سایر

راهنمای خرید و معرفی انواع خط کش و کاربرد آنها

خط کش یکی از لوازم تحریر پرکاربرد است که افراد زیادی از آن استفاده می کنند و موارد استفاده گسترده ای دارد. برای تولید خط کش از متریال های مختلفی بهره گرفته می‌شود که از آن جمله می توان به پلاستیک، چوب و فولاد اشاره نمود. هر یک از خط کش های موجود در بازار دارای کاربرد منحصر به فردی هستند و برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه از خط کش در مشاغل مختلفی نظیر خیاطی، نجاری، معماری و رشته های مختلف مهندسی و غیره استفاده های بسیار زیادی می شود.

بی شک بدون وجود خط کش افرادی که در این مشاغل مشغول به کار هستند به مشکل جدی بر می خورند و نمی‌توانند کار خود را به نحو احسن انجام دهند. تکنوسان مگ در این مقاله قصد معرفی انواع خط کش و کاربرد آنها به کاربران را دارد و با ارائه راهنمای خرید خط کش سعی دارد تا به کاربران کمک کند تا بتوانند در حین خرید یک خط کش و خوب و کاربردی برای رفع نیازشان خریداری نمایند. بنابراین اگر قصد خرید خط کش دارید پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

خط کش چیست؟

کاربرد انواع خط کش / خط کش چیست؟

خط کش به وسیله ای گفته می شود که در اندازه های مختلفی به بازار عرضه شده و با استفاده از آن می توانید اقدام به اندازه گیری مقیاس ها و اجسام مختلف نمایید و یا خطوط صاف و منظم ترسیم کنید. همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم امروز از متریال های مختلفی نظیر پارچه، مقوا، فلز، پلاستیک، چوب و غیره برای تولید خط کش استفاده می‌شود. بنابراین قیمتی که برای عرضه خط کش های مختلف در نظر گرفته شده با یکدیگر متفاوت می باشد.

برای آنکه بتوانید از خط کش های تخصصی به درستی استفاده کنید می بایست با خصوصیات و ویژگی های این خط کش ها کاملاً آشنا شوید و اهدافی که خط کش برای آن تولید شده است را کاملا درک کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از خط کش برای دستیابی به اهداف خود داشته باشید.

انواع خط کش موجود در بازار و موارد کاربرد آنها

سایز های متداول خط کش

خط کش دارای مدل های بسیار متنوع و گسترده ای می باشد و از هر یک از آنها می‌توان برای رسیدن به مقصود خاصی استفاده نمود. اگر بخواهیم خط کش ها را به تناسب مکان هایی که از آنها استفاده می شود دسته بندی کنیم می‌توانیم به دسته بندی زیر برسیم:

  • انواع خط کش کودکانه
  • انواع خط کش مدرسه
  • انواع خط کش صنعتی
  • انواع خط کش سینوسی
  • انواع خط کش مهندسی
  • انواع خط کش نقشه کشی
  • انواع خط کش معماری
  • انواع خط کش خیاطی

در ادامه قصد داریم تا تعدادی از این خط کش های کاربردی را برای شما معرفی نماییم.

خط کش مکانیکی

خط کش مکانیکی از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به خط کش های معمولی دارد. اما این خط کش ها از امکانات بیشتری نسبت به خط کش های معمولی برخوردارند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا بتوانند اشیا را خیلی دقیق و با سرعت بالا اندازه گیری نمایند.

انواع خط کش برای دانش آموزان / انواع خط کش برای کودکان

برای تولید خط کش های مکانیکی عموماً از فلز فولاد استفاده می‌شود. به دلیل آنکه خط کش های فوق معمولاً به وسیله مکانیک ها و افرادی که در کارگاه ها به انجام کارهای تخصصی مشغول هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد، این خط کش به خط کش مکانیکی معروف شده اند. با استفاده از این خط کش افراد می توانند کوچکترین اندازه ها را نیز با دقت بسیار بالایی اندازه گیری نمایند. ابزار فوق واحدهای کوچکتر از سانتی متر یعنی چند میلی متر و اینچ را نیز مشخص نموده تا بتوان با استفاده از آن اندازه گیری دقیق و درستی از اشیای مختلف به دست آورد.

خط کش میز

افرادی که تمایل دارند تا از خط جهت کشیدن خطوط مستقیم استفاده کنند یا می خواهند با استفاده از خط کش اقدام به اندازه گیری اجسام کوچک و معمولی نمایند می توانند از خط کش میز برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. خط کش میز توسط دانش آموزان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای تولید این خط کش ها معمولاً از متریال هایی نظیر پلاستیک و چوب استفاده می‌ شود.

انواع خط کش های مهندسی

خط کش های فوق عموما دارای ابعادی به طول ۳۰ سانتی متر می باشند و قیمتی که برای عرضه آنها در نظر گرفته شده بسیار خوب و مقرون به صرفه می باشد. از جمله موارد کاربرد خط کش میز می توان به استفاده از آن برای کشیدن نقشه های فنی مهندسی و استفاده توسط دانش آموزان و دانشجویان اشاره نمود.

خط کش انعطاف پذیر

خط کش انعطاف پذیر همان طور که از نامش پیداست از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد و به راحتی می توانید این خط کش را بدون اینکه بشکند، خم و راست نمایید. به همین خاطر این خط کش ها مناسب ترین گزینه جهت اندازه گیری سطوح ناهموار می باشند. از جمله موارد کاربرد خط کش انعطاف پذیر می توان به استفاده از آنها برای اندازه گیری اشیای کوچکی که صاف نیستند اشاره نمود. بنابراین در کسب و کارهایی نظیر سنگ تراشی به وفور شاهد استفاده از خط کش انعطاف پذیر هستیم.

راهنمای خرید خط کش استاندارد

به دلیل انعطاف پذیری بالای این خط کش ها به راحتی با استفاده از آن می توانید اشیایی که دارای سطح دایره ای یا کروی هستند را اندازه گیری نمایید. علاوه بر این با استفاده از این خط کش به راحتی می توانید اقدام به ترسیم خطوط مستقیم نیز کنید. برای تولید این خط کش ها از نوع خاصی از پلاستیک استفاده می شود. این خط کش ها در اندازه های مختلفی به بازار عرضه شده اند و هر شخص به تناسب نوع کاربرد خود می تواند خط کش انعطاف پذیر با ابعاد متناسب را خریداری نماید.

خط کش تا شده یا نجار

برای تولید خط کش های فوق معمولاً از چهار قطعه یا بیشتر استفاده می شود. خط کش های فوق معمولاً به وسیله سنگ تراش ها و نجاران مورد استفاده قرار می گیرند و همین موضوع سبب شده تا این خط کش ها در بازار به خط کش نجار شناخته شوند. از جمله خصوصیات ظاهری خط کش های فوق می‌توان به نازک و مستطیل شکل بودن آنها اشاره نمود.

نکاتی برای انتخاب بهترین خط کش

جنس بدنه این خط کش ها عموماً از چوب یا پلاستیک می باشد و قطعاتی که برای اتصال خط کش های فوق مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز معمولاً دارای جنس فلزی یا پلاستیکی هستند. نحوه جمع شدن این محصولات به صورت زیگزاگی بوده و پس از جمع شدن خط کش های فوق ابعاد جمع و جوری پیدا می‌کنند و به راحتی می‌توانید آنها را حمل کنید.

خط کش خیاطی

خط کش های خیاطی یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین انواع خط کش موجود در بازار به شمار می روند که عموما توسط خیاطان مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این خط کش ها، به راحتی می توانید کار اندازه گیری بخش های مختلف لباس نظیر پاچه های شلوار را انجام دهید. خط کش های فوق در طول های مختلفی تولید و به بازار عرضه شده اند و استانداردترین طولی که برای این خط کش عنوان‌ شده ۳ متر می باشد.

نکات مهم هنگام خرید خط کش

برای تولید این خط کش ها از متریال هایی نظیر پلاستیک انعطاف پذیر یا نایلون استفاده می شود و با استفاده از آنها به راحتی می توانید اقدام به اندازه گیری نقاط غیر قابل دسترس نظیر اطراف منحنی یا گوشه های لباس نمایید.

نقاله

شاید برای شما جالب باشد که بدانید همیشه از خط کش ها برای اندازه گیری خطوط مستقیم استفاده نمی شود و با استفاده از خط کشی نظیر نقاله می توانید اقدام به اندازه گیری خطوط زاویه دار نمایید. با استفاده از نقاله به راحتی می توانید زاویه اجسام مختلف را برحسب درجه اندازه گیری کنید. از نقاله در ترسیم نقشه های معماری و مکانیکی استفاده بسیار زیادی می شود.

ویژگی های خط کش خوب / نکات خرید خط کش

البته با آمدن نرم افزارهای جدید که کار ترسیم نقشه ها را انجام می دهند استفاده از نقاله نسبت به گذشته کمتر شده، اما هنوز هم این ابزار کارایی خود را از دست نداده و در مدارس از آن برای ترسیم اشکال هندسی یا اندازه گیری خطوط در رشته هایی نظیر ریاضیات هندسه استفاده بالایی می شود. محصول فوق می تواند زاویه اجسامی که بین ۰ تا ۱۸۰ درجه هستند را اندازه گیری نماید. نحوه استفاده از این ابزار بسیار راحت بوده و معمولاً برای تولید آن از متریال هایی نظیر فلز شفاف، پلاستیک یا شیشه استفاده می شود. این محصول از نظر ظاهری شبیه به نیم دایره می باشد.

گونیا

گونیا یکی دیگر خط کش های تخصصی است که عموما از آن برای ترسیم نقشه های مهندسی یا نقشه کشی مکانیکی استفاده می شود. به طور کلی استفاده از گونیا برای نقشه کشی می تواند نتایج دقیق تری را به دست بدهد و کار را تمیز تر نموده و نقشه‌ های دقیق تری را حاصل نماید. البته این ابزار توسط دانش آموزان و در طول دوره تحصیل نیز استفاده بسیار زیادی می شود و دانش آموزان از آن برای ترسیم خطوط عمود و موازی جهت حل مسائل مختلف ریاضی استفاده می نمایند. دو نوع مختلف از گونیا در بازار وجود دارد که برای نام گذاری آن ها زاویه آنها را مد نظر قرار می دهند.

برای خرید خط کش به چه نکاتی توجه کنیم؟

گونیا دارای یک مرکز برش بوده و برای تولید آن از متریال هایی نظیر فلز شفاف، شیشه و پلاستیک استفاده می شود. بنابراین قیمتی که برای عرضه انواع مختلف گونیا در نظر گرفته شده به تناسب نوع متریال به کار گرفته شده برای تولید این محصول متفاوت می باشد. مثلاً گونیا هایی که دارای جنس پلاستیکی هستند نسبت به گونیا هایی که دارای جنس فلزی هستند از قیمت پایین تری برخوردار می باشند و برای خرید آن ها می بایست مبلغ کمتری هزینه کنید.

جمع بندی

تفاوت انواع خط کش

در این مقاله تعدادی از پرکاربرد ترین خط کش هایی که در بازار وجود دارند را به کاربران معرفی نموده و موارد کاربرد هر یک از آنها را نیز مشخص کردیم. در مشاغل مختلف از انواع مختلف خط کش استفاده های زیادی می شود و با استفاده از خط کش می توانید اقدام به ترسیم خطوط نموده یا کار اندازه گیری دقیق فاصله ها و ابعاد اشیا را انجام دهید. علاوه بر این برای تولید خط کش از متریال های مختلفی استفاده می‌ شود و هر خط کش به تناسب نوع متریال به کار گرفته شده برای تولید آن قیمت گذاری می گردد.

خوشبختانه امروزه برندهای مختلف ایرانی به کار تولید خط کش مشغول هستند و به دلیل اینکه کشور از واردات این محصول بی نیاز می باشد قیمتی که برای عرضه آن در نظر گرفته شده بسیار خوب و مقرون به صرفه است. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده خط کش را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کن کنید تا بتوانند یک خط کش خوب و باکیفیت که از قیمت مقرون به صرفه ای نیز برخوردار می باشد را خریداری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا