برق و ابزار آلات

راهنمای خرید قلمو نقاشی ساختمان و معرفی انواع آن

یکی از پر استفاده ترین ابزار هایی که در حین نقاشی ساختمان از آن برای رنگ آمیزی بخش های مختلف استفاده می ‌شود قلمو می باشد. با وجود اینکه امروزه برای رنگ کردن دیوارها و سقف استفاده از غلتک بسیار رایج و مرسوم شده، اما بدون استفاده از قلمو نمی توانید در بسیاری از سطوح رنگ آمیزی تمیزی داشته باشید و استفاده از این ابزارها به صورت تلفیقی می ‌تواند یک خروجی خوب و مناسب در بر داشته باشد.

لازم به ذکر است که قلمو ها علاوه بر اختلاف در سایز در جنس الیاف نیز با یکدیگر تفاوت دارند و این دو فاکتور عامل اصلی اختلاف قیمت قلموهای مختلف با یکدیگر شده است. انتخاب قلموی مناسب علاوه بر اینکه به محلی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید وابسته می ‌باشد، به نوع رنگ ساختمانی که قرار است از آن برای رنگ کردن اتاق ها استفاده کنید نیز وابسته است.

بنابراین در حین خرید قلمو بهتر باید فاکتورهای زیادی را لحاظ کنید تا بتوانید قلمویی متناسب با نوع نیازتان را خریداری نمایید. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید قلمو نقاشی ساختمان و معرفی انواع قلمو نقاشی ساختمان به کاربران را دارد. در نتیجه چنانچه شما هم می خواهید با این ابزار نقاشی بیشتر آشنا شوید و انواع مختلف آن را بشناسید پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

راهنمای خرید قلمو نقاشی ساختمان

مشخصات یک قلمو نقاشی ساختمان خوب

در این بخش از مقاله قصد داریم تا با ارائه یک راهنمای خرید جامع و کامل به شما کمک کنیم تا بتوانید یک قلموی خوب و با کیفیت برای نقاشی خریداری نمایید و از آن برای رنگ آمیزی ساختمان های خود استفاده کنید:

قیمت قلمو

امروزه برای تولید قلمو های نقاشی ساختمان از متریال های مختلفی بهره گرفته می‌ شود. آن دسته از قلمو ها که از کیفیت بالاتری برخوردارند معمولاً گرانبهاتر هستند و برای خرید آن ها می بایست مبلغ بیشتری هزینه نمایید. با وجود این که خرید قلمو نقاشی ارزان می ‌تواند برای افراد وسوسه انگیز باشد، اما اگر می خواهید یک خروجی خوب و باکیفیت و تمیز داشته باشید بهتر است قلمو های باکیفیت و گرانبها را برای انجام این کار برگزینید، مخصوصاً اگر قصد دارید از رنگ های روغنی برای رنگ آمیزی استفاده کنید.

کیفیت قلمو نقش بسزایی در کیفیت خروجی کار شما خواهد گذاشت. قلمو هایی که با کیفیت ترند می توانند رنگ را بهتر در خود نگه دارند و از ماندگاری بیشتر و پرداخت نرم تری نیز برخوردار می باشند. علاوه بر این کار تمیز کردن این قلمو ها پس از اتمام کار نقاشی راحت تر انجام می گردد. قلمو های خوب و باکیفیت، متراکم ترند و موهای آنها حالت ارتجاعی دارند. دقت کنید که قلمویی که خریداری می نمایید موهایش به سادگی از قلم جدا نشود. از دیگر خصوصیات قلموهای با کیفیت می توان به دارا بودن حالت مخروطی آن ها اشاره نمود و موهایی که در نزدیکی دسته قرار دارند ضخیم تر است موهای نوک می باشند.

هماهنگ بودن نوع موی قلمو با جنس رنگ

همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره نمودیم امروزه برای تولید قلموهای نقاشی از موهای مختلفی نظیر موی مصنوعی و یا موی طبیعی حیوانات بهره گرفته می شود. محلی که این موها درون آن قرار میگیرند دارای جنس فلزی بوده و قسمت دسته ها نیز دارای جنس پلاستیک یا چوب می باشد. اگر قرار است برای رنگ آمیزی ساختمان از رنگ ها و وارنیش هایی که با آب به راحتی تمیز می شوند استفاده نمایید بهتر است قلمو هایی که برای تولید آنها از موی مصنوعی استفاده شده برای این کار برگزینید. هرچه تراکم این موی مصنوعی بیشتر باشد می تواند رنگ بیشتری نگهداری نماید و با نرمی بیشتری این رنگ را بر روی دیوار پخش کند.

راهنمای خرید قلمو نقاشی ساختمان خانگی

این موضوع سبب می شود تا در حین رنگ آمیزی اثر رد قلمو روی دیوار باقی نماند و نهایتاً یک خروجی صاف و یکدست حاصل شود. اما اگر قصد رنگ آمیزی سطوح مختلف با استفاده از رنگ های روغنی را دارید بهتر است قلموهایی که با موی طبیعی تولید شده اند را برای این کار برگزینید. استفاده از قلمو با موی مصنوعی در این موارد امکان پذیر می باشد، اما اگر می خواهید یک نقاشی صاف و یکدست و یکنواخت داشته باشید بهتر است قلمو هایی که با استفاده از موی طبیعی تولید شده اند را انتخاب نمایید.

نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که برای انجام اینکار از قلمو هایی که با استفاده از موی سر تولید شده‌اند پیشگیری به عمل بیاورید. چرا که موی سر رطوبت را جذب می کند و این امر منجر به نرم شدن موهای قلمو شده و نهایتاً مانع از پاشیده شدن رنگ بر روی سطوح خواهد شد.

انتخاب شکل مناسب

از دیگر نکات مهمی که در حین خرید قلمو می بایست به آن توجه کنید، توجه به شکل قلمو می باشد. برخی قلمو های موجود در بازار موهایشان دارای حالت زاویه بوده و برخی دیگر از آنها موهایشان در قسمت انتهایی دارای حالت مربعی شکل می باشند. چنانچه تمایل دارید تا بدون تراشیدن رنگ قبلی از قلمو برای رنگ کردن سطوح گوناگون بهره ببرید، خرید قلمو با نوک زاویه دار می تواند برای شما گزینه ایده آل تری باشد. چرا که وجود این زاویه سبب می‌ شود تا نقاش بهتر بتواند اقدام به کنترل خط رنگ نماید و نهایتاً رنگ آمیزی دقیق تر و یکدست تری را انجام دهد.

مشاوره خرید قلمو نقاشی ساختمان

قلموهایی که زاویه دار هستند برای رنگ کردن زوایا، گوشه های دیوار و چهارچوب ها ایده آل تر می باشند. دقت داشته باشید که میزان تراکم مو های این نوع قلمو ها نسبت به قلمو های دیگر کمتر می باشد. از قلمو هایی که شکل نوک آنها دارای حالت مربعی مانند است هم معمولا برای رنگ آمیزی سطوح صاف و گسترده استفاده می شود. قلمو هایی که دارای حالت سر کج می باشند نیز برای نقاشی بخش های غیر قابل دسترس و سخت نظیر پشت لامپ مهتابی استفاده می شوند.

انتخاب اندازه مناسب

با توجه به اینکه سایز های مختلفی از قلمو در بازار وجود دارد، بسته به محلی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید می بایست اقدام به انتخاب و خریداری قلمو با سایز مناسب کنید. مثلاً برای رنگ آمیزی سطوح کوچک چوبی خرید قلموهای سایز کوچک ایده آل تر بوده و می توانید کنترل بهتری برای رنگ آمیزی با استفاده از این قلم موها برای رنگ کردن داشته باشید. قلمو هایی که دارای عرض 2.5 تا سه سانتی متر می باشند برای انجام این کار مناسب هستند. برای رنگ آمیزی سطوح گسترده و وسیع هم خرید قلمو سایز 5 تا 5.5 سانتی متر توصیه می گردد.

نکات مهم هنگام خرید قلمو نقاشی ساختمان

برای رنگ آمیزی دیوار نیز بهتر است قلمو هایی که دارای سایز 7.5 تا ۱۰ سانتی متر می باشند را خریداری نمایید. تنها در مواقعی که قصد رنگ آمیزی مکان هایی نظیر نمای بیرونی، پنل، نرده و سطوحی که از مساحت بیشتری برخوردار می باشند را دارید می بایست از قلمو با سایز بیش از ۱۰ سانتی متر استفاده نمایید. در نتیجه قلمو هایی که بزرگتر هستند برای نقاشی سطوح بزرگ با جزئیات پایین استفاده می‌ شوند و قلمو های سایز کوچک برای سطوح کم عرض که نیاز به اجرای جزئیات دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع قلمو بر اساس جنس الیاف

نواع قلمو ساختمان بر اساس جنس الیاف

جنس الیاف و رشته هایی که برای تولید قلمو استفاده شده نقش بسزایی در کیفیت قلمو ایفا می‌کند. چرا که قلمو هایی با جنس الیاف بی کیفیت می تواند در طول رنگ آمیزی از قلم جدا شده و روی دیوار بچسبد و نهایتاً کیفیت خروجی شما را پایین بیاورد. در نتیجه توجه به الیاف و رشته ‌های قلمو در حین خرید قلمو بسیار مهم می باشد.

قلمو با الیاف طبیعی

برای تولید این نوع قلمو ها از موی حیوانات استفاده می شود. از قلمو های فوق معمولا برای رنگ آمیزی با استفاده از رنگ های روغنی، لاک ها و محصولاتی که پایه روغنی دارند استفاده می شود.

قلموی ترکیبی نایلون پلی استر

برای تولید این قلموها از الیاف مصنوعی استفاده شده و کار تمیز کردن و پاک کردن آنها به راحتی انجام می‌ شود. از این قلم موها برای رنگ آمیزی با رنگ های اکریلیک پایه آب و لاتکس استفاده می شود. این قلمو ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند و در صورت حفاظت و نگهداری درست می توانید آنها را برای طولانی مدت مورد استفاده قرار دهید.

ویژگی های قلمو نقاشی ساختمان خوب

قلمو های پلی استر

از قلمو های فوق برای رنگ آمیزی رنگ های لاتکس استفاده می شود و با استفاده از این قلمو ها می توانید رنگ را به صورت یکنواخت و یکپارچه بر روی دیوار پخش نمایید.

قلمو های فومی

از قلمو های فومی برای پخش کردن جلا دهنده های چوب مثل لاک پلی اورتان و چسب استفاده می شود. این قلم موها از کیفیت لازم برای رنگ آمیزی دیوار برخوردار نیستند.

انواع قلمو بر اساس اندازه

بهترین مارک قلمو نقاشی ساختمان

انتخاب سایز قلمو به تناسب نوع محلی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید انجام می شود و توجه به سایز یکی از اصلی ترین فاکتورهای مهم پیش از خرید قلم مو می باشد.

قلم مو با اندازه ۲ تا ۵ سانتی متر

از این قلموها جهت رنگ آمیزی نقاط کوچک و ظریف نظیر وسایل چوبی، گوشه های پنجره و مواردی از این دست استفاده می شود.

قلم مو با اندازه ۷ سانتی متر

این قلمو ها معمولاً برای رنگ آمیزی درب ها و کابینت ها استفاده می شوند.

قلم مو با اندازه بالای ۱۰ سانتی متر

قلمو های فوق معمولاً برای رنگ آمیزی سطوح گسترده و صاف نظیر دیوارها استفاده می گردند.

انواع قلمو بر اساس شکل سر

نکات خرید قلمو نقاشی ساختمان

شکل رشته های سر قلمو دارای حالت ها و برش های متفاوتی بوده و وجود این برش های مختلف نوع کاربری قلم را تعیین می نماید.

قلموی دیواری

قلم های فوق دارای برش مربعی شکل بوده و از تراکم بالا و اندازه بالایی برخوردار می باشند.

قلموی زاویه‌ دار

رشته ‌های قلمو های فوق با زاویه خاصی برش خورده اند و با استفاده از آنها می توانید نقاط کور و گوشه دیوار ها را به راحتی رنگ آمیزی نمایید.

قلمو مسطح

رشته های قلموهای مسطح هیچ شکل خاصی در برش خود ندارند و از آنها برای رنگ آمیزی سطوح صاف استفاده می ‌شود.

نکات مهم در خرید قلمو نقاشی ساختمان

قلمو زاویه‌دار نازک

قلمو های فوق بسیار ظریف هستند و رشته های آنها به صورت زاویه دار برش خورده است و برای رنگ آمیزی مناطق کوچک غیر قابل دسترس از آنها استفاده می شود.

قلمو صاف

قلموهای صاف از نظر ظاهری شبیه قلموهای مسطح می باشند. با این تفاوت که این قلمو ها امکان جذب رنگ بیشتری دارند و باریک تر از قلمو های مسطح می باشند.

جمع بندی

برای خرید قلمو نقاشی ساختمان به چه نکاتی توجه کنیم؟

در این مقاله پس از معرفی جامع و کامل انواع قلمو های نقاشی ساختمان، اقدام به ارائه یک راهنمای خرید برای تهیه قلموی مناسب به کاربران نمودیم و در این راهنما نکات مهمی که در حین خرید قلمو می بایست کاربران لحاظ کنند را برای آنها عنوان کردیم. وجود برندهای مختلف عرضه کننده قلمو نقاشی ساختمان در بازار ممکن است کار انتخاب قلمو را برای کاربران با دشواری‌ هایی مواجه سازد. شما خرید کدام یک از این برند ها را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک قلم موی نقاشی خوب و کاربردی یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا