برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع آنتن تلویزیون

آنتن تلویزیون وسیله ای ضروری برای منازل می باشد و برای تماشای کانال های تلویزیون و دیجیتال نیاز است که این وسیله را خریداری کنید. امروزه آنتن ها در بازار از تنوع زیادی برخوردارند و قصد استفاده از این وسیله در هر محیطی را داشته باشید، می توانید یک گزینه ایده آل تهیه کنید. در مقاله راهنمای خرید آنتن تلویزیون، قصد داریم انواع آنتن تلویزیون را به شما معرفی کنیم و کاربرد هریک را مورد بررسی قرار دهیم. اگر قصد خرید آنتن تلویزیون دارید، تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

آنتن تلویزیون چیست؟

انواع آنتن تلویزیون و کاربرد هرکدام

پیش از آن که بخواهیم شما را با انواع آنتن تلویزیون آشنا کرده و در مورد این دسته از محصولات آشنا کنیم، لازم است تا در مورد نقش آنتن‌ها اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. آنتن‌ها جزو کلیدی ترین اجزا در هر سیستم ارتباطی هستند. وجود آنتن باعث می‌شود تا دو سیستم الکتریکی به یکدیگر متصل شود و از این طریق می‌توان به راحتی اقدام به یافتن مشخصات این سیستم‌ها کرد.

آنتن‌ها برای استفاده در سیستم‌های مختلف دارای مدل‌های گوناگونی می باشند که هر یک از این مدل‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. در همین راستا لازم است تا در مورد انواع مدل آنتن تلویزیون اطلاعات کاملی بدست آورده و از این طریق اقدام به خرید انواع آنتن تلویزیون کنید. آنتن تلویزیون در واقع نقش بسیار مهمی در کیفیت و شفافیت تصویر پخش شده از طریق تلویزیون دارد. اگر بخواهیم در مورد عملکرد انواع آنتن تلویزیونی اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم باید گفت که امواج تلویزیونی در قالب صدا و نور بر روی آنتن ارسال می‌شود. این امواج با طول موج‌های مختلف همواره در پیرامون ما در حال حرکت هستند.

از آن جایی که تلویزیون‌ها نمی‌توانند این امواج را به همان شکلی که ارسال می‌شوند، دریافت کنند، در چنین شرایطی نیاز است تا از انواع آنتن تلویزیون استفاده کنید. کمک گرفتن از انواع کابل آنتن تلویزیون و انواع فیش آنتن تلویزیون در کنار آنتن مناسب باعث می‌شود تا تلویزیون این امواج را دریافت کرده و بتوانید در نهایت تصویر را بر روی تلویزیون خود مشاهده کنید.

نکات مهم برای نصب آنتن تلویزیون

آنتن‌های رومیزی و داخلی به نحوی هستند که پس از نصب باید آن‌ها را دور از دسترس کودکان خود قرار دهید. همچنین باید این آنتن را همواره بررسی کنید تا هیچ گونه نشتی برق یا اتصالی در آن وجود نداشته باشد. از سوی دیگر آنتن‌های بیرونی به مراقبت بیشتری احتیاج دارند. چرا که این دسته از آنتن‌ها همواره در معرض شرایط جوی مختلف خارجی قرار دارند.

همچنین به عنوان یکی از مهم ترین موارد برای نصب این دسته از آنتن‌ها باید آنتن هوایی را در جای خود محکم کنید تا در اثر شرایط طبیعی آسیبی به این قطعه وارد نشود. همچنین برای نصب انواع آنتن تلویزیون باید به این نکته توجه کنید که هیچ ساختمان یا درخت بلندی در اطراف آنتن وجود نداشته باشد تا با سیگنال‌های پخش تلویزیونی تداخل به وجود نیاید. همچنین، مطمئن شوید که آنتن را قبل از ثابت کردن آن در زاویه‌ای قرار دهید که بهترین سیگنال را پیدا کند.

راهنمای خرید آنتن تلویزیون

در صورتی که قصد دارید تا اقدام به خرید یک آنتن تلویزیون باکیفیت و حرفه‌ای کنید، لازم است تا به این نکته توجه داشته باشید که قصد دارید تا به چه فرکانس‌هایی دسترسی پیدا کنید. همچنین از مهم ترین نکاتی برای خرید آنتن تلویزیون باید به آن توجه کنید می‌توان به وزن، جنس، ابعاد آنتن، منبع تغذیه، نوع مشخصه گیرنده باند، امپدانس، تعداد خروجی، قابلیت گردش، دکمه روشن و خاموش آنتن، امکان استفاده از کابل کواکسیکال، مجهز بودن به تقویت کننده خروجی آنتن و… اشاره کرد.

البته در صورتی که قصد دارید تا از بین محصولات مختلف یک آنتن باکیفیت را خریداری کنید نیاز است تا مبلغ نسبتا زیادی پرداخت کنید. در این بین لازم است تا در ابتدا به عنوان یکی از مهم ترین موارد به عنوان نکات مهم در خرید آنتن تلویزیون، بودجه خود را مشخص کنید. پس از بررسی بودجه خود می‌توانید به بهترین شکل ممکن اقدام به مشاوره خرید آنتن تلویزیون کنید.

تفاوت انواع آنتن تلویزیون

انواع آنتن تلویزیون

پس از آن که شما را با مشخصات یک آنتن تلویزیون خوب آشنا کرده و بیان کردیم که برای خرید آنتن تلویزیون به چه نکاتی توجه کنیم حال لازم است تا نگاهی به انواع آنتن تلویزیون انداخته و در مورد ویژگی‌های هر یک از این محصولات اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم. از مهم ترین انواع آنتن تلویزیون موجود در بازار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنتن هوایی

آنتن هوایی جزو اولین نسل گیرنده امواج تلویزیونی می باشد و امروزه هم طرفداران زیادی دارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در طول زمان تکنولوژی ساخت و استفاده از این آنتن‌ها با گذشت زمان تغییر پیدا کرده است. به عنوان مثال در گذشته آنتن‌های هوایی در ابعاد بسیار بزرگی تولید و عرضه می‌شدند اما امروزه آنتن‌ها در ابعاد کوچکتری تولید می‌شوند و این مسئله باعث می‌شود تا بتوانید به راحتی از این نوع آنتن استفاده کرده و مشکلی در جا به جایی و نصب این نوع آنتن نداشته باشید.

کاربرد انواع آنتن تلویزیون

همچنین یکی از نکات مهم در راهنمای خرید آنتن تلویزیون قوی، توجه به جنس این دسته از محصولات است. به دلیل آن که آنتن‌های هوایی در پشت بام خانه‌ها و مکان‌های مرتفع و روباز نصب می‌شوند، در چنین شرایطی لازم است تا به سراغ محصولی بروید که در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت بالایی داشته باشد و برف و باران و نور خورشید آسیبی به این آنتن نزند. همچنین برای خرید انواع سیم آنتن تلویزیون نیز که در بالای پشت بام به آنتن وصل می‌شود باید به سراغ محصولی بروید که مقاومت بالایی داشته باشد.

به منظور پاسخ به این سوال که آنتن هوایی بهتر است یا آنتن رومیزی باید گفت که آنتن‌های هوایی نسبت به آنتن‌های رومیزی سیگنال بهتری دریافت می‌کنند. به همین خاطر لازم است تا اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که سیگنال تلویزیونی ضعیف است، نیاز است تا از آنتن‌های هوایی استفاده کنید. همچنین اگر بخواهیم شما را با انواع آنتن‌های هوایی آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنتن هوایی ثابت

آنتن‌های هوایی ثابت، دسته از محصولات هستند که در فضاهای باز نصب می‌شوند. معمولا از آنتن‌های هوایی ثابت در محل‌هایی استفاده می‌شود که سیگنال به صورت قوی باشد، زیرا این آنتن‌ها یک بار در فضای آزاد نصب و تنظیم می‌شوند. پس از نصب دیگر امکان تغییر این آنتن در جهت‌های مختلف وجود ندارد.

آنتن هوایی گردان

مدل دیگری از انواع آنتن تلویزیون، آنتن‌های هوایی گردان یا چرخان است. این دسته از آنتن‌ها در فضای آزاد نصب می‌شوند اما مهم ترین ویژگی این آنتن امکان تنظیم دستی یا اتوماتیک آنتن را در جهات مختلف و حرکت دادن آن است.

آنتن تلویزیون چیست؟

این ویژگی باعث می‌شود تا بتوانید بهترین نقطه سیگنال دهی را برای شبکه‌های مختلف پیدا کنید. با توجه به ویژگی‌های این دسته از آنتن ها، شما می‌توانید از آن‌ها در محیط‌هایی استفاده کنید که سیگنال ضعیف است و نمی‌توان سیگنال را به راحتی دریافت کرد. همچنین پیشنهاد می‌شود که در کنار این نوع آنتن از انواع تقویت کننده آنتن تلویزیون نیز برای بهبود وضعیت سیگنال‌های دریافتی استفاده کنید.

آنتن سرخود

انواع آنتن برای تلویزیون

یکی دیگر از انواع آنتن تلویزیون که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، آنتن سرخود است. این آنتن‌ها برای تلویزیون‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت و دیگر از این نوع آنتن‌ها در تلویزیون‌ها استفاده نمی‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت که آنتن‌های سرخود منسوخ شده و دیگر کاربرد ندارد.

آنتن رومیزی

یکی دیگر از انواع آنتن تلویزیون که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، آنتن رومیزی است. انواع آنتن‌های رومیزی تلویزیون به نحوی تولید شده اند که برای استفاده خانگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. معمولا از این نوع آنتن در ساختمان‌هایی که بسیار بلند هستند و یا در طبقات بالای برج‌ها و آپارتمان‌ها استفاده می‌شود. اگر قصد دارید تا انواع آنتن تلویزیون رومیزی استفاده کنید باید بدانید که این دسته مدل از آنتن‌ها می‌توانند در نزدیکی تلویزیون قرار بگیرند و به همین دلیل به راحتی می‌توان آن‌ها را تنظیم کرد.

بهترین مارک آنتن تلویزیون

به عنوان راهنمای خرید آنتن تلویزیون باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر تلویزیون شما از فرستنده اصلی دور است، بهتر است تا به سراغ آنتن هوایی بروید و از این آنتن‌ها استفاده کنید اما اگر فاصله‌ای تا فرستنده اصلی ندارید بهتر است تا به سراغ بهترین مارک آنتن تلویزیون آمده و از مدل‌های رومیزی استفاده کنید.

همچنین به عنوان یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید آنتن تلویزیون رومیزی باید به این موضوع توجه داشته باشید که آنتن‌های رومیزی نسبت به آنتن‌های ثابت قیمت کمتری دارند. در صورتی که بتوانید با توجه به راهنمای خرید آنتن تلویزیون کوچک از آنتن رومیزی استفاده کنید، می‌توانید از نظر اقتصادی در هزینه‌های خود صرفه جویی کرده و همچنین بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های جانبی برای نصب این دسته از محصولات، به راحتی از انواع آنتن تلویزیون استفاده کنید. امروزه قیمت روز انواع آنتن تلویزیون رومیزی بسیار کمتر از سایر آنتن‌ها هستند.

از مهم ترین مشخصات یک آنتن تلویزیون خوب در طبقه بندی محصولات رومیزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از قطعات مرغوب برای تولید
  • وجود سیم‌های بلندتر از 1 متر به جای سیم‌های 1 متری
  • امکان دریافت سیگنال‌های ضعیف با قدرت بالا
  • استفاده از فیلترینگ با توانایی حذف نویز محیط
  • پشتیبانی از فرمت رزولوشن‌های بالا
  • نصب و راه اندازی آسان
  • امکان استفاده بدون محدودیت‌های مکانی و جغرافیایی

آنتن دیجیتال

یکی دیگر از انواع آنتن‌هایی که در بازار وجود دارد، آنتن دیجیتال است. نکته مهمی که در مورد این دسته از آنتن‌ها باید به آن توجه کنید این است که آنتن‌های دیجیتالی به نحوی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در کنار شبکه‌های آنالوگ، شبکه‌های دیجیتال را به راحتی دریافت و آن‌ها را مشاهده کنید.

نکات مهم هنگام خرید آنتن تلویزیون

نکته مهمی که در مورد انواع آنتن تلویزیون دیجیتال باید به آن توجه داشته باشید این است که یک آنتن دیجیتال به تنهایی کار نمی‌کند و نیاز به یک آنتن دیگر وجود دارد تا سیگنال‌ها را دریافت و سپس به آنتن دیجیتال ارسال کند. شما می‌توانید از انواع آنتن تلویزیون برای اتصال به آنتن دیجیتال استفاده کرده و از این طریق به بهترین شکل ممکن به تمامی شبکه‌های صدا و سیما دسترسی پیدا کنید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به انواع آنتن تلویزیون انداخته و در مورد راهنمای خرید آنتن تلویزیون اطلاعات کاملی را به شما ارائه کردیم. در صورتی که قصد دارید تا یک آنتن حرفه‌ای را خریداری کنید، توجه به موارد گفته شده در این مطلب دید قابل توجهی در مورد هر یک از انواع آنتن تلویزیون به شما می‌دهد. در صورتی که از هر یک از این آنتن‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید نظرات خود را در طبقه بندی پیشنهاد خرید آنتن تلویزیون با ما به اشتراک بگذارید تا سایر کاربران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا