برق و ابزار آلات

معرفی انواع تجهیزات دزدگیر برای ساختمان و اماکن

متاسفانه طی سالیان گذشته شاهد افزایش آمار سرقت از اماکن مسکونی و تجاری بودیم و به همین خاطر بسیاری از افراد ترجیح می‌ دهند تا سیستم های امنیتی منازل و مغازه‌ های خود را نسبت به گذشته ارتقا دهند تا بتوانند از اموال خود در مقابل سارقان محافظت نمایند. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که تنوع سیستم های دزدگیر موجود در بازار به قدری بالاست که ممکن است مشتریان هنگام خرید دچار سردرگمی شوند و نتوانند از بین گزینه های موجود، یک گزینه خوب و ایده آل را خریداری نمایند.

در نتیجه تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا با معرفی کامل انواع تجهیزات دزدگیر برای ساختمان و اماکن، به شما کمک کند تا بتوانید تجهیزات کاربردی برای بالا بردن سطح ایمنی منازل و مغازه های خود خریداری نمایید. اگر قصد خرید دزدگیر دارید، پیشنهاد میکنیم خواندن ادامه این مقاله کاربردی درباره تجهیزات مورد نیاز دزدگیر را از دست ندهید.

دزدگیر اماکن چیست؟

راهنمای انتخاب بهترین تجهیزات دزدگیر

دزدگیر اماکن یک سیستم حرفه‌ای و پیشرفته است که برای تولید آن از استانداردهای خاصی پیروی شده است. استفاده از دزدگیر اماکن منجر به افزایش سطح امنیت آن مکان می گردد. در اصل با قرار دادن دزدگیر در آن محل، امنیت آن حوزه به دست دزدگیر سپرده می شود و چنانچه این دزدگیر تشخیص ورود غیر مجاز و دزدی را بدهد، با هشدارهای لازم به صاحب آن مکان این موضوع را اطلاع خواهد داد.

نحوه هشدار دهی دزدگیر های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد. مثلا برخی از آنها با پخش کردن یک صدای آژیر بلند این موضوع را به کاربران اطلاع می دهند. اما در سال های اخیر نوع جدیدی از این دزدگیرها به بازار ارائه شده که وجود خطر در محل را با ارسال پیامک، زنگ هشدار و مواردی از این دست به کاربران اطلاع می دهد. در نتیجه کاربران به هنگام خرید و نصب این دزدگیر ها می توانند تنظیم کنند که پیامک مربوطه به کدام خط ارسال شود و یا تماس هشدار با کدام خط گرفته شود. امکان تنظیم پیام های مختلفی برای این دزدگیر ها در شرایط مختلف فراهم می باشد و این دزدگیر ها به تناسب نوع شرایط پیام های مختلفی را می توانند ارسال نمایند.

انتخاب بهترین تجهیزات دزد گیر

مثلاً اگر دزدگیر تشخیص دهد که در آن محل ورود غیر مجاز انجام شده می تواند اقدام به ارسال یک پیام به خصوص برای خط مورد نظر کند و در مواقعی که دزدگیر متوجه صدای شکستن شد می تواند پیامک دیگری با متن دیگری را برای همان خط ارسال نماید. البته تمامی دزدگیر های موجود در بازار از این قابلیت برخوردار نیستند و بستگی به برند دزدگیر و مدل آن شاهد وجود یا عدم وجود این قابلیت بر روی دزدگیر ها هستیم.

انواع تجهیزات دزدگیر

ویژگی های دزدگیر ها

حال که با خصوصیات و ویژگی های دزدگیر اماکن آشنا شدید، وقت آن رسیده تا شما را بیشتر با اجزای تشکیل دهنده این دزدگیر ها آشنا کنیم. در ادامه مطلب قصد داریم تا اجزای مختلفی که دزدگیر اماکن از آن تشکیل شده اند را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم و عملکرد هر یک از آنها را نیز برای شما عنوان نماییم:

چشمی دزدگیر

یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده دزدگیر اماکن، چشمی آن می باشد. این بخش در واقع نقش چشم دزدگیر را برعهده دارد و منجر به آشکار شدن فضای اطراف دزدگیر می گردد. وظیفه این قسمت اسکن لحظه ای اطراف می باشد و این چشمی ها امکان تشخیص ساده‌ترین محرک ها را نیز دارا می باشند. درجه حساسیت چشمی های مختلف در دزدگیر های گوناگون با یکدیگر متفاوت می باشد و پیشرفته ترین نوع آنها به سادگی می‌ توانند حتی کوچکترین حرکت را ردیابی نموده و آن را تحت پوشش قرار دهند.

انواع تجهیزات دزدگیر

در مجموع دو نوع چشمی دزدگیر وجود دارد که شامل چشمی های سیمی و بی سیم می گردد. اتصال چشمی های سیمی به دزدگیر با استفاده از یک کابل انجام می شود. چشمی های بی سیم نیز به صورت وایرلس به دزدگیر متصل می ‌شوند و به دلیل استفاده از امکانات و تکنولوژی های برتر در تولید این دزدگیرها، دزدگیر هایی که از چشمی های بی سیم برخوردارند، نسبت به نوع دیگر قیمت بالاتری دارند.

مگنت دزدگیر

این قطعه عملکردی شبیه به آهن ربای معمولی داشته و از دو قطب مثبت و منفی برخوردار می باشد. عملکرد این مگنت ها به این صورت است که دو قطب مخالف آن ها روبه روی یکدیگر قرار می گیرند و سپس بین این دو قطب فاصله داده می‌شود تا بدین وسیله سیستم دزدگیر فعال شود. اصلی ترین کاربرد این مگنت ها استفاده از آنها بر روی درب و پنجره می باشد.

کاربرد مگنت دزدگیر

به این صورت که هنگامی که این مگنت ها را به درب و پنجره متصل می کنید، با باز شدن آن در یا پنجره، این مگنت ها از یکدیگر فاصله می گیرند و این امر منجر به فعال شدن دزدگیر خواهد شد. مگنت دزدگیر نیز در دو نوع سیمی و بی سیم به بازار عرضه شده و کار راه اندازی و نصب هر دو مورد بسیار آسان و راحت می باشد. لازم به ذکر است که مگنت های بی سیم در رنج قیمتی بالاتری قرار می گیرند و گران تر از مدل های سیمی هستند.

تلفن کننده دزدگیر اماکن

تلفن کننده دزدگیر تنها به سیستم های دزدگیر جدید اضافه شده و در سیستم های دزدگیر پیشرفته شاهد استفاده از این قطعه هستیم. بخش تلفن کننده زمانی شروع به فعالیت می کند که سیستم دزدگیر اماکن بر اثر عوامل مختلف تحریک شده و تهدیدی را تشخیص داده باشد. از جمله اجزای اصلی تلفن کننده می توان به حافظه آنها اشاره نمود. میزان حافظه تلفن کننده ها بسته به برند تولید کننده با یکدیگر متفاوت می باشد و برندهای مطرح و نام آشنا معمولاً میزان حافظه بیشتری را به این تلفن کننده ها اختصاص داده اند.

تجهیزات مورد نیاز دزدگیر

هر چه میزان حافظه تلفن کننده بالاتر باشد، امکان ذخیره شماره تلفن های بیشتری در آن وجود خواهد داشت. پس از خرید دزدگیر های فوق می بایست شماره تلفن خود را در حافظه این تلفن کننده ها وارد نمایید تا در صورت به وجود آمدن هر مشکلی، سیستم تلفن کننده با شماره ای که شما تنظیم نموده اید اقدام به برق قراری تماس و ارسال پیامک نماید. پیامی که در حین تماس برای شما پخش خواهد شد یک پیام از پیش ضبط شده است. تلفن کننده ها می توانند از ۴ تا ۱۶ و حتی بیشتر شماره را درون خود ذخیره نمایند.

پدال دزدگیر

لوازم جانبی دزدگیر اماکن

پدال دزدگیر تنها در مکان‌ های خاصی نظیر بانک‌ها و طلافروشی ها دارای کاربرد هستند و چنانچه شخص اقدام به فشار دادن این پدال ها نماید، دزدگیر به سرعت فعال شده و دیگران را از خطر موجود در محیط آگاه خواهد نمود.

ریموت دزدگیر

لوازم جانبی دزدگیر ساختمان

با استفاده از ریموت می توانید اقدام به فعال یا غیر فعال کردن سیستم دزدگیر اماکن نمایید. با توجه به برند و کیفیت ریموت شاهد عرضه ریموت با برد ۵۰ تا ۱۵۰ متری به بازار هستیم. ریموتی که برد بیشتری را تحت پوشش قرار می‌ دهد از قیمت بالاتری برخوردار می باشد.

پنل دزدگیر

انواع تلفن کننده دزدگیر

از دیگر بخش های مهم سیستم دزدگیر می توان به پنل دزدگیر اشاره کرد که به عنوان قلب سیستم دزدگیر عمل می کند. این بخش در واقع کار فرماندهی تمامی بخش های دزدگیر را برعهده دارد و تمامی بخش های تشکیل دهنده سیستم دزدگیر به این بخش متصل می باشند. پنل های فوق از تعدادی برد الکترونیکی ساخته شده اند و از ساختار بسیار پیچیده و پیشرفته ای برخوردار می باشند.

بلندگوی دزدگیر

وسایل مورد نیاز برای نصب دزدگیر

بعد از آنکه سیستم دزدگیر اماکن احساس خطر کرد، بلندگوی دزدگیر به صدا درآمده و با پخش صدای آژیر منجر به مطلع کردن سایر افراد از وجود خطر خواهد نمود. بلندگوهای دزدگیر در توان های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند و هرچه میزان وات این بلندگوها بالاتر باشد، ابعاد بلندگو بزرگتر خواهد شد و می تواند صدا را با کیفیت بیشتری پخش کند. رایج ترین بلندگو هایی که توسط اغلب مردم مورد استفاده قرار می گیرند بلندگو های ۲۵ واتی هستند.

ریپیتر دزدگیر اماکن

چرا به دزدگیر نیاز داریم؟

با استفاده از ریپیتر ها می توانید اقدام به افزایش برد ریموت دزدگیر نمایید. علاوه بر این با استفاده از آنها می‌توانید میزان برد چشمی دزدگیر را نیز افزایش دهید.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی سیستم دزدگیر مورد استفاده در اماکن، به بررسی تجهیزات این دزدگیرها پرداختیم و عملکرد هر یک از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم. امروزه شاهد تولید سیستم های دزدگیر به وسیله برند های مختلف ایرانی و خارجی هستیم و هر یک از آنها کیفیت های مختلفی از این محصول را به بازار عرضه نموده اند. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده دزدگیر را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک دزدگیر خوب و ایمن که از کارایی بالایی برای محافظت از اماکن برخوردار می باشد یاری رسانید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا