برق و ابزار آلات

معرفی انواع قیچی و کاربرد هر کدام

قیچی از آن دسته از ابزارهایی است که از زمان های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته و هنوز هم توسط افراد مختلف که در مشاغل گوناگون مشغول به کار هستند کاربرد های زیادی دارد. این ابزار به وسیله لئوناردو داوینچی اختراع شده و از آن زمان تاکنون شکل و شمایل متفاوتی به خود گرفته است.  امروزه شاهد وجود انواع مختلفی از قیچی در سطح بازار هستیم که از هر یک از آنها در زمینه های شغلی مختلف استفاده می شوند.

از جمله موارد کاربرد قیچی می توان به استفاده از آن در شغل هایی نظیر خیاطی، آرایشگری، باغبانی، آهنگری و غیره اشاره نمود. به دلیل وجود تنوع بالا در این محصول تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا به معرفی انواع قیچی و کاربرد هرکدام از آنها بپردازد. بنابراین اگر شما هم علاقمند هستید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله در خصوص راهنمای خرید قیچی را از دست ندهید.

ساختار قیچی چگونه است؟

راهنمای خرید قیچی خیاطی / راهنمای خرید قیچی باغبانی

قیچی از دو تیغه بسیار تیز و مستحکم تشکیل شده است. البته امروزه نوع خاصی از قیچی نیز به بازار عرضه شده که نوک آن نسبت به سایر قیچی ها کمی کندتر می باشد. ویژگی های فوق سبب شده تا این قیچی ها مناسب استفاده توسط کودکان شوند و کودکان با استفاده از این قیچی ها می توانند اقدام به درست کردن کاردستی نمایند.

برای بالا بردن سطح ایمنی این قیچی ها معمولاً تیغه های آنها را با نوعی پلاستیک خاص محافظت می نمایند. به طور کلی اغلب قیچی های موجود در بازار از دو دسته با محور حرکتی تشکیل شده اند. اگر با استفاده از قیچی قصد بریدن مواد سنگین یا ضخیم را دارید، با قرار دادن جسم نزدیک به نقطه اتکای یا اهرم می توانید مزیت مکانیکی اهرم را افزایش دهید.

اما ساختار قیچی های آشپزخانه به قیچی های معمولی شباهت بیشتری دارد و تنها تفاوت این دو قیچی با یکدیگر این است که محل تکیه گاه قیچی آشپزخانه نسبت به قیچی های معمولی دور تر از دسته واقع شده و همین موضوع سبب افزایش قدرت برش قیچی آشپزخانه شده است. البته برخی برندهای تولید کننده قیچی آشپزخانه طراحی قیچی های خود را به نحوی انجام داده اند که بتوان دو تیغه قیچی را در حین شستشو از هم کاملاً جدا کرد.

کمپانی های تولید کننده قیچی در گذشته قیچی های خود را جهت استفاده توسط افراد راست دست تولید می‌کردند. اما امروزه اغلب کمپانی های شاغل در این زمینه به تولید قیچی های مخصوص افراد چپ دست نیز مشغول هستند تا بتوانند نیاز تمام افراد جامعه را مرتفع نمایند.

معرفی انواع قیچی

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره نمودیم و امروزه مدل های مختلفی از قیچی برای کاربردهای مختلف تولید و روانه بازار شده است. اگر بخواهیم قیچی ها را بر حسب مشاغل مختلف دسته بندی کنیم می توانیم به دسته بندی زیر برسیم:

 • قیچی خیاطی
 • قیچی باغبانی
 • قیچی آهن بر
 • قیچی آرایشگری

انواع قیچی خیاطی

انواع مختلفی از قیچی در حوزه خیاطی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله انواع قیچی مورد استفاده در خیاطی می توانیم به قیچی های زیر اشاره نماییم:

 • قیچی ساده خیاطی: این قیچی ها از دو حلقه مساوی تشکیل شده اند و از آنها برای برش پارچه استفاده می شود.

ساختار قیچی چگونه است؟

 • قیچی برش کوچک: این قیچی ها دارای جنس بدنه فولادی هستند و خیاطان برای انجام اموری نظیر شکافتن درز، انجام دوخت های ظریف یا برش تکه های کوچک پارچه از این محصول استفاده می نمایند.
 • قیچی مخصوص چیدن تور: ساختار تشکیل دهنده این قیچی ها به نحوی است که تیغه رویی آنها نسبت به تیغه زیرین پهن تر و تخت تر میباشد و با استفاده از تیغه فوق میتوانید بدون آنکه هیچ گونه سوراخی بر روی پارچه های توری به وجود آورید، قسمتهای اضافی را از تور جدا نمایید.

بهترین مارک قیچی

 • قیچی نخ چین دستی: معمولاً پس از اینکه کار دوخت یک لباس انجام می شود مقداری نخ دوخت اضافه بر روی لباس باقی می ماند که با استفاده از قیچی های نخ چین دستی می توانید اقدام به جدا کردن نخ های اضافی از لباس کنید.

انواع قیچی اهن بر

 • قیچی نوک تیز کوچک: قیچی های فوق دارای ابعاد بسیار کوچکی هستند و از تیغه های تیز و برنده ای برخوردار می باشند. از جمله موارد کاربرد این محصول می توانید به استفاده از آنها برای باز کردن سوراخ جای دکمه اشاره نماییم. قیمتی که برای عرضه این قیچی ها در نظر گرفته شده بسیار خوب و مقرون به صرفه می باشد.
 • قیچی زیگزاگ: قیچی های فوق از تیغه های دنده ای برخوردار هستند و اگر از آنها برای برش پارچه استفاده کنید، از ریش شدن پارچه پیشگیری به عمل خواهد آورد و و برش تمیزتری را از خود به جای خواهد گذاشت. علاوه بر این می توان برای تمیز کردن جای درزها نیز از قیچی های زیگزاگ استفاده کرد.

انواع قیچی چمن زن

 • قیچی برقی خانگی: قیچی برقی خانگی نسبت به قیچی های معمولی از ساختار متفاوتی برخوردار است و قیمتی که برای عرضه آن نیز در نظر گرفته شده با قیچی های معمولی متفاوت میباشد. این قیچی ها قادرند پارچه را در مدت زمان کوتاهی برش دهند و عملکرد آنها بسیار سریعتر از قیچی های دستی می باشد.

انواع قیچی های صنعتی

 • قیچی برقی صنعتی: این قیچی ها معمولاً توسط تولیدی های لباس مورد استفاده قرار می‌گیرند و توانایی برش انواع مختلف پارچه را دارا هستند. معمولاً تولیدی ها با قرار دادن چندین لایه پارچه بر روی یکدیگر با استفاده از این قیچی ها شروع به بریدن پارچه ها می نمایند. به همین خاطر پس از ابداع قیچی های فوق روند تولید لباس سرعت بیشتری به خود گرفته است.

انواع قیچی های برقی خیاطی

انواع قیچی باغبانی

باغبانان برای انجام کارهای مختلف خود از انواع مختلف قیچی باغبانی استفاده می نمایند. از جمله انواع قیچی باغبانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قیچی میوه چینی: قیچی های فوق برای چیدن میوه های بوته ای و درختی مورد استفاده قرار می گیرند و با استفاده از آنها می توانید حجم زیادی از میوه ها را در مدت زمان کوتاهی بچینید. برای تولید قیچی باغبانی معمولاً از فنر استفاده می‌شود. این فنر در حالت عادی باز شده است و در حین استفاده فنر فوق جمع می گردد.

انواع قیچی صنعتی خیاطی

 • قیچی چمن زن: افرادی که قصد دارند تا متراژ وسیعی از چمن را کوتاه نمایند، معمولاً از دستگاه های چمن زن استفاده می کنند. اما افرادی که فضای چمن زنی آنها محدود است و از بودجه کمتری برخوردار می باشند معمولاً قیچی های چمن زنی را برای انجام این کار انتخاب می نمایند. این قیچی ها از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار می باشند و تیغه آنها زیاد ضخیم نیست و به همین خاطر مناسب استفاده برای کوتاه کردن چمن و گیاهان نازک هستند. این قیچی ها از نظر ظاهری شبیه به قیچی های معمولی می باشند.

نکات مهم هنگام خرید قیچی

 • قیچی شمشاد زن: قیچی شمشاد زن برای هرس کردن پرچین و شمشاد مورد استفاده قرار می گیرد. این قیچی ها از طول بلندی برخوردار هستند و با استفاده از آنها می توانید پرچین را به صورت یکدست کوتاه نمایید. دسته های بلند این قیچی ها به شما این امکان را می دهد تا به راحتی بتوانید قسمت های بالای گیاه را نیز هرس کنید.

ویژگی های قیچی خوب / نکات مهم در خرید قیچی

 • قیچی سرشاخه زنی: قیچی های فوق برای هرس کردن و قطع شاخه هایی که در قسمت فوقانی درخت ‌ها قرار گرفته ‌اند مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین قیچی های فوق از یک دسته بلند برخوردارند تا شما بتوانید کار هرس کردن شاخه ها را به راحتی انجام دهید. به دلیل وجود دسته های بلند در این قیچی، دیگر نیازی به بالا رفتن از نردبان برای هرس کردن درختان ندارید و همین موضوع سبب افزایش سطح امنیت استفاده کنندگان از این قیچی ها شده است.

برای خرید قیچی به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • قیچی شاخه زن: افرادی که تمایل به هرس کردن شاخه های درختان دارند از قیچی های شاخص زن به جای استفاده از ابزارهای وقت گیری نظیر اره می‌توانند برای انجام این کار استفاده نمایند. این قیچی از نظر ابعاد کمی بزرگتر از قیچی های میوه چینی است و توان و قدرت آنها نیز بیشتر می باشد و در مدت زمان کوتاه تری می توانید کار هرس شاخه های درختان را با استفاده از آنها انجام دهید.

نکاتی برای خرید قیچی

انواع قیچی آهن بر

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، در مشاغل در مشاغل مربوط به آهن نیز از انواع مختلف قیچی استفاده می شود که در ادامه قصد معرفی این قیچی ها به شما را داریم:

 • قیچی آهن بر نوک اردکی: از قیچی آهن بر نوک اردکی می توان جهت برش ورقه های نازک حلبی استفاده کردو در مواقعی که شما نیاز دارید تا ورقه های فلزی زاویه‌دار و خم شده را برش دهید قیچی آهن بر نوک اردکی می ‌تواند به کمک شما بیاید و این کار را برای شما انجام دهد. از آنجایی که دهانه این قیچی ها شبیه به نوک اردک می باشد، این خیلی ها به قیچی های نوک اردکی مشهور شده اند.

انواع قیچی ورق بر

 • قیچی آهن بر سر خم: قسمت سری این قیچی ها حالت خمیده دارد و به همین خاطر این قیچی ها به قیچی های سرخم شهرت پیدا کرده‌اند. وجود سرکج بر روی این قیچی به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند در مواقعی که جای برش مناسبی ندارند و ورقه آهن دستگیره است از قیچی های فوق برای انجام کار برش استفاده نمایند. البته کج بودن سر این قیچی ها موجب کم شدن قدرت آنها شده است و تنها در مواقع لزوم بهتر است این قیچی ها را برای انجام کار برش مورد استفاده قرار دهید.

قیچی آهن بر سر خم

 • قیچی آهن بر هواپیمایی: افرادی که تمایل دارند تا اقدام به برش ورق های فلزی به صورت دقیق و منظم نمایند قیچی آهن بر هواپیمایی می تواند گزینه مناسبی برای آنها به شمار رود. از آنجایی که از قیچی های فوق برای نخستین بار برای برش ورق های آلومینیومی هواپیما استفاده شد، در نتیجه این قیچی ها به قیچی های آهن بر هواپیمایی شهرت پیدا کردند.

قیچی آهن بر هواپیمایی

 • قیچی آهن بر لوله: اگر قصد برش لوله های فلزی نظیر لوله بخاری را دارید می توانید از قیچی آهن بر لوله استفاده کنید. این قیچی دارای سه لبه تیز بوده و به دلیل طراحی ارگونومیک و راحتی که دارد با استفاده از آن می توانید در مدت زمان کوتاهی کار بریدن لوله های حلبی را انجام دهید.

قیچی آهن بر لوله

قیچی های آرایشگری

قیچی های آرایشگری نیز دارای مدل های مختلفی هستند و هر یک از آنها برای انجام کار خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی قیچی های آرایشگری به دو نوع قیچی های های کات یا همان کوتاهی و قیچی های اسکلاپ تقسیم بندی می گردند. قیچی های کوتاهی دارای سه مدل مختلف زیر هستند:

بهترین قیچی برای آرایشگری

 • نوک تیز: قیچی های نوک تیز برای انجام ظریف کاری و کارهای خطی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • تیغه کوتاه: قیچی های تیغه کوتاه برای انجام پیتاژ های عمودی مثل پرتابی، سوزنی، سایشی و غیره و نیز انجام کارهای کوتاهی استفاده می گردند.
 • تیغه بلند: قیچی های تیغه بلند برای کوتاهی های صفر درجه استفاده می شوند.

قیچی های اسکلاپ نیز قیچی هایی هستند که معمولاً از آنها برای انجام ظریف کاری بر روی موها استفاده می شود. قیچی های پیتاژ نیز برای پیتاژ کردن موها مورد استفاده قرار می گیرند. قیچی پیتاژ ۲۵ درصد یک طرف استیل در بین سایر قیچی های پیتاژ از فروش و کاربرد بیشتری برخوردار است و می توان برای انجام کارهای مختلف از آن بهره گرفت. اما قیچی های پیتاژ ۵۰ درصد و ۷۵ درصد به دلیل آنکه تنها برای کوتاهی نوک استفاده می گیرند از کاربرد و فروش کمتری برخوردار می باشند.

جمع بندی

در این مقاله انواع قیچی موجود در سطح بازار را برای کاربران معرفی نمودیم و موارد کاربرد هر یک از آنها را نیز مشخص کردیم. امروزه در مشاغلی نظیر خیاطی، باغبانی، آرایشگری و آهنگری از انواع مختلف قیچی استفاده می شود .به دلیل وجود تنوع بسیار بالا از انواع مختلف قیچی در سطح بازار پیشنهاد می کنیم پیش از مراجعه برای خرید قیچی نوع کاربرد مد نظرتان را مشخص کنید و به تناسب نوع کاربردتان اقدام به خرید قیچی مناسب نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را با استفاده از آن حاصل کنید.

افرادی که به صورت مرتب با قیچی سروکار دارند معمولا ترجیح می دهند تا با خرید یک قیچی خوب و با کیفیت خود را از خرید قیچی های مختلف بی نیاز نمایند. در نتیجه با خرید قیچی های تولید شده توسط برندهای معتبر و نام آشنا می توانید خیال خود را از بابت کیفیت قیچی ای که خریداری می نمایید راحت کنید. شما خرید کدام یک از برند های ولید کننده قیچی را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران در یافتن یک برند خوب و باکیفیت برای خرید قیچی کمک نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا