هویه

هویه وسیله ای است که برای اتصال قطعات الکترونیکی از آن استفاده می شود. روش کار هم به این صورت است که سر هویه داغ شده و با اتصال آن به سیم لحیم بر روی 2 قطعه الکترونیکی، سیم لحیم ذوب شده و باعث اتصال آن دو قطعه می شود. به طور معمول هر هویه از یک دسته، المنت و نوک هویه تشکیل شده است. این وسیله کاربرد های بسیار زیادی دارد و تعمیرکاران از آن برای تعمیر قطعات مختلف استفاده می کنند.

راهنمای خرید هویه

برای خرید هویه لازم است با بخش های مختلف آن آشنا شوید تا بتوانید یک وسیله خوش ساخت و باکیفیت را تهیه کنید. در ادامه این فاکتور ها را بررسی می کنیم.

دسته هویه

ارگونومیک بودن این بخش می تواند کمک زیادی به کنترل هویه و لحیم کاری دقیق تر کند. همچنین دسته هویه باید عایق الکتریسیته و حرارت باشد به طوری که زمانی که نوک هویه داغ می شود در دسته هویه گرما احساس نشود.

المنت هویه

وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی حرارتی را دارد. این بخش می تواند با توجه به انواع مختلف هویه متفاوت باشد.

نوک هویه

مهمترین قسمت هویه که در هنگام لحیم کاری داغ شده و در برخورد با قطعات دچار آلودگی می شود. پس آلیاژ آن به گونه ای باید باشد که علاوه بر نسوز بودن، دیرتر اکسید شود.

انواع هویه و کاربردهای آن

در یک دسته بندی کلی هویه ها به دو نوع هویه الکترکی (برقی) و هویه غیر الکتریکی (غیر برقی) تقسیم بندی می شوند. هویه های برقی خود به 2 نوع قلمی و تفنگی تقسیم می شوند اما هویه های غیر برقی به 4 نوع چکشی، گازی، باطری خور و شارژی تقسیم می شوند. در زیر هرکدام از این هویه ها را بررسی می کنیم.

هویه قلمی

یکی از عمومی ترین و ساده ترین انواع هویه می باشد که در آن با استفاده از یک سیم پیچ نیکل-کروم با مقاومت بالا انرژی الکتریکی به حرارت تبدیل می شود. در این هویه ها نوک هویه به راحتی عوض می شود. همچنین در دو نوع دما ثابت و دما متغیر ارائه می شوند.

هویه تفنگی

یکی دیگر از مدل های هویه های الکتریکی که به واسطه ایجاد اتصال کوتاه در نوک هویه به سرعت حرارت ایجاد می شود. روش اتصال کوتاه هم به این صورت است که یک ترانسفورماتور باعث کاهش ولتاژ و افزایش چشمگیر جریان در نوک هویه می شود. با توجه به روش اتصال کوتاه در گرم شدن این هویه ها، نباید به مدت طولانی روشن بماند چرا که امکان سوختن آن وجود دارد.

هویه چکشی

از این هویه برای اتصالات فلزی سنگین استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست این هویه از یک دسته و یک سر مسی تشکیل شده است که برای گرم کردن، آن را بر روی یک چراغ یا درون کوره قرار می دهند.

هویه گازی

عملکرد این هویه ها دقیقا مشابه فندک های اتمی می باشد. به این صورت که یک مخزن گاز مایع در انتهای آن قرار دارد و همین منبع تامین کننده انرژی حرارتی هویه می شود.

هویه باتری خور

منبع تغذیه این هویه ها معمولا چند عدد باتری 1.5 ولت یا یک باتری کتابی می باشد. باید دقت نمایید که این هویه ها توان پایینی دارند.

هویه شارژی

این هویه ها توسط پایه نگهدارنده آن شارژ می شوند و برای مواقعی که دسترسی به برق وجود ندارد بسیار کاربردی هستند چرا که توان نسبتا بالایی هم دارند و حرارت مناسبی تولید می کنند.

وسایل و تجهیزات جانبی هویه

یک هویه به تنهایی نمی تواند عمل لحیم کاری را انجام دهد و برای این منظور نیاز به تجهیزات جانبی مانند سیم لحیم، روغن لحیم، پایه نگهدارنده، قلع کش، اسفنج پاک کننده وعینک ایمنی می باشد. در ادامه به معرفی وسایل جانبی هویه می پردازیم

سیم لحیم

یا اصطلاحا سیم قلع که عنصر اصلی اتصال بین دو قطعه می باشد. این سیم از آلیاژ قلع با سایر عناصر مانند مس، نقره و سرب تولید می شود و به همین دلیل شکل نرم و حالت پذیری دارد. و همچنین در هنگام لحیم کاری و با اتصال سر هویه داغ بر روی آن دود خاکستری از آن متصاعد می شود که برای انسان مضر می باشد، به همین دلیل توصیه می شود لحیم کاری در فضای باز و یا زیر یک فن انجام شود که دود حاصل از آن تخلیه شود. سیم لحیم بسته به نوع اتصال ضخامت های مختلفی دارد.

روغن لحیم

یا خمیر لحیم برای جلوگیری از اکسید شدن و پاک کردن اکسایش حاصل از آلودگی ها نظیر چربی ، رنگ و … می باشد. همچنین روغن لحیم باعث کروی شدن و محدب کردن قلع بر روی اتصال می شود که با ایجاد حالت یکنواختی باعث استحکام بیشتر آن می شود.

پایه نگهدارنده

یکی از تجهیزات جانبی لحیم کاری پایه نگهدارنده هویه می باشد. شکل عمومی این پایه از یک کفی مشکی رنگ سرامیکی و یک فنر فلزی که به کفی پیچ شده است تشکیل می شود. با قرار دادن هویه درون فنر ایمنی شما در برابر آتش سوزی و یا برخورد هویه به وسیله ای که قصد تعمیر آن را دارید حفظ می شود و همچنین سبب راحتی کار شما می شود.

قلع کش

حتما برای کسانی که لحیم کاری کرده اند اتفاق افتاده است که اشتباها قلع را جایی دیگری در کنار اتصال ریخته باشند و یا اینکه به خوبی قلع بر روی اتصال ننشسته باشد و نیاز به برداشتن قلع و لحیم کاری مجدد باشد. برای رفع این مشکل و برداشتن قلع از قلع کش استفاده می شود. بدین صورت که هویه را بر روی قلع نگه می داریم تا ذوب شود و سپس با قلع کش آن را بر می داریم. مکانیزم عملکرد آن هم به این صورت است که با ایجاد خلا درون محفظه ، باعث مکش هوا به داخل می شود. عملکرد قلع کش دقیقا مشابه سرنگ می باشد.

اسفنج پاک کننده

از این اسفنج برای پاک کردن نوک هویه که دچار تیرگی یا آلودگی شده است استفاده می شود. شکل قدیمی تر آن به صورت فلزی و مانند سیم ظرفشویی بود، اما در نمونه های جدید این اسفنج به شکل یک پد نسوز به صورت جدا و یا بر روی پایه نگهدارنده هویه ارائه می شود.

عینک ایمنی

در هنگام لحیم کاری، قطرات روغن لحیم که ممکن است به صورت جدا و یا از سیم لحیمی که در لحیم کاری به کار رفته است به اطراف پرتاب شود، برای جلوگیری از آسیب رساندن به چشم اپراتور توصیه می شود از عینک ایمنی استفاده شود. در این مطلب سعی کردیم تا به معرفی اجمالی هویه و تجهیزات جانبی آن بپردازیم، برای دریافت اطلاعات بیشتر با ورود به صفحه هویه تکنوسان می توانید مشخصات فنی محصولات را ببینید، قیمت ها را مقایسه کنید و به صورت آنلاین خرید کنید.