برق و ابزار آلات

بررسی نکات مهم و راهنمای خرید تراز لیزری

در گذشته برای کنترل تراز بودن سطوح مختلف از ترازهای معمولی نظیر تراز حبابی استفاده می‌شد. اما با ورود ترازهای لیزری به بازار استفاده از ترازهای معمولی کمرنگ ‌تر شد و امروزه اغلب مردم برای کنترل دقیق هم راستایی از ترازهای لیزری استفاده می‌کنند. این تراز ها به خصوص برای امور حرفه ای، کاربرد های زیادی دارند و بسیاری از تکنسین های مشاغل صنعتی از آن ها بهره می برند. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید تراز لیزری به شما را دارد تا با مطالعه این راهنما بتوانید ترازی با کیفیت برای پیشبرد کارهای خود خریداری نمایید. بنابراین چنانچه شما هم قصد خرید تراز لیزری را دارید پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

تراز لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

نکات مهم خرید تراز لیزری

تراز لیزری به دستگاهی می‌گویند که کار تراز کردن سطوح و مقاطع را با استفاده از نور لیزر انجام می‌دهد. اگر می خواهید سطوح وسیع و فواصل طولانی را تراز کنید، تراز لیزری می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای شلنگ تراز که معمولاً در کارهای ساختمانی استفاده می‌شد معرفی گردد. البته بسیاری از افراد از تراز لیزری به جای ترازهای حبابی بزرگ هم استفاده می‌کنند. دقت کنید که تراز لیزری برای فواصل بیش از یک متر می‌تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. بنابراین نمی‌توان آن را جایگزین تراز حبابی کوچک که در فضاهای کوچک استفاده می‌شود نمود. از جمله موارد کاربرد تراز لیزری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب انواع سوئیچ ها و پریزها
  • نصب و تراز کردن دو پنجره در کنار هم
  • نصب کابینت و قفسه
  • نصب کاشی و نما
  • پارتیشن و دیوارهای کاذب
  • نصب ستون و تراز کردن آن
  • چسباندن کاغذ دیواری

راهنمای خرید تراز لیزری

نحوه کار با تراز لیزری

اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید بهتر است در حین خرید به یک سری نکات مهم دقت کنید تا بتوانید محصولی خوب و با کیفیت برای رفع نیازتان خریداری نمایید. در ادامه به برخی نکات مهم خرید تراز لیزری اشاره خواهیم نمود:

توجه به نوع لیزر

ترازهای لیزری موجود در بازار به دلیل استفاده از پرتو لیزر برای کارکرد ممکن است برای بینایی و پوست خطراتی را به دنبال داشته باشند. البته تراز‌های لیزری دارای انواع مختلفی هستند و شما با خرید آنها بر حسب طبقه ‌بندی نوع لیزر می‌توانید از بروز چنین حوادثی پیشگیری به عمل بیاورید. لیزرهای درجه یک هیچ آسیبی به پوست و چشم نمی‌رسانند و خطرآفرین نیستند. اما بسیاری از افراد نیز در حین استفاده از این لیزرها از عینک‌های ایمنی استفاده می‌کنند تا درصد آسیب آنها به خود را کاهش دهند. در ادامه دو نوع رایج از ترازهای لیزری موجود در بازار را برای شما معرفی خواهیم نمود:

لیزر کلاس ۱

این لیزر از قدرت خروجی بسیار پایینی برخوردار می‌باشد و به همین خاطر می‌توان آن را به عنوان یک لیزر ایمن معرفی نمود. لیزرهای کلاس یک در بازار با نام‌های مختلف دیگری نظیر لیزر آزاد نیز به فروش می‌رسند. در مجموع این دسته از لیزرها هیچ تابش خطرناکی از خود ساطع نمی‌نمایند.

لیزر کلاس ۲

لیزرهای کلاس ۲ دارای توان خروجی یک مگاوات بوده و در قسمت مرئی دید عمل می‌نمایند. به طور کلی لیزرهای کلاس ۲ ناامن هستند، ولی می‌توانید با انجام یک سری کارها خطر آنها را کنترل نمایید. دقت کنید که چشم به طور طبیعی می‌تواند از خود در برابر این نوع لیزر محافظت کند و هنگامی که پرتو آن به چشم تابیده می‌شود، چشم با منحرف کردن مسیر دیدش می‌تواند از خود محافظت کند. این محافظت حتی می‌تواند با یک چشم بر هم زدن ساده نیز به دست بیابید. استفاده از این لیزرها تنها زمانی می‌تواند خطرآفرین باشد که شما برای یک تایم طولانی به صورت مستقیم به پرتوهای آن خیره شوید.

تراز لیزری چگونه کار میکند

کیف حمل

بهتر است در حین خرید تراز لیزری، ترازهایی را برای خرید انتخاب نمایید که دارای کیف حمل مخصوص هستند. شاید در نگاه اول داشتن این ویژگی چندان پر اهمیت به نظر نرسد، اما از آنجایی که ابزار فوق جزو ابزارهای حساس به ضربه می‌باشد بهتر است از کیف مخصوص برای حمل و نقل آن استفاده شود تا در طول حمل آسیبی به آن وارد نشود. استفاده از این کیف‌ها به شما امکان حمل ایمن و مناسب این ابزار را می‌دهد.

توجه به قیمت تراز لیزری

ترازهای لیزری دارای انواع مختلفی هستند و برندهای مختلفی نیز در سطح دنیا به کار تولید این ابزار مشغول می‌باشند. بنابراین شاهد عرضه این محصول در رنج قیمت‌های مختلفی به بازار هستیم. ترازهای لیزری نوع جیبی و نقطه‌ای نسبت به باقی تراز‌ها از قیمت کمتری برخوردار می‌باشند و ترازهای لیزری نوع روتاری یا چرخشی نسبت به سایر ترازها گران بها تر هستند.

حتی رنگ نور لیزر نیز بر روی قیمت آن تاثیرگذار بوده و لیزرهای سبز نسبت به لیزرهای قرمز از قیمت بیشتری برخوردار می‌باشند. از دیگر عواملی که بر روی قیمت تراز لیزری تاثیرگذار می‌باشد می‌توان به دقت و تعادل اشاره نمود. با توجه به تمامی موارد عنوان شده، شما در حین مراجعه برای خرید تراز لیزری می‌بایست نوع کاربرد مد نظرتان را مشخص نموده و به تناسب بودجه‌ای که در اختیار دارید، اقدام به خرید تراز لیزری مناسب نمایید.

راهنمای خرید بهترین تراز لیزری

زمان شارژدهی باتری

زمان شارژدهی باتری در واقع به شما زمانی مدت زمانی که پس از شارژ کامل تراز می‌توانید از آن استفاده کنید را عنوان می‌نماید. بنابراین هرچه این زمان بیشتر باشد، شما برای تایم طولانی‌تری می‌توانید از دستگاه استفاده نمایید. هر چه تعداد باتری‌ها و سطح تقویت کننده‌های استفاده شده در تراز لیزری بیشتر باشد، زمان شارژدهی باتری نیز بیشتر می شود. این موضوع مخصوصاً در مواقعی که شما دسترسی به پریز برق ندارید می‌تواند اهمیت بیشتری پیدا کند. در چنین مواقعی هرچه زمان شارژدهی باتری شما بیشتر باشد، برای تایم بیشتری می‌توانید بدون اتصال دستگاه به برق از آن استفاده کنید.

رنگ لیزر

همانطور که پیشتر نیز عنوان نمودیم ترازهای لیزری در دو رنگ قرمز و سبز به بازار عرضه شده‌اند. لیزرهای سبز نسبت به لیزرهای قرمز از قدرت بیشتری برخوردار می‌باشند و معمولاً از آنها برای انجام کارهای بزرگ استفاده می‌شود. از لیزرهای قرمز نیز عموماً برای انجام پروژه‌های داخلی استفاده می‌شود. میزان فروش لیزرهای قرمز نسبت به لیزرهای سبز در بازار بیشتر است و این موضوع به دلیل پایین بودن هزینه این لیزرها می‌تواند باشد.

بهترین تراز لیزری چه ویژگی هایی دارد؟

دقت تراز

یکی دیگر از مواردی که در حین خرید تراز لیزری حتماً می‌بایست به آن توجه کنید، دقت تراز می‌باشد. بالا بودن دقت تراز باعث می‌شود تا کیفیت انجام امور توسط شما افزایش پیدا کند. بنابراین بهتر است ترازهایی را که دارای دقت بیشتری می‌باشند را برای خرید انتخاب نمایید.

خودتراز بودن

نکته مهم دیگری که در حین خرید تراز لیزری باید مد نظر قرار دهید، توجه به نحوه تنظیم و تراز کردن لیزر در سطوح مختلف می‌باشد. لیزرهایی که خودتراز هستند از کارکرد آسان‌تری برخوردار می‌باشند و با استفاده از آنها می‌توانید سرعت انجام امور را افزایش دهید.

دامنه اندازه‌گیری

دامنه اندازه‌گیری مقیاسی است که مشخص کننده میزان پرتاب نور لیزر در محیط می‌باشد. میزان اندازه‌گیری مشخصه فوق در مکانی با روشنایی معمول می‌باشد و این مقیاس برای فضاهای پر نور نیست. در حین خرید تراز لیزری حتماً دامنه اندازه‌گیری آن را چک کنید تا این دامنه، متناسب با پروژه‌ای که شما قصد استفاده از تراز لیزری در آن را دارید باشد.

موارد کاربرد تراز لیزری

زاویه تابش پرتو لیزر

مشخصه فوق تعیین کننده زاویه پرتاب نور در زاویه افق و عمود می‌باشد. مقدار این مشخصه در ترازهای مختلف متفاوت بوده و عددی مابین ۳۰ تا ۳۶۰ درجه می‌باشد. در حین خرید تراز حتما این مشخصه را مورد بررسی قرار دهید.

دامنه خودترازی

این شاحص تعیین کننده زاویه خودترازی لیزر نسبت به سطحی که لیزر روی آن قرار می‌گیرد می‌باشد. در نتیجه هر چه دامنه خود ترازی بیشتر باشد، دستگاه توانایی تراز کردن خود در سطوح شیبدار را دارا خواهد بود.

دقت خط

از دیگر نکاتی که در حین خرید تراز لیزری حتماً باید به آن توجه کنید دقت خط می‌باشد. بالاتر رفتن دقت خط تراز لیزری منجر به افزایش کیفیت و نهایتاً افزایش قیمت آن می‌شود. این شاخص بر حسب واحد دهم میلی‌متر در هر متر مشخص می‌شود. این موضوع به این معنی است که اگر طول نور یک تراز لیزری 15 متر و دقت آن 0/5-+ میلی متر باشد، در بیشترین حالت ممکن میزان خطای آن معادل 7.5 میلی‌متر خواهد بود. در نتیجه توصیه ما به شما این است که تا حد امکان از تراز لیزری در فواصل نزدیک بهره ببرید.

بهترین برند های تراز لیزری

درجه حرارت کارکرد

همانطور که می‌دانید هر یک از دستگاه‌های موجود در بازار توانایی عملکرد صحیح در درجه محیطی مشخصی را دارند. در حین خرید تراز لیزری هم حتماً دمای محیطی که قرار است از تراز لیزری در آن استفاده کنید را مدنظر قرار داده و ترازی که درجه حرارت کارکرد آن با محیط مورد نظر شما هماهنگ می‌باشد را خریداری نمایید.

قابلیت نصب روی پایه

یک سری از ترازهای لیزری موجود در بازار از قابلیت نصب روی پایه و تنظیم برخوردار می‌باشند. این تراز‌ها امکان عملکرد در کاربردهای وسیعی را به شما می‌دهند و نحوه کار با تراز لیزری با قابلین نصب روی پایه راحت تر است. اما برخی دیگر از ترازها تنها از یک آهنربا برخوردار هستند و فقط روی سطح فلزی ثابت می‌شوند و عملکرد شما با استفاده از این ترازها می‌تواند کمی سخت شود.

مشاوره خرید تراز لیزری

توجه به برند تولید کننده

برندهای مختلفی در داخل و خارج از کشور به کار تولید تراز لیزری مشغول هستند و این محصول را در درجات کیفی مختلفی تولید و روانه بازار نموده‌اند. پیشنهاد ما به شما این است که خرید تراز را از برندهای متفرقه انجام ندهید. چرا که ممکن است به دلیل استفاده از مواد بی کیفیت، تراز شما دارای کیفیت خوب و مناسبی نباشد و نتوانید از آن برای تایمی طولانی استفاده نمایید. در نتیجه حتی اگر مجبور به پرداخت هزینه بیشتر برای خرید تراز برندهای مشهور شدید، بهتر از این است که یک کالای بی‌کیفیت و کم دوام را خریداری نمایید.

جمع بندی

در این مقاله با ارائه راهنمای خرید تراز لیزری سعی کردیم تا به شما کمک کنیم بتوانید بهترین تراز لیزری موجود در بازار را برای رفع نیاز خود خریداری نمایید. وجود برندهای مختلف عرضه کننده تراز لیزری در بازار ممکن است کار خرید این محصول را برای شما کمی سخت کند و شما نتوانید از بین تنوع گسترده موجود، برند مناسب برای خرید را بیابید. پیشنهاد ما به شما این است که خریدتان را از برندهای نام آشناتر انجام دهید. چرا که این برندها معمولاً محصولات با کیفیت‌تری را به مشتریان ارائه می‌کنند.

شما خرید تراز لیزری تولید شده به وسیله کدام برند را به کاربران توصیه می‌کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می‌توانید به کاربران در یافتن برند مناسب عرضه کننده تراز لیزری یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا