی ترین نوع اره، اره دستی می باشد که استفاده از آن به زمان های بسیار قدیم باز می گردد. این اره که به عنوان اره چوب بر هم شناخته می شود، برای مصارف خانگی استفاده می شود و عموما افراد از آن برای تعمیر لوازم مختلف منزل استفاده می کنند. موارد کاربرد این اره برای برش قطعات کوچک چوبی و برش کنده های قدیمی می باشد. این محصول در سه مدل مختلف به بازار ارائه شده که هر یک از انواع آن از نظر اندازه دندانه و طول تیغه با یکدیگر تفاوت دارند. برای تشخیص این اره کافیست به قسمت دسته آن توجه کنید که شبیه حرف D می باشد.

اره آهن بری

یکی از پرکاربرد ترین انواع اره، اره آهن بر می باشد. از این اره جهت برش فلز استفاده می شود و قسمت تیغه آن نازک است، به همین دلیل هنگامی که از آن برای بریدن مواد نازکی نظیر لوله های فلزی و پلاستیکی استفاده می کنید شاهد عملکرد بسیار خوبی خواهید بود. البته برخی افراد از این نوع اره برای برش چوب هم استفاده می‌کنند.

راهنمای خرید اره آهن بری

اما استفاده از این محصول برای برش چوب می تواند منجر به آسیب رسیدن به تیغه های آن شود. از جمله خصوصیات این اره ها می توان به وزن سبک آن ها اشاره کرد که سبب شده تا بتوان از آن ها برای انجام کارهای مختلف استفاده کرد. این اره دارای 18 تا 32 دندانه در هر اینچ هستند که به آسانی پلاستیک ها را برش می دهند.

اره مویی یا کمانی

بهترین اره های بازار

از این محصول برای انجام برش های بسیار حساس و ظریف استفاده می شود و مناسب ترین گزینه برای برش چوب می باشد. از جمله موارد کاربرد اصلی اره مویی می توان به استفاده از آن برای انجام معرق کاری اشاره کرد. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که تیغه این اره بسیار حساس می باشد. به همین دلیل در حین استفاده از آن باید مواظب باشید که تیغه اره نشکند. این محصول از نظر شکل ظاهری شبیه به حرف انگلیسی U بوده و در بازار به اره کمانی معروف است. علاوه بر این اره کمانی برقی نیز در بازار وجود دارد که در بخش اره های برقی به آن اشاره خواهیم نمود.

اره ضربدری

انواع اره دستی

از جمله موارد کاربرد اصلی اره ضربدری می توان به استفاده از آن برای برش چوب های بزرگ اشاره کرد. این اره از تیغه های ضخیم با دندانه های اریب و بزرگ برخوردار می باشد. این اره ها در دو نوع اره ضربدری دو نفره و یک نفره در بازار وجود دارند. اره های ضربدری دو نفره دارای دو دسته در هر دو بخش می باشند و از آنها برای برش چوب به صورت دو نفره استفاده می شود.

اما اره های تک نفره برای برش الوار های بزرگ یا کوتاه کردن شاخه ها مورد استفاده قرار می گیرد و تنها یک دسته در بخش انتهایی خود دارند. معمولا افرادی که قصد راه‌اندازی کمپ و تفریح در طبیعت را دارند برای انجام این کار این اره را با خود به همراه میبرند. به دلیل آنکه اره دستی های ضربدری دو طرفه توسط دو نفر استفاده میشوند، نیروی مضاعفی به اره وارد می شود و کار برش در مدت زمان کوتاه تری انجام خواهد شد. از این رو برای بریدن تنه درختان و الوار های بزرگ استفاده از این اره ها بسیار مرسوم رایج می باشد.

اره سرشاخه زن

بهترین مارک اره

از این محصول برای هرس کردن درختان و انجام امور باغبانی استفاده های بسیار زیادی می شود. این اره شبیه به مونوپاد بوده و قسمت تیغه آن منحنی می باشد. اره سرشاخه زن از دسته بلندی برخوردار است تا با استفاده از آن بتوان شاخه هایی که در ارتفاعات قرار دارند را به راحتی هرس نمود.

نکته ای که در خصوص این اره می‌توان به آن اشاره کرد این است که این اره ها نسبت به اره های هم اندازه خود در هر اینچ از دانه های بیشتری برخوردار می باشند و به همین دلیل کار هرس درختان با استفاده از این اره به راحتی انجام خواهد شد. از این رو بسیاری از باغبانان برای هرس درخت های کوچک تر به جای استفاده از اره های برقی به استفاده از این ابزار روی آورده اند.

اره روکش

انواع اره موتوری

از این محصول جهت برش روکش های چوب سخت، پلاستیک و لمینت استفاده می شود. اره روکش دارای دو لبه و یک تیغه خمیده و کوچک می باشد که طول آن حدود ۳ یا ۴ اینچ می باشد. به دلیل طول کوتاه تیغه های این محصول معمولاً از آن برای برش مناطق کوچک استفاده می‌ شود.

با وجود کوچک بودن این تیغه ها، موارد استفاده و کاربرد آنها بسیار زیاد می باشد و این اره ها می توانند برش های خود را بسیار سریع و روان انجام دهند. تعداد دندانه های موجود در هر اینچ تیغه این حدود ۱۳ عدد می باشد. هنگامی که اره روکش با یک لبه مستقیم ترکیب می شود، می تواند مواد لبه مربعی را کاملاً برش دهد تا به اتصالات لب به لب برای روکش های مشابه دست یابد.

انواع اره برقی

تا اینجای مقاله، انواع اره دستی را معرفی و کاربرد هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که می دانید اره های دستی تنها برای استفاده های روزمره مورد استفاده قرار می گیرند و افرادی که قصد برش های حرفه ای را دارند نمی توانند همواره از آن اره ها استفاده کنند.از این رو اره برقی ها انتخاب بسیار مناسبی برای این افراد خواهد بود. در ادامه قصد داریم انواع اره برقی را معرفی کنیم.

اره فارسی بر

عملکرد این ابزار در نام آن نهفته است و کاربرانی که از این اره استفاده می‌کنند از آن برای به وجود آوردن برش های زاویه دار بهره می برند. با استفاده از این اره کاربران می‌توانند اقدام به ایجاد برش های فارسی، عرضی و ترکیبی بر روی موادی نظیر چوب و پلاستیک نمایند.

ویژگی های اره خوب

این محصول در سه مدل مختلف ثابت، کشویی و کشویی دو طرفه به بازار عرضه شده است که هر کاربر می بایست به تناسب میزان کار و نوع عملکرد مورد انتظار خود اقدام به خرید اره فارسی بر متناسب نماید. معمولاً نجاران از این ابزار برای برش های ۴۵ درجه استفاده می نمایند و از آن برای زاویه زنی هم بهره می برند. البته می ‌توان از این اره برای برش فلز نیز استفاده کرد.

اره گردبر

اره گردبر یکی از پرکاربرد ترین ابزارهایی است که از آن در صنایع مختلف مثل نجاری و ساختمان سازی استفاده می شود. این اره برای برش مواد مختلفی نظیر فلز، چوب و فایبرگلاس کاربرد دارد. علاوه بر این از این ابزار برای بریدن انواع مختلف تخته سه لایی به شکل مستقیم هم بهره گرفته می شود. به دلیل کاربرد گسترده ای که این ابزار دارا می باشد امروزه شاهد تولید آن به وسیله برند های مختلفی هستیم و هر یک از این شرکت ها قیمت مختلفی را برای این ابزار در نظر گرفته اند. امکان جدیدی که در این اره ها تعبیه شده، امکان تنظیم عمق برش توسط این اره ها می باشد.

پیشنهاد خرید اره

در نتیجه افرادی که قصد استفاده از این اره را دارند می توانند با استفاده از آن قطعات مختلف چوب را در ضخامت های گوناگون به سادگی ببرند. علاوه بر این برخی افراد از این نوع اره برای برش سنگ نیز استفاده می نمایند. این محصول امکان به وجود آوردن برش های مختلفی نظیر برش طولی و عرضی، برش اریب و … را دارا می باشد و با استفاده از آن می توانید در سطح فلز، چوب و دیگر مصالح شیار به وجود بیاورید. از جمله امکانات ویژه این اره می توان به برش مواد مختلف بدون اینکه نیاز به جابجایی آن مواد وجود داشته باشد اشاره نماییم.

اره مویی برقی

راهنمای خرید اره

این اره جزو ابزارهای تخصصی محسوب می ‌شود و برای تولید آن از یک ردیف فلز و چرخ استفاده شده است. محصول فوق برای برش های بسیار دقیق و ظریف استفاده می شود. در واقع کاربرد اصلی این اره برای انجام کارهایی نظیر منبت کاری، معرق کاری، تولید عروسک های چوبی و غیره می باشد. اره مویی برقی نسبت به اره مویی دستی از سرعت بیشتری برخوردار می باشد و در هنگام استفاده از آن نیاز به انجام فعالیت بدنی کم تری خواهید داشت. از این اره برای برش تخته های سه لایی چوبی یا برش های منحنی نازک استفاده می شود.

اره افقی بر

مشخصات یک اره خوب

این محصول جزو پرکاربردترین انواع اره برقی موجود در بازار می باشد و دارای موارد کاربرد گسترده ای است که از آن جمله می توان به استفاده از آن برای قطع کردن چوب، کاشی، آجر یا هرس درختان اشاره کرد. البته امکان تعویض تیغه های این اره وجود دارد و در صورت تعویض تیغه می‌توانید از آن برای انجام کارهایی نظیر بریدن لوله های پی وی سی هم استفاده کنید. نحوه کار کرده این اره به این شکل است که به هنگام جلو و عقب رفتن تیغه، قطعات چوب تکه تکه خواهند شد. این ابزار از آن دسته از اره هایی است که دارای تیغه های مختلفی است و برای برش متریال های مختلف می ‌توان از آن استفاده کرد.

اره میزی

یکی از پرکاربردترین اره های برقی موجود در بازار اره رومیزی می باشد که برای استفاده از آن حتما می بایست از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشید و کار کردن افراد مبتدی با این ابزار می تواند برای آنها خطر آفرین باشد. این ابزار برای انجام کارهایی نظیر برش چوب، نئوپان، فلز، پلاستیک و … دارای کاربرد می باشد.

ویژگی های اره خوب

این محصول در بازار به اره دورکن نیز معروف است و و دلیل این امر هم این است که برش این اره منجر به دور کردن صفحات چوبی از یکدیگر می‌شود و بیشتر برای برش قطعه های عرضی چوب کاربرد دارد و این محصول مجهز به گونیا و درجه گونیا بوده و به راحتی می توانید با تنظیم فرمان اقدام به تغییر زاویه تیغه آن کنید.

انواع اره بنزینی

اصلی ترین برتری اره های بنزینی، قابل حمل بودن آن ها می باشد، این اره ها همانند اره های دستی در هر محیطی قابل استفاده اند اما قدرتی چندین برابر یک اره دستی را ارائه می دهند. همچنین مانند اره های برقی نیازی به اتصال مستقیم به برق وجود ندارد. با این وجود اره های بنزینی نسبتا وزن بالایی دارند و استفاده از آن ها کمی سخت می باشد. در ادامه قصد داریم اناع اره بنزینی را معرفی کنیم.

اره زنجیری بنزینی

این اره ها برای آن که بتوانند نیروی مورد نیاز خود را تامین کنند از سوخت بنزین استفاده می نمایند. در واقع احتراق بنزین منجر به وارد آمدن نیرو به این اره ها و عملکرد آن ها می شود. در طراحی این اره ها سعی شده تا ابزاری به بازار ارائه شود که هم افراد حرفه ‌ای و هم افراد مبتدی بتوانند از آن برای رفع نیاز خود استفاده نمایند. موتور این اره ها یک موتور دو زمانه و تک سیلندر بوده و نیروی محرکه این موتور از بنزین و روغن تامین می شود.

برای خرید اره به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکته ‌ای که در این میان وجود دارد این است که اره زنجیری بنزینی نسبت به مدل های مشابه از قدرت بیشتری برخوردار می باشد و جزو ابزارهای سنگین به شمار می‌ رود. از آنجایی که سرعت موتور این اره ها بالاتر است، در نتیجه میزان صدا و لرزشی که توسط آن ها ایجاد می شود نیز بالاتر خواهد بود. از جمله موارد کاربرد اره برقی زنجیری بنزینی می توان به استفاده از آن در جاهایی که از مساحت بالایی برخوردار می باشند و امکان دسترسی به برق در آنها وجود ندارد نظیر جنگل ها اشاره نمود.

اره سرشاخه زن بنزینی

راهنمای خرید اره خانگی

این اره دقیقاً مشابه اره سرشاخه زن دستی که پیش تر به آن اشاره کردیم می باشد و با این تفاوت که در قسمت سری آن یک اره زنجیری کوچک استفاده شده که از بنزین تغذیه می کند و از سرعت و دقت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. این اره دارای صدا و لرزش بوده و قسمت دسته آن اغلب به صورت تلسکوپی طراحی می گردد. قیمت اره های سرشاخه زن بنزینی نسبت به اره های سرشاخه زن دستی بیش تر است.

جمع بندی

در این مقاله انواع اره موجود در بازار بر حسب کاربردهای مختلف آنها مورد بررسی قرار گرفت. اره ها به سه دسته اره دستی، اره بنزینی و اره برقی تقسیم بندی می شوند و هر یک از آن ها دارای موارد استفاده مختلفی می باشند. آیا شما هم تاکنون اقدام به استفاده از یکی از اقسام مختلف اره نموده اید؟ در زمینه شغلی خود استفاده از کدام اره را مناسب می‌دانید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند اره ای را که با نیاز آنها تطابق و تناسب بیشتری دارد را انتخاب نمایند و آن را خریداری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا