تبدیل و کابل AUX

کابل AUX یا سیم آیوکس (ای یو ایکس) یا کابل صدا یک نام آشنا برای بسیاری از ماست و اکثر ما اطلاعات کافی در مورد این کابل های پر مصرف را در اختیار داریم اما بعضی از کارایی ها و انواع این کابل ها نیز همچنان برای ما ناشناخته است.

کابل AUX برای انتقال صدا استفاده می شوند و کاربرد عمومی آن ها که امروزه در بین مردم بسیار رواج پیدا کرده است اتصال تلفن های همراه به اسپیکر یا ضبط ماشین (خودرو) می باشد. کابل های صدای آیوکس می تواند برای اتصال اسپیکر ها به انواع لپ تاپ، کامپیوتر و تلفن های همراه استفاده شوند یا به عنوان یک رابط بین آن ها و هدفون ها قرار گیرند. اگر دستگاه شما دارای قابلیت مکالمه باشد می توانید با استفاده از یک کابل صدا  AUX از این قابلیت استفاده نمایید البته باید دقت داشته باشید که کابل بر روی کانکتور خود دارای 3 خط باشد که نشانگر داشتن انتقال صدا از طریق میکروفون است.

در انتخاب کابل صدا مناسب علاوه بر قیمت به مولفه هایی نظیر طول کابل (بلند یا کوتاه بودن)، کیفیت سری و سوکت سیم، نوع روکش کابل، برند تولید کننده و فنری بودن یا نبودن سیم هم باید توجه داشت.

در بعضی از تلفن های همراه جدید امروزی و بعضی اسپیکر های خروجی AUX در نظر گرفته نشده است ولی می توان با تهیه یک تبدیل (مبدل) لایتنینگ آیفون به هندزفری یا تایپ سی به 3.5 میلیمتر ساده یا دیگر تبدیلات موجود در بازار، این مشکل را حل نمود.